Tuoreimman, viikonloppuna tehdyn mittauksen mukaan vain 37 prosenttia amerikkalaisista hyväksyy Donald Trumpin presidenttiyden.
Virkaan astuessaan hyväksymisluku oli 45 prosenttia.
Yhdysvaltain presidentit ovat olleet joskus epäsuositumpiakin, mutta kukaan ei ole ainakaan 70 vuoteen saanut näin alhaista kannatuslukemaa oltuaan vain kaksi kuukautta virassa.
Trumpin suosio ennätyksellisen huono!
20
234
Vastaukset 20
- köyhät-kyykkyyn
Jenkeissä jos ei ole rahaa eikä sairausvakuutusta, tulee kylmät aika pian!
Obamacare takasi terveydenhoidon noin 20 miljoonalle vähävaraiselle ihmisille,
tämän Trump haluaa nyt sitten lopettaa - markinaaliin-soppii-
Ylekö teki gallupin?
- haloo-herätys-oikeasti
miksi sun mielestä YLE kysyisi amerikkalaisilta Trumpista?
Ja toiseksi, Yle ei tee muutenkaan gallupeja, ei ole tutkimuslaitos vaan
mediatalo - tiedätkö eron?
- rumppikatastrofi
Suurisuut niinkuin persutkin ei voi koskaan lunastaa lupauksiaan! Mutta silti huuhelot äänestää!
Mikä mättää? - Pari_ajatuksen_aihetta
https://www.google.fi/?gfe_rd=cr&ei=POPPWMbNNOzU8geH-6r4DQ&gws_rd=ssl#q="we shape your image"&*
Ketä varten valtamedian Trump-propagandaa tehdään?
http://tuonenjoutsen.blogspot.fi/2016/10/keta-varten-valtamedian-trump.html
Jokaiselle, joka ei osaa (vielä) tarkistaa, äänestääkö eliitin tarkoitusten kannalta oikeaa puoluetta?
http://www.tiede.fi/keskustelu/36590/ketju/vanhanen_aanestajan_motiivit_voivat_olla_vaarat - vale-mediaa
""valtamedia" varmaan taas on vääräss, eikö vaan?
- hölynpölyä-trump
"FBI:lla ja oikeusministeriöllä ei todisteita Trumpiin kohdistuneesta salakuuntelusta"
FBI:lla ja oikeusministeriöllä ei ole olemassa todisteita siitä, että presidentti Donald Trumpin väitteet häneen itseensä kohdistuneesta salakuuntelusta pitäisivät paikkansa.
Trump on aiemmin väittänyt Twitterissä, että hänen edeltäjänsä Barack Obama olisi salakuunnellut häntä viimevuotisen vaalikampanjan aikana.
Comeyn mukaan kukaan Yhdysvaltain kansalainen, mukaan lukien presidentit, ei voisi määrätä keneenkään kohdistuvaa elektronista tarkkailua.
NSA:n johtaja Mike Rogers puolestaan totesi, ettei ole todisteita siitä, että Britannian tiedustelupalvelu olisi sekaantunut minkäänlaiseen salakuunteluun. Rogersin mukaan kyseessä olisi rikkomus Yhdysvaltain lakeja vastaan.
Rogers kuittasi tällaiset syytökset ”hölynpölyksi- Heh-
Demokraatit ja heitä komppaava valtamedia yrittävät uskotella meille, että tiedustelupalvelut ovat keränneet valtavasti aineistoa Trumpin väitetyistä Venäjä-yhteyksistä. Samaan aikaan he kuitenkin vakuuttelevat, ettei mitään salakuuntelua tms. ole koskaan tapahtunutkaan. Vain jompikumpi väitteistä voi olla totta.
Itsepähän sen valitsivat.
- juuri-näin-on
näin juuri, nyt on vähän niinku löysät housussa
- Heh-
Nämä samat kysely"tutkimukset" lupasivat Hillarylle voittoa 99% varmuudella.
- niinkö-tosiaan
niin ja enemmistö äänesti Hillarya, oikeassa olivat.
Miksi alat heti syyttämään sanansaattajaa - niin-tosiaan
niinkö-tosiaan kirjoitti:
niin ja enemmistö äänesti Hillarya, oikeassa olivat.
Miksi alat heti syyttämään sanansaattajaaSuurin osa niistä äänistä tuli Kaliforniasta, ja hyvin todennäköisesti laittomilta mamuilta. Kyselytutkimukset olivat koko maan osalta niin pielessä kuin vain mahdollista - ja niin ovat tod näk nytkin.
- rnehukgyi
Stephen Hawkingkin varoitti että tuon ukon toilailut ovat vaarantamassa koko maapallon tulevaisuuden.
- sierjeg
Nå ei nyt SUOMEN hallituskaan ole maailman suosituin jos pitää kirjotukset paikansa !!
- 3.maaiwmansota
Trump hyökkää Pohjois-Koreaan, vaikka siellä ei ole öljyä.
- nolla-arvoista
kohta se on nollassa
- katso-tuolta
Kas, Yhdysvaltain presidentit ovat olleet joskus epäsuositumpiakin, mutta kukaan ei ole ainakaan 70 vuoteen saanut näin alhaista kannatuslukemaa oltuaan vain kaksi kuukautta virassa. Ei koskaan ennen!
Tutkimuksen teki Gallup.
Trumpin suosio on ollut tasaisessa laskussa hänen koko virkakautensa ajan.
http://www.gallup.com/poll/201617/gallup-daily-trump-job-approval.aspx
Gallup Daily: Trump Job Approval
tuolta löytyy dataa - järkihoi
Isossa kuviossa kysymys on ajojahdista Trumpia vastaan, kuka uskoo NSA:n tai CIA:n tekemiä raportteja?
- takki-kääntyy
lisää valhteilta ja peruttuja lupauksia tulee kokoajan,
sekä takin kääntöjä kuten tässä Obamacare asiassa
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 241186
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321083Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134916Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49571
- 71567
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 34434
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398