Ei tarvitse töitä lähettää muihin maihin, kun omassa maassa on työttömyys nousussa. Pitää nuortenkin arvostaa kotimaista työtä, kauppaa ja tuotteita. Ennen kerättiin kiviä ja kantoja pellolta tai mentiin metsätöihin, jos muuta ei ollut. Hattu kourassa käytiin isänniltä kysymässä töitä. Nyt vain istutaan kotona ja pelataan konsoleilla.
Lähetystyön turhuus
DuunarinLeipä
2
167
Vastaukset
- näinseonjapysyy
Tehtiin töitä ennekin, mutta Suomen kristikansa on tehnyt myös lähetystyötä ahkerasti jo monen sukupolven ajan. Myös sota-aikaan käännyttiin Jumalan puoleen ja säilytimme itsenäisyyden.
Hyvä ihminen. Sittenkin kansamme onnellisuus ja hyvinvointi on sen ansiota että maastamme on tehty ja tehdään edelleenkin lähetystyötä. - Kirjakääröt
Joh.9:4 Biblia (1776). Minun tulee tehdä hänen töitänsä, joka minut lähetti, niin kauvan kuin päivä on. Yö tulee, koska ei kukaan taida työtä tehdä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.2976844Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill652069- 1751797
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä151287- 1121257
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181691190Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie71156RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j541066Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411031Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.288982