PakkoTyöttömyys/Rahattomuus

Tuli itselle 1000 pv täyteen työttömyys peruspäivärahalla.
Terve työkykyinen monen ammatin mies 57v. on laitettu "hyllylle".
Työpanos ei kelpaa minnekkään rehellisellä palkalla.
Ja ilman palkkaa en kehtaa töitä tehdä. Kun Orja en ole.

Tuttavia ja tuntemiani ihmisiä on vastaavassa tilanteessa useita kymmeniä.
Kaikki on häädetty pois työelämästä. Ja varmaan suomessa on satoja tuhansia yli 50v palkka töistä pois häädettyjä ?? Kun kaikkiaan työttömiä on n. 1/2 miljoonaa.
Eläkkeelle ei päästä. Töihin ei kelvata. Pirullinen on tilanne !

Monet poliittiset tärkeilijät ovat huolissaan vain ja ainoastaan ulkomaalaisten pakolais turistien hyvinvoinnista, ja eduista, miksi ? Miksi suomeen koskaan veroa maksamaton turisti on tärkeä ? Henkinen Tilanne suomessa on perverssi.
18550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Maahanmuuttajia voi tulla lisää. Turkki voi tuupata jo nyt Turkissa olevat miljoonat pakolaiset Eurooppaan. Turkki voi irtisanoa Euroopan unionin kanssa tekemänsä herrasmies-sopimukset milloin tahansa. Unioni maksaa nyt valtavia rahasummia Turkille että Syyrian ja Irakin pakolaiset pysyvät Turkissa. Maailma on tällä hetkellä aika ruma paikka elää ja olla. Diktatuureja tuntuu syntyvän joka puolella. Nationalismi jyllää. Jos porukat työnnetään Turkista rajan yli tulemaan, niin eihän niitä millään pysäytetä. Ampumaan ihmisiä ei voida ryhtyä. En ainakaan minä.

Äänestä

Miksi äänestit väärin.

Äänestä
  • ei persutkaan ratkaise työttömyysongelmaa. Se on tuo kaiken tekemisen robotisointi (tuotanto,palvelut) joka vain kiihtyy. Robotisointi tapahtuu joka puolella maailmaa. Myös Kiinassa. Itse äänestän vasemmistoa. Siinä työmiehelle ja työttömälle pikkasen parempi turva. Joku muu saa äänestää persuja, jos niin tykkää ja paremmaksi luulee. Mikään äänestäminen ei kuitenkaan tuo työpaikkoja. Se on varma se.

    Äänestä

Enää ei voi äänestää super naiveja eu kumartajia !
Ei voi äänestää sdp, kepu, kokoomus, vihreitä, rkp.

Nämä puolueet ovat vuosikymmenien ajan ajaneet suomea naivsti alas.
Nämä puolueet haluaa tuhlata verovaroja pakolaisturismiin.

Äänestä

Osa ikäisistäsi on ihan omaa syytään työttömäksi joutunut ja on liian kallis työnantajalle. Tuntemani sähkömieskin nautti kiinteistönhoitajan tehtävissä sähkömiehen palkkaa (yli 20e tunnilta) ja aikansa töissä oltuaan antoi työnantaja lopputilin ja tais palkata kaksi 10e kiinteistönhoitajaa firmaan.

Äänestä

Tämä on tulonjako asia.
Kun jaetaan työtä ja tuloa vain osalle kansaa, niin ne saavat enemmän.

Syrjään tulon- ja työnjaosta tuupatut siis mahdollistaa muille liian korkeat palkat ja edut.

Äänestä
  • Työttömät köyhät ovat edestämme annettuja, häpeä ristille naulittuja, pakko kuntoutettavia !

    Muistakaa siis pyhä tulonjako sana; työttömät ovat aina syrjäytyneitä, alkoholisteja, vammaisia, epäkelpoja.

    Äänestä

On ideologinen arvo valinta tämä massa-työttömyys.
Ja leipäjonojen suomi.
Samoin ideologinen arvo valinta on pakko monikulttuuri. Turvattomuus. Yhteiskuntarauhan järkyttäminen. Naivi globalismi.
Näihin ideologia asioihin voit vaikuttaa vain äänestämällä !!!!

Äänestä

Saitko mitalin ????

Äänestä
  • Ei ole palkittu, on vaan ainoastaan yritetty keinotella mahdollisella palkattomalla ilmais työpanoksella.......
    Malliin, syrjäytymisen vaara !!! joten kannattaa tehdä töitä ilman palkkaa, jne jne...

    Äänestä

  • Myös minulle on yritetty tarjota ja pakko tarjota noita, ns. töitä, ilman palkkaa.
    Kuulemma syrjäydyn jos en työskentele ilman palkkaa.

    Äänestä

No ei se tilanne persuja äänestämällä parane. Hullu puolustusministeri hankkii aseita enemmän kuin Suomella olisi varaa.

Suomea ajetaan kohti yhteiskuntaa jossa muita julkisia palveluita ei ole kuin armeija ja poliisi ja ne suojelevat rikkaita köyhiltä . Tämä on persu ideologia. Nyt viholliskuvaa luodaan pakolaisista kenestä seuraavaksi.

Äänestä
  • - todellisuudessa niin on, että ei kannata äänestää sdp, vihreitä, kokoomus, kepuja.
    - koska ne on monen hallituskauden ajan ylläpitäneet Leipäjonoja, massa-työttömyyttä, pakko monikulttuuria, pakko homoilua, jne,, yleistä Suomen alasajoa.

    Äänestä

Olen 56v mies. Minunkaan työpanos ei kelpaa palkalla.
Ilmaistöitä ja muuta pelleilyä kyllä on tarjolla. Ilmainen työ kelpaisi !
Mutta ilman palkkaa puuhastelu on jotenkin pervoa ! Siinä vain tuhlaantuu vapaa-aika. Ja Työttömän elintasoa on juuri tuo hyvä vapaa-aika.

Kävin itse pakko tilanteessa jopa tuollaisen kuntoutus pelleilyn 3kk osa-aika, kun en muuten päässyt pois mielivaltaisesta karenssista. Oli mentävä pakko kuntoutumaan, että sai rahaa ruokaan. Siellä näin tämän toiminna luonteen ja laajuuden. Ja se vei uskon tähän hallintoon ja systeemin ja osaamiseen kokonaan.

Mätä hallinto tuottaa mätää ja pahoinvointia.
Mutta näille yhteiskunnan asioille ei yksilö voi mitään. Vain sivusta voi seurata miten verorahaa haaskataan ja järjetön hallinto tuhoaa työvoimaa. Eturyhmät jakaa ahneesti itselleen.
Politikot vaikenee ongelmista, Leipäjonoista, massa-työttömyydestä, suurista pakko monikulttuuri menoista, ja vaaroista. Politikot vaikenee yhteiskunnan alasajosta kuorossa. Esim. tuleva sote uhrataan keinottelulle ja ahneudelle. jne.

Äänestä

Työttömänä täälläkin. Muuten menee hyvin, mutta rahattomuus kulutusyhteiskunnassa on suuri haitta. Nykyinen suomi on työttömälle kehitysmaa.
Toi hallinto ei ymmärrä suomalaisten köyhien tilannetta, kun se oma tulotaso niillä on hyvä, liiankin hyvä.
Hallinnon puheista, teoista , päätöksistä voi huomata, että käytännössä hallinto vihaa omaa kansaa ja kulttuuria, ja tuhlaa naivisti vero rahaa ulkomaalaisten elintasopakolaisten turismiin.

Äänestä
  • Miksi helsingin ylihintaisiin kalliisiin asuntoihin tulee asuttaa ulkomaan eläviä, turisteja lepäämään verovaroin ?

    Äänestä

  • Viher vasemmisto naivi idealistit ja ahne oikeisto ajaa tätä verorahan tuhlaus mallia! Se sopii näiden ryhmien Omiin keinottelu pyrkimyksiin.
    Ahne oikeisto haluaa keinotella asuntopajatsolla, ja pakolais bisneksellä, ja vasemmisto vihreät pakko rakentaa monikulttuurihelvettiä.

    Äänestä

Työtön+mies+58.+Olen+Jo+pitkään+ollut+ilman+palkkaa+ja+se+rahattomuus+alkaa+näkyä+ulos+päinkin,.Pitkään+kun+elää+köyhänä+ja+ei+kuluta,+ei+käytä+palveluja,+niin+esim.+vaatteet+ränsistyy,+ja+alkaa+muistuttaa+aitoa+nuhjuista+leipäjono+tuulipuku+aikuista.Ilmeisesti+se+Leipäjono+aikuinen+on+sitä+alinta+kastia+suomessa+?Esim.+Helsingissä+on+jo+tuhannen+ihmisen+leipäjono+myllypurossa+!!!+Helsinki+,+tuo+menestyjien+ja+työvoimapulan+kaupunki,+pohjolan+kongo+!!Mutta+ei+se+mitään,+kun+todellisuudessa+hyvä+vapaa-aika+korvaa+paljonkin.+Ja+Moni+elää+elämänsä+täysin+hukkaan+jossain+ohjelmoidussa+päivähoidossa+(+töissä+).Ja+sitten+vanhana+laitostuneena+lempataan+pois+mitättömänä.+Mutta+tietysti+saa+töissä+palkkaa+ja+voi+tehdä+kulutus+asioita+vapaa-ajallaan.+Voi+olla+kunnon+kansalainen.Maksa+veroja+kansalainen+,+veroja+jotka+naivit+politikot+tuhlaa+idealismin+hevonpersiiseen.+Mm,+edellä+mainittuun+laajaan+matu+turismiin+ja+kotoutus+turismiin.Työtön+pakko+maksaa+pienistä+tuki+maksuista+aina+sen+20+%+veroa..+Rikas+voi+päästä+halvemmalla+!!++++Tälläinen+on+se+systeemi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SuomalaisetKöyhät kirjoitti:

Tuli itselle 1000 pv täyteen työttömyys peruspäivärahalla.
Terve työkykyinen monen ammatin mies 57v. on laitettu "hyllylle".
Työpanos ei kelpaa minnekkään rehellisellä palkalla.
Ja ilman palkkaa en kehtaa töitä tehdä. Kun Orja en ole.

Tuttavia ja tuntemiani ihmisiä on vastaavassa tilanteessa useita kymmeniä.
Kaikki on häädetty pois työelämästä. Ja varmaan suomessa on satoja tuhansia yli 50v palkka töistä pois häädettyjä ?? Kun kaikkiaan työttömiä on n. 1/2 miljoonaa.
Eläkkeelle ei päästä. Töihin ei kelvata. Pirullinen on tilanne !

Monet poliittiset tärkeilijät ovat huolissaan vain ja ainoastaan ulkomaalaisten pakolais turistien hyvinvoinnista, ja eduista, miksi ? Miksi suomeen koskaan veroa maksamaton turisti on tärkeä ? Henkinen Tilanne suomessa on perverssi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu