Kasvien epigeneettinen varioituminen

Uusimpien tutkimusten mukaan kasvien varioituminen tapahtuu samojen periaatteiden mukaan kuin muidenkin aitotumaisten eliöiden varioituminen. (Linkki ketjussa)

Kasvien geenien metylaatiomarkkerit määrittävät kasvin ominaisuudet aivan kuten tapahtuu eläimilläkin. Metyyliryhmien kiinnittyminen sytosiiniemäksiin tapahtuu hieman eri sääntöjen mukaan kuin esim. nisäkkäillä. Erilaisia metyyliryhmän kiinnittymisvariaatioita tunnetaan toistaiseksi kolme: CG, CHH (jossa siis H voi olla mikä tahansa emäs paitsi guaniini) sekä CHG. Poistamalla epigeneettiset merkinnät kasvin solusta, saat aikaiseksi kantasolun.

Hakusanat: plant stem cell differentiation

Kasvien geeneistä n. 95% on epigeneettisesti vaimennettuja. Siksi kasvien muuntelupotentiaali on valtava.

Hämmästyttävintä kasvien varioitumisessa ja adaptoitumisessa on RNA-välitteinen uudelleenohjelmointimekanismi. Se tapahtuu mm. siitepölyhiukkasessa, jossa epigeneettinen uudelleenohjelmointi tapahtuu lyhyiden RNA-molekyylien toimesta, jotka ohjaavat epigeneettisten markkereiden asettumisen täsmälleen oikeille paikoilleen. Periaate on siis sama kuin esim. ihmisen alkion epigeneettisessä uudelleenohjelmoinnissa, mikä tapahtuu hedelmöityksen jälkeen.

Nyt ymmärrämme, miksi kasvien geneettinen modifiointi on niin vaikeaa. Geenisekvenssit kun eivät määritä ominaisuuksia kasveissakaan. Geenisekvenssien muutokset ovat geneettisiä virheitä myös kasveissa. Evoluutiolle ei ole olemassa mekanismeja. Kaikki todistaa suunnittelusta ja luomisesta. Älkää eksykö, hyvät ihmiset.

7

142

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • varokaa-eksytystä

        Epäilemättä onkin mielenkiintoista luettavaa. Koko artikkelia lukematta tiedän, että sinun höpinäsi ovat jotain ihan muuta kuin mitä tutkimus sanoo, ja olet vääristellyt ja valehdellut kaiken oman mielesi mukaan.
        Varokaa ROTin eksytystä, hyvät ihmiset!


    • lknlknlk

      Linkkinä on info-artikkeli jossa kerrotaan miten kasvien metylointi tapahtuu. Se ei kerro taaskaan mitään siitä mitä yrität valehdella.

    • Epäjumalienkieltäjä

      Pelkokaali (Brassica rapa) on jalostettu nauriiksi, kiinankaaliksi ja rypsiksi (ja useaksi muuksi Suomessa vähemmän käytetyksi hyötykasviksi) käyttämällä hyväksi kasvin perimän satunnaista muuntelua ja valintaa. Näin samasta kasvista on saatu juures, vihannes ja öljykasvi.

      Eroavatko peltokaalin alalajit nauris, kiinankaali ja rypsi geneettisesti toisistaan? Totta kai eroavat. Syntyykö rypsin siemenistä kiinankaalia tai nauriita? Ei tietenkään.

      Montako hyötykasvia on jalostettu hyödyntäen epigenetiikkaa? Ei yhtään.

      Sinun epigenetiikka-jeesuksesi on tyhjä arpa. Ei voittoa.

      • knölknlök

      • knölknlök kirjoitti:

        >Montako hyötykasvia on jalostettu hyödyntäen epigenetiikkaa? Ei yhtään.

        Tulevaisuudessa varmasti enemmistön osalta hyödynnetään. Ei epigenetiikasta kannata tehdä mörköä sen takia että ROT valehtelee siitä päivätyökseen.

        http://sitn.hms.harvard.edu/flash/2015/epigenetics-in-plant-breeding/

        "Ei epigenetiikasta kannata tehdä mörköä sen takia että ROT valehtelee siitä päivätyökseen."

        Jep, siihen miinaan nimenomaan ei kannata ajaa. Sitähän ne alkuperäiset epigenetiikan vääristelyn keksineet kretupellet ovat ilmeisestikin yrittäneet, että saisivat omittua sen omiin hörhöilyihinsä ja asetettua jotenkin absurdisti yhdet evoluution mekanismit toisia vastaan. Samaa evoluutiota ja kemiaa ne kaikki mekanismit ovat ja todellisuudessa kaikki ovat kretuille yhtälailla kiusallisia, kun katsotaan miten ne ihan oikeasti toimivat.

        Ja edelleenkin ne metylaatiot on löydetty 40/50-luvuilla ja niiden vaikutus geenisäätelyyn 60/70-luvuilla. Geenisäätely ylipäänsä on ollut ihan normaali osa biologian tutkimusta paljon ennenkuin epigenetiikkaa alettiin hypettämään nykymalliin.


    • Mitä Jahve sanoisi siitä että olet tehnyt metyyliryhmistä itsellesi epäjumalan, oman versiosi kultaisesta vasikasta?

      Raamattu ei kerro mitään metyyliryhmistä, epigenetiikasta, varioitumisesta tai älykkäästä suunnittelusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1550
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      100
      758
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe