Hormonaalisten ehkäisykeinojen tunnettu sivuvaikutushan on lievä painonnousu. Miten käy kun jättää hormonit pois? Tippuuko paino "itsestään"? Onko kellään kokemusta asiasta?
Hormonit pois - Tippuuko paino?
Milla
144479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
pitäisi pudota ennalleen jos painonnousu on todellakin tapahtunut hormonaalisen ehkäisyn takia...näin gyneni minulle on sanonut :)
eli olen lihonut 8kg 11kk:n aikana, eli sen aikana kun kapseli on ollut.Nyt harkitsen kapselin pois ottamista,mutta lääkäri sanoi tänään että kukaan ei ole lihonut kapselista.Mistäköhän sitten..melko varmasti menen poistattamaan sen ja toivon että kilot rupee tippumaan.
Itselläni ei ehkäisykapseleista ole kokemusta joten en niistä voi sanoa, mutta jos lääkärisi sanoi sinulle ettei kapseleista liho niin silloin lihoamisesi on täytynyt johtua jostakin muusta...mietihän tarkkaan oletko syönyt enemmän tai liikkunut vähemmän?!? Mutta voithan tietenkin olla se ensimmäinen kelle kapseli on aiheuttanut lihoamista ja näin ollen kun poistatat sen niin myös kilot tippuvat :)
sivuvaikutuksissa lukee painon nousua....aika outoa jos olen ensimmäinen jolla paino nousee kapselista ku nse kerran on yleinen sivuvaikutus.No,oli miten oli haluun nää ylimääräiset kilot veks.
Olen hämmästynyt, että lääkärisi on väittänyt sinua ainoaksi, joka on kapselin myötä lihonut.
Minä tiedän muutamia, jotka ovat yhdistäneet voimakkaan painonnousunsa ehkäisykapselin laittamiseen. Heillä on ollut kyse arviolta 20 lisäkilosta. Ruokahalu ja makeanhimo ovat vain lisääntyneet. Onko sinulla?
Tyttökaveri oli erittäin hoikassa kunnossa kun aloitti pillereiden käytön. Pillerit oli käytössä muutaman vuoden ja painoa tuli tieten lähelle 10 kg. Nyt pillerit on lopetettu ja painon nousu on pysähtynyt mutta ei se ainakaan vielä ole alkanut laskemaan niin että huomais.
Söin kolme vuotta Diane novaa ja lihoin noin 20 kiloa niiden kolmen vuoden aikana. Kiloja tuli pikkuhiljalleen, niin, etten edes hoksannut lihomisen johtuvan pillereistä.
Sitten viime kevät talvella lopetin pillerit kokonaan, kun en enää halunnut temppuilla hormonien kanssa, ja kiloille tuli lähtöpassit!
Mitään en ole muuta elämässni muuttanut, syön ja liikun niinkuin ennenkin, mutta vuodessa on lähtenyt pois ne 20 kiloa!
Lisäksi on paljon terveempi ja energisempi olo.
Hei Phalenopsis, tuliko sinulle minkäänlaisia negatiivisia vaikutuksia Diane Novan lopettamisesta?
Itse olen päättänyt lopettaa ne myös,mutta pelkään hirmuisesti mitä siitä seuraa. Olen kuullut/lukenut niin hirveitä kauhutarinoita. Onhan se varmaan yksilöllistäkin, mutta silti.. =/ Kiva jos jaksat vastailla.
ei siitä pitäisi tulla mitään oireita. Paitsi ehkä niin että jos pillerit on auttaneet vaikkapa menkkakipuihin niin lopettamisen jälkeen kivut voivat palautua ym...
Oikeastaan minulle tuli vain yksi negatiivinen sivuvaikutus, se, että kuukautiseni olivat pillerien opettamisen jälkeen 5kk poissa. Mutta sen jälkeen ne ovat tulleet ihan säännöllisesti, eli varmaan vain kesti niin kauan saada kaikki hormonien vaikutukset pois elimistöstä.
Muutoin oloni on terveempi, energisempi, positiivisempi, aikaansaavempi ja olo tuntuu omalta itseltä. Pillerien kanssa olin ailahtelevaisempi, tunteet saattoi mennä laidasta laitaan ja olin usein surkea, masentunut ja laiska. Huonoa oloa lisäsi kyllä myös se ylipaino ja kamala nesteturvotus.
Kuukautisista on tullut hieman runsaammat, ne kestävät nyt viisi päivää, kun pillereilä vain kaksi. -Mutta en ole ottanut siitä stressiä. Mitään kipuja ei ole ollut, eikä hiukset ole pudonneet päästä, eikä edes lievä akneni ole tullut takaisin!!
Olen tullut siihen tulokseen, etteivät pillerit sopineet minulle,mutta niiden sivuvaikutukset tulivat niin hitaasti, etten osannut yhdistää niiden johtuvan pillereistä. Vasta nyt kun olen lopettanut ne, huomaan, miten huono juttu ne olivat ja miten paljon parempi olo on ilman niitä. Enää en kyllä koske ylimääräisiin hormoneihin. :)
jätin pois e-pillerini 3 kk sitten neurologini kehoituksesta. Kokemani huimauskohtaukset johtuivat kuulemma pillereistä!!! Olen syönyt e- pillereitä kohta 4 vuotta, eri merkkejä, ja kaikki nostivat painoani ja masensivat minua.. Nyt painoni on laskenut jo 6 kiloa pillereiden jättämisen jälkeen, ja olotila huomattavsti pirteämpi. Kuukautiset tosin ovat runsaammat kuin hormonien kanssa, mutta sen hinnan maksan kunhan pääsen eroon huimauksesta, páänsäryistä ja kiloista!
Muistathan että pillereiden poisjättö tulisi aina tapahtua lääkárin "valvonnassa".
H! Kiva kuulla kuitenkin ihan positiivisiakin kokemuksia pillereiden lopettamisesta. En ole varsinaisesti lääkärin kanssa keskustellut lopettamisesta, mutta toki jos ongelmia ilmenee, niin täytyyhän sinnepäin ottaa yhteyttä. Toivotaan kuitenkin parasta. Ei vaan tee mieli saada turhia hormoneja enää elimistöön. Ainakaan tällä hetkellä. Kiitos vastauksista ;)
Lääkärin valvonnassa jätin hormonaalisen ehkäisyn (renkaat) pois käytöstä. Mulle asennettiin kuparikierukka jokunen aika sitten. Mieliala on ainakin ollut pirteämpi sen jälkeen... vaikea sanoa johtuuko hormoneista? Painoa mulle tuli vuoden hormonien käytön jälkeen 7 kiloa... muiden sivuoireiden lisäksi.
piriä