2.kerran uskossa!

Ensimmäisen kerran-15 vuotta sitten olin eturivissä ja aina äänessä ja esillä. Joskus jopa siellä pöntössä, tai aika useinkin.

Nyt olen vanhempi ja hiljainen ja siellä takarivissä eikä koskaan siellä pöntössä. Kaikki kielilläpuhuminen ja äänekkäästi laulaminen on jäänyt. :D

Olen ehkä jopa liiankin hiljainen. Tunnen olevani nujerrettu.

Jumalan kasvatusta? Iän tuomaa viisautta mielestäni.

Entinen vuokranantajani sanoin: jos ei elämässä muuta opi niin ainakin hiljaa kulkemaan.

Ettei kaadu. Kuten minulle kävi.

Mutta olen kiitollinen uudesta mahdollisuudesta.

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei, Auroraborealis!
      Olet hyvin harvinainen siinä suhteessa, että olet kirjoittanut tänne hyvin avoimesti omasta elämästäsi ja tilanteistasi. Monet vastaajat ovat sen vuoksi päässeet sinua arvostelemaan ja haavoittamaan. Olet kertonut tietyistä suurista vaikeuksista, joita en halua tässä toistaa ja lisäksi olet kertonut, ettei sinulla ole seurakuntayhteyttä. Keskityn tässä vain tämän ketjun avauksessa olevaan viestiisi.

      On todellakin olemassa Taivaan Isän kasvatusta, kuritustakin, jossa Hän hioo meitä omaan käyttöönsä ja vähintään tekee meistä nöyriä armon vastaanottajia. Omat suorituksemme, esillä olemisemme ja äänessä olemiset eivät tee meistä hengellisempiä. Jumalan kuritus vaikuttaa meissä pyhitystä - sitä, että meistä tulisi entistä enemmän Kristuksen kaltaisia, emmekä eläisi niin itsekkäästi kuin meillä luonnostamme on tapana. Hengellisyys on meidän sydämemme suhdetta Jumalaan eikä ulkoisesti näyttävää.
      Heb. 12:7-10 "Kuritukseksenne te kärsitte; Jumala kohtelee teitä niinkuin lapsia. Sillä mikä on se lapsi, jota isä ei kurita?Mutta jos te olette ilman kuritusta, josta kaikki ovat osallisiksi tulleet, silloinhan te olette äpäriä ettekä lapsia. Ja vielä: meillä oli ruumiilliset isämme kurittajina, ja heitä me kavahdimme; emmekö paljoa ennemmin olisi alamaiset henkien Isälle, että eläisimme?Sillä nuo kurittivat meitä vain muutamia päiviä varten, oman ymmärryksensä mukaan, mutta tämä kurittaa meitä tosi parhaaksemme, että me pääsisimme osallisiksi hänen pyhyydestään."

      Koska olet aikaisemmin avoimesti kertonut elämästäsi, niin tiedät varsin hyvin senkin, etteivät kaikki kokemasi vaikeudet ole Herran kasvatusta. Me voimme itsekin valita väärän tien, alkaa harrastaa vääriä elämäntapoja ja lakata lukemasta Sanaa, käymästä seurakunnassa tai vältellä ennen meille niin tärkeitä rukoushetkiä.

      Ymmärrän, että koet olevasi nujerrettu. Sinulla ei ole enää sitä seurakunnan yhteyttä, joka aikoinaan tarjosi sinulle innostavia tehtäviä ja mahdollisuuksia. Elämän kovat koettelemuksetkin ovat monella tavalla ahdistaneet sinua ja tuottaneet sinulle myös masennusta.

      Sinulle tarjotaan varmasti uusi mahdollisuus, aina, kun vain käännyt asioittesi kanssa Jeesuksen puoleen ja pyydät Häneltä voimaa ojentautua elämässäsi Jumalan Sanan mukaan: Sananlaskut: 24:16 Sillä seitsemästi vanhurskas lankeaa ja nousee jälleen, mutta jumalattomat suistuvat onnettomuuteen." . Seitsemän on Raamatussa täydellisyyden luku eli vaikka lankeat kuinka monta kertaa tahansa Jumala on armollinen sinut uudelleen nostamaan.

      Ehkä olet todellakin saanut iän tuomaa viisauttakin. Aina niin ei tapahdu. Voit viisastua vuosien varrella vain siinä tapauksessa, että ymmärryksesi Jumalan Sanasta kasvaa ja armo ja rakkaus Jeesuksessa Kristuksessa kirkastuu sinulle entistä paremmin. Älä kuitenkaan tule vanhemmiten liian hiljaiseksi. Puhu erityisesti silloin, kun sinulla on mahdollisuus tuoda esille totuutta rakkaudessa ja nimenomaan hengelllisissä asioissa. Äläkä sulkeudu muutenkaan. Voi olla niin, että avoimuutesi on haavoittanut sinua, mutta vain rehellisyys ja avoimuus on tie toisen ihmisen sydämestä toisen ihmisen sydämeen.

      Älä jätä kokonaan kielilläpuhumista, jos tuo armolahja sinulla on. Voit mennä johonkin hiljaiseen paikkaan ja alkaa rukoilla ensin ymmärryksellä ja jos koet sen hyväksi, niin anna kielillä puhumisen armolahjan vain toimia. Se tapahtuu pinnistelemättä - armolahjat Jumala on antanut kaikille armahdetuille syntisille. Et ole millään tavalla muita ihmisiä huonompi.

      Jumalalle kiitos, jos olet uudistunut uskossasi! Yritä pitää seuraavat asiat, jotta voi seurustella usein Herrasi ja Vapahtajasi kanssa: Sanan tutkiminen, rukoileminen, muiden uskovien tapaaminen, ehtoollisella käynti ja seurakuntayhteys. Jos et pääse seurakuntaan usein, niin pyri käymään edes joskus. Ja Auroraborealis - toivon sydämestäni ja rukoilen sitä, että sinun perheessäsi tapahtuisi sellaisia muutoksia, jotka toisivat sinulle iloa ja onnea. Jää Taivaan Isän täysihoitoon!

      • Kiitos paljon viestistä! Olet enkeli. :)

        Se vaan että...

        Olet väärässä tuon seurakuntayhteyden suhteen. Minulla on eräs pitkäaikainen ystävä joka on houkutellut minut monesti kokouksiin.

        Siellä on sitten näitä entisiä ystäviä 15 vuoden takaa, joten seurakuntayhteys on olemassa.

        On totta mitä sanoit että niitä ns innostavia tehtäviä seurakunnassa ei ole mulle ollenkaan enää, ja seurakunnan penkki tuntuu aika ajoin kovalta ja tylsää on vain olla kuin sivustaseuraaja.


    • TAKARIVIN_fariseus

      Kuulostaa Tutulta SaboTROLLILTA, joka on aina SUUNA JA PÄÄNÄ PALSTALLA, SELIseli-paatiSSa : D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      113
      1244
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1121
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1003
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      843
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      315
      796
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    7. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      43
      682
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe