Baltian hienot maat

Baltian maat ovat oikeutettuja itsenäisen valtion statukseen siinä kuin muutkin.

Liettua on hyvin vanha valtio, joka oli jopa eräänlainen suurvalta aikanaan.

Latvia on sekin omaleimainen alue, vaikka on lähinnä Saksalaisen Ritarikunnan peruja.

Viro siirtyi itsenäiseksi Ruotsin ja Venäjän valtakausien jälkeen.

NL:n hajoaminen johti nykytilanteeseen. Sekös stallareita harmittaa.

Kaikki kolme ovat kielellisesti ja kulttuurisesti omaleimaisia. EU:n ja Naton jäseninä ne ovat poliittisesti ja sotilaallisesti turvassa Venäjältä.
42316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

jo 1919 hypätä länsivaltojen kelkkaan.
Välillä on kyydistä pudottu, mutta aina on kivuttu takaisin.

Kremlin propagandisteille nykytilanne on karvas paikka.

Äänestä

Vapaa Baltia !

Äänestä

Baltia itsenäistyi uudelleen. Samoin moni muu maa.
Erityinen syy vihaan on Baltian siirtyminen länsileiriin.

Äänestä

Katsos vaan kun räkänokan piti tehdä oma avaus asiassa joka jo on keskustelun alla. Kiva sitten tukea omaa avaustaan ja nostella sitä ylöspäin kun kukaan muu ei ole kiinnostunut.

Äänestä
  • Tule vaan sinäkin tänne keskustelemaan Baltian maista, täällä on paljon positiivisempi henki.

    Äänestä

on hieno kulttuuri ja omaleimaiset perinteet.
Se raivostuttaa stallareita.

Äänestä

Itsenäiset vapaat valtiot ovat mielenkiintoisia kohteita matkailijoille.

Äänestä

Ne vanhat liettualaiset on jo ajat sitten tapettu, nykyiset polveutuu maaorjista.

Äänestä
  • Polveutuu mistä hyvänsä! Hienoa väkeä yhtäkaikki!

    Äänestä

Itsenäisyys on hieno asia. Oma kieli ja oma mieli.

Äänestä

Baltiassa. Ei stallarit muuten mustamaalaisi sitä.

Äänestä

Tiltulla on erityinen kauna Baltiaa kohtaan.

Äänestä

Baltit tulisi kyyditä Siperiaan oppimaan ihmismäisiä tapoja. Toivottavasti Putin aloittaa lastaukset piakkoin.

Ihan ensiksi baltit voisivat alkaa tekemään töitä varastamisen sijaan ja tehdä niistä onnettomista kärpäsen kuseman kokoisista maistaan vähemmän taka-Siperiaa muistuttavia ulkomuseoita.

Eihän se tietysti heidän vikansa ole, että aatelisto oli saksalaista. Mutta kyllä se minua ainakin hävettäisi. Jokainen järjellinen kansa valitsisi ilman muuta ruotsalaiset tai tanskalaiset läänitysaatelikseen ennemmin kuin jotkut hikiset saksalaiset!

https://www.youtube.com/watch?v=g_jUtiKSf1Y

Äänestä
  • Kuten jo totesin, erityistä kaunaa riittää ...

    Äänestä

  • Millä tavalla kuvittelet maaorjien "valinneen" läänitysaatelinsa?

    Äänestä

oikeuden itsenäisyyteen todistaa parhaiten Kremlin propagandistien viha niitä kohtaan.

Äänestä

Ennen sotia Viro oli monessa asiassa Suomea kehityksessä edellä, sitten tuli ryssät ja kaikki pysähtyi.

Nyt on aloitettu taas uudestaan omin voimin ja ryssää harmittaa, kun kaikki menee paremmin kun heillä.

Äänestä

Ja missähän Viro oli edellä? Voin ja paskan viemisessä Suomeenko. Päts oli läpensä mätä diktaattori joka oli helppo lahjoa ja voidella. Miehitysmyytti piti keksiä, koska ei kestetä totuutta 'maanisästä'.

Äänestä
  • Näkee heti, että olet perehtynyt perusteellisesti asiaan.

    Äänestä

  • Viron BKT/asukas oli hieman korkeampi kuin Suomen sotaa edeltävillä vuosilla. Ero ei ollut oleellinen, voidaan sanoa, että keskimäärin kuljettiin samalla kehitysuralla. Joissakin asioissa Viro oli epäilemättä Suomea edellä.

    Tilanne muuttui sodan jälkeen hitaasti mutta varmasti. Suomi meni menojaan ja 60-70 -luvulla Suomi oli moninkertaisesti BKT/asukas korkeammalla tasolla.

    https://books.google.fi/books?id=kRZ6Rw5ebLAC&pg=PA100&lpg=PA100&dq=bkt per capita estonia 1920s&source=bl&ots=_R8xJAyPAK&sig=PFqv-WUKqKuZHuZdU_5VN6olXDI&hl=fi&sa=X&ved=0ahUKEwjymbDgzcbSAhVmEpoKHV96AGAQ6AEITjAI#v=onepage&q=bkt per capita estonia 1920s&f=false

    Äänestä

hyvät suhteet Baltiaan.
Jo se velvoittaa jälkistallarit mustamaalamaan Baltiaa.
Sekä tietysti Baltian kuuluminen länsileiriin.

Äänestä

Baltian maiden menestys länsimaiden yhteydessä on stallareille kipeä asia.

Äänestä

Miksi Suomen ja Viron hyvät suhteet ja yhteistyö harmittaa putinistia.

Mitä pahaa on hyvissä ja luottamuksellisissa suhteissa.

Äänestä
  • molemmat ovat tiukasti läntisessä leirissä, eikä Putinin käskynalaisia.

    Äänestä

on oikea eli länteen.

Siksi stallarien kiukku.

Äänestä

on tyylikäs maansa edustala.
Ja puhuu ihan järkeviä.

Äänestä
  • Onko se Anu Sagimin sisko?

    Äänestä

Venäjän hyödyllisille idiooteille eli trolleille ja tiltuille on hyvä nähdä, että niistä irtauneet pienet maat kehittyvät ilman luonnonvaroja. Venäjällä taas riittää luonnonvaroja, mutta öljyn pumppaamisen ja sotaisan kohkaamisen lisäksi ei oikein mikään lisäänny. Kyllähän se kyrsii venäläistä imperialistista natsia.

Äänestä

Baltian maat kukoistaa paremmin ilman Venäjän vaikutusta, kyllähän se kyrsii.

Äänestä

yrittävät valkopestä NL:a.

Baltit tietävät totuuden ja pysyvät siksi erossa Venäjästä.

Äänestä

Naton jäseninä.
Se ottaa kalloon jälkistallareita.

Äänestä

avainasemassa Naton puolustusjärjestelmässä Suwalkin käytävän takia.

Äänestä

jälkistallarit valehtelevat Baltian maista? eihän NL:n romahdus niiden vika ole.

Äänestä

Menestystä ja kukoistusta Virolle, Latvialle ja Liettualle jatkossakin. Noiden maiden edistyminen on myös Suomen etu, kun lähialueemme ihmisten elintaso kasvaa. Se tietää suomalaisten tuotteiden menekille hyvää. Venäjä valitettavasti valitsi paidattomana patseeraavan fuhrerinsä myötä hitaasti kuristavan hirttosilmukan.

Äänestä
  • Viroon on aika helppo viedä suomalaisia tuotteita, kun kuljetusmatka on niin lyhyt: ei edes merta välissä nykyisin.

    Viron talousjärjestelmä on sellainen, että työtätekevien elintaso siellä ei nouse yhtään mihinkään, vaan he elävät köyhyydessä raataen aivan samalla tavalla kuin elivät Neuvostoliitossakin. Viron eliitti sen sijaan rikastuu hinta/palkkatasojen eron takia Suomen kustannuksella jatkossakin.

    Tuo on vain sitä tavallista balttimeininkiä, joka on vuosisatoja ollut kuin kivikaudelta. Sen takia Balttia on aina levittänyt natsismia, kommunismia ja muuta rikollisuutta ympärilleen kuin rottalauma, joka myös järsii ja tuhoaa kaiken tielleen sattuvan. EU tekee itselleen karhunpalveluksen ruokkimalla noita lurjuksia vastikkeetta tulonsiirroilla, vaikka he niiden lisäksi hyötyvät jo tulotasojen eroista kupaten ympäristöään kuten kerjäläiset ikään.

    Äänestä

"Viroon on aika helppo viedä suomalaisia tuotteita, kun kuljetusmatka on niin lyhyt: ei edes merta välissä nykyisin."

HeHe! On se niin väärin... p-le! Stallaria vituttaa!

"Viron talousjärjestelmä on sellainen, että työtätekevien elintaso siellä ei nouse yhtään mihinkään, vaan he elävät köyhyydessä raataen aivan samalla tavalla kuin elivät Neuvostoliitossakin."

Aivan posketon väittämä! NYT Virossa työnteko kannattaa eikä Viron tarvitse elättää puoluepamppujen sikaniskoja tai Moskovan pohjatonta kitaa!

"Viron eliitti sen sijaan rikastuu hinta/palkkatasojen eron takia Suomen kustannuksella jatkossakin."

Viro toki hyötyy Suomen turismista Viroon, mutta muutoin maa on tasa-arvoinen ja toimeentuleva eikä Suomi mitenkään Viroa elätä!

"Tuo on vain sitä tavallista balttimeininkiä, joka on vuosisatoja ollut kuin kivikaudelta."

Älytön väite! Viro vapautui 1990 kommunistiselta kivikaudelta ja hyvin menee!

"Sen takia Balttia on aina levittänyt natsismia, kommunismia ja muuta rikollisuutta ympärilleen kuin rottalauma, joka myös järsii ja tuhoaa kaiken tielleen sattuvan."

Ennen vuotta 1940 oli Viron elintaso sama tai parempi kuin Suomen. Nyt vapauduttuaan he ovat hyvää vauhtia meitä taas saavuttamassa!

"EU tekee itselleen karhunpalveluksen ruokkimalla noita lurjuksia vastikkeetta tulonsiirroilla, vaikka he niiden lisäksi hyötyvät jo tulotasojen eroista kupaten ympäristöään kuten kerjäläiset ikään. "

Tarkkispojan pohjaton katkeruus ja kateus paistaa läpi! EU teki aivan oikein ottaessaan jäsenikseen Baltian maat, jotka ovat yrittäviä ja osaavia ja kuuluvat länsileiriin!

Äänestä

On hienoa, että veljeskansamme Suomenlahden takana ovat alkaneet menestyä itsenäisinä valtioina.

Äänestä

Baltian maat ovat läntisen kulttuurikontaktin vuoksi erityisen kitkerä piikki venäläisten lihassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Baltisti kirjoitti:

Baltian maat ovat oikeutettuja itsenäisen valtion statukseen siinä kuin muutkin.

Liettua on hyvin vanha valtio, joka oli jopa eräänlainen suurvalta aikanaan.

Latvia on sekin omaleimainen alue, vaikka on lähinnä Saksalaisen Ritarikunnan peruja.

Viro siirtyi itsenäiseksi Ruotsin ja Venäjän valtakausien jälkeen.

NL:n hajoaminen johti nykytilanteeseen. Sekös stallareita harmittaa.

Kaikki kolme ovat kielellisesti ja kulttuurisesti omaleimaisia. EU:n ja Naton jäseninä ne ovat poliittisesti ja sotilaallisesti turvassa Venäjältä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu