Suomen luterlaisen kirkon tilaa ja tuo otsake kertoo kaiken;
http://yle.fi/uutiset/3-9513213
Älkää leikkikö vakavalla asialla.
Me kaikki seisomme Jumalan kasvojen edessä jonakin päivänä ja vastaamme sanoistamme ja teoistamme.
http://yle.fi/uutiset/3-9513213
Älkää leikkikö vakavalla asialla.
Me kaikki seisomme Jumalan kasvojen edessä jonakin päivänä ja vastaamme sanoistamme ja teoistamme.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eli uskovat ovat kertoneet täällä pikku valheita.
Muslimit ovat "kääntyneet" kristinuskoon vain saadakseen turvapaikan paremmin. Mitään oikeaa uskoa ei ole.
Osa turvapaikan hakijoista varmaankin toimii juuri kuvaamallasi tavalla, tekeytyvät kristityiksi luullen näin saavansa varmemmin turvapaikan.
On myös paljon niitä, jotka ovat aidosti kohdannet Mestarinsa ja lähteneet Jeesuksen opetuslapsiksi. Heitä on myös kastettu ja he ovat liittyneet eri seurakuntien jäseniksi. Osa näistä aidosti uskoon tulleista turvapaikanhakijoista on lähetetty takaisin kotimaihinsa, jotkut varsin surullisin seurauksin.
Osa on saanut turvapaikan ja jäänyt Suomeen. Joillekin kristityksi kääntyminen on maksanut kotimaahan jäänen perheen hengen, osa on täällä Suomessa joutunut maanmiestensä vainon kohteeksi. Ihan kevyin perustein ei siis ole touhuun lähdetty.
Aloittajan linkki on surulista luettavaa. Luterilainen kirkko on Suomessakin ollut joskus aidosti kristillinen kirkkokunta. Valitettavasti uskovien on nykytilanteessa käytännössä pakko jättää tuo laitos ja siirtyä raamatun sanassa pysyviin seurakuntiin.
Onneksi on Lähetyshiippakunta!
Löysin tieni sinne kuusi ja puoli vuotta sitten, ja jätin samassa saumassa evlutin tulemaan toimeen ilman verorahojani. Ei enää edes kiinnosta mitä siellä tapahtuu.
Iso askel harhaan oli naispapit ja nyt homot.
Kirkko on myynyt uskonnollisen sielunsa maalliselle ja sielun viholliselle.
Huomaa sana uskonnollisen.
Ei uskovan ja siinä on se ero.
USKO ja uskonnollisuus on eri asia.
Usko perustuu Raamatun Pyhän Sanan ilmoitukseen ja Raamattu on tarkoitettu meille opiksi ja ohjeeksi.