Kamuttaja: Kysyn historiallista nimeä.

Tämä on ilmeisesti helppo, mutta kysyn kuitenkin.

Mikä paikka on vanhalta nimeltään Mustarinta?
Tietääkö kukaan miksi?
Onko niitä yksi vai useampia?

En vielä anna oljenkorsia, mutta jos käy vaikeaksi niin sitten tulee.

9

960

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolinvanhanimi

      Koli.

    • Suomi 24 ylläpito lähettää aloituksen uusintana television tapaan eiliseltä päivältä. Eiliseen ketjuun minäkin poimin joitakin tietoja sieltä täältä.

    • rinnatmustana

      Taitaa olla suoli 24 palstalla aiheenne liian rasistinen, koska se poistetaan mitä pikimmiten!

      • Aiheena Koli saatta olla ylläpidolle liian mystinen ja taianomainen noitineen ja piruineen.


    • Mustarinta on vaarojen ja tunturien nimi, Yleisnimeltään kuvaa suurta vaaraa tai tunturia Karjalaksi mustarinda
      Eli koli ja lyhytelokuva on myös palkittu Mustarinta kuvattu kolilta

    • Kun kerrataan, niin kerrataan tämäkin.

      Sieltä täältä poimittua mystisestä Kolista:

      Asutusta Kolin vaarojen liepeille on muuttanut vasta 1700-luvun puolivälissä. Uskomukset haltijoihin ja pahoihin voimiin ovat olleet syynä siihen, että Koli säilyi asumattomana pitkään. Kukaan ei ollut niin rohkea, että olisi uskaltanut pystyttää mökkinsä lähellekään henkiolentoja.

      Kolilla on useita luolia, joista yksi tunnetaan Pirunkirkkona. Luolaa ovat käyttäneet useat noidat, joista tunnetuin on Ukko Kinolainen, joka loihti kuolleet haudoistaan ja kasvatti ne hautuumaan kuusien korkuisiksi.

      Vaarajonon huippujen nimistä on aistittavissa jotain uhmaavaa: Ukko-Koli, Akka-Koli, Paha-Koli, joka on tarinan mukaan aikaisemmin ollut käräjäpaikka; epäilty rikollinen työnnettiin jyrkänteeltä alas ja jos hän selvisi hengissä, hän oli syytön.

      Nimet saattavat olla peräisin Kolin seudulla 1500-luvulle asti eläneiltä saamelaisilta, jotka palvoivat ukko- ja akkajumaliaan. Kolia pidettiin haltijoiden ja maahisten asuinpaikkana.

      Koli on ollut tunnettu uhripaikka, Pyhä Vuori, jolle on vaellettu uhraamaan luonnon hengille saalisonnen tai muun hyvän toivossa. Kolin huiput ja kallioiden kolot ovat tuottaneet tarinoita ja uskomuksia.

      Eräs halkeama sijaitsee Kolin hotellirakennuksen pohjoispäädyssä. Se on saanut nimen uhrihalkeama. Uhrihalkeamaan liittyy usein kerrottu Annikin tarina, jossa tyttö uhraa rikkauksia halkeaman maanhengelle saadakseen onnensa takaisin.

      Kallion keskellä oleva halkeama on vuosisadan kuluessa täyttynyt sinne heitetyistä kolikoista ja muista esineistä. Kalliossa voi myös nähdä sata vuotta vanhoja kalliopiirroksia ja nimikirjoituksia. Uhrihalkeama on tarinapaikkana muinaismuistolain suojaama kohde.

    • Lisää poimintoja:

      Ensimmäinen matkailumaja eli Ylämaja Kolin huipulle rakennettiin kesällä 1896. Kolilla on pitkät perinteet matkailukohteena niin talvella kuin kesällä. Vuonna 1937 eli 80 vuotta sitten Ukko-Kolille raivattiin ensimmäinen syöksy- ja pujottelurinne. Vuonna 1952 Koli sai Suomen ensimmäisen hiihtohissin. Tämän lisäksi Kolille rakennettiin vuonna 1959 leirintäalue ja Kolin vaaran länsisivua kiemurteleva autotie, joka helpotti matkailijoiden pääsyä Ylämajalle. Vuonna 1969 hirsinen Ylämaja purettiin ja sen tilalle rakennettiin Hotelli Koli.

    • Ylläpito taitaa pelleillä meidän kustannuksella.
      Nyt on sekin mukana johon olit eilen vastannut.
      Miksihän se oli välillä poissa?
      Hyvät on tietosi Kolista.

    • Voisi luulla helpoksi. Runo vain heti tuosta mieleeni hiipi, nousematta Kolin korkeuksiin suuriin. Lännen ja muun kera täällä Lieksassa on tutussakin mukava olla;) Värilläkään ei mitään väliä, kunhan ei ole punainen;)

      Kovin mustaa puoluetta ei liene vielä. Miten olisi musta puolue? Kopsaisiko siinä itsensä kaviokoipisen sarvipäisen kopse, vai taipuminen kaiken maailman turhuuden näennäishyvyyteen, toivoon?
      Joka tapauksessa, hyvä ja haasteellinen aloitus. Antoi minulle jo rehevän tuntemuksen kaikenlaisella googletuksella;)

      PS. Ylläpidon kera on mukava leikiskellä.

      https://www.youtube.com/watch?v=H5lrFJpsfZ4

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      486
      751
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      721
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe