Voimalavalmistajat ovat ottaneet melukritiikin tosissaan, ja uudet voimalat ovat hiljaisempia kuin vanhemmat, enemmän antaen sähköä silti.
https://www.ilkka.fi/1.2240193
Tuulivoima: melu vähenee, tehot nousevat
16
194
Vastaukset
- hyvin_tuulee
Veronmaksajien rahat taivaan tuuliin.
- MikäOnKallista
OL3 1.600MW pelkät rakennuskulut 12 mrd euroa, sen rakennusajan alun 2005 tuulivoiman hinnalla 0,5 milj/MW 24.000MW nimellistehoa, josta 1/3 toteutuvaa keskimääräistä sähkötehoa eli 8.000MW. Ydinvoimassa siis ei vielä huomioitu käytön, vuosikymmenten alasajon, 100 000 vuoden loppusijoitusten hintaa tai ydinturmavakuutusten hintaa, ydinvahinkojen jotka realisoituessaan käytön, alasajon, loppusijoituksen 100 000 vuoden aikajänteellä kaatuvat yhteiskunnan ja veronmaksajien niskaan.
Kun tuulivoimalle on saatu jo alue, perustukset, tiestö, sähköverkko ym. infra, niin vanhan tilalle sen käyttöajan lopulla sijoitettava uusi tehokkaampi tuulivoimayksikkö maksaa puolet uudisrakentamisen kuluista. Pian tuulivoimapuistot saavat vielä
Helsinkiin Pohjoismaiden suurin sähkövarasto
https://www.helen.fi/uutiset/2015/helsinkiin-pohjoismaiden-suurin-sahkovarasto/
http://www.hel.fi/www/uutiset/fi/helsinki/suvilahti-uusi-sahkovarasto-naytti-kyntensa
http://www.uusiteknologia.fi/2017/01/17/jattiakusto-naytti-voimansa/
http://www.talouselama.fi/uutiset/suomessa-otetaan-kayttoon-pohjoismaiden-suurin-sahkovarasto-vastaa-100-000-kannykkaakkua-6557834
Jättiloikka aurinkoenergian ja tuulienergian varastoinnissa
http://buimonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/202618-jattiloikka-aurinkoenergian-varastoinnissa
http://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/tehoa_aurinkosahkon_varastointiin
175 miljardia euroa ja 40 vuotta - Japanilaiset pelkäävät Fukushiman puhdistuskustannusten kasvavan
http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/175-miljardia-euroa-ja-40-vuotta-japanilaiset-pelkaavat-fukushiman-puhdistuskustannusten-kasvavan-6632441 - Anonyymi
Halvinta energiaa ilman tukia!
Nyt se tapahtui: Ensimmäiset tuulivoimalat ilman yhteiskunnan tukea rakennetaan Suomeen
23.5.2018
https://yle.fi/uutiset/3-10218934
"TuuliWatti investoi Pohjoismaiden isoimpiin tuulivoimaloihin ja laskee saavansa merkittävästi enemmän sähköä lähes 200 metrin myllyillä. Keskustele aiheesta jutun lopussa.
Tuulivoimayhtiö TuuliWatti rakentaa Perämeren rannalle Iihin viiden tuulivoimalan uuden tuulivoimalapuiston.
Ensi vuonna valmistuva Viinamäen puisto on yhtiön mukaan niin kannattava, että sen rakentamiseen ei tarvita yhteiskunnan tukea.
TuuliWatti ostaa puistoon Vestasin 4,2 MW:n voimaloita. Yhtiön mukaan puisto on tähän mennessä Pohjoismaiden suurin tuulivoimainvestointi, joka toimii ilman yhteiskunnan tukea.
Yhtiön laskelmien mukaan 250 metrin korkeuteen yltävä voimalan lapa mahdollistaa sen, että tuulivoiman sähköntuotanto jopa kaksinkertaistuu aikaisempiin voimaloihin verrattuna. Uusilla myllyillä tuulivoiman tuotantokustannus laskee arviolta alle 30 euron megawattitunnilta.
Tuulivoima muuttumassa kilpailukykyiseksi
TuuliWatin arvion mukaan tuulivoimassa ollaan siirtymässä uuden tekniikan myötä markkinaehtoiseen tuotantoon. Aikaisemmin uusi tuulivoimarakentaminen on saanut tuotantotukea, mutta syöttötariffijärjestelmään ei oteta enää uutta tuotantoa."
No autoihan se asiasta nostettu haloo. Että silleen.
- SitäGreeniä
Haistakoon noilla väitteillä, rahastustahan tuo on näillä sijainneilla
- eikp.ole.riittävästi
Tuet ja sähkön hinta nousee myös. Keksisivät sellaisen myllyn joka pyörii tyynellä ilmalla, kuten esim. huippupakkasten aikaan.
Eikö M. Pekkarisen suku ole jo rikastunut riittävästi näillä bisneksillä? - nykypurje
Nykyaikainen purjealus.http://yle.fi/uutiset/3-9503979
- herkätkorvat
Kummallista miten suomalaiset kärsii tuulivoimaloista, Tanska paljon tiheämpään asuttu, silti siellä tuotetaan kaikki sähkö tuulivoimalla ja jää myytäväksikin. Saksassakin 30%, Suomeen mahtuisi helposti oman tarpeen verran voimaloita. Taitaa olla kyse enemmänkin kateudesta kun naapuri saa tuloja voimalasta, mutta itse ei.
No ei tuulivoima teollisuus turhaa ole rahaa polttanut siipien kehitykseen hiljaisemmiksi , jos aihetta ei olisi todella ollut. Että silleen.
- rajallista
Suomeen ei voi rakentaa rajattomasti lisää tuulivoimaloita. Olosuhteet ovat Tanskaa huonommat. https://fi.wikipedia.org/wiki/Tuulivoima_Suomessa
- herkätkorvat
höpöhöpö kirjoitti:
No ei tuulivoima teollisuus turhaa ole rahaa polttanut siipien kehitykseen hiljaisemmiksi , jos aihetta ei olisi todella ollut. Että silleen.
Tietysti sitä parempi mitä vähemmän melua, mutta kun ne vainoharhaiset kuulee niitä värinöitä vaikka herkimmätkään laitteet ei pysty rekisteröimaan mitään.
No ei niitä muutoksia siipiin ole tehty millään mutu tuntuman perusteella. Kyllä ne muutokset perustuvat ihan mitattuihin tuloksiin. Elä edes kuvittele, että teollisuus tekee mitään muutoksia tuotantoonsa ilman mittaus tuloksia. Että silleen.
- empäusko
En oikein jaksa uskoa melun vähenemiseen. Meluhaitta on ollut niin paljon julkisuudessa, että alan on pakko markkinoida melun vähentyvän, jos kauppaa aiotaan tehdä.
No joka tapauksessa aloituksessa mainitaan suurimmat mitatut tuulivoimaloiden meluarvot ovat kovat toinen 108,4 desibeliä ja toinen 104,5 desibeliä. Tuulivoima uskovaisten mielestähän ne oli ihan äänettömiä vai mitenkä se olikaan ???
Että silleen- suhiseekopäässäsi
Ei niitä kukaan äänettömiksi ole väittänytkään ja siksihän niitä ei rakennetakaan asumusten lähelle, mutta nämä idiootit väittää saavansa niistä oireita kymmenien kilometrienkin päässä, vaikka ei kuulu enää minkäänlaista ääntä, eikä pieni suhina ketään normaalia ihmistä häiritse lähempänäkään. Kaupungeissa liikenteen melu paljon voimakkaampaa, olisihan se luksusta jos ei kuuluisi mitään mitä ei halua.
No jos nuo aloituksessa mitatut desibeli arvot ( 104,5 - 108,4 dB ) pitävät paikkansa normaalin kuulon kuuluvuus taajuuden alueilla , on syytä epäillä mitä äänen voimakkuuksia ne lähettävät sen alueen ulkopuolella olevilla taajuuksilla ???
Että silleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872