Vuotuiset miljardikustannukset Suomelle aiheuttava turvapaikkaturismi on saatava loppumaan.
Kielteisen turvapaikkapääröksen saaneille olisi tuomittava riittävän suuret taloudelliset sanktiot perusteettoman turvapaikanhaun kaikista kustannuksista.
Kielteisen turvapaikkapääröksen saaneille olisi tuomittava riittävän suuret taloudelliset sanktiot perusteettoman turvapaikanhaun kaikista kustannuksista.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomesta tulee varustaa Välimerelle laivasto käännyttämään Eurooppaan pyrkivät takaisin ja tuhottava näitten alukset. Jokainen palautettu helpottaa Suomalaisen veronmaksajan taakkaa.Tällä hetkellä ns.kansalaisjärjestöt aluksineen "pelastavat siirtolaisia" ja auttavat heitä Euroopan puolelle. Tämä kansalaisjärjestöjen pelastelu saattaa naurunalaiseksi koko Meripelastus ja Rajavartiotoiminnan. Näitten järjestöjen toiminnalle tulee tehdä loppu mahdollisimman pian. Varustamalla käännytys ja upotuslaivasto annetaan singaali ihmis-salakuljettajille ja heidän mamubisneksistään hyötyville.
Alus on nyt hankittu ja päivystää Välimerellä, sitä voivat kaikki Euroopan tulevaisuudesta huolestuneet tukea. C Star, Ex Suunta. Varustamo, Generation Identiteetin.
Rikas öljyvaltio Irak on vastuussa kansalaistensa aiheuttamista haitoista ja kustannuksista. Suomen pitää poistaa heidät maastaan ja vaatia täydet korvaukset Irakilta. Myös muiden makden on haastettava tihulaisten kotimaat kansainväliseen oikeuteen ja vaadittava korvaukset! Tuholaiset ja rikolliset on saatettava vastuuseen omissa maissaan.
VOK kustannuksia
v. 2015 700 milj euroa
v 2016 600 milj e
v 2017 700 milj euroa
yht 2 miljardia euroa
Vetovoimatekijät pitää saada vähenemään. Yksi tärkeä vetovoimatekijä rahan lisäksi on, että tulija viihtyy valitsemassaan maassa. Tässä asiassa tavallisillakin suomalaisilla on mahdollisuus vaikuttaa. Jos tarpeeksi moni vaikuttaa viihtyvyyteen arjessa, kyllä siitä someaikana kulkeutuu hyvinkin pian viestiä etelään päin. Minä itse vaikutan viihtyvyyteen aina asioidessani kaupoissa ja muualla, missä kohtaan niitä. Sopiva tönäisy, halveksiva katse, konsteja löytyy. Pitää vaan pysyä rangaistavuusrajan alapuolella.
Usein kansainvälisiin sopimuksiin vedottu velvoite tarkoittaa teltta- tai parakkimajoitusta!
Ruokahuollon voi hoitaa tarkoituksen mukaisesti tarvitsematta mennä ylilyönteihin suuntaan tai toiseen. Etniset rajoitukset huomioiva soppatykkiruoka riittäisi.
Ylilyönnit terveydenhuollossa olisi syytä karsia. Samoin harkinnanvaraiset palvelut todella harkinnan varaisiksi.
Turvapaikan saaneiden etuajo-oikeus asunnon saamisessa pitäisi lopettaa.
Ja ennen kaikkea, meikäläisistä arkinormeista räikeästi poikkeavan käyttäytymisen suhteen 0-toleranssi.
Niin, kielteisten päätösten jälkeisen vailutusputken voisi lyhentää.
Turvapaikan tulee AINA olla vain tilapäinen, eikä siitä saa muodostua pysyvää maassa oleskelu ja asumisoikeutta henkilölle tai tämän suvulle. Turvapaikkahaku prosessin aika tulee käyttää tehokkaasti koulutuksessa ja oleskelun korvaamisessa silmälläpitäen palautusta kotimaihinsa. Monet turvapaikanhakijat tulevat oloista, jotka olisi mahdollista muuttaa asuttaviksi kaatamalla siellä olevat sortohallitukset tai rakentamalla tilalle säänkestävät asumukset.
Hyviä ajatuksia kummallakin, mutta. Ja se onkin ISO MUTTA. Ne edellyttäisivät toteutuakseen johtavien poliittisten puolueiden täydellistä suunnanmuutosta turvapaikkapolitiikassaan. Ja se ei toteudu. Joten nuokin hyvät ajatukset ovat valitettavasti utopiaa.
Me kansalaiset sensijaan voimme osoittaa maahantunkeutujille JOKA PÄIVÄ, mitä mieltä heistä olemme ja vähentää viihtyvyyttään. Kyllä juttu kulkee somessa: "Siellä on tosi epäystävällistä kansaa, joka päivä saa huomata olevansa vihattu"
Pitäkäähän hyvin kirjaa kustannuksista ja säilyttäkää tositteet, sillä Irakin kuuluu oikeasti maksaa kansalaistensa Suomessa aiheuttamat haitat!
Kansainvälisen oikeuden kautta niin voi tapahtuakin, ellei Irak itse kanna vastuutaan.
No se ei tule loppumaan , niin kauan kun kutsukirjeet on Suomessakin painettu ihan perustuslakiin.
Suomessa on asumisperusteinen sosiaaliturva , yhdistettynä avoimiin rajoihin jopa kolmansien maiden asukkaiden vapaalla kulkuoikeudella varustettuna, joten tulijoita tulee riittämään kiihtyvään tahtiin tulevaisuudessa , kunhan vain ilosanoma tästä pohjoisesta onnelasta leviää oikeilla seuduilla.
Vuosi 2015 oli vasta alkua ja meidän hallituksemme EI ole tehnyt yhtään mitään vastaisen varalle , vaan ilmeisesti kuvittelevat että maailman muuttoliike oli nyt sitten siinä.
Suomi voi ja sen kuuluu käännyttää kaikki turvallisista maista tulevat takaisin jo rajalta, jos noudatamme Dublinin sopimusta. Jostain ihmeen syystä toisia sopimuksia on pakko noudattaa ja toisia vältetään noudattamasta. Ilmeisesti holtiton maahanmuutto sopii Sipilälle aivan mainiosti - Suomen ja suomalaisten tulevaisuudesta viis!
Onko Sipilä piilomuslimi?