Focus -02 1.8 tdci diesel.
Meinaan rekata farkun pakuksi tein näin:
Selkänojat ja penkit pois,penkkien kiinnikkeisiin ruuvit ja ruuvin päät smirklasin pyöreäksi ettei saa ilman perinteisiä työkaluja irti (toki pihdeillä saa halutessaan)
Selkänojan kiinnikkeisiin laitoin ruuvit ja mutterit.En pyöristäny päitä.Työkaluilla kylläki saa auki.
Oon joskus kuullu turvavyön kiinnike pitäs reikänauhalla ja pop niiteillä sitoa.Mut onkoha näissä paikkakuntasia eroja?
Farkku pakuksi vinkkejä.
4
189
Vastaukset
- 15vAntiikkiauto
Mitä järkeä?
Koko auto on ehtoopuolella,mittarissa varmaan 200-300tkm ja viittä vaille romutusta vailla ikänsä puolesta jos luotettavasta käyttöautosta puhutaan,harrastepelit erikseen tai hyvä yksilö kelvannee koirien tai harrastevehkeiden kuskaamiseen ym.
ilmeisesti tuossa on veronjutut mielessä mutta maksaako vaivan moiseen,ei minusta mutta makujahan on monia. Mittarissa varmaan 500tkm mutta kannattaa siltikin kun elinikää vielä hyvin jäljellä ainakin 200tkm.Toi muutos ei maksa kuin korkeintaan yhden hupakkokäynnin verran.
- gyuy
kaikki takapenkin osat pois autosta ja kaikki kiinnityspisteet pois käytöstä trafin ohjeen mukaan. voihin ei tarvi koskea.
muutos järkevä jos ei tarvi takapenkkejä, käyttövoimavero putoaa 5 kert pienemmäksi vakuutusmaksu voi muuttua. muutoskatsastus halvimmillaan 50 ekua. omistajan allekirjoitus osaluetteloon tarvitaan, autolla ei saa sitten ajaa 120 km/h motarilla vaikka rajoitus sallisikin. mun on pakettiauto.
Ja kaikkiin sääntöihin voi tulla muutoksia, kun muuttuvia on nämä säännöt. - 15vAntiikkiauto
Millähän laskukaavalla mahtaa -02 ikäisessä "500tkm"ajetussa pikkuautossa olla "ainakin 200tkm"jäljellä jos jo pakolliset korjauskustannukset ylittää koko rottelon arvon,puhumattakaan jos konepuolta ,laatikkoa tai sähkömurheisiin tarvitaan ammattilaista osat työn päälle??
Minulla oli saman vuotinen 2,0 tdi Transit ja kun se oli pakko myydä 165tkm ajettuna oli siihen vaihdettu vesi ohj tehostinpumppu yhdistelmä,pyöränlaakerit,1kpl peruskunnostettua Ford ruiskutuspumppua!!(alkup runko halki=raju vuoto ja hintaa tuli n2000e töineen ),jarrulevyt ym ja maalipinta kukki ruostetäpliä vaikka mitä yritit tehdä.
Autoa pidettiin erityisen hyvin ja yks käytössä,kaikki huollot tehtiin viimeisen päälle jopa öljynvaihtovälit puolitettiin,ruostesuojaus tehtiin mutta suojaamaton pohja koteloineen oli jo päässyt ostettaessa pari vuotta vanhassa autossa läpikotaisin ruskeaan pintaruosteeseen ja jo ruosteen takia oli autosta päästävä eroon ajoissa.
Miten siis ja millä laskuopilla tuo laskutoimitus "säästöstä" toimii jos isosta ja ammattikäyttöön rakennetusta "tunnetusti lujasta laatu Ford peruspakusta" oli pakko luopua jo noin 10v vanhana ja noin vähän ajettuna...??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815