Olenko tehnyt tietämättäni rikoksen?

oman_tunnon_asia

Sain netiltä osoitteen (jota minulla ei enään ole tallessa) josta voi viellä ilmaiseksi päivittää Windows 7:n Windows 10:n!

En tullut ajatelleeksi, että vaikka asennus onnistui ja sama "key" toimi asennuksessa automaattisesti, että olisko pitänyt ensin kääntyä MS:n puoleen?

Ei seikassa ollut mitää vikaa vaan tuntui tietoliikenteen kannalta turvallisemmalta uudempi versio. Windows 7:aan olin tosi tyytyväinen.

9

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korkein_oikeus

      Julistan teidät syyttömäksi.

      • oman_tunnon_asia

        Kiitän teitä kaikella kunnioituksella armollinen herra ylituomari!


      • HERMUKKA65

        OLET KUSESSA!


      • nhbez
        HERMUKKA65 kirjoitti:

        OLET KUSESSA!

        Entäs itse, oletko p.....assa?


    • palautaäkkiä

      Jos äsken päivitit niin eikös sen vielä saa palautettua, kohta voi lukittua ja sitten ei ole mitään.

      • ugtcrxexe

        Kolme viikkoa on kulunut jo... Ja etsin vanhan HP:n ajureita esiin ja imuroin jo w7:n valmiiksi asennettavaksi. Palautus ei tule onnistumaan, jos se olisi ollut mahdollista niin olisin sen tehnyt.
        Toisaalta, kun "key" kelpasi niin tuntuu hassulta jos rikos olis mutta toisaalta ainahan voin vaihtaa Linuxeen, se olikin w7 rinnalla mutta nyt pelkästään w10.


    • rikollinenwin

      Windows 10 tekee monen käyttäjän tietämättä rikoksen, siinä kun on keyloggeri joka kwerää kaikki käyttäjän tiedot.

    • Muistaakseni MS:llä on joku bugi joka mahdollistaa päivityksen vieläkin. Linkki on olemassa ja löytynee kuukkelilla. Käytetyssä emolevyssäkin voi olla lisenssi eli se on aktivoitu. Silloin saa päivitettyä emon ja käyttiksen ja on käsittääkseni laillista. Tulee halvemmaksi kuin ostaa molemmat erikseen.

      • nhbgtf4d3

        Minulla on windows 10 useassa koneessa, entisiä 7:koja. 10:n avaimia saa netiltä ostettua mutta en tarvii. Jos menee vaikeeksi niin Linuxella tulen toimeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      19
      3647
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      23
      2801
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2205
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      2015
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      19
      1956
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1622
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1497
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1492
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1404
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1374
    Aihe