Tule sinäkin Kristuksen parannettavaksi

ja lopeta roikkumasta omavanhurskautessasi, sillä siitä ei ole kuin haittaa, myönnä se tosiasia että:

"Kaikki ovat syntiä tehneen ja Jumalan kirkkautta vailla." Me olemme avuttomia ja heikkoja ihan kaikessa ilman Jeesusta Kristusta.

Yksin Jumalan armosta Kristuksen vanhurskaudessa voime olla Jumalalle otollisia ja tulla pelastetuksi, sillä meidän vanhurskaus ja hyvätkin tekomme ovat kuin likainen vaate Jumalan silmissä.

Emme voi pelastustamme ostaa, emmekä hankkia millään hyvillä teoilla, emmekä maallisella omaisuudella. Saamme lahjavanhurskauden Jumalan ARMOSTA uskon kautta.

Totuuden Henki johdattaa Kristuksen omia omantunnon kauttaa elämään sitä elämää mihin Kristus on meidät lunastanut ja ristin kuolemallaan ostanut.

Me voimme ainoastaan jättäytyä kokonaan Kristuksen varaan ja huokaista buplikaanin tavoin:

"Herra, ole minulle syntiselle armollinen."
17206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tämähän se on UT:n perusevankeliumi, josta nimenomaan Jeesus Itse, sekä apostoli Paavali opetti mm. roomalaiskirjeessä ja galatalaiskirjeessään.

Roomalaiskirje 3:19-31
19 Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille, että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä;
20 sentähden, ettei mikään liha tule hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista; sillä lain kautta tulee synnin tunto.

21 Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,
22 se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat; sillä ei ole yhtään erotusta.

23 Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla
24 ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,
25 jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit
26 jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen.

27 Missä siis on kerskaaminen? Se on suljettu pois. Minkä lain kautta? Tekojenko lain? Ei, vaan uskon lain kautta.
28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja.
29 Vai onko Jumala yksistään juutalaisten Jumala? Eikö pakanainkin? On pakanainkin,
30 koskapa Jumala on yksi, joka vanhurskauttaa ympärileikatut uskosta ja ympärileikkaamattomat uskon kautta.

31 Teemmekö siis lain mitättömäksi uskon kautta? Pois se! Vaan me vahvistamme lain.
.

Äänestä

Khvkojbojbooub

Äänestä

Sirkkaiita,

kiitos hyvästä, Totuudelle uskollisesta aloituksesta!

Siunausta

Äänestä
  • Kiitos saviseutulainen. Siunausta myöskin sinulle toivon.

    Äänestä

Jos ei tuon pidemmälle pääse, niin jää keskensyntyneeksi. Samon kuin lihassa syntyneeltä leikataan napanuora, hänet pestään ja puetaan ja sitten annetaan äidin rinnoille samoin ylhäältä syntyneeltä katkaistaan napanuora, josta Sanan siemen on hänelle tullut, pestään hänet kasteessa Jeesuksen nimeen ja puetaan puhtaaseen liinavaatteeseen ja hän saa Pyhän hengen kasteen alkaa profetoida, puhua kielillä ja annetaan Israelin perheväen yhteyteen, niiden yhteyteen kasvamaan äidin maidosta, jotka on kastettu Jeesukseen, pitävät Jumalan ja Jeesuksen käskyt ja niin opettavat. Onhan uskon vastaanottamisessa sydän puhdistettu ja JUMALAN KOKO LAKI eli Toora kirjoitettu uskovan sydämeen niin, että hän siitä Jeesuksen nimeen ottamastaan aikuisupotuskasteesta - oli sitten ensimmäinen toinen tai vaikka seitsemäs kaste - noustessaan alkaa elää ylösnousemuselämää, jossa hän ei enää elä, hänhän on kuollut yhtälaisessa kuolemassa Kristuksen kanssa ja elää nyt kuten Paavali -- vaan Kristus elää minussa. Näin hän täyttää Jumalan lain niin kuin Jeesuskin täytti, Jeesushan asuu hänessä eikä voi tehdä mitään, mikä on Jumalan lakia vastaan. Hän tekee sen, täyttää lain iloiten, kaikesta sydämestään.

Tällaisia lapsia Paavali synnytti. Tällä tavalla on Israelin Jumalan määrännyt uuden liiton lapseuden syntyvän, kasvavan ja kehittyvän, koska Jumala odottaa, että hänen omansa, tuolla yllä mainitulla tavalla Kristuksen ruumiin jäseniksi tulleet (jotka eivät voi tehdä omiaan, koska Kristus on pää ja määrää - kaiken) kasvavat Kristuksen täyteyden täyden iän määrään.

Siunausta tähän todelliseen evankeliumiin, jossa syntyneet saavat ja ottavat koko potin: syntymä, kaste Jeesuksen nimeen, siitä ja sen tähden saatava Pyhä henki, sekä hengessä elettävä elämä.

Nämä ovat ne uuden liiton uskovat ja Kristuksen kuolemaan kastetut, joista koko ja kaikki uuden liiton kirjoitukset puhuvat. Muunlaisia ei ole. Jos on, niin täytyy ottaa kaste Jeesuksen nimeen, kuten Efesossa, jotta saa Pyhän hengen.

Kun Apollos oli Korintossa, tuli Paavali, kuljettuaan läpi ylämaakuntien, Efesoon ja tapasi siellä muutamia opetuslapsia.

2 Ja hän sanoi heille: "Saitteko Pyhän Hengen silloin, kun te tulitte uskoon?" Niin he sanoivat hänelle: "Emme ole edes kuulleet, että Pyhää Henkeä on olemassakaan".

3 Ja hän sanoi: "Millä kasteella te sitten olette kastetut?" He vastasivat: "Johanneksen kasteella".

4 Niin Paavali sanoi: "Johannes kastoi parannuksen kasteella, kehoittaen kansaa uskomaan häneen, joka oli tuleva hänen jälkeensä, se on, Jeesukseen".

5 Sen kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen.

6 Ja kun Paavali pani kätensä heidän päälleen, tuli heidän päällensä Pyhä Henki, ja he puhuivat kielillä ja ennustivat.

Tervetuola vaan mutta laske ensin kustannukset, haluatko kuolla Jeesuksen kanssa ottamalla kasteen Jeesuksen nimeen, täyttyä Pyhällä hengellä ja ... kuten Paavali sanoi: Minä olen Kristuksen kanssa ristiinnaulittu,

20 ja minä elän, en enää minä, vaan Kristus elää minussa;
7 Heitä oli kaikkiaan noin kaksitoista miestä.

Äänestä
  • Kristinusko kuten Paavalikin tunnustaa vain yhden kasteen. "Yksi usko, yksi kaste." Jos ihminen on kastatuttanut itsensä monta kertaa, hän on aina mitätöinyt edellisen kasteensa, eikä hänellä ole myöskään uskoa joka luottaisi siihen yhteen kasteeseen. Hän omilla kasteteoillaan yrittää paikata epäuskoaan ja itse pestä itseään synneistä puhtaaksi, eli kieltää Jeesuksen.

    Äänestä

  • KerranKastettu kirjoitti:

    Kristinusko kuten Paavalikin tunnustaa vain yhden kasteen. "Yksi usko, yksi kaste." Jos ihminen on kastatuttanut itsensä monta kertaa, hän on aina mitätöinyt edellisen kasteensa, eikä hänellä ole myöskään uskoa joka luottaisi siihen yhteen kasteeseen. Hän omilla kasteteoillaan yrittää paikata epäuskoaan ja itse pestä itseään synneistä puhtaaksi, eli kieltää Jeesuksen.

    Sinä jätit kaikkein tärkeimmän osan pois tuosta lauseesta. "Yksi Herra, yksi usko, yksi kaste".

    Luterilaiset pitävät Jeesusta pilkkanaan, kun he ovat korottaneet Lutherin, kirkkoisät ja kirkkoherrat Herroiksi seurakunnassa.

    Äänestä

Te voitte hakata rintaanne syntisen tavoin, ja voivotella itseänne, ja katsoa, että mihin se kantaa, mutta itse kehotan tekemään hyvää Herrassa, ja olemaan levollisin mielin.

Äänestä
  • Kerrohan Mikko,

    millä hyvän TEKEMISELLÄ Herrassa saat levollisen mielen?
    Etkö ole kuullut, että kaikki parhaimmatkin tekomme ovat Jumalan edessä kuin likainen, saastainen vaate.
    Herrassakin tekemämme hyvä ei anna aihetta pienen pienimpäänkään itsetyytyväisyyteen.
    Jos mikä hyvänsä TEKEMISEMME antaa meille aihetta olla levollisin mielin, olemme lisänneet jo jotain Jeesuksen Kristuksen täydellisesti meidän edestämme täyttämään TYÖHÖN ja TEKOON, Hänen RISTIN UHRIINSA.

    Yhdelläkään ihmisellä ei ole Jumalan eteen tuotavana mitään muuta kuin syntinsä.

    Levollisen mielen meille voi antaa ainoastaan Jumalan Armo Jeesuksessa Kristuksessa.

    "Sillä armosta te olette pelastetut USKON kautta. Ette ITSENNE kautta. Se on Jumalan LAHJA. Ette TEKOJENNE kautta, ettei kukaan kerskaisi."

    Äänestä

  • Hölyn pölyä. Sinä turha ihminen, joka ei tahdo kuulla, että uskosi ilman hyviä tekoja on kuollut.

    Mutta jatka toki selittelyäsi, sillä se varmaan paikkaa huonoa omaatuntoasi tekemättömistä töistä?

    Äänestä

  • saviseutulainen kirjoitti:

    Kerrohan Mikko,

    millä hyvän TEKEMISELLÄ Herrassa saat levollisen mielen?
    Etkö ole kuullut, että kaikki parhaimmatkin tekomme ovat Jumalan edessä kuin likainen, saastainen vaate.
    Herrassakin tekemämme hyvä ei anna aihetta pienen pienimpäänkään itsetyytyväisyyteen.
    Jos mikä hyvänsä TEKEMISEMME antaa meille aihetta olla levollisin mielin, olemme lisänneet jo jotain Jeesuksen Kristuksen täydellisesti meidän edestämme täyttämään TYÖHÖN ja TEKOON, Hänen RISTIN UHRIINSA.

    Yhdelläkään ihmisellä ei ole Jumalan eteen tuotavana mitään muuta kuin syntinsä.

    Levollisen mielen meille voi antaa ainoastaan Jumalan Armo Jeesuksessa Kristuksessa.

    "Sillä armosta te olette pelastetut USKON kautta. Ette ITSENNE kautta. Se on Jumalan LAHJA. Ette TEKOJENNE kautta, ettei kukaan kerskaisi."

    Ja mikä likainenvaate on antaa vaikkapa köyhälle almu?

    Ja ota nyt korviisi tämä kun Pauluksen kirjeitä lainaat, että ne ovat hyvin vaikea selkoisia kirjeitä, joita nyt tulkitset omien hedelmättömien intressesti mukaisesti. Ja muista tämä kohta, että minkä Pietari sanoo, että Pauluksen kirjeitä monet tulkitsevat väärin omaksi kadotuksekseen.

    Jaakob kirjoittaa turhaantuneena aikansa kristityille, jotka eivät tahdo tehdä enää hyvää, että usko ilman tekoja on kuollut, joten kun kysyt että mistä teoista saan levollisen mielen, niin vastaan uskon teoista, jotka pitävät uskoni elävänä.

    Elävä usko pelastaa, ja kasvattaa ihmistä Jumalan tuntemisen ja ikuiseen elämään. Ei Herran hokeminen ja jossakin hedelmättömässä armossa kiinni riippuminen mitään auta, vaan elävä usko.

    Ja vielä kerran elävä usko.

    Äänestä

  • HEITTÄYDY ARMON VARAAN!

    Armo näyttää avautuvan meille monille käsittämättömän hitaasti.  Kyllähän ilman muuta pidämme sanaa armo tärkeänä ja kalliina. Me hyväksymme sen ja käytämme sitä usein.  Hyväksymme myös väitteen, että saada omakseen Jumalan armo on suurinta tässä ajallisessa elämässä. Mutta sitten jostakin syystä armo jää vain tällaisen hyväksymisen asteelle. Se ei ala säteillä meihin. Armo ei jostain syystä pääsekään vaikuttamaan elämässämme rauhaa, iloa eikä rohkeutta. Se jää vain olemaan, ikään kuin leijumaan ilmassa tai olemaan kuin pakastettuna. 

    Ehkä eräänä syynä on se, että sisimmästämme nousee varoittava ääni, joka varoittaa armonvarkaudesta ja armon väärinkäyttämisestä. Siksi emme uskalla heittäytyä armon varaan ja luottaa täysin ja yksin armoon peläten, että otamme silloin armon omaksemme aivan liian pinnallisesti ja kevytmielisesti. 

    Miten hyvin tämän meihin syvään juurtuneen lainaomaisen hengen paljastikaan Erkki Leminen. Hän kirjoitti: "Ihmiset - myös uskovat - ovat perusluonteeltaan ja lapsesta asti kuulemansa lainomaisen julistuksen tähden siinä määrin lain alla, että he eivät rohkene uskoa noin suuren armon ja vapauden voivan olla totta. Kuullessaan evankeliumia he voivat ilahtua pieneksi hetkeksi, kuin valon välähdyksen nähneinä, mutta sitten laki ja lainomaisen julistuksen kuunteleminen valtaavat heidän mielensä. Evankeliumin julistajaa epäil­lään ’löysäläiseksi’ ja hänet torjutaan."

    Syynä tähän kurjaan tilanteeseen on se, että tuo kummallinen ja vaikean sitkeä perisynti on meissä uskovissa aktiivinen halu ja voima. Se on pääsyntimme. Se ei ole koskaan levossa. Jumalan lapsi ei voi koskaan vapautua perisynnin liekehtivistä sytykkeistä ja himosta. Vaikka kuinka onkin uskossa Jeesukseen saanut anteeksi perisynnin ja syntisyytensä, niin sitä ei kuitenkaan juurruteta pois. Jumalan lapsi on yhä edelleenkin syntinen luonnoltaan.

    Jumalan anteeksiantamus synninpäästössä ja evankeliumin sanassa ottaa pois syyllisyyden ja synnin rangaistuksen, mutta synnin voima ei koskaan murru kokonaan tässä elämässä.  Vaikka jokainen kristitty saa anteeksi, on pelastettu ja vanhurskautettu yksin Kristuksen tähden ja yksin Jumalan armosta, niin hän pysyy samanaikaisesti syntisenä, syyllisenä Jumalan edessä ja alituisesti anteeksiantamusta, pelastusta ja Jumalan armoa tarvitsevana.  Siksi meidän ainoa mahdollisuutemme on uskaltaa joka päivä heittäytyä ihmeellisen armon varaan.

    ( Lainaus Olavi Peltola )

    Äänestä

>>>>>>>>>Totuuden Henki johdattaa Kristuksen omia omantunnon kauttaa elämään sitä elämää mihin Kristus on meidät lunastanut ja ristin kuolemallaan ostanut<<<<<<<<<

Totuuden Henki JA Sana yhdessä. Ovat Henki ja ovat Elämä. Henkeä ei saa eroittaa SANASTA. Kun "Henki " puhuu silloin on kyse KIRJOITUKSISTA.

( Jeesuksen puheesta juutalaisille ) Joh.6: 63.".. Henki on se, joka eläväksi tekee; ei liha mitään hyödytä. Ne sanat, jotka minä olen teille puhunut, ovat henki ja ovat elämä..."

( Henki "puhuu "..."sanoo" ---MITEN? KIRJOITUKSISSA ! Tässä Psalmin 95 kautta ) Hepr.3:7. "..Sentähden, niinkuin Pyhä Henki sanoo: "Tänä päivänä, jos te kuulette hänen äänensä, 8. älkää paaduttako sydämiänne, niinkuin teitte katkeroituksessa, kiusauksen päivänä erämaassa, 9. jossa teidän isänne minua kiusasivat ja koettelivat, vaikka olivat nähneet minun tekojani neljäkymmentä vuotta; 10. sentähden minä vihastuin tähän sukupolveen ja sanoin: 'Aina he eksyvät sydämessään'; mutta he eivät oppineet tuntemaan minun teitäni; 11. ja niin minä vihassani vannoin: 'He eivät pääse minun lepooni'.".."

Henki ja KIRJOITUKSET yhdessä ( profeetan kautta ) Ps. 95:7.".. Sillä hän on meidän Jumalamme, ja me olemme kansa, jota hän paimentaa, lauma, jota hänen kätensä kaitsee. Jospa te tänä päivänä kuulisitte hänen äänensä: 8. "Älkää paaduttako sydäntänne, niinkuin Meribassa, niinkuin Massan päivänä erämaassa, 9. jossa teidän isänne minua kiusasivat, jossa he koettelivat minua, vaikka olivat nähneet minun tekoni. 10. Neljäkymmentä vuotta minä olin kyllästynyt siihen sukuun ja sanoin: 'He ovat kansa, jonka sydän on eksynyt, eivätkä he tahdo tietää minun teistäni'. 11. Ja niin minä vihassani vannoin: 'He eivät pääse minun lepooni'.".."

Äänestä

Pysyn katolisessa kirkossa.

Äänestä
  • sateen sattuessa se onkin ihan ok!

    Äänestä

Hyvä puu tuottaa hyvää hedelmää.

Äänestä

Että eikun hommat herran haltuun?
Eipä ole isompia vikoja tai vaivoja niin mitäpä sitä toistaitoselle ihmeparantajalle menemään.
Synti on varattu vain uskovaisille, järkevät ei tunnusta koko joutavaa käsitettä riesakseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sirkkaiita kirjoitti:

ja lopeta roikkumasta omavanhurskautessasi, sillä siitä ei ole kuin haittaa, myönnä se tosiasia että:

"Kaikki ovat syntiä tehneen ja Jumalan kirkkautta vailla." Me olemme avuttomia ja heikkoja ihan kaikessa ilman Jeesusta Kristusta.

Yksin Jumalan armosta Kristuksen vanhurskaudessa voime olla Jumalalle otollisia ja tulla pelastetuksi, sillä meidän vanhurskaus ja hyvätkin tekomme ovat kuin likainen vaate Jumalan silmissä.

Emme voi pelastustamme ostaa, emmekä hankkia millään hyvillä teoilla, emmekä maallisella omaisuudella. Saamme lahjavanhurskauden Jumalan ARMOSTA uskon kautta.

Totuuden Henki johdattaa Kristuksen omia omantunnon kauttaa elämään sitä elämää mihin Kristus on meidät lunastanut ja ristin kuolemallaan ostanut.

Me voimme ainoastaan jättäytyä kokonaan Kristuksen varaan ja huokaista buplikaanin tavoin:

"Herra, ole minulle syntiselle armollinen."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu