Farkku pakuksi vinkkejä.

Foocuus

Focus -02 1.8 tdci diesel.
Meinaan rekata farkun pakuksi tein näin:

Selkänojat ja penkit pois,penkkien kiinnikkeisiin ruuvit ja ruuvin päät smirklasin pyöreäksi ettei saa ilman perinteisiä työkaluja irti (toki pihdeillä saa halutessaan)

Selkänojan kiinnikkeisiin laitoin ruuvit ja mutterit.En pyöristäny päitä.Työkaluilla kylläki saa auki.

Oon joskus kuullu turvavyön kiinnike pitäs reikänauhalla ja pop niiteillä sitoa.Mut onkoha näissä paikkakuntasia eroja?

4

246

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15vAntiikkiauto

      Mitä järkeä?
      Koko auto on ehtoopuolella,mittarissa varmaan 200-300tkm ja viittä vaille romutusta vailla ikänsä puolesta jos luotettavasta käyttöautosta puhutaan,harrastepelit erikseen tai hyvä yksilö kelvannee koirien tai harrastevehkeiden kuskaamiseen ym.
      ilmeisesti tuossa on veronjutut mielessä mutta maksaako vaivan moiseen,ei minusta mutta makujahan on monia.

    • Mittarissa varmaan 500tkm mutta kannattaa siltikin kun elinikää vielä hyvin jäljellä ainakin 200tkm.Toi muutos ei maksa kuin korkeintaan yhden hupakkokäynnin verran.

    • gyuy

      kaikki takapenkin osat pois autosta ja kaikki kiinnityspisteet pois käytöstä trafin ohjeen mukaan. voihin ei tarvi koskea.
      muutos järkevä jos ei tarvi takapenkkejä, käyttövoimavero putoaa 5 kert pienemmäksi vakuutusmaksu voi muuttua. muutoskatsastus halvimmillaan 50 ekua. omistajan allekirjoitus osaluetteloon tarvitaan, autolla ei saa sitten ajaa 120 km/h motarilla vaikka rajoitus sallisikin. mun on pakettiauto.

      Ja kaikkiin sääntöihin voi tulla muutoksia, kun muuttuvia on nämä säännöt.

    • 15vAntiikkiauto

      Millähän laskukaavalla mahtaa -02 ikäisessä "500tkm"ajetussa pikkuautossa olla "ainakin 200tkm"jäljellä jos jo pakolliset korjauskustannukset ylittää koko rottelon arvon,puhumattakaan jos konepuolta ,laatikkoa tai sähkömurheisiin tarvitaan ammattilaista osat työn päälle??
      Minulla oli saman vuotinen 2,0 tdi Transit ja kun se oli pakko myydä 165tkm ajettuna oli siihen vaihdettu vesi ohj tehostinpumppu yhdistelmä,pyöränlaakerit,1kpl peruskunnostettua Ford ruiskutuspumppua!!(alkup runko halki=raju vuoto ja hintaa tuli n2000e töineen ),jarrulevyt ym ja maalipinta kukki ruostetäpliä vaikka mitä yritit tehdä.
      Autoa pidettiin erityisen hyvin ja yks käytössä,kaikki huollot tehtiin viimeisen päälle jopa öljynvaihtovälit puolitettiin,ruostesuojaus tehtiin mutta suojaamaton pohja koteloineen oli jo päässyt ostettaessa pari vuotta vanhassa autossa läpikotaisin ruskeaan pintaruosteeseen ja jo ruosteen takia oli autosta päästävä eroon ajoissa.
      Miten siis ja millä laskuopilla tuo laskutoimitus "säästöstä" toimii jos isosta ja ammattikäyttöön rakennetusta "tunnetusti lujasta laatu Ford peruspakusta" oli pakko luopua jo noin 10v vanhana ja noin vähän ajettuna...??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      11
      2037
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1098
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      1032
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      79
      887
    5. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      84
      807
    6. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      798
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      706
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      691
    9. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      667
    10. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      65
      661
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      619
    12. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      126
      615
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      598
    14. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      584
    15. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      52
      572
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      548
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      544
    18. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      519
    19. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      513
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      508
    Aihe