Sipilä haluaa yo-pakkoruotsin takaisin!

pakko-on-ihanaa

12

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aprillijuttu

      Ei sitä voi enää palauttaa yo-kirjoituksiin takaisin, kaikkihan sen tietävät

      • kaikki_kaupan---

        .

        "Sananikin ostaa saat" piirimyyjä

        .


      • cggjdyjs
        kaikki_kaupan--- kirjoitti:

        .

        "Sananikin ostaa saat" piirimyyjä

        .

        Harhaanjohtavaa uutisointia Sipilän sanomisista

        RKP.pettää.aina

        21.3.2017 15:27
        Oikein silmille pomppasi aamun uutisointi siitä, kuina Sipilä on valmis keskustelemaan pakkoruotsin yhden muodon, eli yo-kirjoitusten pakkoruotsin palauttamisesta.

        Asia kiusasi sen verran, että piti oikein selvittää mistä on kyse näin poikkeavasta linjanvedosta, ja selvisihän se, että oikeasti kyse oli taitavasta markkinoinnista, jossa Sipilää hyväksikäyttäen RKP:n eräs taustajärjestö pyrkii saamaan positiivista julkisuutta toiminnallaan, ja vielä niin, että se kaupanpäälle rikkoisi hallituksen yhteistyötä, näyttäen että asiasta oltaisiin hallituksen sisällä suurestikin erimielisiä.

        Uutisessa on jälleen kyse petollisen ja aina niljakkaasti jokaisen vaikuttamistilaisuuden suomenkielisten kieliopintoihin kautta käyttävän RKP:n vaalikampanjasta, jota tehdään uuden asiaa varten perustetun "ajatuspajan" Agendan kautta, kun Magman eväät alkoivat olla syöty.

        Toki hirtehisesti tämä uusi ajatuspaja määrittelee itsensä "liberaaliksi", eli perinteiseen tapaan ruotsinkielinen liberaalius tarkoittaa suomenkielisten pakkoja, uusi ajatuspaja ei ole muuttanut tätä perinnettä.

        Tietenkin sekin unohdettiin uutisissa, että ajatuspaja Agendan taustalla on "Svenska Bildningsförbundet", joka on RKP:n yksi taustasäätiöistä. Ja sen perustama ajatuspaja on lähtenyt vaaleihin neljän RKP:n tavoitteita myötäilevän julkaisun kautta, joiden tekijöissä löytyy näitä ruotsinkielisen menestymättömyyden takia poispotkittuja toimittajia.

        Varmasti asiapoliitikko Sipilä on valmis keskustelemaan kaikista maailman asioista, koska keskustelemisen kautta asioista voidaan päästä ymmärrykseen, mutta tässä uutisessa on kyse yhdestä julkaisusta, ja sen harhaanjohtavaa markkinointia.

        Vaalijulkaisun nimi on "Sipilän hallitus ja ruotsin kieli". Ja tämä yksittäinen lause josta valtakunnan tason uutinen tehtiin s. 52 lause jossa Sipilä vastaa kysymykseen, pitäisikö ruotsin kielen asemaa parantaa palauttamalla se pakolliseksi:"– Siitä, sen palauttamisesta, sitä keskustelua ei ole käyty mutta ehkä pitäisi käydä.".

        Ei muuta, mutta tokihan tuosta lauseesta saa jo suuret otsikot, kun sen oikealla tavalla puffaa uutiseksi.

        Vaalijulkaisu on toimittaja Anne Suomisen tekemä vaikerrus ruotsin aseman heikkenemisestä nykyisen hallituksen aikana, ja siinä haukutaan varsin tasapuolisesti kaikki ministerit, mutta etenkin ne jotka ovat toiminnallaan rohjenneet kajota ruotsinkielisten asemaan, eli erityisesti Sipilä ja oikeusministeri Lindström, ja myös VKS:n takia Rehula.

        Parasta antia ovat vaalipamfletin alun itkut siitä, kuinka RKP uskallettiinkin jättää pois hallituksesta, vaikka päätoimittajia myöten oltiin pöyristyneitä nordismin asemasta ja kaksikielisisestä Suomesta, marinat kuinka vähän RKP:tä kuunneltiin ja sen mielipiteiden annettiin vaikuttaa VKS:n kohdalla, kun Perustuslakivaliokunta uskalsi tehdä itse päätöksen Perustuslain tulkinnasta, eikä sitoutunut aikaisempaan RKP:n toimesta juoniteltuun Kokkolan päätökseen.

        Kuinka Lindström on juljennut alkamaan purkamaan mm. Henrikssonin huolella rakentamia ruotsinkielisiä ja ruotsinkielisiä työpaikkoja suojaavia tuomioistuinmalleja, ja iljennyt muuttaa niitä kaksikielisiksi, joissa enemmistön kieli onkin suomi.

        Ja tietenkin kruunana kakussa on itkut siitä, miten Suomalaisuuden liitolle voidaan myöntää rahaa, vaikka se vastustaa pakkoruotsia. Tai kuinka nordismi ei ole enää kunniassa.

        Koko vaaliprobaganda läjäyksen voi lukea suomenkielisinä linkistä
        http://www.bildningsforbundet.fi/sv/publikationer/view-111834-5526

        Koskaan ei nykyään kannata todellakaan luottaa uutisiin, vaan ne kannattaa aina itse tarkistaa, kun yhden puolueen vaaliprobaganda tuntuu menevän läpi sellaisenaan uutisena.

        Tämähän tuntuu olevan herkkä asia jollekin, kun kohun tehneiden taustoja tuodaan julki, ainakin poistoinnosta päätellen.


    • Ruotsin.painostus

      Ruotsista tullut ukaasi. Näistä ei vain voi puhua kun ne suosii vain alle viittä prosenttia suomalaisia ja aiheuttaa harmia muille.

    • Sipilä ei taida olla mikään älyn välke, kun vaaluen alla tuollasta sanoo:-)

      Kuntavaaleja usein pidetään hallituksen kannatuksen väliaikamittarina.
      Hallituksella tuskin menee kovin kovaa muutenkaan.

      Ehkä tämä onkin svekojen poliittista peliä?

      • "Ehkä tämä onkin svekojen poliittista peliä? "

        Ehkä RKP haluaa esiintyä tavalla, josta voi saada ajatuksen, että heillä olisi jokin tarkoitus.

        Vaikka RKP ei olekkaan kielipuolue(yeah right) , pitää häilyvästä kannattajakunnasta pyrkiä pitämään kiinni kynsin hampain, vaikka sitten valehtelemalla.


    • Hullujen.valinta
    • Kepu.tyhmäkö

      RKP:tä ei voi ottaa seuraavaan hallitukseen tai tulee "kapina".

    • HEHEHEHEEHEEE

      Heheh, hyvähän tuo on että juuri nyt päästi tälläisen möläytyksen.

      Saa nimittäin nuorison uurnille ja äänestämään, eikä ainakaan keskustaa !!! :)

      • "Saa nimittäin nuorison uurnille ja äänestämään, eikä ainakaan keskustaa !!! :) "

        Nuoriso ei pidä myöskään ruotsista, joten kenelle ne äänet menevät?

        Vihreille tai persuille.


    • snälladu

      Magman smegmaa koko tapaus. On mahdotonta palauttaa enää pakollinen ruotsi kirjoituksiin. Suomen Lukiolaisten Liitto on valmiina suuriin mielenosoituksiin.

    • Lill-Kalles.Smegma

      Rotanhammas:
      " Det är välkommet att statsministern nu ställer sig positiv till att diskutera återinförandet av studentsvenskan. Vi har redan länge sagt att det var ett misstag att den obligatoriska studentsvenskan 2005 slopades med minister Haatainen vid rodret, säger Henriksson, ordförande för Svenska folkpartiet"

      Demarit eivät halua ensi vaalien jälkeen rottapuoluetta hallitukseen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      358
      2216
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1715
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1379
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1284
    5. 145
      1229
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1122
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1002
    Aihe