Se "kaasuhyökkäys" Helsingissä

ei nyt varsinaisesti ollut mikään "hyökkäys". Youtuben videostahan sen totuuden näkee kuinka matu käyttäytyy agressiivisesti ja myös solvaa yhtä suomalaista, joka vaan varoittaa matua mutta ei tee mitään. Sitten paikalle tulee kaveri joka filmaa kännykällään mamua joka siitä hermostuu ja yrittää selvästi hyökätä kimppuun, jolloin kuvaajan vieressä ollut henkilö suihkuttaa jotain mamun naamalle ja tilanne raukeaa siihen.

Kyseessä on paremminkin itsepuolustus eikä todellakaan mikään hyökkäys.
32521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Kuvakin valittu hesariin luomaan mielikuvaa isommastakin mellakasta

Äänestä

Ainoa miten näihin asioihin ja valemedian kuten hesarin ja iltiksen valeuutisointiin voitte vaikuttaa on se ettette lue niitä ja boikotoitte kaikkia tuotteita mitä valemedioiden nettisivuilla mainostetaan, sillä siinä vaiheessa kun mainostajat huomaavat poikotin laajuuden ja vetävät mainosrahansa pois valemedioista pakottaa se vihervassari toimittajienkin miettimää uudelleen mitä p,,,,kaa sitä kirjottelee ihan vaan suvaitsevaisuuden merkeissä.
Kun valemedioilta häviää mainosrahat niin ehkä se pistää miettimään uudelleen mitä kirjottelee eikä aliarvioin lukijoitansa.

Äänestä

Hesari on siirtynyt jo aikaa sitten totuuden jälkeiseen aikaan

Äänestä

Minulla sattui tuttu henkilö Helsingissä paikalle ihan läheltä näkemään ja kuulemaan tuon matun kaasutuksen ja se matun kaasutus johtui kuvaajan suojemisesta matun aikomalta väkivallalta, kun matu raivostui kuvauksesta ja yritti hyökätä kuvaajan kimppuun. Tuosta videoltakin sen tapahtuman kulun näkee selvästi. Nyt sitä koko Suomen valtamedia yrittää valheellisesti vääristellä matulle myönteiseksi jutuksi.

Äänestä
  • Kyllä, näin on.

    Kannattaa katsoa se video.

    Kyllä suututtaa Hesari ja sen järkyttävä uutisointi niin penteleesti!

    Äänestä

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201703202200088206_uu.shtml
Iltalehti vaikuttaa uutisoivan vähemmän hyökkäävästi, ehkä jopa neutraalisti.
Miksei kukaan uutisoi videon pohjalta, että hyökkäävä turvapaikanhakija torjuttiin sumutteella? IS vaikuttaa vain toistavan HS:n uutisoinnin, joskin on vähän siirtänyt juttua pois etusivulta.

Äänestä

Mikä se parrakas mies oli, joka tuli kristityn ehdokkaan avuksi?

Äänestä
  • Ehkä turvamies. Noin juuri kuuluukin toimia.

    Äänestä

Heho heko -pojat ne selittelee. ;)))

Katsotaan yhdessä videota. Se keppanakeiju provosoi, öyhöttää ja provosoituu itse. Jari kyttää sivummalla sormi spraypullon napilla. Vaaleatakkinen nainen ryntää eturiviin kuvaamaan ja silloin toisen maahanmuuttajan päreet palavat, hän yrittää työntää kännykkäkameraa sivuun. Ja tätä Jari odotti, pippurisumutetta silmään vaan.

Kas näin nämä isänmaalliset lehmänläjät tuovat väkivaltaa Helsingin kaduille. Huonossa asiassa hyvä puoli on se, että tapahtuma on jälleen kerran videoitu. Tätä on turha selitellä oikeudessa itsepuolustukseksi. ;))

Äänestä
  • Missä vitussa näet maahanmuuttajan videolla? Laiton maahantunkeutuja siinä mölyää ja käyttäytyy kuin eläin, ja tämän loisen hyökkäys torjutaan suihkuttamalla loisen naamalle kaasua.

    Äänestä

  • Älä "Matti" kiihotu liikaa....hehehehehehhee!

    Äänestä

Mattihan taas kirjoittaa.poliisin puolesta kaasua leiriin ja leiri hevon kuuseen

Äänestä

Tuota noin. Mikäli siellä on joku käyttänyt pippurisumutetta jonkun kasvoille, niin se on vakava asia.

Ensinnäkin nuo sumutteet ovat Suomessa luvanvaraisia ja vaikka olet luvan sille aineelle saanut , sitä ei voi kuljetella mukana ja etenkään käyttää ihan missä paikassa tahansa. Lupa myönnetään kiinteälle paikalle nimetyille henkilöille , esim johonkin tiettyyn nimettyyn myymälätilaan, ja aine on pidettävä siellä lukitussa tilassa kun työvuoro on ohi.

Aina kun tällaista ainetta joudutaan käyttämään tositilanteessa on poliisi kutsuttava paikalle.

...joten se joka ainetta sumutti tuolla on kyllä kusessa...

Äänestä
  • Se on sen KD-ehdokkaan aviomies.

    Äänestä

  • Jos kyse on itsepuolustuksesta niin kyseessä voisi olla hätävarjelun liioittelu.

    Äänestä

  • Eiköhän tuo oo jotain lupavapaata turvasumutetta, kuten mentholsumutetta. Täysin vaarattomia hyökkääjälle, joten tuskin tulee mitään tuomioita. Paljon lievempi tuollainen mentholsumutteen käyttö on, ku niskalenkki, töniminen tai lyöminen.

    Jos kyse ois pippurisumutteesta, niin ei siitä millään ravintolan vessassa huuhtaisulla toipuis.

    Eli lopettakaapa nyt jo tuon riehuvan ja kännisen matun puolustelu ja tunnustakaa tosiasiat. Jos tuo laiton matuleiri vielä pitkään on tuossa asemalla pystyssä, niin ongelmat vain pahenee ja pahenee.

    Poliisin pitäis ottaa se pää pois peräaukosta, purkaa tuo laiton leiri ja ottaa nuo laittomat maassaolijat säilöön. Sitten seuraavalla pakkopalautuslennolla vois nuo rikolliset kärrätä takas kotimaihinsa.

    Äänestä

Video on sensuroitu, koska siltä näkee totuuden!

Äänestä

SumussaPää:lle tiedoksi, että voit viisastella asioilla maailman tappiin saakka, mutta eiköhän jokainen turvaa omaa henkeää/terveyttä millä keinoin tahansa - vaikka kirveellä.
Se on sitten oikeuden tehtävä arvioida oliko se hätävarjelun liioittelua vai ei.

Äänestä

Radikalisoituneet Kristillis Demokraatit tekivät kaasuhyökkäyksen pakolaisleiriin.

KD:n Farisealais-Natsit ja auschwitzin paluu.

Äänestä

Sumuttajalle räpsähtää pahoinpitelystä tuomion.

Äänestä

Mukavaa, että tämäkin tapahtuma on videoitu. Poliisi kiitti aamun Hesarissa ja kertoi tutkinnan saaneen videot käyttöönsä. Eiköhän tästä ne normisakot nakata Suomi Ensin-pelleille.

Myös tapahtuman koko kulku selviää videolta. Siinä polkupyörällä liikkuva nuori mies länkyttää jotakin kahden maahanmuuttajan kanssa. Keppakeiju kaverineineen seuraa aluksi kauempaa, mutta työntyy sitten mukaan suunsoittoon. Keppanakeiju provoi ja lopulta provosoituu itsekin. Kohta keppanakeiju, jo huutaakiin suureen ääneen: ” sä lähet huomenna v..ttuun..”

Kunnallisvaaliehdokas Laura työntyy vaaleassa kesähousuissaan ihan eturiviin videoimaan sanaharkkaa. Toinen maahanmuuttajista yrittää työntää Lauran kameraa syrjään. Janne kyttää siinä sivulla sormi spraypullon napilla ja pistää välittömästi pippuria silmään.

Vaikeata tässä on nähdä minkäänlaista itsepuolustusta. Vaarassa oli ensisijaisesti Lauran kännykkä ja itsepuolustus ei koske esineitä. Toiseksi itsepuolustukseen saa käyttää vain vaaran torjuntaan nähden tarvittavaa väkivaltaa. Nyt olisi riittänyt, että Lauran ja maahanmuuttajan väliin olisi asetuttu.

Pippurisumute vaatii luvan. Sitä ei käytetä noin vaan ja missä vaan. Kaasusumutin katsotaan toisen henkilön vahingoittamiseen soveltuvaksi esineeksi. Laki kieltää kaasusumuttimen julkisella paikalla hallussapitämisen järjestyslain 3. Luvun 10 § mukaisesti, jollei kysessä ole luvallinen käyttötarkoitus.

Ei suomalaiste halua tällaista väkivaltaa kaduille ja toreille. Nämä Suomi Ensin-pellet ovat ihan vastuuttomia räyhääjiä. Parasta olisi, jos poliisi siirtäisi tämän Suomi Ensin-telttakunnan Nuuksioon.

Mielenosoitus olkoon sallittua, mutta katuväkivaltaa emme siedä. ;)

Äänestä
  • Hmm...suvakkia näköjään vituttaa tolkuttomasti, ku tapahtumasta on kuvattu video! :DDD

    Tais bagdadin poikien 1001 yön sadut siellä suvakkileirissä olla ihan erilaisia, ku totuus? ;-)

    Voit työntää noi pippurisumutelakitekstit vaikka hanuriisi, koska kyse tuskin oli mistään luvanvaraisesta pippurisumutteesta vaan jostain kevyestä lupavapaasta mentholsumutteesta. Ois tuon kännisen ja öyhöttävän irakilaispojan reaktio voinu olla hieman erilainen, jos ois oikeasti ollu pippurikaasua.

    Jos ottaa ne vaaleanpunaiset suvakkilasit pois silmiltä ja katsoo tuon videon ajatuksella, niin näkee heti, että siinä röyhkeä, maassa laittomasti oleskeleva matu huutaa ja riehuu ja lopulta yrittää käydä naisen kimppuun. Naista puolustava aviomies käyttää tuossa tilanteessa kevyesti mentholsumutetta ja tilanne laukeaa.

    Eli jos tuosta tilanteesta jotain syytteitä luetaan, niin tuon irakilaismatun tulis saada sakot laittomassa maastaoleilusta, sekä pahoinpitelyn yrityksestä.

    Naurettavinta koko tässä jupakassa on valtamedian paskauutisointi! Taas jäivät housut kintuissa kiinni propagandasta!

    Äänestä

  • heh_heh_heh kirjoitti:

    Hmm...suvakkia näköjään vituttaa tolkuttomasti, ku tapahtumasta on kuvattu video! :DDD

    Tais bagdadin poikien 1001 yön sadut siellä suvakkileirissä olla ihan erilaisia, ku totuus? ;-)

    Voit työntää noi pippurisumutelakitekstit vaikka hanuriisi, koska kyse tuskin oli mistään luvanvaraisesta pippurisumutteesta vaan jostain kevyestä lupavapaasta mentholsumutteesta. Ois tuon kännisen ja öyhöttävän irakilaispojan reaktio voinu olla hieman erilainen, jos ois oikeasti ollu pippurikaasua.

    Jos ottaa ne vaaleanpunaiset suvakkilasit pois silmiltä ja katsoo tuon videon ajatuksella, niin näkee heti, että siinä röyhkeä, maassa laittomasti oleskeleva matu huutaa ja riehuu ja lopulta yrittää käydä naisen kimppuun. Naista puolustava aviomies käyttää tuossa tilanteessa kevyesti mentholsumutetta ja tilanne laukeaa.

    Eli jos tuosta tilanteesta jotain syytteitä luetaan, niin tuon irakilaismatun tulis saada sakot laittomassa maastaoleilusta, sekä pahoinpitelyn yrityksestä.

    Naurettavinta koko tässä jupakassa on valtamedian paskauutisointi! Taas jäivät housut kintuissa kiinni propagandasta!

    Melkein meinas päästä unohtumaan. Irakilaisen pitäis noiden yllämainittujen syytteitten lisäksi saada tuomio myös laittomasta uhkauksesta ja toisen ihmisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen hallussapidosta. Tuosta videostahan käy selville myös se, että tuolla riehuvalla matulla on laukussaan puukko. Jos oltais oikeusvaltiossa, niin poliisi ois laittanu tuon itkevän irakilaisämmän rautoihin ja säilöön samointein.

    Äänestä

Nyt tämä totuuden kertova video Matuhyökkääjä kaasutetaan on laitettu ikärajoitetuksi, joten eikö se kerro selvästi, että totuutta ei haluta näytää kansalle. Kuka voi tämän ikärajoitteen videolle edes hakea? Stasi?

Äänestä
  • Äläpä jeesustele. Ei katuväkivalta muutenkaan ole alaikäisille näytettävä asia. Sinä olet itse sen videon kelannut jo moneen kertaan.

    Kerro, miksi se paksu keppanakeiju lähti vielä niiden kahden maahanmuuttajan perässä kävelemään. Eikö kaasutus riittänytkään, vieläkö piti yrittää hakea riitaa?

    Äänestä

Noin törkeästi sitä totuutta Suomessa vääristellään ja pimitetään kansalaisilta, laittamalla ikärajoitusesto tuon totuusvideon katselulle, jossa matu olisi hyökännyt valokuvaavan naisen kimppuun väkivaltaisesti ilman miehensä kaasusumutusta.

Äänestä

Tuon totuusvideon katselu on näköjään laittomasti sensuroitu kansalaisten katselulta. Tämä on jo uskomattoman törkeää ilmaisu-ja mielipidevapauden rajoittamista Suomessa.

Äänestä
  • Äläpä öyhötä.

    Nyt videon katsoo asiaa tutkiva konstaapeli ja sen jälkeen käräjäoikeus. Kyllä sitä videota vielä katsellaan. ;)

    Äänestä

Mutta kansalaisilta sen katsominen on laittomasti sensuroitu. Noin törkeästi suomalaisilta yritetään salata todellisuus etenkin matuja koskevissa asioissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Maailman.Matti kirjoitti:

ei nyt varsinaisesti ollut mikään "hyökkäys". Youtuben videostahan sen totuuden näkee kuinka matu käyttäytyy agressiivisesti ja myös solvaa yhtä suomalaista, joka vaan varoittaa matua mutta ei tee mitään. Sitten paikalle tulee kaveri joka filmaa kännykällään mamua joka siitä hermostuu ja yrittää selvästi hyökätä kimppuun, jolloin kuvaajan vieressä ollut henkilö suihkuttaa jotain mamun naamalle ja tilanne raukeaa siihen.

Kyseessä on paremminkin itsepuolustus eikä todellakaan mikään hyökkäys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu