Eläkkeelle voi jäädä 63-v. Eläkkeen taso?

gästtämädön

jos kertynyt työeläkekarttuma on 450 euroa. Niin sillä on tultava toimeen. Et saa kansaneläkettä, eikä mitään takuueläkettäkään? Näin se on, vaikka ei siitä puhuta.

10

2021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkjuuuh

      Ei valitettavasti pidä paikkaansa. 63-vuotias ei saa kansaneläkettä, paitsi työkyvytön.

    • Nimimerkille: "gästtämädö" : jos haet työeläkkeen normaalissa vanhuuseläkeiässäsi (63 v.?), niin voit saada myös mahdollisen kansaneläkkeen ja takuueläkkeen samaan aikaan varhennettuna vanhuuseläkkeenä. Silloin kansan- ja takuueläkkeeseen tulee pysyvä varhennusvähennys.

      Mahdollisen kansan- ja takuueläkkeen saat ilman varhennusvähennystä vasta 65-vuotiaana (vanhuuseläke). On myös huomioitava, että takuueläkettä maksetaan vain Suomessa asuville.

      • kuison

        Tuleeko varhennusvähennys työeläkkeeseen 1953 syntyneelle, jos nyt jään eläkkeelle, eläkkeeni on n 500 euroa, aattelin hakea kansaneläkettä vasta vuoden päästä, kun täytän 65v


      • kunhanmietin
        kuison kirjoitti:

        Tuleeko varhennusvähennys työeläkkeeseen 1953 syntyneelle, jos nyt jään eläkkeelle, eläkkeeni on n 500 euroa, aattelin hakea kansaneläkettä vasta vuoden päästä, kun täytän 65v

        Kansaneläkkeen määrä täysimääräisenä yhdeltä vuodelta kohdallasi noin 4800€. Kannattanee laskea mikä on Sinulle edullisin tapa toimia: ottaa eläke etukäteen maksuun vähennettynä, vai odottaa vuosi ja menettää 4800€ vähennettynä.


    • Nimimerkille ”kuison”
      Olet ylittänyt ikäluokkasi alimman vanhuuseläkeiän 63 vuotta, joten voit hakea työeläkkeen maksuun eikä siihen tehdä varhennusvähennystä. Sen sijaan jos hakisit kansaneläkkeen maksuun ennen 65 vuoden ikää, siihen tehtäisiin varhennusvähennys.

    • 63v

      kyllä saat työkarttuma kansaneläke -9% riippuu vähän milloin olet tättänyt 63 kelalla osaavat neuvoa

    • Anonyymi

      Karttuma oli niin pientä, että saat varmaan myös sen takuueläkkeen, millä pääset lähes Sanna Marinin tolkuttoman aamupalaetuuden tasolle.

      • Anonyymi

        Onko tämä Marin sellainen ryöhkeä demari, jonka käsi on joka kuukausia veronmaksajan taskussa rohmuamassa.


    • Anonyymi

      Olisko kannattanut tehdä jotain?

      • Anonyymi

        Demariäänestäjät vaan menee ideologia edellä, sillä ei ole mitään tekemistä järjen kanssa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      171
      6011
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      265
      3364
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3334
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2778
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1904
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      29
      1668
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1616
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1497
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1478
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1367
    Aihe