Palautukset leireille?

Moni palautettava kieltäytyy lähtemästä, koska kotimaassa ei ole mitään. Ei työtä, ei tulevaisuutta, ei ehkä asuntoakaan, ja sekä koko oma että suvun omaisuutta on myyty matkaa varten.

Onko joku syy mikä estää palauttamasta näitä ihmisiä pakolaisleireille?

Pakolaisleirit eivät kai aina ole kovin inhimillisiä paikkoja, ainakaan naisille ja lapsille, vai ovatko?
18281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Mikään ei estä palauttamasta pakolaisia mihin tahansa, kunhan se vain tehdään.

EU:n Pohjois-Afrikkaan suunnittelema pakolaisten kaupunki olisi leiriä parempi, jos ääliöt eivät tekisi rikoksillaan siitäkin Helvettiä!

Asiat voisivat olla pakolaisleirilläkin, jos ryöstelevät, tappavat ja raiskaavat idiootit saataisiin jotenkin kuriin tai eliminoitua vaikka omalle paskaleirilleen. Tämä ei ole vihapuhetta, vaan tosi.

Äänestä
  • Piti lukea :"Asiat voisivat olla pakolaisleirilläkin hyvin ..."

    Äänestä

Puuttuu poliittinen rohkeus. Rohkeutta ei ole haukkua omia kansalaisiaan rasistiksi, rohkeutta on tehdä päätöksiä kansan hyväksi. Eurooppa tarvitsee oman Trumpinsa.

Äänestä

"EU:n Pohjois-Afrikkaan suunnittelema pakolaisten kaupunki olisi leiriä parempi"

Onko tästä lisää tietoa jossain? On mennyt minulta ohi.

Voisi olla ihan toimiva idea.

Äänestä
  • Tässä on jotain:
    https://www.rt.com/news/375207-eu-refugees-camps-africa/

    Väyrynenhän ehdotti tätä jo kauan sitten, mutta EU-herrathan eivät vielä silloin kuunnelleet järkipuhetta. Varmaan Kansalaispuolueen sivuilla mainitaan jotain.

    Väyrynen kylää neuvoi myös Sipilää käynnistämään rajatarkastukset jo kaksi vuotta sitten, mutta Sipilä ei ole vieläkään ymmärtänyt sitä tehdä. Emämunaus on anteeksiantamaton.

    Äänestä

  • Uiooiu kirjoitti:

    Tässä on jotain:
    https://www.rt.com/news/375207-eu-refugees-camps-africa/

    Väyrynenhän ehdotti tätä jo kauan sitten, mutta EU-herrathan eivät vielä silloin kuunnelleet järkipuhetta. Varmaan Kansalaispuolueen sivuilla mainitaan jotain.

    Väyrynen kylää neuvoi myös Sipilää käynnistämään rajatarkastukset jo kaksi vuotta sitten, mutta Sipilä ei ole vieläkään ymmärtänyt sitä tehdä. Emämunaus on anteeksiantamaton.

    Kiitos linkistä!

    Äänestä

mutta suomeen on rakennettava asunnot näille elintasopakolaisille ja elätettävä hamaan loppuun asti

Äänestä
  • Ei näin.

    Äänestä

No naiset ja lapsethan niillä leireillä juuri ovat. Terveet nuoret miehet ovat täällä "turvassa" vittusaatana.

Äänestä

Ehkä pitäisi siis keskittyä siihen, että sinne kotimaahan saadaan rauha, töitä ja raiskaukset hallintaan.

Idea pakolaisten kaupungista Pohjois-Afrikkaan on hyvä. Siellä he voisivat yhdessä opiskella monikulttuurisuutta ja uskonnonvapautta. Ilman paapomista, joka estää heiltä oppimisen. Siellä voisi lopulta asua vaikkapa puoli miljoonaa irakilaista, afgaania ja somalia, jotka kunnioittavat toistensa ihmisoikeuksia. Pakolaisten joukossa sanotaan olevan paljon lääkäreitä, insinöörejä jne. Eli he pystyvät kyllä rakentamaan sinne kunnon infrastruktuurin. Länsimaalaisten ei pidä alkaa avustamaan tätä hanketta rahallisesti, vain asiantuntija-apua voimme lähettää paikalle. Emme voi pitää heitä rahallisesti riippuvaisina meistä. Jos he haluavat kaupunkiinsa toimeentulotukijärjestelmän, niin voimme selittää heille, miten he voivat verovaroin sen kustantaa. Alussa avustusta voi antaa vaikkapa Saudi-Arabia.

Äänestä
  • Arabimailla on öljyä ja rahaa enemmän kuin juuri millään muulla valtiolla!
    Suomella taas on vain velkaa ja olemme köyhä maa, jossa on asustanut työteliäs kansa. Miksi siis me olemme avunantajia, emmekä avunsaajia??!!

    Äänestä

Kymys aloittajalle onko täällä meillä töitä kun omia työttömiä on 400 000 ja millä me elätetään kaikki tänne tunkeutujat? Pitäisi vähän käyttää järkeä eikä hölmöillä ja kirjoitella paskaa?

Äänestä

Vihreät sanovat helsingissä että ne kaikki nuoret miehet ovat tulleet tänne tekemään töitä, vaikka moni luku ja kirjoitustaidoton ja suomessa kova työttömyys, ilmaista rahaa ovat tulleet hakemaan, vihreiden mielestä suomen pitää elättää kaikki tulijat ja ketään ei saa käännyttää, eivät vastanneet mitään kun kysyttiin miksi niin paljon nämä turvikset ovat raiskanneet ja eivät halua sopeutua länsimaiseen kulttuuriin.
En äänestä vihreitä enkä muitakaan matuttajia., Sipilä ja Orpo olisivat voneet palauttaa jokaisen takaisin turvalliseen maahan ruotsiin, mutta ottivat kakki laittomat ruotsin työntämtä maahamme elätiksi ja nyt leikkaavat Suomalaisilta.
Paperittomat saavat riehua rt torilla ja pääministeri ja sisäministeri hymistelevät..
Afgaani oli raiskannut alaikäisen laitilassa ja leveilee facebookkuvissa ja ei saa taaskaan mitään tuomiota kun kunnaivieras kyseessä ja suvakkiakat pyllisitää voi v kun pistää vihaksi.

Äänestä

Turkkiin voisi rakennuttaa eu:n rajavyöhyke toimintalaitoksen ja kunnon rajavartiaston.
Menkööt sinne kouluttautumaan ja muualle itkemään täältä, hollywood imitaatioineen.
Tämän päivän movie-apina kiipeily taisi olla harjoitus, miten saat rakennettua selän niksauttajan, joku leirintä köysi se vain oli, hittoako siellä eduskunnassa vaahdotaan ihan eräretkeilijä normi meiningeistä.
Ja toisaalta samapa tuo, kun eutanasiaKIN on tulossa ihan luvalliseksi, niin kuin EU lakien yhtenäisyys.....
Koko kompleksi toimisi koulutuskeskuksena ja sivistysporttina, koulutusaika niin kauan kunnes läpäisee, muuten ei ole tulemista.
Ainut tie afrikan yli alhaalta tullessa turkki, jos ei ole luvat valmiiksi haettu tai pohjoisskandinaafi/eu.ssa syntynyt.
Naapurivelivenäjällä nyt muutenkin resursseja, että pitäkööt nää meijä ministerit päänsä kiinni ja sopua yllä.
Tämä voisi olla komea rakennelma, aivan toista luokkaa kuin meksikon ja aamerikan välillä oleva pelkipenkki.
Hyvin kehitys ja toteutuskelpoinen idea, vai mitä mieltä olette?

Äänestä

Pippurikaasua tossa väsäilly...

Äänestä

Mutta ei ole suomalaisten syy se, että kotimaassa ei ole mitään. Miksi siis suomalaisten pitäisi kantaa vastuu jonkun toisen maan olosuhteista?

Äänestä

Mitä täällä suomessakaan on noille musukoille olemassa?
Eihän täällä ole työpaikkoja niillekään, jotka täällä ovat jo uksiavuosikymmeniä elelleet. Työt tehdään paljolti jatkossa ihan
jossakin muualla kuin suomessa. Halpamaissa siis. Mitä täällä
on jota ei muualla olisi? Vanhuksia ja vanhustenhoitoa olisi
kyllä tarjolla. Mutta kohtaako tarve ja työvoiman tarjonta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voikopalauttaa kirjoitti:

Moni palautettava kieltäytyy lähtemästä, koska kotimaassa ei ole mitään. Ei työtä, ei tulevaisuutta, ei ehkä asuntoakaan, ja sekä koko oma että suvun omaisuutta on myyty matkaa varten.

Onko joku syy mikä estää palauttamasta näitä ihmisiä pakolaisleireille?

Pakolaisleirit eivät kai aina ole kovin inhimillisiä paikkoja, ainakaan naisille ja lapsille, vai ovatko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu