Kyseisen "viettelysten vaunu" kiinnostaa, sekä manuaalina että automaattina. Asiallisia käyttökokemuksia otetaan kiitoksella vastaan,hyvistä ja huonosta puolista.
PT Cruiser
jii
161036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
miksi se kiinnostaa manuaalina
Kuin nih? Automaatti on toki etusijalla, mutta en manuaalikaan suoralta kädeltä ole tyrmännyt. Suurin osa myydyistä PT Cruisereista lienee automaatteja(?)
sen luonteinen auto, ettei oikein manuaalina voisi ajatella. Suurin osa maahantuojan varastossa olevista joka tapauksessa automaatilla.
Jos katsot pari sivua eteenpäin niin näet aika tarkat käyttökokemukset. Olen jo ainakin kahteen kertaan kertonut sivutolkulla kokemuksiani.
Nyt mittarissa 13,5 tkm, eikä mitään vikoja ja päin vastoin todella tyytyväinen ja positiivisin mielin auton suhteen.
Tosin sanoisin, että classicia varoisin.
Se on kamala. Jouduin sellaisella pari päivää sijaisautona ajamaan ja todella hirveä oli varustukseltaan. Puuttui lokerot etuistuimien alta, ei ollut istuinlämmittimiä (jotka lisävarusteita), ei ollut katossa edessä keskellä lukuvaloja ja sitä näyttöä, jossa ulkolämpömittari ja kompassi, ei ollut kattokaiteita, ei ollut kunnon vakiostereoita jne.
Siis Touring mallin ero Classiciin on kuin yö ja pvä. Classic ei ole PT luonteinen cruisailukärry lainkaan. Karmean vaikutelman täydensi nastarenkaat ja kumimatot. Hyi helvete.
Mielestäni kyseinen auto on hieman alitehoinen. Heti jos haluaa lähteä liikkeelle vähän tavallista reippaammin, täytyy moottoria huudattaa. Minusta sellainen ei kuulu kunnon jenkkiauton luonteeseen, vaan kruisaillessa pitäisi löytyä vääntöä ja tarvittaessa myös huipputehoa enemmän. Auton ulkonäkökin antaisi odottaa hieman parempaa tehoreserviä. Moni muu voi toki ajatella toisinkin, ja onhan se vähäisempi teho aina laskemassa bensankulutusta.
Muuten aivan hyvä auto.
tosta olen samaa mieltä, mutta kun muuta moottoria ei ole ollut tarjolla.
Siihen sopisi erinomaisesti se Sebringistä tuttu 2,7 l V6.
Oikeastaan PT:n tehottomuus muodostuu ongelmaksi vasta jossain 140 km/h nopeuksissa, jolloin automaatti vaihtaa pienemmälle ja huudattaa moottoria. Normaalikruisailussa ei mitään ongelmia.
Mielestäni automaatti on aivan liian alitehoinen tai ainakin sopimaton ko. malliin ja automaattivaihteistoon.
Maantiellä sillä on tosi huono ohittaa ja se automaatti rääkyy jo 90-nopeudessa ohitusta (yritettäessä)tehdessä.
Manuaalilla voi edes yrittää ...
Tosiasia on vain se, että auto on makea, mutta painoa on liikaa voimalinjalle.
tietääkö kukaan onko jenkeissä kukaan tehnyt jo moisia swappeja. turpoja vehkeisiin on ainakin tungettu, mutta onko edes kukaan kalifornianvelho
tehnyt hommaa.
ongelmahan on maailmanlaajuinen, ei peeteehen saa sielläkään 2 litrasta kummempaa konetta.
kyllä se jo imagosyistä tarttis jonkun pikkulohkon keulilleen...
PT:n kone jenkeissä on 2,4 litrainen, meille tarjoillaan taas jotain export-paskaa.
Siellä on sekä turboja että remmiahtimia korjaamaan tilannetta (kuten englannissakin) mutta tunnettuahan on että euroopan viimeinen kommunistijärjestelmä, Suomen AKE ei salli mitään tällaista.
Myös Neon on kuulemma automaattina alitehoinen. Mulle ei ole tullut tässä reilun vuoden aikana yhtään tilannetta jossa olisi ollut pakko painaa kaasua pohjaan eli tehoa on siis riittävästi?
Kun joskus lopetan köyhtymisen ja hankin käyttöpeliksi PT:n otan mielummin automaatin.
Sehän on PT Cruiser, ei PT Racer!
on se kumma, kun 50luvusta lähtien alkanut perinne "tungetaan jämämallit eurooppaan" jatkuu edelleen... perkele. en muistanut tuota että amerikkan onnelliset saavat isompia koneita.
törkeetä. mitenköhän jos tilais maahantuojalta "jenkkiversion remmiahtimella" -mitäköhän se maksais... 300 000 mk?/50 000€?
Neoniin on tulossa n. 200hv:n 2.4-litranen turbokone ja olin lukevani, että se istutetaan myös PT Cruiseriin. Kaiken järjen mukaan nämä ilopillerit tulevat myös Suomen mallistoon.
2.4-litranen nelikko ja turbo... eli uskoisin, että virityspaketteja löytyy tuleveisuudessa 240-290hv:aan asti (lastua, putkea, vapaavirtaussuodattimia etc). Sillä luulisi jo automaatti Neoninkin lähtevän jo ihan kivasti ; )
...nuo ahdinversiot on virityspajojen tekemiä, ei DC:n omia tekeleitä.
Muistan lukeneeni jostain, joskus ajat sitte, että joku jenkkipaja alkais valmistaa PT Cruiserista vieännettyä PT Crusheria! Siinä oli muistaakseni kammettu joku aivan tautinen mylly keulle, kuten nimikin antaa ymmärtää!
Jos joku tietäis enemmän, olis mukava kuulla näistä vehkeistä tarkemin.
nimenomaan se cruisailu sillä on mukavaa. Automaatilla cruise päällä ajamista ja riittävien juomatölkkitelineiden hyödyntämistä. Voi nauttia cokista ja cruisailla.
Sitä paitsi naiset tykkää cruisailla sillä.
Todella naurettavaa se, että nyt ovat tuoneet markkinoille tuon tyyppiseen autoon vähiten luontuvan konevaihtoehdon eli dieselin (2.2 CRD).
Saksassa toimii Startech-niminen tuning paja ja heidän tuunaama PT oli Auto, Motor und Sport TV:ssä taannoin koeajossa. Kyllä ainakin saundit oli parantuneet vähän konetta virittämällä.
Isommat koneet puolestaan voivat törmätä siihen ongelmaan, että konetila on ahdas. Valmistushan piti näet lähes jo lopettaa ennen kuin ehdittiin aloittaakaan, koska oli niin vaikea saada monteerattua edes nykyistä konetta sinne. Aluksi jokaisen moottorin asentaminen vei valtavasti nimittäin aikaa ja hihna piti pysäyttää joka kerta.