Kaupungin katukunnossapito voisi hätäapuna paikata pohjoisväylän kuoppia, tai on jo monttuja sulamisvedet syöö niitä päivä päivältä isommiksi.
Tänään ajaessani siellä autoni vaurioitui, nyt ajattelinkin lähettää korjauslaskun kaupungille.
On ala-arvoista, että Järvenpään sisääntuloväylä on tuollaisessa kunnossa.
Pohjoisväylä huonossa kunnossa
15
410
Vastaukset 15
Oman kokemuksenikin mukaan Pohjoisväylä on paikoitellen huonokuntoinen. Järvenpään kaupunki ainakin yrittää pestä kätensä tästä:
"ELY-keskus vastaa omien alueidensa kunnossapidosta. Näitä alueita ovat Lahden Moottoritie, Vanha Lahdentie, Pohjoisväylä, Järvenpääntie, Eriknäsintie sekä Vähänummentie ja Kartanonväylä. Myös näiden teiden vieressä mahdollisesti kulkevat kevyenliikenteenväylät kuuluvat ELY-keskukselle. Palautteet voi laittaa tiekäyttäjänlinjalle sähköpostitse [email protected], palautelomakeella tai puhelimitse 02002100."
https://www.jarvenpaa.fi/--Katujen_kunnossapito--/sivu.tmpl?sivu_id=5090
Eli ehkä kannattaakin ottaa yhteyttä ELY-keskukseen ensin?- Gklöyfj
Varmaankin 30 000 Järvenpääläisen pitäis laittaa palautetta tuonne ELY-keskukseen, että jotain tapahtuu. Nykypäivän trendi on nuo kasvottomat isot instanssit, missä kukaan ei vastaa mistään.
- Wittumainen.risteys
Mannerheimintiellä menee 3 kaistaa Elespoon
ja vain bussikaistan kautta pääsee Hämeenlinnaan.
Siis Tukholmankadun kohdalla risteyksessä länteen. - vääräpalstako
mutta, miten tämä Mannerheimintie liittyy Järvenpää palstaan?
- kikkakolme
Pohjoisväylä on ihan yhtä huonossa kunnossa kuin kaikki muutkin väylät. Kuka sen hienon liikenneympyrän suunnitteli siihen rautakaupan risteykseen? Ympyrään mennessä ajetaan s-kirkaimen mallista tietä, ympyrään itsessään on saatu kaistalle s-malli ja kun poistutaan ympuäyrästä, taas kaista on s-mallinen. Lisäksi kallistukset väärään suuntaan. Odotan innolla kun Boogien rekkaliikenne alkaa pyöriä tuossa superhienossa ympyrässä. Tai mitä sen väliä kun kuntalaiset maksaa ja jopa hyväksyy kaiken.
- Jhrllkjh
Juu, hanurista on.
- caterpillari
Ympyrässä olisi todellakin ollut parantamisen varaa.
Mutta todellakin, itsemurhakuoppia saa väistellä olan takaa vähän joka tiellä Järvenpäässä.
Mistä sekin muuten johtuu, että kun tulee lunta niin Järvenpään kadut tärisyttää hampaatkin suusta, mutta muualla ei ongelmaa ole?
Onko tehty joku soppari korjaamojen kanssa vai mitä ??- Jgfjll
Kohta alkaa sitten katupöly helvetti.
Kunnossapidolla menee aika lakaisuun, sitten ei ainakaan ehditä paikata kuoppia.
- xdftyuo
Hävettävän huonossa kunnossa on.
- fghjkdfghjk
suolaa kyllä ajetaan teille niin perkeleesti
- suolapois
Tuosta suolasta tosiaan... Sen käyttö saisi jo loppua kokonaan.
Pohjavesistöt menevät täysin pilalle eivät vain lähialueella vaan naapurikuntienkin alueella ja poistuminen maaperästä vie pahimmillaan kymmeniä vuosia.
Alkaako itku vasta sitten, kun hanoista alkaakin virrata suolavettä?? Nyt oli ilmestynyt asfalttipaikkauksia Järvenpään pohjoiselle osuudelle Pohjoisväylää.
Nuo paikat on nyt kumminkin parempia kuin reiät asfaltissa.- helluvaa
Joo niihin reikiin on kipattu jotain mössöä. Autot saavat sen itse tasoittaa.
- kalapakos
Sama se. Kuntalaisille kelpaa kaikki. Kukaan ei piittaa siitä, miten verorahoja käytetään ala-arvoisiin liikennesuunnitteluun ja katujen kunnosspitoon.
- Kfrupkf
Syksy tulee ja vesisateet alkaa, joten taas alkaa poihjoisväylän "paikatut kuopat" kalvautumaan. Oli koko kesä aikaa päällystää, mutta mitään ei tapahtunut? Kyllä on varsinaista nuukaperseilyä!!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59890Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30657- 87637
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14595- 43573
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56564- 7532
- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu23517- 61515
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37496
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14481Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132439- 42418
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45409Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26389