paskoi housuihinsa aamulla 30.11.1939 kuultuaan Puna-armeijan hyökänneen. Saattoi tulla mieliin, että näinköhän joudun vastuuseen siitä mitä tuli tehtyä 1918.
M-heim ja muut päälahtarit varmaan pitivät lentokonetta lämpösenä, että pääsee Ruotsiin ja vähän äkkiä sittenkin mutta tavalliset murhaamisesta innostuneet möllit tiesivät, että pakopaikkaa ei ole.
Heidän onnekseen työväki taistelullaan pelasti nämä murhamiehet ansaitulta tuomiolta, kävelyretki Kolymaan.
M-heim ja muut päälahtarit varmaan pitivät lentokonetta lämpösenä, että pääsee Ruotsiin ja vähän äkkiä sittenkin mutta tavalliset murhaamisesta innostuneet möllit tiesivät, että pakopaikkaa ei ole.
Heidän onnekseen työväki taistelullaan pelasti nämä murhamiehet ansaitulta tuomiolta, kävelyretki Kolymaan.
Vastaukset 89
Vanhimmat
HAHAHHA. Minä sitten tykkään stallareista. Kyllä joka ihmisellä pitäisi niitä olla muutama, vessankuuraajina vaikka. Ovat myös verrattomia koomikkoja, tahtomattaan
Älyttömän hyvälle tuulelle nämä paatokset saa ihmisen :)
Yhtä hyvä vitsi kuin Kuusisen hallitus! Tuo Suomen kansan yhdistäjä!
Tarkkispojassa on piilevää humoristin vikaa? Itku taisi tulla niillä 200.000:lla punasotilaalla, jotka jäätyivät kalikoiksi seuraavan kolmen kuukauden aikana!?
Kyllä silloin suomalainen työmies sai ihmisarvon kun oli kyse lahtarien pelastamisesta. Niin paljon että tammikuussa -40 porvari tunnusti AY-liikkeen mitä siihen asti se ei ollut tehnyt.
Ilman Stalinia sitäkään ei siis olisi tapahtunut.
Venäjä teki meistä itsenäisiä, Neuvostoliitto ja eritoten Stalin länsimaisia.
Päinvastoin! Verisellä Joosepilla oli hyvä halu kahdesti lopettaa meidän itsenäisyytemme, tuhota maamme ja siirtää jäljelle jääneet Uralin taakse!
Onneksi sotaveteraanit ja torjuntavoitot säästivät meidät massaraiskauksilta, ryöstöiltä ja Baltian maiden ankealta kohtalolta!
ei monikaan, kun tyrkkäsivät lain voimalla ja pakolla köyhemmät puolustamaan maata, niin kuin porvareilla on ollut tapana. tosin maata ja mitaleja jakoivat toisilleen turvassa ja kaukana rintamalinjoista.
Typerä väittämä taas! Molemmissa sodissa eri sotilasarvoista suurin kaatumisprosentti oli resevin vänrikeillä!
En tiedä lahtareista, mutta aika monen punikin maailmankuva romahti 30.11.1939.
Vaikea ihailla sellaista valtiota, joka pommittaa kotisi maan tasalle.
Talvisodan ensimmäisen päivän pommitukset aiheuttivat suurta tuhoa mm. Helsingin Vallilassa, joka oli perinteinen punikkien asuinalue.
mitähän suomi ja suomalaiset olisi saanut parempaa jos oltaisiin jouduttu russälään.. ei mitään...kuten karjalakin, jokainen joka käy siellä voi todeta mikä kohtalo Suomella olisi ollut...Mikä venäjän naapurimaa on pärjännyt???? ainoastaan suomi ,mut ei ihan niin hyvin kuin ruotsi, tanska jne..johtuu varmaan "naapuristamme".
.....mut ei ihan niin hyvin kuin ruotsi, tanska jne....
Ruotsi ei lähtenyt mukaan sotimaan itään vaikka Saksa sitä pyysi. Meidän kahjoja ei tarvinnut kahdesti pyytää, oli niin suuri halu sankartöitä tekemään. Meni 65 000 parhaassa työiässä olevaa miestä mittaamattomat aineelliset menetykset sotakorvaukset. Ehkä tälläkin on ollut vaikutuksensa siihen miten täällä on mennyt Ruotsiin verrattuna. Ruotsissa kun on aina ollut kahta kertaluokkaa järkevämpi johto mitä meillä. Eivät sotineet vaan kävivät kauppaa ja rikastuivat.
Aivan päätön luritus! Anna meille Ruotsin maantieteellinen sijainti niin meidänkin johtomme olisi ollut "järkevä"! Tai vaihtoehtoisesti Suomi sijaitsemaan Fidzi-saarille niin järki olisi noussut lisää!
Mihin unohdat Talvisodan!? Ilman sitä ei olisi tullut Jatkosotaa! Oliko Talvisota Suomen johdon syytä?
Entä mihin unohdat sen, että Välirauhan aikana marraskuussa 1940 NL:n ulkoministeri Molotov ilmoitti Neuvostoliitolla olevan " halu saattaa Talvisota" päätökseen"?
Tällaista älyllistä epärehellisyyttä voi harjoittaa vain Venäjän Tiltu!
,,,,,,Anna meille Ruotsin maantieteellinen sijainti niin meidänkin johtomme olisi ollut "järkevä",,,,,
Maantieteelllinen sijaintimme ei pakottanut meitä valloitussotaan tekemään Suur-Suomea eikä myöskään täyttämään jonkun yli-ikäisen kahjon joskus vannomaa miekkavalaa. Ne olivat Suomen aloittaman hyökkäyksen syyt eikä mikään muu.
......Mihin unohdat Talvisodan!? Ilman sitä ei olisi tullut Jatkosotaa!....
Mannerheim ei siinä tunnetussa miekantuppipäiväkäskyssään viitannut vähääkään Talvisotaan vaan vain omaan valaansa. Minä uskon m-heimin tienneen tuolloin sodan todellisen syyn paljon paremmin kuin sinä nyt.
Ei sotia perustella päiväkäskyissä vaan ne kuvaavat aina sen hetken hurmaa!
Suomen kansa koki Talvisodan (ja rauhanteon seuraukset) syvänä vääryytenä ja ilman sitä ei mitään sotaa olisi tullut! Ei päiväökäskyt todista yhtään mitään!
----! Ei päiväökäskyt todista yhtään mitään!----
Teit juuri Monnerheimista valehtelijan.
Kyllä tänne hyökännyttä punafasistista muna-armeijaa todella inhottiin kuten punafasistien Hitlerin kanssa liitossa olevaa staliniakin.
Sittemminhän muna-armeija kunnostautui saksalaisnaisten ja -miesten raiskauksissa Berliinin valtauksen jälkeen.
-----Kyllä tänne hyökännyttä punafasistista muna-armeijaa----
Kerro missä ja minä ajankohtana Puna-armeija aloitti vyörymään Moskovan rauhan rajan yli kesällä -41. Taisi jäbä saada nyt pikkasen ylivoimaisen tehtävän.
Puna-armeijan ilmavoimat vyöryivät rajan yli Suomea pommittamaan heti aamusta 22.6.1940! Samoin Puna-armeija kohdisti tykistökeskityksiä Suomen alueelle. Ei sotatoimien aloittaminen edellytä aina maa-joukkojen vyöryä!
Voi että, taas muna-armeijan fani sai osumaa.... :)
Puna-armeijan 21. PsD hyökkäsi 2.7.1941 Ensosta Imatralle.
Hahaa, mutta kun ei hyökännyt. Ei tuo yksikkö eikä mikään muukaan. Annas viitteeksi jokin historian kirja, joka kertoisi tuollaisesta tapahtumasta.
Ja lopeta se kärpässienten syönti, niistä saa vain harhoja. Ja ala jo valmistautumaan, Alko aukee kohta.
......Puna-armeijan ilmavoimat vyöryivät rajan yli Suomea pommittamaan heti aamusta 22.6.1940....
Suomen sotalaivat miinottivat jo edellisiltana Punalaivaston reittejä yhdessä Saksan kanssa ja Suomi oli täysin mukana Saksan aamulla 22.6. alkamissa Leningradin alueen pommituksissa. Sotatoimet alkoi Suomi ja tiesi hyvin, että neukku vastaa. Mutta sehän oli tarkoituskin, siten saatiin kansa uskomaan satuihin, kuten aina.
Stallarit uskovat vain Pravdaan, kuten aina. Hirvittävä ulina, kun joku tohtii NL paratiisia arvostella. Hauskaa :)
Suomi miinoitti Viron rannikkoa ja Suomen ilmavoimat eivät millään tavalla osallistuneet 22.6.1941 pommituksiin, joten väitteet ovat täyttä tuubaa!
Neukkula oli helvetti omillekin kansalaisilleen ja kaikille sen alistamille orjavaltioille. Puna-armeija oli kuriton rosvojoukko. Stallarikommunistit ovat isisin kaltaisia terroristeja. Uskovat Stalinia jumalaksi. Nyt niiden usko Putinin jumaluuteen on samanlainen. Onhan tuo pörhökapitalisti sentään entinen kgb-kommunisti. Että silleen.
------ Suomen ilmavoimat eivät millään tavalla osallistuneet 22.6.1941 pommituksiin, joten väitteet ovat täyttä tuubaa---
Oletko aineissa vai vääristeletkö muuten vain ? Tuollaistahan ei kukaan ole väittänytkään joten lues nyt se teksti johon olet vastaavinasi ja ota sitten uusiksi.
....Puna-armeijan 21. PsD hyökkäsi 2.7.1941 Ensosta Imatralle. ...
Ei hyökännyt mutta mitä sitten jos olisikin ?Suomihan oli jo n. viikkoa aiemmin julistanut sodan, Suomen pommarit kävivät pommittamassa neukkulaa joka päivä ja partiot lähes asuivat rajan takana. Hyökkääminen sodan aikana ei olisi ollut kiellettyä mutta siltikään ei hyökännyt vaan Suomi hyökkäsi 10.7.
Helvetin älykkäitä sananmuotoja käytät, kuten stallareilla tapana on. Suomi oli siis täysin mukana pommituksissa, mutta Suomen ilmavoimat ei niihin kuitenkaan osallistunut....
Ei mitään, jatka yhden vajakkikommarin ristiretkeä. Varmaan joskus saat muun maailman mukaan. Sitten ollaan kaikki suurta , ryssiä ja heidän sotahistoriaa ja massaraiskauksia jumaloivaa perhettä. On teitä jo ainakin viis :)
Suomen ilmavoimat OSALLISTUIVAT POMMITUKSIIN VASTA 25.06.1941 -->. Neukkula sen sijaan pommitti Suomea jo aamusta 22.6.1941!
"Oletko aineissa vai vääristeletkö muuten vain ? Tuollaistahan ei kukaan ole väittänytkään joten lues nyt se teksti johon olet vastaavinasi ja ota sitten uusiksi. "
Ja TÄHÄN SANOIN minä: Suomen ilmavoimat eivät millään tavalla osallistuneet 22.6.1941 pommituksiin, joten väitteet ovat täyttä tuubaa!
Tarkkis, jollet pysy kartalla keskustelussa niin älä sekoita asioita!
Unohtui tuo lause, johon vastasin: "Suomi oli täysin mukana Saksan aamulla 22.6. alkamissa Leningradin alueen pommituksissa".
Suomi voi olla mukana vaikka Suomen Ilmavoimat eivät olisikaan. Tosin näkyy olevan lahtarin kananaivoille ylitsekäymätön ymmärtää.
..... Suomi oli siis täysin mukana pommituksissa, mutta Suomen ilmavoimat ei niihin kuitenkaan osallistunut....
Kun Suomi antaa ilmatilansa ja kenttiään nixmanin käyttöön niin silloin Suomi on mukana vaikkei Suomen ilmavoimat olekaan. Oliko vaikeeta ?
Saksalla oli oikeus olla Suomen ilmatilassa ja maa-alueella yhtä paljon kuin ryssällä Hangossa tai Baltian maissa.
Oli oikeus kun Suomi antoi luvan ja se teki Suomesta Saksan kanssasotijan heti yöstä 21-22.6.1941 alkaen, buaah pelle. Suomi siis alkoi sotatoimet neukkua vastaan ja neukku vaan vastasi.
Ei tehnyt neuvostotukikohtien olemassaolo Virostakaan sen kanssasotijaa talvisodan aikaan.
Sodan suuri asiantuntija, buaah-pelle vauhdissa. Ei tiedä työkentistä, ei jenkkien 50 cal konekivääristä. No, lista on loputon. Älyttömän hauska vauhkoaja kuitenkin. Huima seurata, kuinka mistään tietämätön pässi yrittää päteä. Jatka toki :)
,,,,,Ei tehnyt neuvostotukikohtien olemassaolo Virostakaan sen kanssasotijaa talvisodan aikaan,,,
Olet muuten tyhmempi kuin minun vasemman jalan saapas kun tuollaisia vertaat. Viron kentistä ja ilmatilasta ei päättänyt Viron hallitus, sen sijaan Suomen kentistä ja ilmatilasta päätti Suomen hallitus. Oliko vaikea asia kun se sinulle näin selitettiin ?
Tottakai Viron hallitus päätti omista lentokentistään. Vuonna 1939 se päätti luovuttaa osan niistä Neuvostoliiton käyttöön. Silti Suomi ja Viro eivät olleet sodassa keskenään.
Löytyy jopa venäläinen historioitsija ja teos. Kirjan nimi on suomeksi "22. kesäkuuta", julkaistu 2009, tekijä Mark Solonin.
-----Tottakai Viron hallitus päätti omista lentokentistään. ----
Viro oli miehitetty ja alistettu vieraan vallan alle talvella 1939-40. Vain umpitollo trolli väittää, että Viro olisi voinut kieltää ja estää neukkua käyttämästä sen kenttiä hyökkäyksessään Suomeen.
Viro ei ollut miehitetty ennen kesäkuuta 1940. Vai oletko jälleen keksinyt ikioman määritelmän sanalle "miehitys"?
.....Viro ei ollut miehitetty ennen kesäkuuta 1940. Vai oletko jälleen keksinyt ikioman määritelmän sanalle "miehitys"? ....
Voi tuota valehtelun paljoutta ja röyhkeyttä. Puna-armeija vyöryi jo syksyllä -39 kaikkiin kolmeen Baltian maahan ottaen ne tosiasiallisesti haltuunsa ja teki niissä mitä halusi ihan maitten hallituksilta lupia kysymättä. Virolla ei ollut mitään keinoa estää Puna-armeijaa käyttämästä sen kenttiä Suomea vastaan.
Kesäkuuhun 1940 asti puna-armeija toimi vain omissa tukikohdissaan. Tietenkin ne olivat myös uhkana noiden maiden itsenäisyydelle, mutta tuo uhka realisoitui vasta kesäkuussa.
Jooseppi paskoi housuunsa Barbarossan alussa ja kuoli omaan kusilammikkoonsa.
Niin kuolet itsekin.
Kun avauksen mukaan piti keskustella siitä kun ruskea noro valui lahtarien reisiä pitkin heti aamusta alkaen 30.11.29 niin räkänokat koettaa välttää aiheen ja alkavat puhua puuta heinää Jatkosodan alusta. Niin sitä pitää yrittää sotkea ja päästä unohtamaan ikävä puheenaihe.
Kuinka monelta ja missä? Tuo on vain stallarin märkä uni todellisuudessa he katsoivat että kivääri toimii ja paukut riittää.
----Miltä muuten tuntuu kun kaltaisiasi (samanhenkisiä ) on Suomessa on kourallinen?---
Vaikka olisi vain yksi tai ei yhtään niin ei se estä sitä, että lahtarilla alkoi tuona marraskuun aamuna tulla suolesta löysää kun puski pelko puseroon.
Juuh, ei lahtarien historia muuksi muutu pikkunazien jäkätyksellä.
Mutta joka tapauksessa Jooseppi oli syyllinen!
Jooseppi joka kuoli kusilammikkoonsa.
Kuten sinäkin aikanaan teet.
.....Mutta joka tapauksessa Jooseppi oli syyllinen....
Niin siihenkö kun lahtarilla petti peräventtiili ?
maamme oikeat miehet tiesivät että puna-armeijalaiset vähenevät samoin kuin punikit ampumalla silmien väliin
Tarkkispojan pöksyt täyttyivät vetelästä kun rakas neukkutunkio romahti 1991 eikä hän ole päässyt lemusta irti sen koommin! Tätä katkeruutta hän yrittää trhaan purkaa palstalla mollaamalla kaikkkea ja erityisesti häntä elättävää Suomen sossua!
Tyypillinen naziräähkän käsitys keskustelusta, buaaah ! Mutta minkäs voi jos parempaan ei kykene.
buaah-pässi haluaa asiakeskustelua kakasta. Suuttuu reppana, kun ei siitä synnykkään innokasta debattia. No, eipä se ole yllätys, kun hänelle nuo sotahistorian jutut ovat kovin haastavia. Kerrataanpa idiootin helmiä taas:
8.8.2016 10:03
-----Ja tätä varten siis ylläpidettiin työkenttää Tiiksjärvellä?----
Buaaaah, noita sinun uudissanojasi. Mitähän kenttiä ne muut kentät sitten olivat, jotain laiskottelu- ja lomanviettokenttiäkö."
sitten shokkiuutinen jenkkien 50 cal kk:sta:
"Tiikeristä tuli tunnettu juuri laadun perusteella mutta jostain lännen ikivanhasta kk-sohlosta ei kukaan ole kuullutkaan."
Semmoinen tietäjä se :)
Henkeä pidätellen odotamme nyt hänen arkistojen antia. Kuinka monta kakkaa tuli housuun, kun talvisota alkoi. Kaikkia kiinnostaa tietää.,,,
------ Kuinka monta kakkaa tuli housuun, kun talvisota alkoi. Kaikkia kiinnostaa tietää.,,,
Sinun sukuusi tuli ainakin yksi/mies. Nyt sen sitten kaikki tietää. Nolottaako ?
Tarkkispoika teki taas epäonnisen avauksen ja tappioita kärsittyään siirtyi Trumpin tapaan huitomaan raivoissaan sokeasti ympäriinsä?
Monikohan murhaajapunikki paskoi housuihinsa kun joutuivat pakenemaan Venäjälle vuonna 1918.
Ja viimeistään silloin, kun heidät teloitettiin Stalinin vainoissa Itä-Karjalassa 30-luvulla!
-----Ja viimeistään silloin, kun heidät teloitettiin Stalinin vainoissa Itä-Karjalassa 30-luvulla----
Näkee miten Suomen lahtari ja neukkulan punikkilahtari olivat sukulaissieluja, kuin paita ja prce. Molemmille oli suuri huvitus ja ilo lahdata maan poveen suomalaisia työläisiä. Veljessieluja suorastaan olivat lahtarit itärajan molemmin puolin, ehkä ihan kilpailivat kumpi lahtaa enemmän suomalaistyöläisiä.
Tappajat koostuvat samasta ihmisryhmästä sekä oikealla että vasemmalla. Siten oikeistolaisella ja vasemmistolaisella tappajalla ei ole mitään eroa, kumpikin nauttii tappamisesta ja ihan sama keitä tappaa, kunhan vain saa tappaa.
Punakaartit Suomessa koettivat parhaansa mukaan hillitä näitä psykoja, valkokaartit sen sijaan hyödynsivät. Venäjällä sekä valkoiset että punaiset hyödynsivät.
Punakaartti ei mitenkään 'hillinnyt' psykojaan!
Viipurin lääninvankilan joukkomurha tapahtui Viipurissa 27.-28. huhtikuuta välisenä yönä 1918, juuri ennen Suomen sisällissodan loppua. Vankilaan tunkeutui joukko punakaartilaisia, jotka surmasivat yli 30 henkeä. Viipurin lääninvankilan surmia pidetään suurimpana punaisten joukkojen suorittamana yksittäisenä joukkomurhana.
Tapahtumien kulku:Punakaartilaisjoukkiota johti Taipalsaaren rintaman päällikkö Hjalmar Kaipiainen. Tunkeuduttuaan vankilaan humalainen aseistettu joukko tappoi ensin Karjalan Kansalaisliiton johtajan ja kansanedustajan Leander Ikosen, tehtailija ja kansanedustaja Matti Pietisen, ratainsinööri Tallgrenin ja vankilan entisen vahtimestarin Ahlgrenin. Sen jälkeen pidettiin istuntoa, jossa silminnäkijäkertomuksen mukaan mukana ollut nainen olisi valinnut surmattavat. Joukko murhasi vankilan johtajan Johan Stråhlmanin, Vuoksenniskan asemapäällikön Edvard Tojkanderin ja joitakin muita. Lopuksi joukko meni vankien yhteistilaan. Vangit yrittivät puolustautua asein ja rytäkässä Kaipiainen itse haavoittui. Hän luovutti johdon Albin Piskoselle. Albin Piskonen oli entinen vanki ja juuri hän ampui vankilanjohtajan. Joukko heitti vankien yhteistilaan käsikranaatin surmaten 4–5 henkilöä ja haavoittaen useita. Myöhemmin yöllä tapettiin vielä vankilan uusi vahtimestari Mannermaa.
Muutama päivä tuosta tapahtumasta valkoiset tappoivat Viipurissa yli 200 ulkomaalaista ja ryöstivät sitten heidän ruumiinsa. Mieti sitä, hei !
.....Vangit yrittivät puolustautua asein ....
Mitäs vankeja sellaiset joilla on aseet? Eivät tainneet ihan vankeja ollakaan vaan joku rosvojoukko.
Talvisodassahan vasemmistolaisia, varsinkaan kommunisteja juurikaan ollut. Heitä ei aluksi uskallettu ottaa mukaan, koska pelättiin, että he menevät puna-armeijan puolelle jossain vaiheessa. Jatkosotaan vasemmisto lähti mukaan joten miehiä saatiin lähes kaksinkertainen määrä aseisiin verrattuna talvisodan miesvahvuuteen.
ja montakohan lahtaria otti päälliköiltään taas molon poskeen. teloitusten jälkeen.
Tarkkispoika hekumoi taas mieliasioillaan!
Punasika! Lopeta tuo vanhan paskan tonkiminen, se rupeaa haisemaan.
Lahtarin teot haisevat aina, läpi vuosisatojenkin. Piiat ne tämänkin marraskuun pyykin pesivät.
Natsisika, hiljaa !
”Monikohan murhaajalahtari paskoi housuihinsa aamulla 30.11.1939 kuultuaan Puna-armeijan hyökänneen”
Miksi olisi? YH:n aikana oli reserviläiset kutsuttu riviin ja kun aamusta 30.11.1939 alkoi puna-armeija sinelleissään kahlata metrisessä hangessa rajan yli niin reserviläinen vain latasi pystykorvan ja aloitti lahtaamaan laidasta käsin!
Ehkä siinä viidenkymmen kohdalla kävi mielessä, että paljonhan niitä onkin, mutta onneksi tulee jälkeäkin!
----Ehkä siinä viidenkymmen kohdalla kävi mielessä, että paljonhan niitä onkin----
Paljonhan lahtari valehteleekin. Suomella oli rajalla n. 300 000 miestä. Se kertaa 50 tekee 15 000 000 ! Siis heti aamulla 30.11 oli neukku menettänyt 15 miljoonaa miestä. Kovia nuo lahtarit, siis tappamaan suomalaisia siviileitä ja valehtelemaan päälle.
Jopas ottaa taas Tarkkispoikaa lujille? Tekaisit itse provosoivan otsikon. Vastasin siihen samassa henhessä ja johan katkesi ”murhaajapunikin” pinna!
”Paljonhan lahtari valehteleekin. Suomella oli rajalla n. 300 000 miestä. Se kertaa 50 tekee 15 000 000 ! Siis heti aamulla 30.11 oli neukku menettänyt 15 miljoonaa miestä”
Minä en puhunut 300.000:sta miehestä vaan yksittäisestä kuvitellusta tapauksesta! Kannattaa lukiessa huomioida pari seikkaa:
1. YH Ylimääräinen kertausharjoitus) ei kovin iäkkäitä päälle 40-vuotiaita kutsuttu! Tuskinpa riveissä oli montaakaan vuoden 1918 sotatoimissa mukana ollutta? Joitakin kuitenkin oli!
2. Puna-armeija jostakin syystä suosi suoria massana tahtuvia rintamahyökkäyksiäja jokainen, joka on rämpinyt metrisessä hangessa pitemmän matkan tietää, että se on eläimellisen raskasta ja hidasta puuhaa!
Hauska havaita, että Tarkkispoika itse mielellään provosoi eli lähtee itse kärjistämään, mutta ei kestä tipan vertaa samassa hengessä annettua vastausta!
Ja lopuksi: eiköhän 30.11.1939 kenttäarmeijan miehellä ollut päällimäisenä huoli maansa kohtalosta eikä omasta henkilöstään. Asia, mikä on luopion vaikea ymmärtää!
......Minä en puhunut 300.000:sta miehestä vaan yksittäisestä kuvitellusta tapauksesta!......
Mitä lienet ajatellutkaan puhuvasi mutta se ei kyllä ilmene jutustasi, että kyseessä on yksi Suomen armeijan kuviteltu sotilas. Kuvittelut kun eivät istu kovin hyvin historiaan. Kyllä tekstisi koski Suomen sotilaita yleensä, siis kaikkia. Närkästyit vaan taas siitä kun tekstisi älyttömyys näytettiin toteen.
Rajalla ei ollut kenttäarmeija vaan suojajoukot, alle 20 000 miestä. Heistäkin vain pääteiden suunnalla olleet pääsivät ampumaan ensimmäisen sotatunnin aikana.
Ei tietenkään! Ja kiitolliset työläiset riensivät kukkapuskien kera vastaanottamaan vapauttajaansa:-D
-----Heistäkin vain pääteiden suunnalla olleet pääsivät ampumaan ensimmäisen sotatunnin aikana.-----
Jos se torjunta noin helppoa oli niin miksi sitten perääntyivät niin lujaa, että jopa ylijumallanne m-heimkin hermostui niin kovasta juoksuvauhdista ?
Missä kohtaa tekstiä vätetään torjuntaa helpoksi?
"Jos se torjunta noin helppoa oli niin miksi sitten perääntyivät niin lujaa, että jopa ylijumallanne m-heimkin hermostui niin kovasta juoksuvauhdista ? "
Talvisodassa nimenomaan ei peräydytty nopeasti!
Vwertailun vuoksi:
Jatkosodassa kun eajalla suurhyökkäys alkoi niin Puna-armeija oli 11:ssa päivässä vallaannut Viipurin!
VASTAAVASTI Talvisota kesti 105 päivää EIKÄ Viipuria oltu vallattu!
Ottaen huomioon maiden koot ja voimasuhteet niin on täysin naurettavaa puhua "juoksemisesta"!
Stallari ja asiallisuus on toisilleen vieras yhdistelmä?
-----Missä kohtaa tekstiä vätetään torjuntaa helpoksi?-----
Just siinä kohtaa kun kohkaat ukon kuin ukon ampuneen heti aamusta vähintäin 50.
…...Talvisodassa nimenomaan ei peräydytty nopeasti!.....
Et siis tiedä mitään tai sitten vain valehtelet lämpimiksesi. M-heim nimenomaan hermostui suojajoukkojen hänen mielestään liian nopeasta perääntymisestä. Jos edes tämän verran olisit tiennyt niin et kuvittelisi koko armeijan juosseen.
"kohkaat ukon kuin ukon ampuneen heti aamusta vähintäin 50"
Tuo on sinun tekstiäsi. Ei kenenkään muun. Kyllä jotkut suomalaiset (siis eivät kaikki) saivat "tililleen" satojakin vihollisia, mutta se vaati hiukan pitemmän ajan.
Ei+torjunta+helppoa+ollut,!+Ilmeisesti+sellainen+mielikuva+tuli+kun+Tarkkisspoika+ensin+provosoi+ja+kirjoitin+vastaavan+tasoista+soopaa+sodan+alusta?
Todellisuudessa+Puna-armeija+tuohon+aikaan+ja+myöhemminkin+suosi+suoria+massahyökkäyksiä+kohti+kk-tulta+aukean+yli.+Toki+niinkin+voi+sodan+voittaa+kun+ylivoimaa+riittää,+mutta+tappioita+tulee+ja+rutkasti!
Mitä+sitten+vuoden+1918+sotilaiden+pelkäämisiin+tuli+niin+koko+KANSA+pelkäsi+tappiota+ja+miehitystä!+Neuvostoliitto+kun+oli+perin+julma+miehittäjä+ja+esim.+Viro+menetti+väestöstään+sodan+melskeissä+yli+10+%.+Kyllä+ne+kuljetukset+olisivat+koskeneet+montaa+Suomessa+asemasta+riippumatta!
------Neuvostoliitto kun oli perin julma miehittäjä j-----
Onneksemme Venäjä ei ollut samanlainen peto miehittäjänä kuin mitä Ruotsi oli omina vuosisatoinaan.
Ruotsi oli Euroopan moderneimpia ja vapaimpia valtioita myös ennen vuotta 1809. Venäjä ei ole ollut milloinkaan.
Nyt ei puhuta siitä millainen maa oli Ruotsi tai Venäjä vaan siitä miten ne kohtelivat Suomea sinä aikana kun olimme niiden siirtomaana.
Siis sinä et puhu. Etkä myöskään näytä tietävän, että Suomi ei ollut Ruotsin eikä Venäjän siirtomaa.