Tyypillistä vänkyrävasemmistolaisen teoriaviisautta: halvat vuokra-asunnot = vastaus asumisen kalleuteen. (Ja kehäpäättelyä).
No juu, mutta miten se halpuus toteutetaan tässä korkean kustannustason maassa? Tuotetaanko halpoja raksamiehiä kehitysmaista? Olkipaalit olisivat halpaa seinämateriaalia ja ekologista, vaikka koko kommuunille...
No juu, mutta miten se halpuus toteutetaan tässä korkean kustannustason maassa? Tuotetaanko halpoja raksamiehiä kehitysmaista? Olkipaalit olisivat halpaa seinämateriaalia ja ekologista, vaikka koko kommuunille...
Vastaukset 22
Vanhimmat
Asumiskuluja voi pienentää asumistuilla. Muuta keinoa ei käytännössä ole. Suomen pitää anoa EU:lle hukkaamaansa miljardia/v asumiskulujen pienentämiseen.
Vasemiston mielestä yksityisten vuokran antajien pitäisi antaa asunnot ilmaiseksi asuttavaksi ,paitsi ammattiliitojen omistamien vuokrahintaa pitää korottaa ,vuokran alennus toteutuu vuokratulosta pääoma veron alentamisella ja rakennustarvikkeitten alvin alentamisella ,tämä laskisi asuntojen hintaa ja samalla vuokra aleneis .
Yleisesti ottaen yksityinen asuntosijoittaminen tulisi kieltää, koska se nimenomaan lisää yhteiskunnan menoja. Yksityiset voivat edelleen sijoittaa pörssiin, metsään tai vaikka arvoautoon. Ne sijoitukset eivät nosta asumismenoja.
Mutta vuokra-asuntojen omistus tulisi olla vain yhteiskunnalla tai yleishyödyllisillä järjestöillä, kuten juuri esim. ammattiliitoilla.
Yksityiset hyötyneet jo niin paljon asumistuista että asunnot voisi pakkolunastaa valtiolle. Rakennusyritykset ja vuokraisännät tekee valtavia voittoja, ei asuntojen hintojen kuulu nousta muuta hintatasoa enempää. Asumistukea pitäisi maksaa korkeintaa kaikkein köyhimmille kunnan vuokra-asuntoihin eikä niitä pitäisi antaakaan varakkaammille ellei riitä kaikille. Keinottelu pois asuntomarkkinoilta, sijoittajat sijoittakoot muualle.
Jos vain yhteiskunta omistais asuntoja kuten venäjällä niin ne olisi muutaman vuoden jälkeen purku kuntosia ja asumis kelvotomassa kunnossa ,ja rakentamisen laatu olisi kelvotonta ja yli puolta huonompaa kuin nyt on .toverit voi mennä venäjälle katsomaan kansalaisten kerrostalo asumista kuinka huonossa kunnossa voi asunnot olla ja koko talo kautaaltaan
Paremmassa kunnossa Suomessakin kaupungin asunnot on kuin yksityisten ja hyvin toimii muissakin maissa, ryssiä ei voi verrata mihinkään sivistysvaltioon.
Suomessa rakentamisen laatu on kelvotonta. Kiitos siitä kuuluu kokoomukselle ja heidän mopedikavereille.
Kallis vuokra ei tarkoita kalliita rakennuskustannuksia. Rakennustarvikkeiden hinta on itse asiassa laskenut vuosien saatossa. Ja varsinkin Etelä-Suomessa voi hyödyntää Viron halvempaa hintatasoa.
Se että joku pyytää jossain Helsingissä tontista sikahintoja on taas toinen juttu. Joukossa tyhmyys tiivistyy, ja se Jouko on Suomen tapauksessa Helsinki ja sen asukkaat.
Suomessa asunnot tuotetaan nykyään ulkomaisella halpatyövoimalla pääosin mutta uusien asuntojen hinnat SIKAKALLIITA. MIKSI?
Rakennusyhtiöiden johtajat vetävät välistä valtavia summia.
Rakentaminen on kokoomusrosvojen alaa. Rikolliset mopojengit siellä käytännössä ovat tekemässä sutta ja sekundaa.
Pohjanmaalla on mopojengiläisiä jopa kokoomuksen kunnallisvaaliehdokkaina.
Me kokoomuslaiset olemme niin tehokkaita. Kas kummaa, että muut eivät ole huomannett ryhtyä gryndereiksi. Emmehän me sitä kiellä.
Mitä tulee asuntojen hintaan, niin olisi syytä kiinnittää huomiota vihreiden hallitsemaan ympäristöministeriöön. Vihreät byrokraatit ovat keksineen nollaenergiatalot. Niistä tulee aikanaan oikeita homepesiä. Ylipaksut eristeet nostavat rakennusen hintaa. Lisähintaa tulee myös vessojen mitoituksesta invavaatimusten mukaisiksi.
Älä TROLLAA KOKOOMUSVAJUKKI.
Nuo nollaenergiatalot ovat jo vuoden päästä homeessa. Koko passiivitalorakentaminen pitäisi kieltää lailla. Oikeita myrkkypesiä. Lakanat illalla niin kosteita ettei voi nukkua kun ilma ei vaihdu talossa.
L´n mielestä loisijoiden tulee saada asua ilmaiseksi, kuitenkin asuntotukea nostaen. Saa sitten halpaa punkkua enemmän.
tyypiltä joka ei ole päivääkään elämässään tienannut senttiäkään.
Ja Li lisäää äänestäjiä. Sita kautta sitten Li,lle liksaa lisää.
Onhan taho jota teoriassa puoltaen saisi oman liksansa kasvamaan.
Sitten kun Li valitaan paremmin palkattuun duuniin itse, saattavat
unohtua köyhimmät orvot.
Rakennetaan 20 kerroksinen kommuuni ilman hissiä, keittiöitä ja kylppäreitä. Vessat ja keittiöt kellariin jne.
Eräässä+kunnassa+kunta+rakensi+omakustannushintaan+parikymmentä+2-3h+k+s+omakotialueen,jokaisella+on+autopaikka+etuovella+ja+pieni+puutarhaterassi,n.200+neliötä+yhteensä+(tontti+talo+autopaikka).+Asukkaat+valittiin+kaikkein+pienituloisimmista,oli+tuloraja.+Vuokra+250e/kk,johon+kuuluu+lämmitys,lumenauraus+ym.pakolliset+kunnan+kulut.+Talkoilla+hoidetaan+kaikki+pihatyöt,joita+joskus+on.+Nyt+on+kulunut+15+vuotta+ja+yksikään+alkuperäisistä+asukkaista+ei+ole+muuttanut+pois,samoin+kunta+on+halvat+talonsa(joihin+tarjouskilpailulla+kaikki+rakennustarvikkeet+saatiin+40-60%+alennuksella,kun+määrä+oli+niin+iso+kerralla+ostettuna)saanut+melkein+maksettua+yleishyödyllisenä+hankkeena+ja+kohtalaisen+hyviä+veronmaksajia,joiden+lapsetkin+jo+ovat+osin+työelämässä+ja+jäävät+paikkakunnalle+kuluttamaan+ja+verotettavaksi.+Kyllä+oli+joku+viisas+kunnanjohtaja+ja+siunasi+hankkeen.+Miten+voi+hiekasta+liimatut+elementtitalot,jotka+teollisesti+valmistetaan,maksaa+2-300.000e,kun+asunnoissa+ei+ole+muuta,kuin+ovet,ikkunat+muutama+patteri,vessanpytty,hella,pakastinyhdistelmä+ja+suihkuletku,saunan+kiuas,kun+sisäkalut+maksaa+äkkiä+laskien+tukkukaupassa+alle+5000e,niin+yhteinen+viemäri+ja+vesiputket+ei+varmasti+maksa+asuntoa+kohti+200.000e.+Pari+säkkiä+betonia+ja+kuutio+hiekkaa+elementtiä+kohden+eristeineen+ei+tekijälle+palkkojen+jälkeen+maksa+montaa+satasta+ja+rakennusliikkeet+ei+niistä+maksa+kymppitonneja+kappaleelta,ehkä+juuri+5h+k+asunnoissa+voi+maksaa+sen+verran.+Nyt+on+vielä+vierastyövoimaa,jotka+tekee+urakkavauhtia+perustuntipalkalla,niin+kuka+kusettaa+ostajia+asuntojen+hinnassa,voitto+on+ainakin+75%.+Kyllä+tähän+asuntotuotantoon+täytyy+yhteiskunnan+puuttuakkin+tai+karsia+rakennusliikkeitten+herroja+pois+palkkalistoilta.+Suunnittelijoita+kyllä+riittää+ja+nekin+on+aina+susia,kun+ikinä+ei+ole+itse+rakentanut,sitten+ne+on+homeessa,kun+ei+ole+entisaikojen+tuuletusta+ja+kiviseinä+ei+ole+hyvä+lämmöneriste,tässä+tapauksessa+hiekka+pari+säkkiä+betonia.+Jos+omakotitalon+lämmitys+on+talosta+riippuen+4-5000e+vuodessa+ja+50+perheen+kerrostalossa+20-25000e,niin+miten+voi+vuokrat+olla+1000e/kk,jokainen+maksaa+silloin+n.500e+vuodessa+lämmöstä,huoltoyhtiö+ja+siivous+on+kilpailutettu.+Kuka+käärii+voitot+vuokra-asunnoista,kun+asuntoa+kohti+jää+joka+vuosi+10.000e+ja+on+valtion+halpakorkoista,oli+aravaa+ja+yleishyödyllistä+.+Aina+vain+vuokrat+nousee,kun+vedotaan+kohenneitten+kustannusten+takia,sähkö,vesi,huolto,siivous,lämmitys,monene+vuonna+ei+edes+5+kuukauteen+lämmitetty,kuin+yhteinen+sauna,kaikki+patterit+oli+kylmiä,mutta+vuokran+alennusta+ei+tullut.+Kun+oli+pihatalkoot+ja+kaikki+nurmikot+ym.+hoidettu,niin+huoltoyhtiö+tuli+seuraavalla+viikolla,sotki+nurmikot,pesi+pihan+uudestaan+ja+laskutti.+Kyllä+on+vuokrissa+toinen+puoli+liikaa,kun+talo+on+sentään+jo+40v+vanha+ja+hellat,jääkaapit+ja+tiskiallas+vaihdettu.+Lista+olisi+loputon,eikä+herrat+ja+hullut+kuitenkaan+ymmärrä+ja+kapitalistit+vielä+vähemmän,voiton+maksimointi+ja+rahanhimo+on+ainoa+uskonto+ahneilla.
Asumistuen määrää voisi painottaa kohtuuhintaisiin vuokra-asuntoihin, jolloin se ohjaisi asuntomarkkinoita siihen suuntaan kuin pitääkin, sillä nythän se tuki on muodostettu siten, että tukea saa tulosidonnaisesti tietyn neliövuokran alle jäävästä osasta, jolloin pienituloisen kannattaa asua tulotasoonsa nähden liian kalliissa eikä vuokranantajilla ole intressiä laskea vuokria, kun asumistukea saavia vuokralaisia riittää niihin ylihintaisiin asuntoihin. Ihminen on siitä outo eliö, että se haluaa maksimoida samansa hyödyn ja siihen riittää loppujen lopuksi muutama kymppi puoleen tai toiseen kun ovi käy muuttokuorman kanssa.
Omistan+asunnon+josta+maksan+vastiketta+200+euroa.+++Vuokra+asunnosta+on+kohtuullinen+700+euroa+kuussa.+++Voisin+pyytää+enemmänkin.+++Vuokralainen+hakee+tukea+Kelalta.++Eli+se+on+tulonsiirtoa+valtion+pussista+minun+taskuun.
Asunnon+hinta+on+nykyään+120+000+-+130+000+euroa.++Jotain+tuottoa+saa+sijaitutetulle+pääomalle.+++Jos+laskee,+että+500+euroa+kuussa+6000+euroa+vuodessa.++5%+asunnon+hinnasta.
Tai jos laitetaan neliöhinnalle katto eli per/neliö 1 euro ja jos tarvitsee vuokratukea pitää laittaa et ei raha riitä, eli jopa pelkällä työmarkkinatuella voi pärjätä.......mutta mistä löytyy puolue joka tätä ajaa? Aivan ei mistään.