Kamuttaja: Kysyn historiallista nimeä.

Tämä on ilmeisesti helppo, mutta kysyn kuitenkin.

Mikä paikka on vanhalta nimeltään Mustarinta?
Tietääkö kukaan miksi?
Onko niitä yksi vai useampia?

En vielä anna oljenkorsia, mutta jos käy vaikeaksi niin sitten tulee.

9

960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolinvanhanimi

      Koli.

    • Suomi 24 ylläpito lähettää aloituksen uusintana television tapaan eiliseltä päivältä. Eiliseen ketjuun minäkin poimin joitakin tietoja sieltä täältä.

    • rinnatmustana

      Taitaa olla suoli 24 palstalla aiheenne liian rasistinen, koska se poistetaan mitä pikimmiten!

      • Aiheena Koli saatta olla ylläpidolle liian mystinen ja taianomainen noitineen ja piruineen.


    • Mustarinta on vaarojen ja tunturien nimi, Yleisnimeltään kuvaa suurta vaaraa tai tunturia Karjalaksi mustarinda
      Eli koli ja lyhytelokuva on myös palkittu Mustarinta kuvattu kolilta

    • Kun kerrataan, niin kerrataan tämäkin.

      Sieltä täältä poimittua mystisestä Kolista:

      Asutusta Kolin vaarojen liepeille on muuttanut vasta 1700-luvun puolivälissä. Uskomukset haltijoihin ja pahoihin voimiin ovat olleet syynä siihen, että Koli säilyi asumattomana pitkään. Kukaan ei ollut niin rohkea, että olisi uskaltanut pystyttää mökkinsä lähellekään henkiolentoja.

      Kolilla on useita luolia, joista yksi tunnetaan Pirunkirkkona. Luolaa ovat käyttäneet useat noidat, joista tunnetuin on Ukko Kinolainen, joka loihti kuolleet haudoistaan ja kasvatti ne hautuumaan kuusien korkuisiksi.

      Vaarajonon huippujen nimistä on aistittavissa jotain uhmaavaa: Ukko-Koli, Akka-Koli, Paha-Koli, joka on tarinan mukaan aikaisemmin ollut käräjäpaikka; epäilty rikollinen työnnettiin jyrkänteeltä alas ja jos hän selvisi hengissä, hän oli syytön.

      Nimet saattavat olla peräisin Kolin seudulla 1500-luvulle asti eläneiltä saamelaisilta, jotka palvoivat ukko- ja akkajumaliaan. Kolia pidettiin haltijoiden ja maahisten asuinpaikkana.

      Koli on ollut tunnettu uhripaikka, Pyhä Vuori, jolle on vaellettu uhraamaan luonnon hengille saalisonnen tai muun hyvän toivossa. Kolin huiput ja kallioiden kolot ovat tuottaneet tarinoita ja uskomuksia.

      Eräs halkeama sijaitsee Kolin hotellirakennuksen pohjoispäädyssä. Se on saanut nimen uhrihalkeama. Uhrihalkeamaan liittyy usein kerrottu Annikin tarina, jossa tyttö uhraa rikkauksia halkeaman maanhengelle saadakseen onnensa takaisin.

      Kallion keskellä oleva halkeama on vuosisadan kuluessa täyttynyt sinne heitetyistä kolikoista ja muista esineistä. Kalliossa voi myös nähdä sata vuotta vanhoja kalliopiirroksia ja nimikirjoituksia. Uhrihalkeama on tarinapaikkana muinaismuistolain suojaama kohde.

    • Lisää poimintoja:

      Ensimmäinen matkailumaja eli Ylämaja Kolin huipulle rakennettiin kesällä 1896. Kolilla on pitkät perinteet matkailukohteena niin talvella kuin kesällä. Vuonna 1937 eli 80 vuotta sitten Ukko-Kolille raivattiin ensimmäinen syöksy- ja pujottelurinne. Vuonna 1952 Koli sai Suomen ensimmäisen hiihtohissin. Tämän lisäksi Kolille rakennettiin vuonna 1959 leirintäalue ja Kolin vaaran länsisivua kiemurteleva autotie, joka helpotti matkailijoiden pääsyä Ylämajalle. Vuonna 1969 hirsinen Ylämaja purettiin ja sen tilalle rakennettiin Hotelli Koli.

    • Ylläpito taitaa pelleillä meidän kustannuksella.
      Nyt on sekin mukana johon olit eilen vastannut.
      Miksihän se oli välillä poissa?
      Hyvät on tietosi Kolista.

    • Voisi luulla helpoksi. Runo vain heti tuosta mieleeni hiipi, nousematta Kolin korkeuksiin suuriin. Lännen ja muun kera täällä Lieksassa on tutussakin mukava olla;) Värilläkään ei mitään väliä, kunhan ei ole punainen;)

      Kovin mustaa puoluetta ei liene vielä. Miten olisi musta puolue? Kopsaisiko siinä itsensä kaviokoipisen sarvipäisen kopse, vai taipuminen kaiken maailman turhuuden näennäishyvyyteen, toivoon?
      Joka tapauksessa, hyvä ja haasteellinen aloitus. Antoi minulle jo rehevän tuntemuksen kaikenlaisella googletuksella;)

      PS. Ylläpidon kera on mukava leikiskellä.

      https://www.youtube.com/watch?v=H5lrFJpsfZ4

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1384
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      975
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      705
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      630
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      616
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      612
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      590
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      567
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe