Minä vihaan Perkelettä!

Tässä hiljattain taisi olla joku palsta-aktiivi, joka sanoi, ettei hän vihaa Perkelettä! Ihmettelen todella paljon sellaista ajattelua!
Perkelehän on kaiken pahan alkusyy! Hän on Jumalan ja kaikkien ihmisten vihollinen. Sielunvihollinen! Sielunvihollisen taktiikkana on Jeesuksen sanojen mukaan "varastaa, tappaa ja tuhota"! Sellaista pahan henkilöitymääkö ei pitäisi vihata???
35360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Pilkkaajat kaupungin villitsevät, mutta viisaat hillitsevät vihan.

Äänestä
  • Suurinosa eri kirkkokuntien pedofiilipapeista ( Saksa, Italia) on sanoneet, ettei perkelettä ole olemassa. Se on uskonnollisten saarnamiesten keino hallita köyhiä ja "syntisiä".

    Äänestä

Sentähden riemuitkaa, taivaat, ja te, jotka niissä asutte! Voi maata ja merta, sillä perkele on astunut alas teidän luoksenne pitäen suurta vihaa, koska hän tietää, että hänellä on vähän aikaa!"

Äänestä

Niinpä! Perkele, joka vie jatkuvasti miljoonittain ihmisiä helvettiin, on ihmiskunnan vihollinen numero yksi ja erittäin vihattava!

Äänestä
  • Nyt ovat taas raamatunkääntäjät asialla omine lisäyksineen. Missä alkutekstissä mainitaan tuo Perkele?

    Äänestä

Tämä henkilö joka niin sanoi on lukenut todella huonosti isoa kirjaa.

Äänestä

>>Jeesuksen sanojen mukaan "varastaa, tappaa ja tuhota"! Sellaista pahan henkilöitymääkö ei pitäisi vihata???<<

Varastaa, tappaa ja tuhoaa. Kuullostaa Israelilta, eikö totta. Tai Israelin ja USA:n pahan akselilta - SAATANALTA!

Äänestä
  • Tuo on kyllä totta!

    Äänestä

Tuo Mörrimöykky se on kans yks PERKELE!

Äänestä

Mutta Noa löysi armon Herran edessä.

Äänestä
  • Osoittaa Herran armoa että kaikki muut, lapset mukaanlukien, hän murhasi. Taattua Vanhaa Testamenttia.

    Äänestä

  • VakaVanhaJulmuri kirjoitti:

    Osoittaa Herran armoa että kaikki muut, lapset mukaanlukien, hän murhasi. Taattua Vanhaa Testamenttia.

    Nooa saarnasi ihmisille parannuksen tekoa, mutta ihmiset halusivat mieluummin pitää synneistään kiinni ja pilkkasivat Nooaa. Tuomio tulee aina jossain vaiheessa.
    Toinen tapaus on Niinive ja Joona. Joona saarnasi Niininen asukkaille. He tekivät parannuksen saarnan vaikutuksesta, eikä heille käynyt huonosti.
    Kysymys kuuluu: teetkö sinä parannuksen ja annat Jeesuksen pelastaa itsesi vai pidätkö itsepäisesti kiinni synneistäsi ja tuhoudut?

    Äänestä

  • Eikö tuollainen Jumala ole pahempi kuin mafiamiehet? Joko uskot minuun ja palvelet polviltasi tai murhaan sinut (tai joidenkin mukaan jopa heittää ikuisiksi ajoiksi kidutettavaksi). Kaiken maallisen tuskan lisäksi vielä lisätuskaa maallisen jälkeen tai sitten alistut ja sanot "Kyllä Herra, pelkään sinua". Kai tuollaista kammottavaa Jumalaa pelkäisi pienemmilläkin uhkauksilla. Kun lukee Vanhaa Testamenttia, niin hän on yksi julmimmista koskaan keksityistä Jumalista. Ei paljon auta jos poika-Jumala on hellempi, kun isä-Jumala on hirvittävä tyranni.

    Äänestä

Ja sanoi: kiitetty olkoon Herra, minun herrani Abrahamin Jumala, joka ei ottanut pois laupiuttansa ja totuuttansa minun herraltani: minua on Herra johdattanut tällä tiellä, minun herrani veljen huoneesen.

Äänestä

Vastustakaa häntä lujina uskossa, tietäen, että samat kärsimykset täytyy teidän veljiennekin maailmassa kestää.

Äänestä

Teuvo ei ole lukenut kotiläksyjään.

Äänestä

"Tässä hiljattain taisi olla joku palsta-aktiivi, joka sanoi, ettei hän vihaa Perkelettä! Ihmettelen todella paljon sellaista ajattelua!
Perkelehän on kaiken pahan alkusyy! Hän on Jumalan ja kaikkien ihmisten vihollinen. Sielunvihollinen! Sielunvihollisen taktiikkana on Jeesuksen sanojen mukaan "varastaa, tappaa ja tuhota"! Sellaista pahan henkilöitymääkö ei pitäisi vihata???"


Jos nyt Vanhaa Testamenttia objektiivisesti lukee, niin siellähän Perkele/Lucifer/Saatana ei oikein tapa ketään. Jumala sen sijaan murhaa miljoonia naisista ja lapsista välittämättä ( mm. Nooan tulva, Sodoma ja Gomorra, Egyptin esikoispoikien murhaaminen, Israelin tieltä satojen tuhansien tappaminen ja orjuuttaminen, jne. jne. ).

Jos oletetaan että Jumala oli tuollainen hirveä massamurhaaja sekä pikkumainen öykkäri jo muinoin, niin monen muunkin kuin Luciferin tekisi varmasti mieli kapinoida tyrannia vastaan. En sitten tiedä Perkeleestä sen enempää paitsi ettei Jumala hänestä pidä kuten ei muistakaan kriitikoistaan ja oma kirjansa Raamattu antanee Saatanasta mahdollisesti puolueellisen kuvan. Kuka onkaan tarinan massamurhaaja sekä ihmisten kiristäjä (jos et usko minuun suureen ja ylvääseen Jumalaan ja kumarra minua joudut helvetin tuleen ja sitä rataa... mikä röyhkeys).

Äänestä
  • Sinä et ymmärrä, että aina on myös aika tulla Jumalan tuomion. Niin se tulee vielä nykyisenkin ajan osalta.

    Äänestä

Ja aseta armoistuin lain arkin päälle, joka on kaikkeinpyhimmässä.

Äänestä

Ja he veisasivat vuorottain ylistäissänsä ja kiittäissänsä Herraa, että hän on hyvä ja hänen laupiutensa pysyy ijankaikkisesti Israelin ylitse. Ja kaikki kansa huusi korkialla äänellä ja kiitti Herraa, että Herran huoneen perustus oli laskettu.

Äänestä

Jumala, ole minulle armollinen, ole minulle armollinen; sillä sinuun minun sieluni uskaltaa, ja sinun siipeis varjon alle minä turvaan siihenasti, että ahdistukset ohitse käyvät.

Äänestä

Sillä sinun armos on suuri hamaan taivaisiin asti, ja sinun totuutes pilviin asti.

Äänestä

Hän on muistanut armonsa ja uskollisuutensa Israelin heimoa kohtaan; kaikki maan ääret ovat nähneet meidän Jumalamme pelastusteot.

Äänestä

Mutta sinä, Herra, Herra, auta minua nimesi tähden, sillä sinun armosi on hyvä, pelasta minut.

Äänestä

Hurskaille koittaa valkeus pimeässä, armolliselta, laupiaalta ja vanhurskaalta.

Äänestä

Sillä hänen armonsa meitä kohtaan on voimallinen, ja Herran uskollisuus pysyy iankaikkisesti. Halleluja!

Äänestä

Suo minun varhain kuulla sinun armoasi, sillä sinuun minä turvaan. Osoita minulle tie, jota minun tulee käydä, sillä sinun tykösi minä ylennän sieluni.

Äänestä

Suo minun varhain kuulla sinun armojas, sillä sinuun minä toivon: ilmoita minulle tie, jota minä käyn; sillä minä ylennän sieluni sinun tykös.

Äänestä

hän, joka antaa minulle armon; minun linnani, varustukseni ja pelastajani, minun kilpeni, jonka turviin minä pakenen, hän, joka laskee kansani minun valtani alle.

Äänestä

Minun laupiuteni ja minun linnani, minun varjelukseni ja minun vapahtajani, minun kilpeni, johon minä uskallan, joka minun kansani minun alleni vaatii.

Äänestä

Herra mielistyy niihin, jotka häntä pelkäävät, jotka panevat toivonsa hänen armoonsa.

Äänestä
  • Mikäs se sellanen herra on,joka pelosta mielistyy? Aika outo ajattelutapa. Kuullostaa enemmänkin narsismilta. Pelko on pahasta,mutta ymmärrettävää tietyissä tilanteissa,mutta jumalanpelko? ei! Mä luotan luojaani,enkä pelkää. Tämä maailma on pelottava,ei luoja.

    Äänestä

Armelias mies tekee hyvää itsellensä, mutta armoton syöksee onnettomuuteen oman lihansa.

Äänestä

Sinä kansa, joka asut Siionissa, Jerusalemissa, älä itke! Hän on sinulle totisesti armollinen, kun apua huudat; sen kuullessaan hän vastaa sinulle kohta.

Äänestä

Viha on aina pahasta,se katkeroittaa ihmisen,vaikka vihaisit pahaa,se ei ole hyvästä. Niinkun raamatussakin kerrotaan,tee kuin haluaisit itselleskin tekevän,haluatko,että sua vihataan? Rakkaus on voima,johon meijän tulisi kaikki pyrkiä ja viha on rakkauden vastakohta. Ei se perklele vihalla katoa,päinvastoin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pitkäänpalstalla kirjoitti:

Tässä hiljattain taisi olla joku palsta-aktiivi, joka sanoi, ettei hän vihaa Perkelettä! Ihmettelen todella paljon sellaista ajattelua!
Perkelehän on kaiken pahan alkusyy! Hän on Jumalan ja kaikkien ihmisten vihollinen. Sielunvihollinen! Sielunvihollisen taktiikkana on Jeesuksen sanojen mukaan "varastaa, tappaa ja tuhota"! Sellaista pahan henkilöitymääkö ei pitäisi vihata???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu