Aivan mainio kirjoitus Kurviselta

https://www.ilkka.fi/mielipide/yleisöltä/lukijoilta-maakunnan-tangoon-tarvitaan-kaksi-1.2242740

Parempi ajattelija kuin esimerkiksi Satu Takala, joka on tekemässä Ilkasta Seinäjoen paikallislehteä ja kylvämässä lisää eripuraa maakuntaan.
3109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tämä oli imagotappio Kurviselle ja täytyy vielä selitellä ja kaunistella.

Äänestä
  • Sinulla ne on puolueelliset lasit päässä sekä pakonomainen tarve selitellä ja kaunistella. Kurvisen looginen ajattelu pitää.

    Äänestä

Olen kanssa sitä mieltä, että eteläpohjanmaalla maakuntakeskus keskittyy liikaa naapuriensa syömiseen.

Tekopyhästi esitetään, että yritys toimii siellä, missä näkee sen järkevimmäksi, eikä kunnalla ole siinä mitään osuutta.

Jos aikuisen oikeasti kunnat eivät puuttuisi yritysten sijoittumisiin, he esittäisivät, että tässä olisi tontti, tämän kokoinen, hinta on tämä, rakentakaa siihen mitä haluatte.

Todellisuudessa kunta antaa tontin, rakentaa infran, rakennuksen ja perii vuokran, joka ei välttämättä kata kustannuksia. Pääasia että saa keskuksen kasvamaan, vaikka naapurin kustannuksella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nope-notarobot kirjoitti:

https://www.ilkka.fi/mielipide/yleisöltä/lukijoilta-maakunnan-tangoon-tarvitaan-kaksi-1.2242740

Parempi ajattelija kuin esimerkiksi Satu Takala, joka on tekemässä Ilkasta Seinäjoen paikallislehteä ja kylvämässä lisää eripuraa maakuntaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu