Rasistista ironiaa

Ironista kuinka monet rasistit vihaavat lähi-idästä tulevia ihmisiä, mutta ovat ottaneet lähi-idästä tulleen miehen jumalakseen.
26334
6Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Aabrahamkin, seemiläisten kansojen kantaisä, oli kotoisin Babylonian Urista.

3Äänestä

Missä kaikki rasistit?

Äänestä

Jos olisit lukenut raamattua, tietäisit myös että Jeesus on Jumalan poika. Minä tahtoisin ottaa Suomeen vain lähi-idän kristittyjä, heitä oikeasti vainotaan ja tapetaan uskontonsa takia. He ovat niitä, joilla on oikeasti hätä ja joita pitäisi auttaa.

1Äänestä
  • Raamatussa J.Nasaretilainen kehoittaa rakastamaan myös vihollisiaankin eikä esitä siihen käsitykseensä mitään lieventäviä asianhaaroja.

    3Äänestä


  • sage8 kirjoitti:

    Raamatussa J.Nasaretilainen kehoittaa rakastamaan myös vihollisiaankin eikä esitä siihen käsitykseensä mitään lieventäviä asianhaaroja.

    Miksi sitten et rakasta?

    Äänestä

  • mikset.tottele kirjoitti:

    Miksi sitten et rakasta?

    Minä en ole sanonutkaan olevani mikään "jeesuksen.sotilas" tai joku muu Jeesuksen jo varmasti "pelastama" joitten kai pitäisi totella oppi-isänsä ja auktoriteettinsa oppeja.

    1Äänestä

  • Siinäs näet että uskontokin muuttuu inhimillisempäänkin suuntaan, ensin VT:sta UT:n, sitten 2000-vuotta taikauskoisen ajan käsityksistä tähän päivään.

    1Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Siinäs näet että uskontokin muuttuu inhimillisempäänkin suuntaan, ensin VT:sta UT:n, sitten 2000-vuotta taikauskoisen ajan käsityksistä tähän päivään.

    jonkun homon keksintö, ettö homostelu on ihan ok, ei ole verrastettavissa raamatun kirjoitettuun sanaan.

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Siinäs näet että uskontokin muuttuu inhimillisempäänkin suuntaan, ensin VT:sta UT:n, sitten 2000-vuotta taikauskoisen ajan käsityksistä tähän päivään.

    Uskonto muuttuu mutta Jumala ei muutu.
    Uskonto ei ketään pelasta vaan henkilökohtainen suhde Jeesukseen.

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Raamatussa J.Nasaretilainen kehoittaa rakastamaan myös vihollisiaankin eikä esitä siihen käsitykseensä mitään lieventäviä asianhaaroja.

    J Nasaretilsisen opetuksista on sinunkin hyvä ottaa mallia ja toteuttaa peräänkuuluttamaasi lähimmäisenrakkautta täällä palstalla.

    Äänestä

  • kiiskivastarannalta kirjoitti:

    J Nasaretilsisen opetuksista on sinunkin hyvä ottaa mallia ja toteuttaa peräänkuuluttamaasi lähimmäisenrakkautta täällä palstalla.

    Mitä mieltä sinä olet varsinaiseen asiaan eli J.Nasaretilaisen kehoitukseen rakastaa myös vihollista? Tokko se merkitse sinulle mitään kun kiinnität huomiosi vaan minun vähäpätöiseen syntiseen ja kaikkia mahdollisia käskyjä rikkovaan persoonaani?

    2Äänestä

"Kulttuurirelativistinen ajattelutapa esittää, että erilaiset kulttuurit ovat samanarvoisia ja että esimerkiksi vallitseva moraali riippuu kulttuurisista tekijöistä. Jos moraali on lähtöisin kulttuurista ja kietoutunut siihen, kulttuuri myös sitoo moraalia. Universaalia moraalia ei kulttuurirelativistien mukaan ole olemassa."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kulttuurirelativismi

"Rasismi on aate tai toiminta, jossa ihmisten rodun, etnisen taustan tai biologisten eroavaisuuksien tai näihin liittyvien fyysisten tai henkisten ominaisuuksien erilaisuudella perustellaan ihmisten eriarvoista kohtelua eli syrjintää."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Rasismi

Jeesuksen opetus on erilaista kuin Muhammedin. Onko kumpikin yhtä hyvää? Kysy niiltä joilla on kokemusta. Kokemus karttuu ja jokainen sukupolvi tekee virheensä. Laajamittainen muslimien maahanmuutto aiheuttaa konfliktin kohdemaassa. Olen sanonut aikoinani ja sanon nytkin: Balkan on euroopan kohtalo nykypolitiikalla. Islamin veriset rajat ei ole myytti.

On sitten toinen asia miten me estämme tämän vääjäämättömän kehityksen jonka islamilainen maahanmuutto aiheuttaa. Uskovat kristityt evankelioi ja kääntää toisen posken väkivallalle. Ne joilla ei ole samaa asennetta kuin kristityillä ovat joko uhreja tai sotijoita.

Lopputulos: uusi historian oppitunti jossa veri lentää.

Äänestä

Kato ku monelle Jeesus on se sinisilmäinen, valkoihoinen, Eurooppalaisen näköinen mies, jollaiseksi kirkon markkinaväki on Jeesuksen imagon valheellisti rakentanut.

2Äänestä

Aloittaja itse on rasisti. Hän ei suvaitse kuin oman mielipiteensä.

Äänestä
  • Kerrotko vielä missä aloittaja ei suvaitse muiden mielipiteitä?

    2Äänestä

Huvittavaahan on että Jeesus kuvataan esim. taiteessa pääsääntöisesti valkoihoisen eurooppalaisen näköiseksi, jopa melko vaaleaksi hiuksiltaan.

JOS Jeesus on elänyt niin hän on erittäin todennäköisesti ollut ulkonäöltään varsin tumma, kuten alueella asuvat ihmiset ovat.

1Äänestä
  • Juu, ja jos Hän erehtyisi suomeen, kaikki inhoaisivat maahanmuuttajana ja haluaisi karkoittaa "soskun tuilla" elävän...

    Äänestä

  • raunielisa kirjoitti:

    Juu, ja jos Hän erehtyisi suomeen, kaikki inhoaisivat maahanmuuttajana ja haluaisi karkoittaa "soskun tuilla" elävän...

    Varsinkin kun tuliaisena olisi vielä lähi-idän tuontiuskonto.

    Äänestä

  • YksinkertaistaEiköVain kirjoitti:

    Varsinkin kun tuliaisena olisi vielä lähi-idän tuontiuskonto.

    Niin ja jos Jeesus eli jumala jakaisi Raamatun ideologin ja miksei jakaisi, niin terroristinahan tulijaa olisi pidettävä.

    Äänestä

  • YksinkertaistaEiköVain kirjoitti:

    Varsinkin kun tuliaisena olisi vielä lähi-idän tuontiuskonto.

    Vielä sekin... :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


zipzapzoe kirjoitti:

Ironista kuinka monet rasistit vihaavat lähi-idästä tulevia ihmisiä, mutta ovat ottaneet lähi-idästä tulleen miehen jumalakseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu