2014 maapallo n CO2 päästöt 32 miljardia tonnia. Josta Suomen osuus 43miljoonaa tonnia.
Suomen on välittömästi nollattava CO2 päästöt jotta maapallo pelastuu.
Suomen on välittömästi nollattava CO2 päästöt jotta maapallo pelastuu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Turhaa vouhotusta, koska suuret valtiot ja koko Afrikka vähät välittävät niistä sopimuksista. Kaikki ns. ympäristökokoukset pidetään mahdollisimman kaukana, jotta siihen osallistuvat saavat ilmaisen reissun. maksajina toimivat valtiot. Niin kaksinaamaista touhua, ettei vertailukohdetta löydy.
Jos lentää reissun esim. Thaimaahan tai ilmastokokoukseen vastaavan matkan, niin hiilidioksidia kuluu yhtä paljon, kuin paljon päästävällä autolla ajaisi 15 000 km eli suunnilleen vuoden ajot. Autolla ajosta maksetaan hiiliveroa kalliimman mukaan, joten se on maksettua päästöä toisin kuin lentokoneella lennettäessä.
Puun kasvu Suomessa sitoo CO2:a vuodessa n. 94,5 milj. tonnia. Jos puulla korvattaisiin entistä enemmän fossiilisia öljyä ja hiiltä, niin hiilipäästöt muuttuisi
hiilinieluiksi. Metsä sitoo uutta hiilidioksidia ja korvaa sieltä otetun hiilen uuteen kasvuun , kun sitä verrataan fosiilisiin energialähteisiin. Suuri osa hakatuista puista käytetään myös rakennuspuuna ja hiili sitoutuu silloin pitkäaikaisesti.
Siis lennon ympäristövaikutus on yhden henkilön osalta sama kuin 15 ooo km ajaminen autolla.
Kun lentoja on kymmeniä tuhansia päivittäin, niin kyllä siinä ympäristö kärsii.