Focus -02 1.8 tdci diesel.
Meinaan rekata farkun pakuksi tein näin:
Selkänojat ja penkit pois,penkkien kiinnikkeisiin ruuvit ja ruuvin päät smirklasin pyöreäksi ettei saa ilman perinteisiä työkaluja irti (toki pihdeillä saa halutessaan)
Selkänojan kiinnikkeisiin laitoin ruuvit ja mutterit.En pyöristäny päitä.Työkaluilla kylläki saa auki.
Oon joskus kuullu turvavyön kiinnike pitäs reikänauhalla ja pop niiteillä sitoa.Mut onkoha näissä paikkakuntasia eroja?
Farkku pakuksi vinkkejä.
4
214
Vastaukset
- 15vAntiikkiauto
Mitä järkeä?
Koko auto on ehtoopuolella,mittarissa varmaan 200-300tkm ja viittä vaille romutusta vailla ikänsä puolesta jos luotettavasta käyttöautosta puhutaan,harrastepelit erikseen tai hyvä yksilö kelvannee koirien tai harrastevehkeiden kuskaamiseen ym.
ilmeisesti tuossa on veronjutut mielessä mutta maksaako vaivan moiseen,ei minusta mutta makujahan on monia. Mittarissa varmaan 500tkm mutta kannattaa siltikin kun elinikää vielä hyvin jäljellä ainakin 200tkm.Toi muutos ei maksa kuin korkeintaan yhden hupakkokäynnin verran.
- gyuy
kaikki takapenkin osat pois autosta ja kaikki kiinnityspisteet pois käytöstä trafin ohjeen mukaan. voihin ei tarvi koskea.
muutos järkevä jos ei tarvi takapenkkejä, käyttövoimavero putoaa 5 kert pienemmäksi vakuutusmaksu voi muuttua. muutoskatsastus halvimmillaan 50 ekua. omistajan allekirjoitus osaluetteloon tarvitaan, autolla ei saa sitten ajaa 120 km/h motarilla vaikka rajoitus sallisikin. mun on pakettiauto.
Ja kaikkiin sääntöihin voi tulla muutoksia, kun muuttuvia on nämä säännöt. - 15vAntiikkiauto
Millähän laskukaavalla mahtaa -02 ikäisessä "500tkm"ajetussa pikkuautossa olla "ainakin 200tkm"jäljellä jos jo pakolliset korjauskustannukset ylittää koko rottelon arvon,puhumattakaan jos konepuolta ,laatikkoa tai sähkömurheisiin tarvitaan ammattilaista osat työn päälle??
Minulla oli saman vuotinen 2,0 tdi Transit ja kun se oli pakko myydä 165tkm ajettuna oli siihen vaihdettu vesi ohj tehostinpumppu yhdistelmä,pyöränlaakerit,1kpl peruskunnostettua Ford ruiskutuspumppua!!(alkup runko halki=raju vuoto ja hintaa tuli n2000e töineen ),jarrulevyt ym ja maalipinta kukki ruostetäpliä vaikka mitä yritit tehdä.
Autoa pidettiin erityisen hyvin ja yks käytössä,kaikki huollot tehtiin viimeisen päälle jopa öljynvaihtovälit puolitettiin,ruostesuojaus tehtiin mutta suojaamaton pohja koteloineen oli jo päässyt ostettaessa pari vuotta vanhassa autossa läpikotaisin ruskeaan pintaruosteeseen ja jo ruosteen takia oli autosta päästävä eroon ajoissa.
Miten siis ja millä laskuopilla tuo laskutoimitus "säästöstä" toimii jos isosta ja ammattikäyttöön rakennetusta "tunnetusti lujasta laatu Ford peruspakusta" oli pakko luopua jo noin 10v vanhana ja noin vähän ajettuna...??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998