Nordea on varoitellut pitkästä lamasta ja elintason notkahduksesta.
Mutta kenen elintasosta Nordea puhuu?
Nordea kertoo ainoastaan suomalaisen työväestön elintason notkahduksesta.
Rikkaiden elintaso vain nousee sitä paremmin mitä huonommin maassa menee, ja matuihin syydetään rahaa ihan niin paljonkuin he keksivät vaatia. Lihapadat höyryävät vähintäänkin niin hyvin kuin tähänkin asti, mutta kenties suomalaisilta vanhuksilta otetaan se leipä ja toinen peruna ja kastike pois ruoka-annoksestaan. Hintaa vähän kumminkin nostetaan. Siitä pitävät VOK-, vuokra-asunto- ja ns. hoivapalvelubisnestä pyörittävät demarit huolen.
Ja etenkin vasurit jatkavat matujen hyysäämistä, sitä kovempaa mitä huonommin suomalaisella työväestöllä menee. Ja muilla puolueillahan ei ole mitään sitä vastaan että suomalaista työväkeä laiminlyödään joka tavalla.
Mutta kenen elintasosta Nordea puhuu?
Nordea kertoo ainoastaan suomalaisen työväestön elintason notkahduksesta.
Rikkaiden elintaso vain nousee sitä paremmin mitä huonommin maassa menee, ja matuihin syydetään rahaa ihan niin paljonkuin he keksivät vaatia. Lihapadat höyryävät vähintäänkin niin hyvin kuin tähänkin asti, mutta kenties suomalaisilta vanhuksilta otetaan se leipä ja toinen peruna ja kastike pois ruoka-annoksestaan. Hintaa vähän kumminkin nostetaan. Siitä pitävät VOK-, vuokra-asunto- ja ns. hoivapalvelubisnestä pyörittävät demarit huolen.
Ja etenkin vasurit jatkavat matujen hyysäämistä, sitä kovempaa mitä huonommin suomalaisella työväestöllä menee. Ja muilla puolueillahan ei ole mitään sitä vastaan että suomalaista työväkeä laiminlyödään joka tavalla.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Suomessa on nyt porvarhallitus kuten edelliset 12 vuotta. Tämä taas unohtui aloituksen tehneeltä palstan vakio kokoomuslaiselta trollaajalta. Sinua ei kukaan ota enää vakavasti palstalla sakeiden aivopierujesi takia.
Viime hallitus aiheutti kaikkien aikojen romahduksen ja siinä oli demarit, vihreä ja vasurit mukana. Luulisi sillä joukolla olleen jo jotain sanottavaakin valtion politiikkaan, mutta ei. Siinä nähtiin, että ne ovat pelkkiä kokoomuksen peesaajia.
Ja kyllä se tiedetään, että demarit ovat puolueista eniten mukana bisneksissä, joissa nimenomaan työväestöä ja vanhuksia käytetään hyväksi. Ja vasureilla ei ole mielenkiintoa muuhun kuin homotukseen ja matutukseen, se ei kohta 30 vuoteen ajanut työväestön asioita. Työväestö kelpaa kyllä vasurien ideologian maksajaksi.
Viime hallituksessa talouspolitiikan päälinjoista päätti kokoomus enemmistöllään ja apupuolueina olivat porvarilliset vihreät ja kristilliset. Kokoomuksella oli enemmistö sekä hallituksessa että eduskunnassa joten SDP ja Vasemmistoliitto olivat äänestyksissä eduskunnassa vähemmistönä. Suomessa enemmistö määrää talouspolitiikan päälinjoista. Sinunkin pitäisi tämä tietää jos vähänkin seuraat politiikkaa. Mitä tulee bisneksiin niin kokoomuksella on vuokrabisnes Sato, kepulla vuokra-asuntofirma Nuorisosäätiö ja ruotsinkileisellä rahalla omat vuokrabisneksensä. Sipilän hallituksella on mamutusennästys vuoden 2015 kesältä jolloin Sipilä, Orpo ja Soini päästivät Suomeen 36 000 paperitonta matua.
SAK-SDP on ollut yhtäjaksoisesti hallitusvastuussa puoli vuosisataa 1966-2015. Kaksi oppositiovuotta siinä seassa ei pura punajäsenkirjoilla mädätettyä valtion ja kunnan hallintoa, PunaYleä, sensuurimediaa, huippuvirkamiesten nimityksiä eikä rakenteisiin soluttautunutta korruptiota.
SAK-SDP:llä on aina ollut keskeiset ministerin salkut, joko pääministeri, ulkoministeri, valtiovarainministeri tai kaikki yhdessä. Esim. Lipposen molemmissa leikkaushallituksissa 1995-1999 ja 1999-2003 SDP:llä oli pääministerin, ulkoministerin ja 2. valtiovarainministerin salkku. Seuraavassa hallituksessa SDP piti edelleen valtiovarainministerin ja ulkoministerin salkut, jne., taas Urpilainen ja Rinne.
Kaiken tämän lisäksi Suomen kolme edellistä presidenttiä 1982-2012 olivat SDP:stä, Koivisto, Ahtisaari, ja kaiken kukkuraksi Suomen suuri häpeä, DDR:n maksettu juoksulikka Tarja Halonen 2000-2012.
"Suomessa enemmistö määrää talouspolitiikan päälinjoista."
Kokoomusko muodosti sen enemmistön? Riittikö kokoomuksen äänet yksinään aiheuttamaan sen kaiken tuhon jonka hallitus aiheutti? Vai olisikohan mukana ollut piiloporvarillisia perseennuolijapuolueita?
36000 matua tuli Suomeen koska Kataisen hallitus oli en niin junaillut. Nykyinen hallitus ei sitä olisi pystynyt estämään ilman eroa EU:sta. Etsipä yksikin faktuaalinen lähde, joka kertoo nykyisen hallituksen päättäneen ottaa ne matut. Et löydä, koska päätös oli edellisen hallituksen.
Demarit hallitsevat suurinta osaa asuntobisneksestä, syynä ovat perinteet ajalta jolloin demarit vielä ajoivat työläisten asioita ja huolehtivat, että heille riittää asuntoja. Silloin se oli vielä sosiaali- ja solidaarisuuspolitiikkaa, nykyään se on pelkkää bisnestä, joten siinä mielessä vertasit sitä ihan oikein kokoomus- ja kepulaiseen bisnekseen.
Kuten sulle jo edellä kerrottiin kokoomuksella oli enemmistö apupuolueinaan vihreät ja kristilliset. Sipilän hallitus päästi maahan 36 000 paperitonta matua vaikka olisi voinut palautta heidät takaisin turvalliseen EU maa Ruotsiin Dublin sopimuksen mukaisesti. Kataisen hallituksella ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
Kepu, kokoomus ja ruotsinkileinen raha huseeravat vuokra-asuntobisneksessä. Ota asioista selvää ennen kuin väität muuta.
olisi terveellistä vähän miettiä
kannattaisi siivota kielestään pois sana RIKKAAT
Suomessa ei ole RIKKAITA edes siinä mielessä kuin SOSIALIDEMOKRAATTISESSA KANSANKODISSA Ruotsissa, jossa on rikkaita
USA:sta nyt puhumattakaan
HYVÄ ETTÄ SUOMESSA OLISI RIKKAITA
OLISI KIVA TUNTEA RIKKAITA
Kuubassa ja Suomessa ja Zimbabwessa on kovin vähän rikkauttta
Voin kertoa sinulle että Suomessa on rikkaita jos et ole asiaa ennen tiennyt. Olen tavannut heitä paljon tuttavieni kautta.
OLET ONNENPOIKA
on ihanaa tuntea rikkaita
niiden kanssa voi operoida yhdessä
perustaa yhtiöitä saada työpaikkoja mukavia sisätöitä
RIKKAIDEN OLEMASSAOLOA PITÄÄ EDISTÄÄ
RIKKAAT OVAT MAKSANEET TAITEILIJOILLE, VELAZQUEZ, TINTORETTO, RUBENS ...
ei niitä olisi elleivät rikkaat olisi subventoineet
Rikkaat rakensivat kirkot ja loivat mahdollisuuden korkeaan musiikkiin
SUOMESSA EI OLE RIKKAITA JOTEN EI OLE HUIPPUJA MENNEISYYDESSÄ EI KOMEITA KIRKKOJA - katsokaa tyhjää Helsingin pääkirkkoa
ei freskoja ei isoa joukkoa säveltäjiä ei ei ei
SOSIALIDEMOKRATIA TASA-ARVOINEN LUO DDR-VUOKRATALOSYSTEEMIN JONKA SAK OMISTAA ANKEAT ASUMISALUEET JA PIENET MUTTA TURVATUT PALKAT HARMAAN ARJEN
me tarvitsemme rikkaita
rikkaus kasvaa vain rikkaudessa
Soinin rooli työssäkäyvien piiskaamisessa
Soini lähtee, koska pokka ei riitä hävitä Halla-aholle äänestyksessä mutta Soini ei lähde, koska haluaa jatkaa ministerinä pari vuotta, kun siihen on 20 vuotta pyrkinyt
Soini kasvatti puoluetta fraaseilla, nyt valuisivat fraasit syliin pitkin toria: Sitä saa mitä pilaa. Soini ei uskaltanut mennä enää torille fraseeraamaan möläytyksiä. Soinihan on hakenut tuhkatkin pesästä pitkospuita pitkin veronmaksajilta ja lahjoittanut TUHAT MILJOONAA matuille, vuokra-asunnot ja sossut. Muut maat panivat Dublin-säännöksiä voimaan, aitoja ja kontteja, mutta Soini pisti haisemaan veronmaksajien rahoja http://www.aamulehti.fi/kotimaa/unkari-panee-kaikki-turvapaikanhakijat-konttileireille-24324666/
Kaikkien töissäkäyvien elintaso putoaa koko ajan. Menot, verot ja maksut kohoavat enemmän kuin nettopalkka. Paskasakilla menee hyvin, sossusta voi hakea lisää rahaa menojen mukaan.
Sipilän porvarihallituksen aikaansaannosta mutta sossu ja kela ovat anteliaita vain matuille joita Sipilän hallitus on haalinut ennätysmäisesti Suomeen ilmaiselle ylläpidolle koska lupasi matuille jopa oman talonsakin mutta petti lupauksensa keputyyliin ja kippasi matut veronmaksajien niskoille.
No sinähän olet oman määritelmäsi mukaan jo melkein paskasakkia. Vielä kun hiukan köyhdyt, sossu antaa rahaa menoihisi. Näinkö? Sekö, että et ole osannut/suostunut/onnistunut luomaan itsellesi tuottoisaa uraa, tekee sinusta paskasakkia?
Kokoomuslaista labyrinttikieltä kukkeimmillaan.
Osuiko taas noin pahasti omalle kohdalle?
EI joten joudut nyt pieremään pettymystäsi.
Onneksi saan eläkettäkin jo reilusti enemmän kuin mikä on suomalaisten miesten keskipalkka.
Mistä työstä saat eläkettä?
Työeläkettä ison suomalaisen pörssiyhtiön töistä ja nyt taskurahaa yksityisyrittäjänä toimimisesta, tuo lähes 40 vuoden ajalta. Voitko sanoa itsestäsi samaa.
Mikä pörssiyhtiö?
Minä saan eläkettä nettona enemmän kuin moni matalapalkka-alan työntekijä saa palkkaa bruttona.
He he, oli naurussa pitelemistä kun eräs mulukuntapainen työkaveri toivoi että saisi joskus edes 1500 euroa eläkettä bruttona. Olin hetken aikaa töissä eläkkeellä ollessani enkä juuri omista eduistani puhunut. Olisi tehnyt mieli sanoa mutta en silti viitsinyt.
Joko Nordea on osannut määritellä, mitä talouskasvu on?
Sitä kun asumistuet jatkavat nousuaan ja Kelan käsittelyajat pitenevät.
Tuota aavistelinkin. Talouskasvua on jauhettu vuosikymmeniä kenenkään määritttelemättä, mistä on kyse.
Ei mene enää kauan kun sossusta ei saa kukaan enää rahaa, koska veronmaksajia ja työssäkäyviä ei enää ole.
Tuossa vaiheessa rikkaat ovat yhtä köyhiä kuin köyhät.
minusta on ihana tuntea rikkaita, ja vain rikkaita sitä parempi
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14759729/kenen-elintaso-oikeasti-suomessa-vaarantuu#comment-89081979