Levozin kokemuksia

tagigo

Heippa! Eli ajattelin kysäistä kokemuksia tuosta Levozinista. Luin muutamia vanhoja jutuja, joissa suurin osa melkein haukkui kyseisen lääkkeen alimpaan helvettiin. Itse olen 19 vuotias nuori nainen, painoa noin 55kg ja Levozinia menee joka ilta 100mg, sillä pinempi annos ei auta nukkumaan. Olen kiitollinen kyseisestä lääkkeestä, sillä ilman sitä vaikean unettomuus kausini olisi varmaan vieläkin päällä.

Mutta, onko teillä tuoreempia kokemuksia Levozinista ja kuinka isoilla annoksilla? :)

8

7051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einiinpaha

      Ei se välttämättä niin paha lääke ole, sisältää samaa levopodaa kun paljon haukuttu nykyaikaisempi ketipinor. 25 mg levozinia nukun hyvin eikä aamulla ole suukaan kuiva.

      • Anonyymi

        mitä höpiset? nämä eivät sisällä levodopaa eikä levodopalla lääkkeenä ole käytännössä mitään tekemistä Levozinin ja Ketipinorin kanssa.


    • MelkoinenTajuPoisLääke

      Otin aikoinaan määrätystä 50 mg tabletista pienen palan ehkä vajaan kolmanneksen, otin sen illalla kahdeksan aikoihin, nukuttihan se, ensin meni nenä tukkoon kuin jossain kunnon nuhassa ja sitten se pisti nukkumaan aivan väkisin. Ongelma oli, että kun aamupäivällä johonkin aikaan heräsin, niin olo oli aivan sekainen ja sitä jatkui aina iltamyöhään asti, melkoinen zombintekolääke se oli ainakin itselle. Ajaminen tai minkäänlainen työnteko olisi ollut aivan mahdotonta lääkkeen ottoa seuranneena päivänä.

      Ei kait oikein sovi kaikille ja itsellekin sitä vain testattiin unilääkkeenä. Haittavaikutuksia sillä on muitakin, pakkoliikkeitä ja sen semmoista. Hampaat pitää muistaa pestä pari kertaa päivässä koska kyseisen lääkkeen aiheuttama suun kuivuminen voi aiheuttaa hammas- ja limakalvovaurioita, eli hammasharja ja tahna povitaskuun.

    • vanhan.liiton.lääke

      Sen uusi nimi...ja ennätyskin.

      "Levomepromatsiini (kauppanimellä Levomepromazine (aiemmin Levozin), ulkomailla Levoprome, Nozinan) on fentiatsiineihin kuuluva tyypillinen eli (perinteinen) ensimmäisen polven psykoosilääke.

      Käyttöön suhteutettuna levomepromatsiini oli Suomen eniten myrkytyskuolemia aiheuttanut lääke vuonna 2010.[5]"

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Levomepromatsiini

      • EnOttaisi

        Siellähän paljon sivuoireita oli, ihme että tuollaista kellekään määrätään tai edes annetaan.


    • Itselläni menee iltaisin 5mg. Ei ainakaan tuosta annoksesta ole tullut haittavaikutuksia ja olen ollut ihan tyytyväinen.
      Ainut vaan että en uskalla käyttää alkoholia koska siinä on vissiin joku myrkytysriski. Olisi kiva joskus ottaa kotosalla muutama olut tai lähteä viikonloppuna lähikapakkaan :(

      • Anonyymi

        Voit ottaa alkoholia mulla on sama lääke se on silloin vaarallinen jos syy monta keralla


    • Anonyymi

      Käytin noin 30 vuotta sitten jonkin aikaa Levozinia 100 mg kolmesti päivässä, aamulla, päivällä, illalla.
      Kyllä siinä oli aika " tukossa ".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      130
      1355
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      101
      876
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      511
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe