Nato ei ole demokraattinen organisaatio

Demokratiavaje ilmenee siinä, että Nato tekee sopimuksia suoraan eri maiden armeijoiden ja tiedusteluviranomaisten kanssa ohi eduskunnan ja parlamenttien.

Yhdysvalloissa presidenttiTrumpin aikomus oli normalisoida maiden suhteet hyviksi Venäjän kanssa, mutta siellä puolustushallinnossa on miestä kuin pipoa, joille hyvät suhteet Venäjään ei tule kuuloonkaan.

Kansalaisten vaaleilla valitsemat ihmiset pitäisi demokratiassa päättää maan ulkosuhteisiin liittyvistä asioista, ei sotilaat.
16145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Niin, miten se on, kuka päättäisi meidän asioista jos vielä enemmän sotkeudutaan Natoon?

Äänestä
  • Me itse! Ei sinun kaltaisesi Venäjän Tiltut!

    1Äänestä

  • TurhaLuulo kirjoitti:

    Me itse! Ei sinun kaltaisesi Venäjän Tiltut!

    Miten tuo Venäjä tähän nyt lipsahti. Heillä on omat juttunsa, joita meidä ei tarvitse noteerata. Jotkut meistä suomalaisista ajavat kuitenkin Suomea Naton yhteyteen ja siksi olisi hyvä tietää pelin henki jo etukäteen.

    Äänestä

  • TurhaLuulo kirjoitti:

    Me itse! Ei sinun kaltaisesi Venäjän Tiltut!

    Minulle ei kylläkään kerrottu ennen eduskuntavaaleja, että jotkut ministeriöiden virkamiehet tekevät omine päineen päätöksiä yhteisistä nato-harjoituksista ja tiedustelusta ja hakkeroinnista.

    Äänestä

Nato on valtio valtioissa.

Äänestä
  • Ei ole vaan pelkkä 29:n jäsenmaan Puolustusjärjestö!

    1Äänestä

  • Erikoinen "puolustusjärjestö", kun hyökkää suvereenien valtioiden kimppuun.

    Äänestä

  • siellä on tuhansia usa nato kenraaleita jotka haluavat pompottaa suomipoikaaa, helppo poterosta huutaa radiopuhelimeen että hyökkää ja ottaa satavuotiasta konjakkia siinä sivussa

    Äänestä

Etenkään sen jälkeen kun Trumpin Amerikkaa sanoo hyvästit demokratiahössötykselle.

YLE: Akatemiaprofessori arvioi: "On mahdollista, että Yhdysvalloista tulee Turkki"
"Helsingin yliopiston kansainvälisen oikeuden professori Martti Koskenniemi sanoi Yle Radio 1:n Ykkösaamussa, että koko demokraattinen järjestelmä on uhattuna Yhdysvalloissa."

Voitaisiinko länsimaisten arvojen painottaminen vaihtaa vielä parempiin pohjoismaisiin arvoihin.

Äänestä

Natomaissa näyttä sotilashallinnot toimivan aivan omalakisesti ympäröivään yhteiskuntaan nähden. Niin jenkkilässä, kuin kumppani-Suomessa.

Aseet ei mitään takaa.

Äänestä
  • Yhdessäkään Nato-maassa tai Suomessa ei ole sotilashallintoa!

    1Äänestä

Putin pelkää, että Nato ei ole demokraattinen organisaatio.
Me kaikki itsenäisen Suomen suvereenit kansalaiset olemme Putinin kanssa täysin samaa mieltä.

Äänestä
  • Putte ja pari puolikuollutta Venäjän Tiltua on tuota mieltä!

    1Äänestä

Pentagon ja CIA hallinnoivat Natoa eihän se voi olla demokraattinen.Republikaanipuolueen oikeistohaukat hallitsevat Natoa.Siksi sen politiikka on niin sotaisaa ja Venäjän aroille pyrkivää.

Äänestä

Otetaanhan tähän yksi vastakkaisenkin näkemyksen omaavan puheen vuoro:

Tiltu valehtelee taas Natosta; Tiltu: "Demokratiavaje ilmenee siinä, että Nato tekee sopimuksia suoraan eri maiden armeijoiden ja tiedusteluviranomaisten kanssa ohi eduskunnan ja parlamenttien."
Tällaisia ei tehdä. Jäsenmaat päättävät itse yhteistoiminnan yksityiskohdista perussopimuksen mukaan. Naton elimillä ei ole päätösvaltaa jäsenmaihin.
"Yhdysvalloissa presidenttiTrumpin aikomus oli normalisoida maiden suhteet hyviksi Venäjän kanssa, mutta siellä puolustushallinnossa on miestä kuin pipoa, joille hyvät suhteet Venäjään ei tule kuuloonkaan."
USA:n ulkopolitiikka ei kuulu Natolle. Trump päättää, sotilaat tottelevat.
"Kansalaisten vaaleilla valitsemat ihmiset pitäisi demokratiassa päättää maan ulkosuhteisiin liittyvistä asioista, ei sotilaat."
Näin ei ole missään, ei edes Turkissa ja Venäjällä.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikeuden_puolustus kirjoitti:

Demokratiavaje ilmenee siinä, että Nato tekee sopimuksia suoraan eri maiden armeijoiden ja tiedusteluviranomaisten kanssa ohi eduskunnan ja parlamenttien.

Yhdysvalloissa presidenttiTrumpin aikomus oli normalisoida maiden suhteet hyviksi Venäjän kanssa, mutta siellä puolustushallinnossa on miestä kuin pipoa, joille hyvät suhteet Venäjään ei tule kuuloonkaan.

Kansalaisten vaaleilla valitsemat ihmiset pitäisi demokratiassa päättää maan ulkosuhteisiin liittyvistä asioista, ei sotilaat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu