Hangon ehdokkaat 2017

Äänestäjällä on sata vaihtoehtoa, joista valita. On siinä ihmettelemistä varsinkin niillä, jotka eivät ole seuranneet ehdokkaiden toimia valtuustostossa tai lautakunnissa, eivät tiedä, miten he toimivat, kun ovat tehtävissä. Ihmiset tuntevat monet "siviilissä". Se on eri asia. Valtapuolueet SDP ja RKP ovat käyttäneet valta-asemaansa väärin. Heidän valtuutettunsa ovat antaneet valtakirjansa puolueen käyttöön, mikä ei ole oikein. Kukin valtuutettu valitaan käyttämään omaa ääntään. Hangossa ei puolueilla ole merkitystä. Ihmisillä on. Paikallisvaaleissa ei taistella puolueiden menestyksestä. Täällä annetaan 100 miljoonan omaisuutemme osaavien ihmisten käsiin. Valitse oikein.

Hangon lehdessä on komeat kuvat SDP:n ja RKP:n ehdokkaista. Seuraavassa on kolmen parhaan ehdokkaan nimet, jotka saattaisivat tuoda kaivattua osaamista vanhoihin kuvioihin:

SDP: Tuula Buch, Naziri Mohammad ja Jaana Pulkkinen.

RKP: Torbjörn Ekholm, Monica Ferm ja Kalle Niemi.
38838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

onko hangö södra fistingföregningenillä omia ehdokkaita valtuustoon ?

Äänestä
  • työnnä omaan ahteriis ja ole hiljaa.

    Äänestä

  • Minä voisin lähteä fistingföreningenin ehdokkaaksi, mutta kun asun radan pohjoispuolella, niin en kuulu södra fistingföreningenin piiriin.

    Äänestä

Tää sama trolli vaamn jaksaa. Relaa välillä. toi ei oo enää ihan tervettä.

Äänestä

Kaikki menee oikein hyvin, kun saadaan Hangon valtuustoon ihmisiä, jotka äänestävät vapaasti omantunnon mukaan.

Äänestä

Mistä repäisit hyvät ehdokkaat? Sdp:llä kaikki 3 vanhoja ehdokkaita, olleet mukana iät ja ajat, samoin Rkp:n Kalle Niemi. 2 muuta Rkp:n vain uusia kasvoja.

Äänestä
  • Tästä on sensuroitu muiden puolueiden kolme parasta ehdokasta, ehdin näkemään. Taisi olla liian kipeä paikka joillekin.

    Joka tapauksessa kaikkien äänestäjien on hyvä tietää, että SDP:n ja RKP:n valtuutetut äänestävät kimpassa. Jos annat äänesi heille, niin ääni menee asiasta tai puolueesta riippuen Kavanderille tai Lindströmille. SDP-läiset äänestävät hallituksessa, lautakunnissa ja valtuustossa heidän sanelun mukaan. Ei oman mielen mukaan. Tämä on hyvä tiedostaa. Muiden listojen valtuutetut ovat vapaita ajattelemaan itse ja äänestämään oman mielensä mukaan. Kun kuntavaaleissa äänestää on hyvä tietää, mihin soppaan äänensä antaa. Ota onkeesi ja käy äänestämässä!

    Äänestä

Men vare FJALLE????

Äänestä

Parasta on äänestää ehdokasta, joka pärjää asiassa kun asiassa. Rolle etsii vielä salaisia sopimuksia. Yritti avata keskustelua kouluasioista - palajastui että hän on täysi Uuno niissä asioissa. Ja kommareiden ryhmä, ehdokaslista kertoo kaiken.....

Äänestä

Kukintyylillään jauhaa shaibaa. Itse mukana olleena tiedän, ettei ainakaan sdpssä oo ryhmäkuria. Jokainen saa äänestää omantuntonsa mukaan. Näkihän sen jo roxxi asiassa. Puolustajat erottu kavanderista. RKP systeemistä en tiedä, mutta niillä taitaa ryhmäkuri olla kova. Jäähalli asiassa pakotettiin äänestämään vastaan. Yksi rohkea uskalsi äänestää tyhjää. Ei oo äijästä sen jälkeen mitään kuulunut. Parempi valita kokeneita tyyppejä kuin aloittelijoita. Aloittelijoilla kuluu eka kausi ihmetellessä miten homma toimii eikä ne saa mitään aikaan. Hangossa on kuitenkin ollut hyvä haippi päällä. On tullut lähiliikuntapaikkoja, frisbeegolffia, koirapuistoa ym. Kommarit ja hanko 2016 valittajat ei saa mitään muuta kuin riitoja aikaiseksi. Riitelemällä mikään asia ei toteudu. Sillä kyllä pääsee otsikoihin, mutta siitä ei ole mitään hyötyä. Politiikkaa tehdään yhteistyössä virkamiesten ja muiden poliitikkojen kanssa. Yksin tai pikku ryhmä ei saa mitään aikaan. Sama kuka vie kunnian kunhan hommat etenee ja toteutuu. Tierän yhden joka toimii näin ja on oppinut miten saadaan asioita läpi. En sano nimmeä kun ei varmaan vaatimattomana halua sitä julkaistavan. Sen sanon vielä, että isossa jengissä on helpompi vaikuttaa. Jos saa oman väen puhuttua puolelleen niin ei tarvi enää montaa niin on enemmistö asian takana valtuustossa. Näin hommat toimii.

Äänestä
  • Täysin sama mieltä. Asiatekstiä. Ei varmastikaan ollut Hanko2016 tai Niemen porukan kirjoittama.

    Äänestä

  • Skeidaa kuin skeittirampilla. SDP;n edustajat nukkuu laukunnan kokouksissa. Eihän tollaisilla koulutustaustoilla voi taloudellisia asioita edes käsitellä.
    Yksi sdp:n nuorisolinja edustaja väitti, että Tehtanniemen kaavoitus on jo aikoja sitten sovittu, ettei suunnitella kuin rantapuistoja, vaikka kaavoitusprosessi on pahasti kesken. Siinä näkee tietämässömyyden. Ulkona kuin postilaatikko. SDP:llä 34 ehdokasta. Kiertokoululaisetkin on kutsuttu mukaan. Joku raja pitäisi sentään olla ketä asetetaan ehdolle. sdp:n valtuustoryhmän kokouksissa on helppo puhua ihmisiä puolelleen: kiristys, uhkailu, "porukalla päätettiin". Jos ei äänestä, miten kava sannoo, niin... HOHHOIJAA!

    Äänestä

  • Kommunistien äänestäminen kannattaa, sillä heillä on ideologia kohdallaan!
    Elämme kapitalismin imperialistista vaihetta ja se johtaa aina vain kauheampaan kriisiin kunnes ihmiskunnalla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin sosialismi tai täystuho.
    Kapitalismin kriisiytyminen näkyy yhteiskunnassamme ja Hangossakin monella lailla. Nämä keskustelut ja jatkuva valitus näillä palstoilla kertoo jo siitä tarpeeksi.

    Äänestä

  • Kun katsoo, mitkä asiat ovat toteutuneet, niin jos riitelyllä saadaan asiat jäämään toteuttamatta, niin se jo maistuu voitolta. Riideltiinhän Roxxillekin jatko.

    Äänestä

  • hankolaistenkiusaamista kirjoitti:

    Skeidaa kuin skeittirampilla. SDP;n edustajat nukkuu laukunnan kokouksissa. Eihän tollaisilla koulutustaustoilla voi taloudellisia asioita edes käsitellä.
    Yksi sdp:n nuorisolinja edustaja väitti, että Tehtanniemen kaavoitus on jo aikoja sitten sovittu, ettei suunnitella kuin rantapuistoja, vaikka kaavoitusprosessi on pahasti kesken. Siinä näkee tietämässömyyden. Ulkona kuin postilaatikko. SDP:llä 34 ehdokasta. Kiertokoululaisetkin on kutsuttu mukaan. Joku raja pitäisi sentään olla ketä asetetaan ehdolle. sdp:n valtuustoryhmän kokouksissa on helppo puhua ihmisiä puolelleen: kiristys, uhkailu, "porukalla päätettiin". Jos ei äänestä, miten kava sannoo, niin... HOHHOIJAA!

    Kava ei edes terve sano jos on eri mieltä. Ja ne jotka on eri mieltä on poissa äänestyksistä ja just siitä kokouksesta

    Äänestä

SDP ay mafia ja vasemmisto liitto ajaa suomessa olleet yritykset ulkomaille imettyään ensin yritykset rahat.

RKP-terrorisoi Suomea pakko ruosilla ja tämä maksaa Suomelle 6 miljardia/v.

Vihreät ajavat viher-terroria keksimällä aina vain lisää veroja ja maksuja meille jokaiselle. saivat Suomeen euroopan tiukimmat päästörajat jne.

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14771787/ruotsissa-paaministeri-meinaa-laittaa Musut kuriin saa nähdä onnistuuko? Veikkaan, ettei he siihen kykene, sillä siellä on alueita joihin ei uskalla edes poliisi mennä, niin tuossa jutussa sanottiin.

Äänestä

Pahin skenaario taitaisi olla että arkkiviholliset Rkp ja Sdp lyöttäytyisivät jostain syystä yhteen. Ei siinä auttaisi muu kuin pienten puolueiden vikistä mukana kuin pässit narussa.

Äänestä

Tätähän sä kysyit, parhaat parhaista.

Vapaat ajattelijat:
Kokoomus: Sander, Lahtinen ja Riikkilä.
Vihreät: Kindt-Sarojärvi, Louhelainen ja Sarojärvi.
Kristilliset: Mustonen, Sveinsdottir-Karmakar, Törnqvist.
Vasemmisto: Gran, Hyttinen, Peni.
Kommunistit: Caselius, Isaksson ja Ristimäki.
Persut: Ruuska, Saastamoinen ja Särs.
Hanko 2016 Hangö: Autero, Koli ja Nyström.

Sopuliryhmät:
SDP: Buch, Nazari ja Pulkkinen.
RKP: Ekholm, Ferm ja Niemi.

Käykää äänestämässä!

Äänestä
  • Varsinainen top 21 lista - koulutustason perusteella.....
    Ja muitakin "meriittejä" löytyy , varsinkin kommareiden joukosta. Voi voi , ei voi muut sanoa.

    Äänestä

Hangossa ei puolueita tarvita. Tarvitaan hyviä vapaasti ajattelevia ihmisiä tekemään päätöksiä. Torilla seisoo lumihangessa SDP:n kyltti, jossa meitä Helsingistä ohjeistetaan: "oikeudenmukaisempi vaihtoehto". SDP ajoi Lähteentien hoitokodin uudistamista Helsingin toimistosta tulleiden ohjeiden mukaisesti, piti päästä eroon yrityksestä, joka on "veroparatiisifirma". Olisi tullut yli 100.000 euroa vuodessa kalliimaksi. Kustannukset, mitkä SDP ehdotti lisättäväksi tuosta vaan, kun Helsingin Marit oli sen sanonut olevan "oikeudenmukaisempaa", vastaavat neljän kulttuuritoimen henkilön vuotuisia palkkakuluja. Sekö olisi ollut oiekidenmukaista hankolaisia veronmaksajia kohtaan?

Kuinka oikeudenmukaista on Maccarin ajojahti? Kuinka oikeudenmukaista on ollut Tehtanniemen kaavan ajaminen välittämättä kansalaisten mielipiteestä ja demoraatisista menettelytavoista. Molemmat "oikeudenmukaisemman" SDP:n piikkiin. HOHHOIJAA, todellakin.

Emme tarvitse puoluetoimistojen ohjeita Helsingistä. SDP:n paikallisosastot eivät tunnu oikein muuten pärjäävän. Koulu-, katu-, kulttuuri- ym.asiat hoidetaan ihan hankolaisin voimin. Äänestäkää ihmeessä vapaita ehdokkaita, joiden ei tarvitse kumarrella mihinkään suuntaan.

1Äänestä

Tällä kertaa se oma ehdokas löytyy Vasemmistosta. SDP:n toiminta on tuottanut suuren pettymyksen. Vaimo sanoo samaa, yritän taivuttaa hänetkin ääneatämään Vasemmiston ehdokasta vaikka se oikea henkilö löytyykin SDP:stä. Näin, koska ääni on aina ääni myös puolueelle enkä halua että tuemme sellaista puoluetta. Olisi aika saada vähän uutta tuulta tännekin, ja hyvää sellaista.

Äänestä

Tehtaaniemi on hyvä juttu Hangolle. Ei kai sitä muut ees vastustanut kuin yks keskustalainen, joka vastustaa kaikkia asioita aina siivojan palkkaamisesta lähtien vaikka olis kuinka paskasta. Kuntavaaleissa äänestetään pitkälti myös henkilöä. Minä äänestän sellaista joka on saanut ja saa jotain näkyvää aikaan. Isommasta jengistä käsin se on helpompaa. Kommarit ja muut riitelijät tulee vaan kaupungille kalliiksi.

Äänestä

Jotain muuta tarvittaisiin nyt, kun sitä samaa vanhaa! Minä äänestän naista ja muutosta!

1Äänestä

Kyllä sdp-läisilläkin menee hyvin, kunha lopettavat hankolaisten kurmuuttamisen. Ovat kuin koulukiusaajat, jotka porukalla ovat yhtä vastaan. SDP-läiset ovat porukalla hallituksessa ja lautakunnissa hankolaisia vastaan.

Äänestä
  • Kummasti sdp haluaa jäähallin ja toteuttanu jo skeittiparkin ja ferffeparkin kaikkee muuta kivaa hankolaisille. Mikä ihmeen sdp vihaaja täällä kirjoittelee jatkuvasti omiaan joka viestiketjuun. Lopeta muiden haukkuminen ja kerro omista ideoista tai mee hoitoon.

    Äänestä

Jaa,että sata ehdokasta.Äänestääkin pitäis,mutta,mistä eddokas,jota äänestää.
En montakaan noista sadasta tunne ja ne harvat,jotka tunnen.....niin niitä en missään tapauksessa kunnan virkoihin äänestäisi!
Eiköhän he jatkossakin osaa tehdä valituksia eräästä tietystä suomalaisesta lääkäristä.(Niitähän saa Virosta niin paljon halvemmalla)
Ja Hangon markkinointi varakkaiden hesalaisten kesäparatiisiksi käy heiltä jo vanhalla rutiinilla.Tehtävää vielä riittää ennen kuin kaikki hankolaiset on häädetty radan pohjoispuolelle.Häiritsemästä.
Muustahan sieltä ei sitten juuri ole uutisoitukaan.....

Äänestä
  • Mutta Hankohan on varakkaiden helsinkiläisten kesäparatiisi. Juuri muuhun siitä ei olekaan.

    Äänestä

Vaalimainokset kadunvarressa. ei ollu ainakaan Hanko2016 kuvissa käytetty photosoppia, ihan luomua on. Siinä oikein Hangon tulevaisuuden toivot!

Äänestä
  • Kaikki parempia kuin nykyiset vallassa olevat toivottomat. Ainakin, jos mittaa tuloksia. Voivat olla ihan lupsakoita ihmisiä, mutta kyvyttömyyttä esiintyy, enkä puhu sänkykammarista. Äänestä kunnollisia ihmisiä puolueesta piittaamatta. SDP:n ja RKP:n äänet menevät valitettavasti puolueelle, joten siinä menee ihmisäänet hukkaan. Hangon päätöksenteossa ei puolueita ja ohjeistamista Helsingistä tarvita.

    Äänestä

  • Miksi turhaan panostaa? 😂

    Äänestä

Ei väliä ketä äänestää Kokoomuksen ehdokkaiden riveissä olevat manipulaattorimiehet raivaavat kuitenkin läpi hallitukseen... onneksi on naisehdokkaita muissa puolueissa.

1Äänestä

äänestäkää uusia ja nuoria!! Muulla ei ole väliä

Äänestä
  • ääni menee aina puolueelle... ei se uusi uskalla kuin huuli pyöreenä uskoa kauan vallassa olleita jotka päättää,,, ei siis ääntsi isolle puolueelle nuorelle rohkealle Yes

    Äänestä

Täytyy toivoa että valtuustoon tulee muutosta!

1Äänestä

Kannattaa miettiä tarkkaan ketä äänestää. Moni puolue on ajanut asiat niin pitkälle että jokaisen tulee miettiä onko enää ehdokkaalla väliä, kunhan ehdokas ajaa voimakkaasti politiikkaa joka on viimeinen keino pelastaa yhteiskuntamme https://www.youtube.com/watch?v=Tl5kIoM3CmI

Äänestä
  • Poliitikkomme ovat tehneet jo kymmenen vuotta järjettömiä päätöksiä.
    Meillä on varma Lähi-idä tie pian ja surkeus ulottuu aina lapsiimme saakka, jotka joutuvat aikanaan lyhentämään meidän ottama jättivelkaa ja sekin nykyinen turvallisuus selkeasti heikentynyt.
    Syy on äänestäjän, joka on äänestänyt vääriä ihmisiä päättämään meidän asioistaan joten nyt on viimeinen aikaa äänestää oikein !

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


käyäänestämässä kirjoitti:

Äänestäjällä on sata vaihtoehtoa, joista valita. On siinä ihmettelemistä varsinkin niillä, jotka eivät ole seuranneet ehdokkaiden toimia valtuustostossa tai lautakunnissa, eivät tiedä, miten he toimivat, kun ovat tehtävissä. Ihmiset tuntevat monet "siviilissä". Se on eri asia. Valtapuolueet SDP ja RKP ovat käyttäneet valta-asemaansa väärin. Heidän valtuutettunsa ovat antaneet valtakirjansa puolueen käyttöön, mikä ei ole oikein. Kukin valtuutettu valitaan käyttämään omaa ääntään. Hangossa ei puolueilla ole merkitystä. Ihmisillä on. Paikallisvaaleissa ei taistella puolueiden menestyksestä. Täällä annetaan 100 miljoonan omaisuutemme osaavien ihmisten käsiin. Valitse oikein.

Hangon lehdessä on komeat kuvat SDP:n ja RKP:n ehdokkaista. Seuraavassa on kolmen parhaan ehdokkaan nimet, jotka saattaisivat tuoda kaivattua osaamista vanhoihin kuvioihin:

SDP: Tuula Buch, Naziri Mohammad ja Jaana Pulkkinen.

RKP: Torbjörn Ekholm, Monica Ferm ja Kalle Niemi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu