Yazit ja masentuneisuus!

Huomionkipeänä

Olen siis kolmannen liuskan puoli välissä ja alkaa hermot jo kireentyä koko pillereiden kanssa.

Ennen pillereitä olin erittäin iloinen ja positiivinen eikä mikään negatiivinen tapahtuma vaikuttanut minuun milläänlailla. Eli niin sanotusti mielenterveyteni on ennen pillereitä aina ollut huipussaan.

Nykyään saatan itkeä ihan turhista asioista ja kaikki tuntuu ns. "Maailmanlopulta." Olen ylidramaattinen ja huomionkipeä enkä osaa jättää poikaystäväänikään rauhaan.
Olen myös erittäin masentunut ja mustasukkainen poikaystävästäni, sekä huudan ja räyhään koko ajan vanhemmilleni.
Ennen pillereitä en todellakaan ollut tälläinen ja tiedän että vasta alle 3kk käytön jälkeen ei saisi vielä lopettaa, mutta hermo menee kun en ole omaitseni.

Onko olemassa edes mitään pillereitä(tai muita ehkäisyvälineitä, laastareita ym.) jotka eivät aiheuta mielialavaihteluita, vai onko se tosiaankin ihmisestä kiinni niin paljon?

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoonmenee

      Ihmisestä kiinni. Pitää vain kokeilla, mikä sopii itselle. Ota yhteyttä lääkäriisi, niin ei tule turhaa katkoa.

    • Eienääsamanlaista

      Mä en voinu syödä Yazeja. Hieman ennen kolmatta liuskaa oli vaan pakko lopettaa, oli niin kauheat haittavaikutukset. Yhtenä hetkenä itkin, seuraavana nauroin, toisena huusin ja raivosin, ilman syytä. Rintojen suureneminen oli positiivinen asia. Oli kuumia aaltoja joka yö, kivuliaat ja runsaat mensut (myös ilman pillereitä), ruokahalussa oli muutoksia ja lisäksi pillerit nostivat kuumeen ja virtsatietulehduksen. Säännöllisti kyllä mensut. Pahojen haittavaikutusten takia ilmeni masennusta ihan vain näiden pilsujen takia ja olikin ihan hermoromahdus näiden kanssa. Nyt, neljän eri pillerimerkin ja laastarin jälkeen on löytynyt sopivat pillerit, Microluton. Mulle on sanottu, että esim. laastari aiheuttaisi ainakin vähemmän haittavaikutuksia, koska se on paikallinen ehkäisy eikä kulje koko kropan läpi. En vaan saanu käyttää enää laastaria, koska aurallinen migreeni. Niitä tai muutamaa muutakaan käyttämääni ehkäisyvalmistetta ei olisi edes saanut myöntää mulle aurallisen migreenin vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe