Prisman järjestys

MitäMieltäOotteTe

Onko muiden mielestä prisman ruuat ja muut epäloogisesti hyllytetty?

Ei sieltä kyllä äkkiä mitään pientä osta, esim. leipätarvikkeita, koska leipätarvikkeetkin on ripoteltu pitkin kauppaa. Juustot ja leikkeleet eri puolilla taloa.
Kahvikin on perimmäisessä nurkassa, sitä varmasti ihmiset ostaa useammin kuin esim. leivinpaperia.

Ehkä se on tarkoituskin, että ihmisen pitää koko kauppa kävellä ja siinä samalla ostaa vaikka mausteita, mutta ennemmin käyn muualla sitten kaupassa jos ei tarvii koko kauppaa ostaa.

Vanha minimani oli hyvin suunniteltu, siinä oli loogisesti kaikki mitä tarviit lähellä, ei tarvinnut kävellä puolta kauppaa.

7

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bjaah

      Varmaan on tarkoituksellisesti niin hyllytetty että joutuu kiertää koko ruokapuolen läpi, vaikkei kaikkea ostaisikaan. Mutta ei se nyt niin kovin iso kierros ole mitä siinä pitää tehdä. Kai siinä on ajateltu sitäkin että isot ihmismassat kiertää ison kehän, ettei mene poukkoiluksi.

      Suurempi epäloogisuus on Prisman parkkipaikka. Miksi ihmeessä parkkiväylältä pitää päästä 4:stä kohdasta Latvalantielle, 50 metrin välein. Pitäisi katsoa mallia Joupin Cittarista, jossa sisääntulot vain päissä. Pitäisi Prisman parkkikselta poistaa ne kaksi keskimmäistä liittymää, niin vähentyisi nämä koukkimiset ja poukkimiset ainakin vähän. Lisäksi Hyllykalliontien yksisuuntainen risteys on uuden liikenneympyrän myötä aivan turhake, ainakin siinä mielessä että väki kuvittelee mielensä syövereissään edelleen oikovansa siitä, vaikka liikenneympyrän kautta pääsee tätänykyä nopeammin ja paremmin. Eikä haittaisi vaikka esim Rajatielle avattaisiin aivan oma liittymä, jakaisi hieman liikennettä eri päihin.

      • NiinjaNäin

        Ihmismassat tulee yleensä ruuhka aikaan keskikäytävällä kärryillään vastaan, jos et kierrä hyllyjä vaan aattelet menevän hakemaan kahvia keskikäytävän suunnasta eli ei ole mun mielestä loogista niinkään.

        Ei se iso kierros ole, mutta aina vaan miettii, että eikö voisi yksinkertaistaa paikkaa, olihan vanhassa Minimanissakin siihen aikaan paljon väkeä pienemmässä hallissa eikä siellä asiakkaat poukkoillut niinkuin Prismassa.

        Parkki alue on kyllä huonompi kuin esim. Cittarissa, saa kyllä käännellä päätään moneen kertaa poistumisen yhteydessä.


      • älytöntäkäytöstä

        Mua ärsyttää Prismassa kun avioparit kärryyneen tulevat sinne viettämään aikaansa ja kyttäämään josko näkisi tuttuja joitten kanssa rupatellaan kaikki kummin kaimankin kuulumiset kovalla äänellä ja tehdään ruuhkaa esim. maitohyllyn eteen. Ostavat asiakkaat saavat väistellä näitä juntturoita, jotka ruuhkauttavat käytävät.

        Kun tapaatte näitä ystäviänne kaupassa, sopikaa kuulumisienne vaihdosta vaikka kahviossa ostostenne jälkeen, ettette tee mahdottomaksi muitten asiakkaitten ostosten tekoa. Useimmilla meillä on kiire ja pitäisi päästä etenemään joustavasti.


      • torikokouksia
        älytöntäkäytöstä kirjoitti:

        Mua ärsyttää Prismassa kun avioparit kärryyneen tulevat sinne viettämään aikaansa ja kyttäämään josko näkisi tuttuja joitten kanssa rupatellaan kaikki kummin kaimankin kuulumiset kovalla äänellä ja tehdään ruuhkaa esim. maitohyllyn eteen. Ostavat asiakkaat saavat väistellä näitä juntturoita, jotka ruuhkauttavat käytävät.

        Kun tapaatte näitä ystäviänne kaupassa, sopikaa kuulumisienne vaihdosta vaikka kahviossa ostostenne jälkeen, ettette tee mahdottomaksi muitten asiakkaitten ostosten tekoa. Useimmilla meillä on kiire ja pitäisi päästä etenemään joustavasti.

        Tuokin on totta, eniten otti jouluna ruuhka aikaan päähän kun jotkut piti torikokouksia just kinkkujen ja laatikoiden lähellä.
        Eivätkä he ymmärrä siirtyä edestä pois kun juttelee niin täpinöissään.


    • kewadg

      Sehän on vanha periaate kaupan järjestelyissä: maitohyllyn paikka on takanurkassa, jotta maitopurkin hakijalle tarttuisi kaikkea muutakin matkaan. Cittarissa ja Minimanissa taitaa olla paremmin noudatettu tätä periaatetta kuin Prismassa.

      Se on kyllä totta, että Prisman järjestyksestä saa logiikkaa hakea. Juustot kilometrin päässä muista maitotuotteista. Gluteenittomat tuotteet piilotettu tavallisten sekaan. Kukat on toisessa päässä ja muut lahjatarpeet toisessa päässä. jne

    • Hyvin oon pärjänny Prismassa. Eikä ne juustot ja leikkeleet sentään ihan eri puolilla taloa ole...
      Teen ittelleni ostoslistan ja tiedän tarkkaan miten kuljetaan.

    • eiolekaalihyllyssä

      Hapankaali löytyy aika hankalasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45188
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9401
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      8663
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe