Rikollisjärjestön jäsen kirkkovaltuustossa

Nyt on asiaa Eroa kirkosta sivustolle.
Aseita ja huumeita - rikoksista tuomittu Cannonball-mies kokoomuksen ehdokkaana Seinäjoella

Tiistai 7.3.2017 klo 14.34

Seinäjoen kirkkovaltuuston ja moottoripyöräkerho Cannonball MC:n jäsen Voitto Välimäki on ehdolla Seinäjoen kokoomuksen listalla huhtikuun kuntavaaleissa.
Hänet valittiin Seinäjoen kirkkovaltuustoon vuoden 2014 seurakuntavaaleissa sitoutumattomana kokoomuksen listoilta. Facebook-sivuillaan Välimäki ilmaisee avoimesti sanoin ja kuvin olevansa Cannonballin jäsen. Hän esimerkiksi poseeraa CMC Squad -jengiliivissä ja kertoo viettävänsä aikaa Seinäjoen Cannonball Mc:n tiloissa.

Keskusrikospoliisi määrittelee Cannonballin rikollisjärjestöksi. Helsingin käräjäoikeus määritteli Cannonballin rikollisryhmäksi helmikuussa 2015. Helsingin hovioikeus hyväksyi käräjäoikeuden tulkinnan viime marraskuussa.

http://www.iltalehti.fi/politiikka/201703072200081379_pi.shtml
422185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Nyt tuli kokoomukselle iso virhe. Ei oo tutkittu tarkkaan. Ei per...le kyllä niit änyt hävettää.

Äänestä

Täytyy kyllä todeta, että täysin käsittämätöntä. Pj vielä julkeaa väittää, ettei ole koskaan moista taustaa tiennyt. Miten voi näin tietämättömät ihmiset juljeta pyrkiä päättämään kaupungin asioista. Olen perinteisesti äänestänyt tätä puoluetta, mutta en todellakaan halua antaa ääntäni huume-, väkivalta yms rikolliselle. Miettikää pikimmiten haluatteko pitää rikolliset ja rikollisten valitsijat ehdokkaina.

Äänestä

Kuinka mies on voinut päästä kirkkovaltuustoon? Eikö millään ole enää mitään väliä edes kirkonpiirissäkään?

Äänestä
  • Eikö tämä hemmo istu kirkkovaltuustossa Persuna?

    Äänestä

  • Kirkko valtuutettu Välimäki on harras uskovainen ja maalliset tuomionsa jo sovittanut. Eduskunnassa istuu kymmeniä rikosrekisterin omaavia henkilöitä. Välimäki on jumalaa palveleva pyyteetön mies, joka kiivastuessaan toisinaan voi toimia kuin Isä Camillo. Harrastuksinaan ravihevoset ja moottoripyörät. Kysynkin nyt teiltä rakkaat siskot ja veljet, kuka teistä voisi rehellisesti heittää sen ensimmäisen kiven..

    Äänestä

  • Kiitos ilkan, silloisen jutun läpimeno oli taattu, liekkö nyt käyvän saman, hyvä Vote !!

    Äänestä

...ylpeänä esittää K Keskinen, Sevas, hallituksen jäsen, V Välimäki, Kirkkovaltuusto, ehdokas kaupunginvaltuustoon ( 2017 Nuorisolautakunnan pj?)

Äänestä

Eikös Välimäki ole Seinäjoen Cannonballin johtaja eikä pelkkä jäsen?

Äänestä

Vote joskus lehdellä itki kun ihmiset eivät hänen rikoksiaan heti unohtaneet, vaikka on nyt aivan eri mies...

Äänestä

Ehkä ero rikollisjärjestöstä aluksi auttaisi asiassa. Taitaa vaan olla niin että ero ei ole mahdollista, sellaista vaihtoehtoa ei siellä tunneta.

Äänestä

Kuinka voi olla mahdollista, että sisäministerin puoliso ei tiedä asiasta! Heikki Risikko sanoo iltalehden jutussa, ettei tiennyt Välimäen rikollisesta taustasta.. Kokoomuksella Seinäjoella ainakin kaksi poliisia (eläkkeellä) ja sisäministeri listalla.. eikä kenelläkään kellot soi! Ainakin molemmat poliisiehdokkaat tuntevat Välimäen satavarmasti!

Toki Välimäki menee läpi ja kerää kokoomukselle ison äänisaaliin. Sama se kuka ne äänet kerää.. tuntuu olevan kovaa touhua toi äänistä kilpailu!

Heivatkaa nyt äkkiä ammattirikolliset pois listalta! Ja ottakaa tilalle sellainen joka edes joskus on maksanut veroja!

Äänestä
  • Taitaa olla vaikia enää purottaa listoolta:-) .Ennakkoluulottomin puolue ,KOKOOMUS. Ja Iltasanomia myöten saa VOTE ilmaista mainontaa.Oli kuulemma esitelly neuvotteluvalttejaan ilman paitaa,hienoa että sakkiin tulee joku hyväkuntoinenki

    Äänestä

Persujen puudeli ja putinin lakeija. Oikeen pohojalaanen peruukkiteline

Äänestä
  • Nimimerkkisi ja sepustuksesi sopivat hyvin yhteen persoonasi kanssa.

    Äänestä

Sisäministeri Risikko ja Cannonball MC:n pomo Välimäki samalla kokoomuksen ehdokaslistalla. Hienoa Seinäjoki!

Seuraavassa YLE:n uutinen 23.2.2017 Helsingistä
Cannonball MC:n epäillään tehtailleen yli miljoonan euron veropetokset. Helsingin poliisi on tutkinut vuoden verran erittäin laajaa alv-petoskokonaisuutta, jossa noin 40 pöytälaatikkoyhtiötä on käytetty arvonlisäveropalautusten hakemiseen. Poliisin mukaan yrityksillä ei ole ollut todellista liiketoimintaa rikosten tekoaikana.

Alv-palautuksia haettiin perusteettomasti vuosina 2014 - 2016. Esitutkinnan perusteella epäillään, että toimintaa on johtanut Cannonball MC.

– Toimintaan on osallistunut useita kymmeniä henkilöitä, joista useimmat ovat kerhon jäseniä tai läheisesti kerhon toimintaan liittyviä henkilöitä. Mukana on ollut myös henkilöitä, jotka ovat toimineet bulvaaneina kerhon hyväksi, kertoo rikostarkastaja Sampsa Marttila Helsingin poliisilaitokselta.

Esitutkinnassa rikoksesta epäiltynä on ollut lähes 70 henkilöä, joista yli puolet on ollut vangittuna. Suurin osa epäillyistä on pääkaupunkiseudulta. Marttilan mukaan rikoksilla on saatu yli 1,6 miljoonan euron rikoshyöty, josta osa on saatu takavarikoitua.

Äänestä

Eikös muuten kepulla ollu Seinäjoen valtuustossa murhamies, ja linnakundi, joka on nykyään pappi. Muistanko väärin?

Äänestä
  • Varmaan muistat väärin ja eroaa siten että tästä sinun mahdollisesta murhamiehestä ei löydy tietoa muuta kuin sinun päästäsi vai olenko väärässä?

    Sitäpaitsi onko esim raiskaus hyväksyttävämpää jos joku muukin kerran on aiemmin tehnyt niin vai mihin pyrit?

    Se että joku murhamies on mahdollisesti päässyt läpi ei mielestäni mitenkään oikeuta avaamaan ovia kaikelle paskasakille?

    Äänestä

2014 Seinäjoen Kokoomus yllättyi miehen taustoista kirkollisvaaleissa:
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000000833470.html

2017 Seinäjoen Kokoomus yllättyi miehen taustoista kunnallisvaaleissa.

2019 Seinäjoen Kokoomus yllättyy miehen taustoista Eduskuntavaaleissa ;)

Seinäjoen Kokoomus on kuin dementikko joka tapaa joka päivä uusia ihmisiä.

Äänestä

Eilen alkanut vaihteeksi Välimäen pellellä käräjät ja jatkuu tänään! Epäiltynä useisiin rikoksiin...

Äänestä

On se hienoa kun kaikki Seinäjokiset " rikolliset" äänestää Välimäkeä, tulee oikein äänvyöry ja Ristikko jää kakkoseksi. Mahtaa olla kokoomuksessa täysi paniikki.

Äänestä
  • Vai onko suunniteltu juttu kokoomukselta? Ainakin äänivyöry tulee Välimäelle. Veikkaan että Seinäjoen kärkipäähän tulee menemään äänimäärässä.

    Äänestä

Vote voitaa vaalit VVV on iskulause ..eihän miehessä mitään vikaa ole, on perehtynyt politiikaan ja maan asioihin pakolaiskysymyksiin ja työttömyyteen ja pohjanmaan politiikkaan kunnolla. Voitto Valtuustoon äänestä sinäkin

Äänestä

Kaltaistensa joukossa sielä hän ompi, kun kokoomuksen ehdokkaana ompi !

Äänestä

Paula Risikon PITÄISI EROTA. Mutta ei Hölmölässä...

Näin hän vastaa Iltalehden kysymyksiin.
Iltalehti kysyi Risikolta seuraavat kysymykset:

1. Miten kommentoitte sitä, että olette Seinäjoella ehdolla samalla kokoomuksen listalla yhdessä rikollisjärjestö Cannonballin jäsenen, useista rikoksista tuomitun Voitto Välimäen kanssa?

2. Olette poliisiministeri. Eikö tämä näytä aika pahalta?

3. Tuliko asia yllätyksenä?

4. Mitä aiotte mahdollisesti tehdä asian suhteen?

Näin ministeri Risikko vastasi:

- Olen itse antanut ehdokassuostumukseni viime syksynä, enkä ole tiennyt listan kokoonpanosta. En tunne kyseistä henkilöä, enkä hänen taustojaan. Kyllä, tuli yllätyksenä. (kuka uskoo?)

http://www.iltalehti.fi/kuntavaalit-2017/201703072200082027_wa.shtml

Yllätyksenä tuli kuin Petteri Orpolle: 32 000 sotakuntoista nuorta miestä käveli rajan yli ilman papereita vuonna 2015!

Äänestä
  • Samaa mieltä. Kyllä nyt pitäisi Risikon pariskunnan vetää omat johtopäätökset! Näin puolue vielä jollakin tavoin puhdistaisi mainettaan Etelä-Pohjanmaalla. Sisäministeri Risikko ei ole koko ministeri kautenaan ollut asioiden tasalla, aina jälkijunassa kommentoinut. On kuulunut huhuja sieltä ja täältä, miksi näin on. Olisiko nyt oikea aika keskittyä vain omaan henkilökohtaiseen elämään ja väistyä kokonaan politiikasta. Jäisi parempi muisto Risikosta, joka alkuaikoina vaikutti terävältä ja asioihin paneutuvalta poliitikolta. Jotakin on matkan varrella mennyt kuitenkin pahasti pieleen.

    Äänestä

Mikäs Välimäessä on vikana. Tulee varmasti Seinäjoen ääniharfava, köyhien ja alistettujen puolella. Kyllähön sen tietää, että kokoomuksessa on paljon yhteiskunnan salakerhojen jäseniä, jotka ohjaavat takapiruina koko yhteiskuntaa omien mielihalujensa&etujensa mukaan. Välimäki on aivan oikeassa puolueessa - omien joukossa.
Sitäpaitsi ei ole oikein nimitellä ketään rikolliseksi, joka on rikoksensa sovittanut. Eihän oikeuslaitoskaan ole erehtymätön - päinvastoin tulee vääriä tuomioita solkenaan. Tuomaria ei laki koske, he lukevat sen miten haluavat. Lait ovat löperöjä ja kun kerran joutuu tähtäimeen, niin aina epäillään. Vaino jatkuu. Poliiseja on eduskunnassa lähes 20, kuitenkin maassa alle 8000 poliisia, mitä se kertoo? He ajavat siellä omia etujaan, kovaa kontrollia ja mikä on tulos? Talous konkurssitilassa, yritykset ovat muuttaneet ulkomaille.Valtio maksaa verotuloista ison osan hyvityksiä ulkomaille. Lähevälinpitämättömät ja ahneet yhteiskuntaa ryöstävät ovat kokoomuksessa - Välimäki kuitenkin kykyjensä mukaan pyrkii hoitamaan vähäosaisten asiaa. Ehkä hän yhtä taitava kuin piilorikollisjärjestö, vapaamuurarit ja eräät muut. Vai uskooko joku, että vapaamuurari on synnitön salaseuralainen?

Hyvä teko kokoomukselta ottaa myös tuollainen yhteiskunnan hylkimä ja sortama listoille. Siitä ihan plussa kuin k-kaupassa! Katsotaan vaan, nyt sai Välimäki sellaista ilmaista mainosta, että äänet valuvat kokoomukselle ja Välimäelle.

Äänestä
  • Ei pääse tiikeri raidoistaan, rehellistä kansalaista Votesta ei saa tekemälläkään.

    Äänestä

  • Saattaa jopa äänestysprosentti nousta paikallisesti Voten ansiosta.Niin kovasti Votea nuo vähäosaisten asia kiinnostavat.Edellä joku kirjoitti ihan asiaa kokoomukselaasten omista hyvävelikerhoista jotka ei eroa Cannonista muuten kuin että Ballsilla on liivit ja muilla hyvävelikerholaasilla Ballsit on tervattu.

    Äänestä

Kyllä tuomion jostakin joko väärin perustein tai oikeinkin saanut voi olla rehellinen. Ei voi leimata yhden asian perusteella. Useimmat ihmiset ovat epärehellisiä koko elämänsä tai elävät kuplassa, omissa harhaluuloissaan....

Äänestä

Sopii kuin nenä päähän kokoomuksen ehdokkaaksi. Samanlaisa rikollisia kokoomuksessa on ollut aina. Ilkka kaneravan synttäreillä joku rikollisjengi oli järjestystä pitämässä.

Äänestä
  • Juu ja Helsingissä vuosia sitten vallassa olleen presidentin silloinen turvamies (poliisi), nyt mp-kingiläinen, vaikka vanha gubbe jo on, mutta niin reteetä.

    Äänestä

  • Antaa Gubben olla. On jo yli seitsemänkymmppinen. Aikoinaan hyvä turvamies. Pressakin jo kuollut. Eikö eläkkeellä saa jokainen tehdä mitä haluaa?

    Äänestä

  • Eikös ollut Kekkosen turvamies?

    Äänestä

Kovasti Voitto Välimäki saa ansaitsemattomasti puukosta selkäänsä.
KIvittäjiä näyttää löytyvän useista sellaisista piireistä, joilla ei voisi olettaa olevan kanttia tuollaisiin puheisiin
Voitto Välimäki taitaa ilmaisen mainonnan tuella mennä heittämällä valtuustoon.
Kovin erikoisena voidaan pitää sitä, että ministeri Paula Risikko vedetään ulkopuolisena mukaan herjakirjoituksiin.

Äänestä
  • Paula Riskko on sisäministeri ja Voitto Välimäki kuuluu Cannoball MC ,joka on rikollisjärjestö ja än on siellä aktiivijäsen eikä hänellä ole aikomustakaan irrottatua jäsenyydestä. Ei siinä ole herjauksesta kysymys, jos ihmetellään, kuinka samalla kokoomuksen vaalilistalla voi olla kyseiset henkilöt. Voitte lukea Seinäjoen Cannoball MC facebook sivuja ja päätelkää sitten enemmän. Ei ole oikein, että rikollisjärjestön jäsenelle mahdollistetaan pääseminen kunnallis- ja miksei valtionkin päätöksen tekoonn. Kunnallispolitiikassa tulee eteen asioita, joita koskee vaitiolovelvollisuus. En voi mitenkään ajatella, että luottaisin Välimäkeen näissä asioissa. Hän pystyy saamaan tietoonsa asioita, joita voi käyttää hyäkseen omassa rikosllisjärjestön toiminnassa.

    Välimäkihän on saanut mm. tuomion pahoinpitelystä, joka oli todellinen muilutus eikä mikään nakkikioskijuttu.

    Äänestä

Välimäki on tainnu yllättää jonkun paikallisen Kok päättäjän sikalasta täydestä touhusta. Eipä siinä sitten jäänyt vaihtoehtoja pääseekö listoille vai ei.

Äänestä

miksi Herra Välimäellä ei olisi oikeus osallistua vaaleihin ?
Läpi meno on taattu kiitos ilkan ja iltapäivälehtien, samailmiö oli kirkollisvaaleissa,

Äänestä
  • Meinaat että retkut lukevat Ilkkaa ja iltapäivälehtiä suuressa määrin. Mahdollisesti!

    Äänestä

Aika löyhässä on aloittajan usko. Itse erosin sen takia koska sehän koko raamattu on ihan täyttä fiktiivistä tuubaa johon kukaan täysjärkinen ei usko.

Äänestä

Onhan se omituista, ettei ulosottomiehenpoika Ville Ojalalla, kokoomuksen nuorisojärjestön pomo Seinäjoella, muka edes tiedä, että puoleen sitoutumattomana ehdokkaaksi on nimetty Voitto Välimäki. Ei tiedä mennen talven lumi varatuomari, koksaan ei eduskuntaan päässyt Ilmari Ylä-Autiokaan Risikosta puhumattakaan. Osoittaako tämä, että kokoomus on täynnä tekopyhyttä ja tietysti tällaisten henkilöiden on syytä kirkosta erotakin.
Taitaa kokoomus olla sisäänlämpiävä toistensa kehumisen kerho, tosin kai vapaamuurarit ja muut herra- ja rouvakerhojen salaseurayhdistysten jäsenet yleensä ovat kokoomuslaisia, kun täällä kirjoitetaan Cannoballista rikollisjärjestönä. Eihän kerhoa ole kielletty, jotta sekin väite taitaa olla soopaa, mielestäni olen nähnyt heidän ajelevan moottoripyörillä.
Samanlaisia paljon enemmän yhteiskunnan takapiruina vaikuttaa moni muukin "kerho" kuin vapaamuurarit hassunkurisine essuineen pirunmustassa "temppelissään", lantiolla rippuvine laastikauhoineen. Laastiseuraan kuuluu moni poliisi, poliitikko ja oikeuden tuomari. Jotta ei korppi korpin silmää puhkaise. On näillä salaseuroilla paljon vakavampia tekoja kulisseissa kuin yleensä arvataankaan.

Yleisesti ottaen kaikilla suomalaisilla on mahdollisuus olla ehdokkaana kunnallisvaaleissa säädystä ja asemasta riippumatta.

Äänestä

Aivan kauhiaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eron_aika kirjoitti:

Nyt on asiaa Eroa kirkosta sivustolle.
Aseita ja huumeita - rikoksista tuomittu Cannonball-mies kokoomuksen ehdokkaana Seinäjoella

Tiistai 7.3.2017 klo 14.34

Seinäjoen kirkkovaltuuston ja moottoripyöräkerho Cannonball MC:n jäsen Voitto Välimäki on ehdolla Seinäjoen kokoomuksen listalla huhtikuun kuntavaaleissa.
Hänet valittiin Seinäjoen kirkkovaltuustoon vuoden 2014 seurakuntavaaleissa sitoutumattomana kokoomuksen listoilta. Facebook-sivuillaan Välimäki ilmaisee avoimesti sanoin ja kuvin olevansa Cannonballin jäsen. Hän esimerkiksi poseeraa CMC Squad -jengiliivissä ja kertoo viettävänsä aikaa Seinäjoen Cannonball Mc:n tiloissa.

Keskusrikospoliisi määrittelee Cannonballin rikollisjärjestöksi. Helsingin käräjäoikeus määritteli Cannonballin rikollisryhmäksi helmikuussa 2015. Helsingin hovioikeus hyväksyi käräjäoikeuden tulkinnan viime marraskuussa.

http://www.iltalehti.fi/politiikka/201703072200081379_pi.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu