Terv. hoitaja laittoi 13.3.2017 vuosikontrolliin ( = ensivuodeksi ) ja tänään 16.3.2017 olin verikokeissa.
Tarkoittaako se vuosikontrolli tuota ....
1. Tulee lähete kotiin terveyskeskuksen verikokeisiin vuoden päästä ( 2018 samaan aikaan maaliskuu ? ) vai .....
2. Itse pitää tähän samaan aikaan muistaa ( maaliskuu ) käydä terveyskeskuksen neuvonnasta kysymässä sitä lähetettä vuosikontrolliin ? ( olisko joku sinne lähetteen laittanut tietokoneelle )
3. Vai soittaa vuoden 2018 maaliskuun aikana oman alueen terv.hoitajalle ja pyytää lähetettä 2018 verikokeisiin ( kolestroli, kilpirauhanen = jatkuva lääkitys , verensokeri )
Onhan tässä vuosi aikaa mutta kun jäi vaivaamaan tuo asia.
Kuinka kauan lähete on voimassa terveyskeskuksessa ?
Mitä tarkoittaa Vuosikontrolli ?
3
4250
Vastaukset
- Lääkäri_vastaa
Kroonisten sairauksien vuosikontrollia voidaan hoitaa useammalla tavalla.
Jos kävit nyt laboratoriokokeissa niistä todennäköisesti hoitaja laittaa merkinnän lääkärin työlistalle, jotta hän tarkistaa ne. (ja tarvitaessa sinuun ollaan yhteydessä jos hoidon muutos tarvetta on)
Tulokset pystyt itsekin käymään katsomassa osoitteesta www.kanta.fi.
Mitä tulee vuosikontrolliin, niin useammassa paikassa laboratoriokokeet voidaan pyytää ennakkoon vuoden päähän. Suoraan käyntiajan varaaminen vuoden päähän on harvinaisempaa.
Todennäköisemmin sinun tulee itse muistaa varata aika vuoden päästä hoitajalle. Kun varaat aikaa niin hoitaja voi samalla tarkistaa onko kontrollikokeet tilattu ja käyt niissä mielellään käyntiä edeltävästi. - Anonyymi
Kävin tänään 12.07.2021 Kanta. fi katsomassa verikokeiden tulokset.
Lähete tehty viime vuonna, terv. keskus
Niin, miten pitää toimia kun 2022/heinäkuulle pitäisi saada lähete verikokeisiin. Minulla ei tietääkseni ole mitään paperilla mistään vuosikontrollista.
Pitääkö siis tänä syksynä jo soitella terv. keskuksen sairaanhoitajalle että saan lähetteen.
Ja onko jo kiire varata nyt jo lähete? Heinäkuu/2022- Anonyymi
Vuosikontrolli minullakin ajankohtainen, aattelin soittaa tk:hon siellähän ne näkee, mitä kokeita on vuosi sitten otettu. Itse voi huomauttaa pitkäaikais sairauksista, onko esim. diabetes, verenpaine yms. lääkitystä jotka ainakin kuuluu vuosikontrollin piiriin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802207
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,871580Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821454Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141294Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita441114Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2161092- 45997
- 98909
- 85845
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49815