Riittääkö armo?

Onko armo tarkoitettu suurrikollisille?? Joskus kuulee, kun sanotaan, kun joku on tehnyt suuren rikoksen, ettei sellainen ihminen saa tekoaan koskaan anteeksi.
Raamattu ilmoittaa, että olemme kaikki syntiä tehneet. Siis me kaikki olemme samalla tasolla. Ei meistä kukaan ansaitse taivasta.
Toisen maailmansodan jälkeen Saksan sodan hävinneet johtajat joutuivat tuomittaviksi. Kuolemantuomio annettiin usealle natsipomolle. Miten heille lopulta kävi hengellisessä mielessä?

Herman Göring pilkkasi luomiskertomusta, käsitystä Raamatun jumalallisesta inspriraatiosta ja suoraan kielsi, että Kristus olisi sovittanut kuolemallaan ihmiskunnan synnit. Muistelen, että Göring teki itsemurhan.

Rittentrop kertoi panevansa "kaiken luottamuksensa Karitsan vereen, joka pois ottaa maailman synnin".Hänen viimeiset sanansa olivat: "Jumala, armahda minun sieluani" Hän sanoi vielä polvillaan: "Sinut minä näen viellä uudelleen".

Näille rikollisille oli asetettu pappi, Gcrecke, joka palveli näitä kuolevia. Hän johdatti heidät hirsipuun viereen. Tämän papin mukaan suurin osa vangeista katui rikoksiaan Jumalan edessä aidosti ja halusivat palata takaisin kristilliseen uskoon, jonka katsoivat natsismin myötä hylänneensä".

Jeesus naulittiin ristille meidän syntiemme tähden. Ristiin naulittiin myös kaksi pahantekijää. Toinen niistä herjasi Jeesusta: "Etkö sinä ole Kristus? Auta itseäsi ja meitä". Toinen rikollinen sanoi: Etkö sinä edes pelkää Jumalaa, sinä, joka olet saman rangaistuksen alainen?" Hän sanoi Jeesuksellle: "Jeesus, muista minua, kun tulet valtakuntaasi". Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa".

Mekin sanomme viimeisen sanamme. Silloin nuo sanat ratkaisevat, misssä vietämme ikuisuuden.
7106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suhde Herraan Jeesukseen Kristukseen kuolinhetkellä ratkaisee ikuisuutemme, ei se mitä olemme tehneet, miten olemme eläneet tai mitä olemme jättäneet tekemättä. Mutta jos elämämme viimeisillä sekunneilla tulee sydämestä huokaus Herran puoleen: "Jeesus, Jumalan Poika, armahda minua!", TAIVAAN PORTIT AUKENEVAT VÄLITTÖMÄSTI ja sielu taivaaseen vilahtaa. "Hänessä meillä on uskallus ja luottavainen pääsy Jumalan luo, uskon kautta häneen" (Ef 3:12).

Ymmärrämme että silloin pelastuksemme on kokonaan toisen henkilön ansion varassa, ei meistä eikä meidän teoistamme, ei hyvistä eikä pahoista teoista, riippuvainen. Pelastuksemme on Jeesuksen Kristuksen täytetyn työn varassa ja Jeesuksen meille ansaitsemaa. Pelastus otetaan vastaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen. "Usko Herraan Jeesukseen niin sinä pelastut" (Apt 16:31).

Room 10:13 "Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.""
Apt 2:21 "Ja on tapahtuva, että jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.'"

Mikäli tätä lukee joku suurrikollinen, ja tätä viestiä ei ole ehditty poistaa, katso tästä linkistä Kyösti Erkinkorven saarna, tai oikeastaan todistus, Jumalan muuttavasta voimasta. Jumalalle ei kukaan ole toivoton tapaus. Myös siivosyntiset saavat katsoa sillä, olemme kaikki tehneet syntiä ja tarvitsemme Vapahtajaa joka antaa kaikki synnit anteeksi ja pelastaa.

Puhe on niin mielenkiintoinen että sitä on vaikea lopettaa katsomasta ja kuuntelemasta kun on alkanut katsoa. Ota siksi aikaa. Puhe alkaa kohdasta 39.10 eteen päin. https://www.youtube.com/watch?v=TCTlB1YYbDw

Äänestä

Kuolinhetki ja siihen liittyvä usko, tai epäusko ei ole mikään mittari. Moni kuoleva saattaa kokea epäuskoa ja kauhua, joka todellisuudessa saattaakin olla merkki nöyryydestä. Ihan muut asiat ratkaisevat kuin ihmisjärjellä asetetut "merkit" ja kellonajat.

Ensinnäkin, asian ratkaisee Jeesus.

Totta on, että jokainen katuva voi saada syntinsä anteeksi, mutta mitä on aito katumus? Tietoisuus ja pelko siitä, että joutuu tilille teoistaan ei ole katumusta.

Nämä asiat ovat Jumalan ja kunkin ihmisen välisiä. Näin myös nk. rikollisten kohdalla. Rikoksensa uhrille ei rikollisen kuitenkaan kannata suorinta tietä ilmoittaa, että hän on saanut kaikki syntinsä anteeksi. Ei pidä saattaa lähimmäistään kiusaukseen.

Olen tuntenut monenlaista ihmistä ja tuntenut mm. muuankin tunnetun tappajan. Hänen kohdallaan sain seurata ihmisten reaktioita. Itselläni ei ollut kaunaa henkilöä kohtaa, eli satuin olemaan armollinen juuri häntä kohtaan, mutta näin kyllä miten monet nälvivät, tökkivät, muistuttivat häntä jatkuvasti jo kaukaisesta rikoksesta. He eivät olleet hänen uhrejaan, eivätkä edes uhrien läheisiä. Näiden henkilöiden motiivit olivat päätelmäni mukaan lähinnä oman itsensä korottamista. Löytyipä joku jota sai jatkuvasti, henkisesti lyödä! Häntä provosoitiin, tästä syystä jopa pahoinpideltiin.

Mehän emme jakele taivaallista armoa, tämä asia on yksin Yhden Pyhän Kolmiyhteisen Jumalan kädessä. Hän armahtaa, tai tuomitsee. Hän näkee ihmisen sisimpään, syvimpiä myöten. Joten, tämä iankaikkisuuskysymys ei ole meidän käsissämme.

Ensinnäkään Jumalalle kelpaavaa katumusta ja synnintuntoa ei voi syntyä ilman Jumalan omaa kutsua ja Pyhän Hengen vaikutusta, joten tässä mielessä jokainen, joka todella tahtoo lähestyä Jumalan armoistuinta, tietäköön, että Jumala lähestyi jo sinua.

Johannes 6:42-47
42 ja he sanoivat: "Eikö tämä ole Jeesus, Joosefin poika, jonka isän ja äidin me tunnemme? Kuinka hän sitten sanoo: 'Minä olen tullut alas taivaasta'?"
43 Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Älkää nurisko keskenänne.
44 Ei kukaan voi tulla minun tyköni, ellei Isä, joka on minut lähettänyt, häntä vedä; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä.
45 Profeetoissa on kirjoitettuna: 'Ja he tulevat kaikki Jumalan opettamiksi'. Jokainen, joka on Isältä kuullut ja oppinut, tulee minun tyköni.
46 Ei niin, että kukaan olisi Isää nähnyt; ainoastaan hän, joka on Jumalasta, on nähnyt Isän.
47 Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo, sillä on iankaikkinen elämä.

Luterilaisen kirkon synnintunnustuksessa ei tunnusteta syntejä ihmisille, vaan suoraan Jumalalle. Siinä seistään Jumalan edessä. Pappi, Jumalan sanan välittäjänä lausuu synninpäästön. Tämä synninpäästö tapahtuu siis Jumalan omaan sanaan, ei papin mielipiteeseen perustuen, joka edellyttää, että sitä anova itse hengessään on myös lähestynyt Jumalaa, sanan edellyttämällä tavalla, rehellisesti ja aidosti katuen, rukoillen parannusta.

Pyhä Jumala, Pyhä Väkevä, Pyhä Kuolematon armahda meitä!
https://www.youtube.com/watch?v=vgICDzmLPys

Helluntailaisissa aina ilmenee tämä oletettu kastijako "siivosyntiset", syntiset, julkisyntiset, suursyntiset, jne. Alaviitteinään nimetyt synnit, joista ulospäin näkyvät synnit karsitaan ensimmäisinä. Mm. tupakanpoltto on sellainen synti, että aijaijai! Herra ei tehnyt meistä savupiippuja! Kuinka voit tupakka suussa todistaa Herrasta?

Ihan hyvin voit niin tehdä, mutta et hyvänenaika kuitenkaan helluntaiseurakunnassa! Muista, piilosynneistä ei niin väliä. "Herra ymmärtää niitä." (Omin korvin kuultua Hgin Saalemissa.) Lavalla puolialasti, räikeässä maalissa, - kuin Egyptin pidoissa ja Rooman orgioissa - ylistystanssiminen taas ei ole synti.

Vai, että Erkinkorven puhe? Kuuntelen, jahka jaksan. Tässä tärkeimmät minun puolestani.
.

Äänestä
  • Kiusaako sinua se että joku voi päästä taivaaseen liian helpolla, ei ole katunut tarpeeksi paljon ja kauan? Sellaisen käsityksen sain tekstistäsi.

    Äänestä

  • Pelkokatumus kirjoitti:

    Kiusaako sinua se että joku voi päästä taivaaseen liian helpolla, ei ole katunut tarpeeksi paljon ja kauan? Sellaisen käsityksen sain tekstistäsi.

    Käsitys on omasi. En kirjoittanut sanaakaan katumuksen "paljoudesta" ja ajallisesta määritteestä. Kirjoitin jopa, että asian päättää Jumala, ei ihminen. Sinulta jäi kirjoituksestani paljon käsittämättä ja senkin vähän minkä käsitit, käsitit väärin.

    Syö enemmän kalaa.

    Edelliset kirjoittajat sen sijaan esittävät merkillisiä edellytyksiä sielunpelastukselle, kuten:

    "Mekin sanomme viimeisen sanamme. Silloin nuo sanat ratkaisevat, misssä vietämme ikuisuuden."

    Viimeiset sanamme eivät todellakaan määritä pelastustamme. On todella outoa helluntaioppia. Kumma kyllä, mm. tuollainen harhaopetus on helluntailaisuudessa ollut vuosikymmeniä, koko sen toiminnan ajan ihan peruskauraa.
    .

    Äänestä

  • PyhäKuolematonArmahda kirjoitti:

    Käsitys on omasi. En kirjoittanut sanaakaan katumuksen "paljoudesta" ja ajallisesta määritteestä. Kirjoitin jopa, että asian päättää Jumala, ei ihminen. Sinulta jäi kirjoituksestani paljon käsittämättä ja senkin vähän minkä käsitit, käsitit väärin.

    Syö enemmän kalaa.

    Edelliset kirjoittajat sen sijaan esittävät merkillisiä edellytyksiä sielunpelastukselle, kuten:

    "Mekin sanomme viimeisen sanamme. Silloin nuo sanat ratkaisevat, misssä vietämme ikuisuuden."

    Viimeiset sanamme eivät todellakaan määritä pelastustamme. On todella outoa helluntaioppia. Kumma kyllä, mm. tuollainen harhaopetus on helluntailaisuudessa ollut vuosikymmeniä, koko sen toiminnan ajan ihan peruskauraa.
    .

    " Viimeiset sanamme eivät todellakaan määritä pelastustamme. On todella outoa helluntaioppia. Kumma kyllä, mm. tuollainen harhaopetus on helluntailaisuudessa ollut vuosikymmeniä, koko sen toiminnan ajan ihan peruskauraa. "

    - Olen ollut yli 30v uskova ja hellareissa suurimman osan ajasta.

    En ole milloinkaan kuullut tuollaista väitettä, tai oppia, että viimeiset sananmme ratkaisisivat jotain. Sellainen ei todellakaan ole hellarien oppi.

    Mistä keksit tuollaisen jutun?? Ei tarvi selittää, mieti nyt ihan omassa pienessä päässäsi asiaa, jotta se sulle selkenisi.

    Äänestä

  • PyhäKuolematonArmahda kirjoitti:

    Käsitys on omasi. En kirjoittanut sanaakaan katumuksen "paljoudesta" ja ajallisesta määritteestä. Kirjoitin jopa, että asian päättää Jumala, ei ihminen. Sinulta jäi kirjoituksestani paljon käsittämättä ja senkin vähän minkä käsitit, käsitit väärin.

    Syö enemmän kalaa.

    Edelliset kirjoittajat sen sijaan esittävät merkillisiä edellytyksiä sielunpelastukselle, kuten:

    "Mekin sanomme viimeisen sanamme. Silloin nuo sanat ratkaisevat, misssä vietämme ikuisuuden."

    Viimeiset sanamme eivät todellakaan määritä pelastustamme. On todella outoa helluntaioppia. Kumma kyllä, mm. tuollainen harhaopetus on helluntailaisuudessa ollut vuosikymmeniä, koko sen toiminnan ajan ihan peruskauraa.
    .

    Kyllä meidän viimeiset sanamme voivat ratkaista ikuisuutemme. Kun joku kääntyy sydämessään Jumalan puoleen, sen vaikuttaa Jumalan armo ja Pyhä Henki. Pyhä Henki vetää ihmistä armonsa kautta Jeesuksen luokse. Ei ihminen muuten sydämestään käänny Jumalan puoleen.

    Nyt kun syntinen kääntyy sydämessään Jumalan puoleen uskossa Jeesukseen Kristukseen, hän tulee sydämessään Jeesuksen luokse. Jeesuksen luokse sydämessään tulevan ihmisen sydämestä ja suusta lähtee rukous Jeesukselle Kristukselle. Hän pyytää Jeesusta armahtamaan hänet. Ja silloin Isä antaa hänet Jeesukselle Kristukselle. Ja mitä Jeesus tekee sellaiselle ihmiselle jonka Isä antaa Hänelle? Jeesus pelastaa ja antaa hänelle synnit anteeksi. Ja tämä voi tapahtua ihmiselle hänen viimeisillä elämän sekunneilla mikäli Jumala kutsuu vielä ihmistä. Ja jos Jumala kutsuu, ihminen voi kääntyä Jumalan puoleen.

    Ja kuinka syvä katumus on ei ratkaise. Ratkaisevaa on se että ihminen ottaa vastaan Jumalan kutsun ja kääntyy sydämessään Hänen puoleensa. Se on armoa ja Kristuksen oppia, ei helluntaioppia vaikka helluntaiseurakunnissa julistetaan tätä Jumalan armoa Jeesuksessa Kristuksessa. Helluntaiseurakunnissa julistetaankin Jumalan sanaa, ei helluntaioppia.

    Äänestä

Minulle olen lapsuuden helluntailaisuuksissa noin opetettu. Sekä paljon muutakin outoa. Tuo on erittäin tyypillinen helluntailainen väittämä.

Esim. helluntailaisten lastenkirjoissa kerrottiin pienestä pojasta, joka oli (huom:) VARASTANUT äidin kaapista piparin. (Tarina meni jotakuinkin näin, näitä oli useita versioita) Se pipari maistui niin hyvältä. Mutta kun viimeinen murunen katosi lapsosen vatsaan, voi kuinka pieni poika sitä katui! Tuli oikein paha mieli! Poika oli uhmakas, muttei uskaltanut äidille kertoa. Sitten saarnaaja herätyskokouksessa sanoi, että entäpä jos nyt Jeesus tulisi, onko sinulla syntiä tunnollasi? Jos sinulla on yksikin synti, kun Jeesus tulee (tai kuolet), et voi päästä Jeesuksen mukana Taivaaseen. Silloin pieni poika kyynelsilmin laski päänsä äidin esiliinalle ja tunnusti tuon kauhean teon. Yhdessä äidin kanssa he sitten rukoilivat ja voi mikä ilo täytti tuon pienen lapsosen mielen! Nyt hän oli valmis kohtaamaan Jeesuksen!

Ja tämä tarina on tosi.

Tunnen helluntailaisuuden huomattavasti pidemmältä ajalta kuin sinä. Olen sen suoranainen lapsiuhri.
.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


v.p.7 kirjoitti:

Onko armo tarkoitettu suurrikollisille?? Joskus kuulee, kun sanotaan, kun joku on tehnyt suuren rikoksen, ettei sellainen ihminen saa tekoaan koskaan anteeksi.
Raamattu ilmoittaa, että olemme kaikki syntiä tehneet. Siis me kaikki olemme samalla tasolla. Ei meistä kukaan ansaitse taivasta.
Toisen maailmansodan jälkeen Saksan sodan hävinneet johtajat joutuivat tuomittaviksi. Kuolemantuomio annettiin usealle natsipomolle. Miten heille lopulta kävi hengellisessä mielessä?

Herman Göring pilkkasi luomiskertomusta, käsitystä Raamatun jumalallisesta inspriraatiosta ja suoraan kielsi, että Kristus olisi sovittanut kuolemallaan ihmiskunnan synnit. Muistelen, että Göring teki itsemurhan.

Rittentrop kertoi panevansa "kaiken luottamuksensa Karitsan vereen, joka pois ottaa maailman synnin".Hänen viimeiset sanansa olivat: "Jumala, armahda minun sieluani" Hän sanoi vielä polvillaan: "Sinut minä näen viellä uudelleen".

Näille rikollisille oli asetettu pappi, Gcrecke, joka palveli näitä kuolevia. Hän johdatti heidät hirsipuun viereen. Tämän papin mukaan suurin osa vangeista katui rikoksiaan Jumalan edessä aidosti ja halusivat palata takaisin kristilliseen uskoon, jonka katsoivat natsismin myötä hylänneensä".

Jeesus naulittiin ristille meidän syntiemme tähden. Ristiin naulittiin myös kaksi pahantekijää. Toinen niistä herjasi Jeesusta: "Etkö sinä ole Kristus? Auta itseäsi ja meitä". Toinen rikollinen sanoi: Etkö sinä edes pelkää Jumalaa, sinä, joka olet saman rangaistuksen alainen?" Hän sanoi Jeesuksellle: "Jeesus, muista minua, kun tulet valtakuntaasi". Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa".

Mekin sanomme viimeisen sanamme. Silloin nuo sanat ratkaisevat, misssä vietämme ikuisuuden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu