Olen nyt kunnellut Patmosradiota ja tänä aamuna oli Petri Mäkilä puikoissa.
Korvaani pisti niin peri luterilainen ilmaus, kun Mäkilä luki jnk. Raamatunpaikan ja sanoi perään " tämä on Herran sana". Ihan niinkuin pappi sanoo kirkossa luettuaan päivän epistolan.
Olen luullut, että "tuota noin.. ", Vuorinen kuin Petri Mäkiläkin ovat helluntailaisia tai ainakin Vuorinen ennen oli. Kuuluvatko he nykyään Ev.lut.kirkkoon vai mihin ? Vai tekeekö seura vain kaltaisekseen..
Niin olen kuunnellut tuota kanavaa nyt enemmän ja olen ennen pitänyt sitä hengellisenä kanavana ja kai se sitä on mutta nuo markku ja satu aamuhöpinät, kunnallisvaalit ja lehtienlukeminen, kuuluuko se hengellieen kanavaan ? Jos noita haluaa kuunnella sekulaareja kanavia on kyllä.
Musiikki alkaa olla samaa tasoa kuin radio deissä, eli mitään sanomatonta iskelmää, siis aamuisin.
Ja se ainainen rahan kerjääminen ärsyttää, laita rahaa tänne ja tänne. Tiedän rahaa tarvitaan ja ohjelmien lähettäminen maksaa.
Pidän toki niistä vanhoista hyvistä Raamattutunneista joita sieltä edelleenkin tulee. Ja muista ASIAOHJELMISTA.
Korvaani pisti niin peri luterilainen ilmaus, kun Mäkilä luki jnk. Raamatunpaikan ja sanoi perään " tämä on Herran sana". Ihan niinkuin pappi sanoo kirkossa luettuaan päivän epistolan.
Olen luullut, että "tuota noin.. ", Vuorinen kuin Petri Mäkiläkin ovat helluntailaisia tai ainakin Vuorinen ennen oli. Kuuluvatko he nykyään Ev.lut.kirkkoon vai mihin ? Vai tekeekö seura vain kaltaisekseen..
Niin olen kuunnellut tuota kanavaa nyt enemmän ja olen ennen pitänyt sitä hengellisenä kanavana ja kai se sitä on mutta nuo markku ja satu aamuhöpinät, kunnallisvaalit ja lehtienlukeminen, kuuluuko se hengellieen kanavaan ? Jos noita haluaa kuunnella sekulaareja kanavia on kyllä.
Musiikki alkaa olla samaa tasoa kuin radio deissä, eli mitään sanomatonta iskelmää, siis aamuisin.
Ja se ainainen rahan kerjääminen ärsyttää, laita rahaa tänne ja tänne. Tiedän rahaa tarvitaan ja ohjelmien lähettäminen maksaa.
Pidän toki niistä vanhoista hyvistä Raamattutunneista joita sieltä edelleenkin tulee. Ja muista ASIAOHJELMISTA.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Patmosradio ei edusta mitään kirkkokuntaa ja on ihan oikein, etteivät toimittajat tyrkytä omia kirkkokuntiaan vaan pysyvät neutraalilla linjalla.
Jospa sinulla olisi painavaa jutunjuurta aamuohjelmiin.
Patmokselta kuuluu hyvää Raamatun opetustakin, mutta ei sitäkään jaksa koko aikaan kuunnella. Ihan mukavaa jutustelua Markku ja Satu pitävät yllä. Milloinkapa se sattuu aina kaikkien mieleen.
Ja se on vain niin, että kaikki täällä ajassa maksaa Ei noita lähetyksiä ja evankelioimista tehdä tehdä ilman varoja.
Meller ainakin on Ev.lut.kirkkoonkuuluva, kuten Ahviokin. Ihmettelin vain sitä, että monta helaritaustaista ihmistä on siirtynyt Patmoksen piiriin.
"etteivät toimittajat tyrkytä omia kirkkokuntiaan vaan pysyvät neutraalilla linjalla."
" tämä on Herran sana". Ihan niinkuin pappi sanoo kirkossa luettuaan päivän epistolan."
Kuten sanoin raha palaa, mutta liika on liikaa. Ei sekulaarikanavat kerjää rahaa siihen ja tähän. He kattavat tulonsa mainoksilla.
Kaikesta sitä valitetaan. Jumalan sana kai on helluntalaisillekin Jumalan Sanaa? Vai oletko niin allerginen luterilaisille uskon veljille ja sisarille.
"Vai oletko niin allerginen luterilaisille uskon veljille ja sisarille."
No , kun en ole mutta kai nyt kysyä saa. Ja jos oli noin myrtsi olo, niin oliko pakko vastata.
" etsimällä etsiä niitä eri kirkkokuntien sana- ja painotusvivahteita ja mielessään määritellä onko se kuulema sitten luterilaista tai helluntailaista tai sitten mitä."
Luetun ymmärtäminen. Ei ollut kyse ETSIMISESTÄ, vaan kysymyksestä ovatko sitä vai tätä. Hapannaamat.
Ei ollut myrtsi olo, päinvastoin. Ja kai sitä kommentpida ja kysyä voi, senhän vuoksi nämä palstat ovat.
Ja minä en kyllä ymmärrä että aina pitää kuin etsimällä etsiä niitä eri kirkkokuntien sana- ja painotusvivahteita ja mielessään määritellä onko se kuulema sitten luterilaista tai helluntailaista tai sitten mitä.
Jos puhumassa sattuu olemaan Timo Keksitalo, niin luterilaisuus kyllä pakkaa esiin, mutta minä en siihen kompastu. Väkisinkin jos tietyssä piirissä on kasvanut, niin se astianmaku ja kielivalinta kulkee mukana.
Petri Mäkilä ei ole helluntailainen, vaan uskonsanalainen.
Hän on käynyt koulunsa Livets Ordissa, jonka opetus perustuu Kenneth Haginin oppeihin, jotka koulun perustaja Ulf Ekman haki Amerikasta. Sittemmin Ekman siirtyi katoliseen kirkkoon.
Petri Mäkilä toimi sitten tämän jälkeen Elävä Sana -seurakunnassa pastorina, joka on torontolainen seurakunta. Ei helluntaiseurakunta.
Hän on myös ollut opettajana Logos raamattukoulussa, jonka rehtoni on toiminut Seppo Pehkonen, joka on hyvin tunnettu torontolaisuuden edustaja ja erosi siitä syystä Helsingin Saalemista ja perusti oman lahkonsa.
Mäkilä on myös jatkanut yhteistyötä Seppo Pehkosen kanssa kannattamalla Pehkosen äärikarismaattista Näky-lehteä.
Myöhemmin, hän oli junailemassa Missiomaailmaa Lähetysseurakuntaan ja oli itse mukana Heidi Bakerin kokouksessa juopuneet Patrick Tiaisen kanssa lavalla.
Ei siis sekoita termejä uskonliike ja helluntailiike.
Olen ymmärtänyt. että Petri Mäkilä liittyi Helsingin Saalemiin.
Eikö hän siten ole helluntailainen, jos hän kuuluu helluntaiseurakuntaan?
Niin tai näin. Minulle hän on eksyttäjä, kuului hän sitten mihin seurakuntaan tai kirkkokuntaan tahansa.
Olet oikeassa. Petri Mäkilä palasi Helsingin Saalemiin Mika Yrjölän tukijoukkoihin, kun työ Lähetysseurakunnassa tuli tehtyä. Lopputulos "läpärissä" oli lähes yhtä totaalinen kuin Mauno Mattilan mainitseman torontolaisen "raamattukoulun" loppu.
Helsingin Saalemissa Petri Mäkilää on käytetty ns. teologisena alustajana harhaoppien vähättelyssä. Mauno on tässäkin jäljillä, kun hän on sanonut Petriä kalvinistiksi. Petri Mäkilän mukaan "eksymistä ei pidä pelätä" - tämän "kerran pelastettu aina pelastettu" -ajattelun taustalla on väärä eksyttävä oppi.
Myös Petri Mäkilän taustat uuskarismaattisuuden tukijana, on sitten kyseessä Näky-lehti tai esimerkiksi Benny Hinnin Suomen vierailun puolustelut, ovat pitkänlinjan helluntailaisten muistissa.
Petri oli Hki:n läpärissä, mutta mistään uskonsana tai Livets Ordista en ole kuullut. Luulin häntä alunperin vapislaiseksi.
No mikäs tämä Vuorinen sitten on nykyään, muuta kuin Patmoksen aamulöpisijä.
Markku on kyllä hengenmies ja hyvä puhuja , siksi hmettelinkin, että onko se eläkkeellä olo niin tylsää, ettei aika kulu. Onko hän ehdolla kunnallisvaaleissa, kun niistä muistaa muistuttaa.
Ei tosi hengenmies tai -nainen ole leipäpappi, joka jää eläkkeelle. Jumalan valtakunnan työ jatkuu aivan varmasti niin pitkään kuin järki ja roppa antaa siihen tilaa. Ja vieläpä hoivalaitoksissakin Jumalan palvelijat jatkavat kutsumustaan.
Tietääkseni Markku ei ole enää menossa valtuustoon ja haluaa palvella eläkkeellä kutsumustyössään.
Valtuustoon jos minne näitä "hengenmiehiä" tarvittaiskin, etenkin nyt,kun on tämä
Moskeija tapetilla. Ja muutenkin.
" Petri Mäkilä ei ole helluntailainen, vaan uskonsanalainen."
Omien sanojensa mukaan, hän on kolmannenpolven HELLUNTAILAINEN !
Tosi hyvä eroittaa nämä liikkeet selkeästi toisistaan.Käsittääkseni suurin ero on siinä mitä Jeesuksesta Kristuksesta opetetaan.Kuka Hän on ja miten ja missä syntien sovitus tapahtui ja mihin syntiemme anteeksisaaminen perustuu, koska, missä ja miten Jeesus Kristus voitti saatanan ja sai aikaan iankaikkisen sovituksen.
Eilen tuli Patmokselta todella hyvä opetus aiheesta:
Steinerilaisuudesta menestysteologiaan, siinä sivutaan myös Uskonsana eli
Livets Ord liikettä. Puhujana Paavo Hiltunen
https://www.youtube.com/watch?v=EeEPTXqgXp4
Sadulla ja Markulla on usein hyviä aamuvieraita ja tykkään kuunnella Pasi Turusen toimittamaa Uskon puolesta ohjelmaa.