Katsoin taas jakson How the universe works sarjaa. Samalla mietin, että mitä oli Luojalla suunnitelmissa, kun loi myrkyllisiä, vihamielisiä ja elinkelvottomia planeettoja. Vaikuttaa vahvasti arpomiselta ja vähemmän älykkäältä suunnittelulta, että vain yksi monista planeetoista onnistui elämän ylläpitoon. Ehkä Venus luotiin yhdessä päivässä, Jupiter kahdessa, ja siitä otti opikseen, että tarvitaan vähintään kuusi päivää onnistuneen planeetan Luomisessa. Muuten tulloo hapanta. On tää kuitenkin sellanen urakka, että huuhhhuuuh kun miettii universumissa olevien atomien yms määrää, kun ne pitää yksitellen luoda. Koitapa itse rakentaa vaikka koottava lentokone atomi kerrallaan ja suhteuta se Luojan työmäärään. Melkonen jobi mitä? Että mitäkä se Totuuskirja sanoo tästä meidän aurinkokunnasta?
Onko Venuksessa elämätä?
7
82
Vastaukset
Totuuskirja sanoo että muu universumi valmistettiin monta päivää Maata myöhemmin, näyttämään kuukausia ja päiviä ja vuosia. Muuta virkaa niillä ei totuuskirjan mukaan olekaan.
- Epäjumalienkieltäjä
Venus ja Mars ovat hyviä esimerkkejä siitä, miten universumi on muka "hienoviritetty" elämää varten. Pienellä lisäsäädöllä aurinkokunnassa olisi kolme elinkelpoista planeettaa.
Venuksessahan on saattanut syntyä elämää, ellen ko. dokumenttia väärin muista, mutta kasvihuonekaasut kuumensivat sitä niin paljon ettei ainakaan vesipohjainen elämä olisi selviytynyt.
- veeeeenus
Juu, siellä nousi valtaan paikallinen Trump ja sanoi että ilmastonlämpeneminen on huuhaata. Öljyn ja kivihiilen polttaminen jatkui ja nyt nähdään, miten kävi.
Kasvihuonekaasut, eli käytännössä vesihöyry.
Jospa onkin niin, että elämän harvinaisuus johtuukin tuosta.
Liian kylmää, ja planeetta on jääkalikka. Vähänkin lämpimämpää ja meret kiehuu pois.Venuksen kaasukehässä on itse asiassa 95 prosenttia hiilidioksidia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Venus#Kaasukeh.C3.A4
Osansa on myös tulivuorten röyhtäyksillä.
Totta on, että vesipohjaiselle elämälle sopiva lämpötila-alue on aika kapea.
- naiset_venuksesta
miehet on marsista ja naiset on venuksesta. todennäköisesti läydät venuksesta naisia.
https://www.youtube.com/watch?v=8LhkyyCvUHk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609221IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3106412Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661470Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61341- 1091131
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831102Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72953Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43818Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718