Matti Wendelin

Nähnytjakuullut

Mitä suuntaa edustaa Matti Wendelin ja onko kokemusta hänen kokouksistaan. Onko hänellä joku oma seurakunta?

8

593

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemustaparikinkertaa

      En tiedä suunnasta, mutta pari kertaa olen ollut hänen kokouksissaan. Kovasti oli rahan painotteista. Väkeä ei toisessa tilaisuudessa ollut kovin paljon ja käskettiin kaikkia tulemaan etuosaan. Koin jonkinlaiseksi kontrolliksi ei tuntunut hyvältä. Komentona tuli, että jos haluaa esirukousta on mentävä heti. Molemmilla kerroilla kävin, eka kerralla sain omituiset sanat, joita mietin? Toisella kerralla ei käynyt edes rukoilemassa puolestani vaikka ympärillä kaatui kansaa. Sama kokemus oli toisessa tilaisuudessa ystävälläni, hänkin oli aivan ymmällään. Toisaalta olimme hyvillämme, että taidettiin säästyä...joltain. En kaipaa kyseistä julistajaa.

    • Anonyymi

      Nyt puhuu Matti Wendelin
      Pyhän Hengen ilta, jakso 140. TV7

    • Anonyymi

      niinpä puhui.
      noh, se nyt oli vähä ….ei oikein Sydämeen ???

      eka kerta kuuntelin.

    • Anonyymi

      Musiikki, ko. ohjelmassa oli erinomainen !!!

      siinäpä se.

    • Anonyymi

      Matti Wendelin on julistaa ympäri maailmaa missiossa ja ihmeet ja merkit on seurannut Julistettua sanaa.
      Jumalan sanan julistaminen aina maksaa jo yksin Jää- ja urheiluhalli vuokrat ja kokousten tiedottaminen on pakko jotenkin hoitaa. Totuus on ettei kukaan kykene noita kuluja yksin maksaa. Kalat meressä on kaikille ilmaisia mutta sen pyydykset, luvat ja troolarit marsaa. Samoin vesi on ilmainen kaikille, mutta sen pumppaaminen maksaa.
      Matti Wendelinin kokousten järjestämiset tietysti maksaa, joten meidän tulisi kaikkien, jos ei halua laittaa kolehtiin laittaa mitään niin hän voi ainakin olla arvostelematta, ja kuitenkin kuuntelit ilmaiseksi Jumalan ilosanomaa.-Siunatkaa älkääkä epäuskon kirousta levitelkö.
      https://www.youtube.com/watch?v=2KK7eUVe3lk

    • Anonyymi

      Niin kannattaako "juosta" kaikkien puhujien isoissa kokouksissa? Välttämättä sieltä ei saa yhtään mitään! Pari kertaa olen kuunnellut, kun paikkakunnalla käynyt ja vähäksi jäi tuo anti mitä sieltä sai.
      En menisi enää !

    • Anonyymi

      Veljet ja siskot tutkika hengessä tämä onko se oikein.
      Koska Jumala on antanut Hengenerottamisen lahjat.
      Siunausta koko suomen siionille.

    • Anonyymi

      Matti taisi hyljätä vaimonsa, kun löysi nuoremman vissiin Turun suunnalta. Hänhän oli aiemmin Lahdessa menestysteologisen seurakunnan saarnaaja.

      Mutta niinhän sitä voi käydä monille muillekin.

      Siitä nyt on jo aikaa.

      Oliko vaimo mukana; näyttikö nuorelta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      56
      993
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      791
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      66
      777
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      740
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      690
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      643
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      626
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      613
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      490
    10. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      242
      489
    Aihe