Olen minäkin kuullut melkoisen määrän näitä pedonmerkkijuttuja... ensimmäisiä, joita olen itse kuullut näin "mikrosiru-visakortti"-hengessä puheltavan, oli kun helluntailainen saarnamies joskus 90-luvun alkupuolella esiintyi videolla ja vakuutti "tutkimustensa perusteella" tulleensa siihen tulokseen, että viivakoodi on pedon merkki...
-perusteluina hän esitti, että ne kolme pitempää viivaa voidaan tulkita kuutosiksi...
Siihen aikaan oli aivan kauhea vouhotus tuosta asiasta ja nyt ei enää kukaan puhu mitään... -asia on haudattu niinkuin ei sitä olisi ollutkaan! ...ja uusia vouhotuksia tulee joka päivä...
Itse uskon ihan yksinkertaisesti siten, että kun Raamattu sanoo: "te olette kuulleet, että antikristus on tulossa. Niin on nyt jo ilmestynyt MONTA antikristusta..." -tämä tarkoittaa sitä, ettei antikristus ole kukaan erityinen henkilö , ettei olisi muita antkristuksia. KAIKKI jotka kieltävät Jeesuksen ja siten opettavat harhaoppeja, ovat antikristuksia!
" Sillä monta villitsijää on lähtenyt maailmaan, jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristukseksi, joka oli lihaan tuleva; tämä tämmöinen on villitsijä ja antikristus." (2. Joh. 1:7)
" Kuka on valhettelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Kristus? Hän on antikristus, se, joka kieltää Isän ja Pojan." (2.Joh. 2:22)
Puhe jostain yksittäisestä. aivan erityisestä antikristuksesta on siis vain sensaatiohaluisten tuulesta temmattuja huuhaa-juttuja, jotka voi päästää toisesta korvasta saman tien pihalle! Kannattaa uskoa mieluummin Raamattua!
MERKKI itsessään ei ole mikään erityinen, konkreettinen, silmillänähtävä ja käsinkosketeltava asia, (jota kaikki epäuskoisetkin osaisivat kavahtaa). Samoin kuin Jumalan valtakuntakaan ei tule näkyvällä tavalla, vaan on SISÄLLISESTI meissä. Sen sijaan pedon merkki tarkoittaa hengellisesti ymmärtäen, (niinkuin tämä on tarkoitettu ymmärrettäväksi), että merkki (sinetti) otsassa on osoitus siitä, kenelle kuulut: Jumalalleko, vaiko paholaiselle?
Vertaa tässä yhteydessä:
"Ja minä näin erään muun enkelin kohoavan auringonnoususta, ja hänellä oli elävän Jumalan sinetti, ja hän huusi suurella äänellä niille neljälle enkelille, joille oli annettu valta vahingoittaa maata ja merta,
ja sanoi: "Älkää vahingoittako maata älkääkä merta, älkää myös puita, ennenkuin me olemme painaneet sinetin Jumalamme palvelijain OTSAAN."
(Ilm. 7:2)
" Ja minä näin, ja katso, Karitsa seisoi Siionin vuorella, ja hänen kanssaan sata neljäkymmentä neljä tuhatta, joiden OTSAAN oli kirjoitettu hänen nimensä ja hänen Isänsä nimi." (Ilm. 14:1)
Tänä lopunaikana ei tapahdu suinkaan niin, että enkeli taivaasta laskeutuisi alas maalitussi kädessään ja uskovaiset menisivät jonoon merkin piirtämistä varten, vaan kun puhutaan OTSASTA, tarkoittaa se omistajuutta=> Kristuksen verellä piirretyt ovat Hänen omiaan!
2.Moos. 13:7 sanoo vielä näin:
" Ja kerro pojallesi sinä päivänä ja sano: 'Näin tehdään sen johdosta, mitä Herra minulle teki, kun minä lähdin Egyptistä.'
Ja se olkoon MERKKINÄ SINUN KÄDESSÄSI ja muistutuksena sinun OTSALLASI , että Herran laki olisi sinun suussasi; sillä Herra vei sinut väkevällä kädellä pois Egyptistä."
Myös kaikki Jumalan omat mainitaan, -että heillä olkoon tämä MERKKINÄ KÄDELLÄ JA OTSALLA ---siis mikä? -Mikä on tämä merkki, josta Mooses puhuu? Tämän jakeen edellä mainitaan, että "seitsemän päivää syötäköön happamatonta leipää..." TÄMÄ happamattoman leivän syönti ja muut säädetyt juhlamenot ovat siis tämä merkki, joka käsketään pitämään kädellä ja otsalla!
JOS tätä "kirjaimellisen tulkinnan logikkaa" käytettäisiin näissä kohdissa, täytyisi esim. kädellä ja otsassa pitää seitsemän päivän happamattomat leivät (!) -liekö Jumala tarkoittanut kuitenkaan sitä?
5. Moos. 6:luku opettaa näin:
" Nämä sanat, jotka minä tänä päivänä sinulle annan, painukoot sydämeesi.
Ja teroita niitä lastesi mieleen ja puhu niistä kotona istuessasi ja tietä käydessäsi, maata pannessasi ja ylös noustessasi. Ja sido ne merkiksi käteesi, ja ne olkoot muistolauseena sinun otsallasi. "
=> Juutalaiset ovat ymmärtäneet tätä siten, että he ovat tehneet "Raamatunlausekotelot", jotka pidetään otsalla, mutta jos tämä olisi näin kirjaimellisesti noudatettava ja ymmärrettävä, -niin silloin meidän tulisi panna koko Raamattu roikkumaan otsalla ja vielä kädessäkin (!)
-Eiköhän Jumala liene tarkoittanut tämän asian ymmärrettäväksi hengellisesti! Jos joku sitä vastustaa, -noudattakoon lakia ja ripustakoon seitsemän päivän happamattomat leivät sekä Raamatun roikkumaan otsalleen!
" Ja savusta lähti heinäsirkkoja maan päälle, ja niille annettiin valta, niinkuin maan skorpioneilla on valta;
ja niille sanottiin, etteivät ne saa vahingoittaa maan ruohoa eikä mitään vihantaa eikä yhtään puuta, vaan ainoastaan niitä ihmisiä, joilla ei ole Jumalan sinettiä otsassaan. " (Ilm. 9:3)
Savu, heinäsirkat ja muut vitsaukset ovat tulleet maan päälle synnin tähden; sodat, metelit ja synti ovat Jumalan rangaistusta, jolla Hän armollisesti vetää ihmistä puoleensa, että tämä tulisi elämän puuttuvaisuuden kautta huomaamaan syntisairauteen kuolleen tilansa ja syntyisi oikeaa avuksihuutamista Hänen päällensä. Jumalan lapset ovat kuitenkin kaikessa turvattuina, niin ettei sota, eikä vaikea ja kallis aika voi heitä maahan kukistaa, vaan niillä, joilla on tämä Karitsan merkki "otsassa ja kädessä" eli sydämessään syvällä, -heillä on turva armollisessa Jumalassa, ettei mikään maailman onnettomuus voi heitä vahingoittaa, eikä eroittaa Armahtajastaan!
=> Sensijaan perkeleen lapsetkin ovat merkittyjä, eivätkä suinkaan ole ilman merkkiä, josta heidät tunnistetaan! Merkki otsassa tarkoittaa=> paholaisen omistajuus ja ilmoittaa heidän olevan ajatuksiltaan turmeltuneet ja he taistelevat Jumalaa ja Karitsaa vastaan. Merkki kädessä tarkoittaa, että he käyttävät nuoruuden ja kätensä voiman (lue: kaiken toimintansa) vastustaakseen Pyhää Henkeä ja kuluttaakseen terveytensä, sekä miehuutensa synnillisissä menoissa, pahuuden teillä juoksemisessa! Asia on siis ymmärrettävä HENGELLISESTI!
" Ja minä näin toisen pedon nousevan maasta, ja sillä oli kaksi sarvea niinkuin karitsan sarvet, ja se puhui niinkuin lohikäärme...
... Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
ettei kukaan muu voisi ostaa eikä myydä kuin se, jossa on merkki: pedon nimi tai sen nimen luku." (Ilm. 13. luku)
Merkin paneminen on suostumista paholaisen valtaan, tekemään hänen tekojaan ja ajattelemaan hänen ajatuksiaan! Se ei ole mikään konkreettinen, käsinkosketeltava merkki!
-Kun tässä puhutaan, ettei muut voisi "ostaa ja myydä", kuin joilla on pedon merkki, tarkoittaa se sitä kuin perkele sanoi Herrallemme:
"Taas perkele otti hänet kanssansa sangen korkealle vuorelle ja näytti hänelle kaikki maailman valtakunnat ja niiden loiston
ja sanoi hänelle: "Tämän kaiken minä annan sinulle, jos lankeat maahan ja kumarrat minua." (Matt. 4:8)
Tämä perkeleen kumartaminen ei ole muu, kuin suostuminen hänen tahtoonsa, että vääryydellä hankkia elantoa ja mammonaa! Vääryydellä kootaan maailmassa suurimmat omaisuudet ja vääryydellä ne säilytetään sielun turmioksi. Kovenevassa ja armottomammaksi käyvässä maailmassa on yhä vaikeampaa "ostaa ja myydä" -eli hankkia elantoa, toimia liike-elämässä (varsinkin) ja viettää kunniallista elämää, jos haluaa pysyä uskollisena Jumalan käskyille, joka kieltää vääryyden tekemisen, toisen oman himoitsemisen ja varastamisen! Jo pelkkä veroilmoitus on paulaksi monelle heikolle!
Usein nähdäänkin, kuinka ne jotka Jumalasta eivät mitään tiedä, kokoavat suurta rikkautta ja hekumaa, mutta joka rehellisenä pysyy ja vaeltaa jumalisesti, voi joutua kärsimään paljonkin puutetta maallisesti. Tämä tilanne on pahentunut koko sen ajan, kun maailma on seisonut ja pahenee joka sukupolven kautta edelleen. Lopulta käy niin, (ja on jo käynytkin), että Jumalan lapset tulevat olemaan kovin ahtaalla vaeltaessaan puhtaalla omallatunnolla.
Tämä ei tule koskaan toteutumaan siten, että se koskisi kaikkia uskovaisia yhtäaikaa kaikkialla maan päällä, vaan voimme verrata tätä asiaa Kristuksen ennustuksiin "sodista ja melskeistä", myös vainoista, jotka ovat jo maan päällä, mutta eivät koske joka maailman kolkkaa samalla tavalla ja samanaikaisesti. -Nämä asiat johdattaa Jumala!
" Tässä on viisaus. Jolla ymmärrys on, se laskekoon pedon luvun; sillä se on ihmisen luku. Ja sen luku on kuusisataa kuusikymmentä kuusi." (Ilm. 13:18)
Niin! -Tässä on todella viisaus! -Vaan viisaus ei ole "salattu", eikä "hämärä" mutta tulee ymmärtää HENGELLISESTI, että se tarkoittaa IHMISTÄ eli IHMISEN vaikutusta maan päällä! -"SE ON IHMISEN LUKU" !
Se tarkoittaa sitä että saatana toimii ihmisten kautta ja saattaa turmeluksen ja laittomuuden vaikuttaen IHMISISSÄ luopumusta Jumalasta. Luku 666 taas ei ole mikään "mystinen" tai "salaperäinen" jännittävä luku, jota pitäisi ryhtyä erikoisella salatiedolla aukomaan, mihin tai kehen HENKILÖÖN taikka esineeseen se viittaa, kun tässä selvästi sanotaan sen tarkoittavan "ihmistä"! Raamatussa on paljon numerosymboliikkaa, esim. seurakunnan yhteydessä mainitaan useasti luku 12. -Kukaan ei kuitenkaan ole TÄSTÄ luvusta yrittänyt keksiä sen "salamerkityksiä"-että' MIHIN porukkaan se luku liittyisi... (siinäpä vasta olisikin monelle "salamystikolle" mehukas aihe!)
Jumalan yhteydessä käytetään paljon lukua 7, ns, "täydellisyyden lukua" (Jumalan seitsemän Henkeä jne.)
Jos tuntisi hyvin kreikan kieltä (UT:n alkukieltä) ja hebreaa, voisi tällaista Raamatun numerosymboliikkaa tutkimalla aueta syventävästi syntisen vanhurskauttaminen, ihmisen turmeltuneisuus ja monet muut asiat, mutta SALATIEDETTÄ ne eivät ole! 666 tarkoittaa ilmeisesti siksi ihmistä, että se jää puuttumaan "täydellisyyden luvusta" 7, ja täten ilmoittaa että Jumalan kuva ihmisessä on turmeltunut. Nimittäin ihminen luotiin "Jumalan kuvaksi", joka on alkuvanhurskaus eli viattomuus Aadamilla syntyessään. Jos nyt yhä olisimme tässä alkuvanhurskauden tilassa ilman perisyntiä, ihmistä voitaisiin kutsua Jumalankuvaksi ja häntä voitaisiin kuvata symbolisestikin samalla tavalla, kuin Jumalaa. -Kuitenkin tehden erotuksen itse PERSOONIEN välillä, eroittaen luotu ja Luoja toisistaan! -Tätä lukua (666) on siksi yhtä vähän syytä kauhistua, kuin sanaa: "ihminen", sillä sen tarkoitus on vain osoittaa ihmisen langennutta asemaa Luojansa edessä!
Tämä luku on pedon "MERKKI", jonka Johannes sanoo otettavan itse pedon vaikutuksesta ja liitetään pedon, eli saatanan yhteydessä elämiseen. Uskovaiset eivät kanna enää pedon merkkiä, vaan ovat saaneet otsaansa "Jumalan sinetin"! -Pyhässä kasteessa jo on otsaamme ja rintaamme piirretty tämä "Jumalan lapsen merkki", kun meidät siinä uudestisynnytettiin ylhäältä, kun syntimme pestiin pois ja Kristus puettiin päällemme tämän "autuaan vaihtokaupan" vaikutuksesta. -Emme siis ole pedon omat, -emme ole hänelle velassa elääksemme himojemme jälkeen ja toteuttaaksemme hänen tahtoaan. Kristuksen lapsilla on suuri rauha, -sillä rauhanvaltakunnaksi se kutsutaan, että Jumalan ihmisrakkauden ja hyvyyden ilmestyessä meille Hänen Pojassaan me saamme synnit anteeksi uskon kautta Hänen nimeensä. Meillä on rauha Jumalan kanssa, -meillä on nyt pääsy revenneen esiripun kautta, se on Jeesuksen ruumis, joka reväistiin Golgatalla kaikkien maailman ihmisten autuudeksi suurena sovituspäivänä!
-Uskovaisella ei siis ole mitään hätää, vaikka hänen osoitteensa olisi esim. : "pedonkatu 666" ja puhelinnumeronsa olisi 09-666 666 ja hän olisi syntynyt 6. kuussa, vuonna 66. Ei myöskään vaikka hän saisi sähkölaitokselta laskun jonka summa olisi 666 euroa! Mikrosiruja ei myöskään tarvitse pelätä sillä pedon merkki ei tarkoita sellaista! Mikrosiru on itse asiassa hyvä ja hyödyllinen tieteen keksintö. Samoin kaikenlaiset pankkikortit siruineen, biotunnisteineen jne. Niissä ei ole mitään pelättävää. Mutta tässä nähdään että Raamattua tulee ymmärtää OIKEIN! ja että hurmahenget ja kiihkoilijat selittävät kaiken aina väärin päin!
...-hmm... ...-saas nähdä menikö tämäkin sioille, vai olisiko edes yksi raittiimpi kuulolla...
-perusteluina hän esitti, että ne kolme pitempää viivaa voidaan tulkita kuutosiksi...
Siihen aikaan oli aivan kauhea vouhotus tuosta asiasta ja nyt ei enää kukaan puhu mitään... -asia on haudattu niinkuin ei sitä olisi ollutkaan! ...ja uusia vouhotuksia tulee joka päivä...
Itse uskon ihan yksinkertaisesti siten, että kun Raamattu sanoo: "te olette kuulleet, että antikristus on tulossa. Niin on nyt jo ilmestynyt MONTA antikristusta..." -tämä tarkoittaa sitä, ettei antikristus ole kukaan erityinen henkilö , ettei olisi muita antkristuksia. KAIKKI jotka kieltävät Jeesuksen ja siten opettavat harhaoppeja, ovat antikristuksia!
" Sillä monta villitsijää on lähtenyt maailmaan, jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristukseksi, joka oli lihaan tuleva; tämä tämmöinen on villitsijä ja antikristus." (2. Joh. 1:7)
" Kuka on valhettelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Kristus? Hän on antikristus, se, joka kieltää Isän ja Pojan." (2.Joh. 2:22)
Puhe jostain yksittäisestä. aivan erityisestä antikristuksesta on siis vain sensaatiohaluisten tuulesta temmattuja huuhaa-juttuja, jotka voi päästää toisesta korvasta saman tien pihalle! Kannattaa uskoa mieluummin Raamattua!
MERKKI itsessään ei ole mikään erityinen, konkreettinen, silmillänähtävä ja käsinkosketeltava asia, (jota kaikki epäuskoisetkin osaisivat kavahtaa). Samoin kuin Jumalan valtakuntakaan ei tule näkyvällä tavalla, vaan on SISÄLLISESTI meissä. Sen sijaan pedon merkki tarkoittaa hengellisesti ymmärtäen, (niinkuin tämä on tarkoitettu ymmärrettäväksi), että merkki (sinetti) otsassa on osoitus siitä, kenelle kuulut: Jumalalleko, vaiko paholaiselle?
Vertaa tässä yhteydessä:
"Ja minä näin erään muun enkelin kohoavan auringonnoususta, ja hänellä oli elävän Jumalan sinetti, ja hän huusi suurella äänellä niille neljälle enkelille, joille oli annettu valta vahingoittaa maata ja merta,
ja sanoi: "Älkää vahingoittako maata älkääkä merta, älkää myös puita, ennenkuin me olemme painaneet sinetin Jumalamme palvelijain OTSAAN."
(Ilm. 7:2)
" Ja minä näin, ja katso, Karitsa seisoi Siionin vuorella, ja hänen kanssaan sata neljäkymmentä neljä tuhatta, joiden OTSAAN oli kirjoitettu hänen nimensä ja hänen Isänsä nimi." (Ilm. 14:1)
Tänä lopunaikana ei tapahdu suinkaan niin, että enkeli taivaasta laskeutuisi alas maalitussi kädessään ja uskovaiset menisivät jonoon merkin piirtämistä varten, vaan kun puhutaan OTSASTA, tarkoittaa se omistajuutta=> Kristuksen verellä piirretyt ovat Hänen omiaan!
2.Moos. 13:7 sanoo vielä näin:
" Ja kerro pojallesi sinä päivänä ja sano: 'Näin tehdään sen johdosta, mitä Herra minulle teki, kun minä lähdin Egyptistä.'
Ja se olkoon MERKKINÄ SINUN KÄDESSÄSI ja muistutuksena sinun OTSALLASI , että Herran laki olisi sinun suussasi; sillä Herra vei sinut väkevällä kädellä pois Egyptistä."
Myös kaikki Jumalan omat mainitaan, -että heillä olkoon tämä MERKKINÄ KÄDELLÄ JA OTSALLA ---siis mikä? -Mikä on tämä merkki, josta Mooses puhuu? Tämän jakeen edellä mainitaan, että "seitsemän päivää syötäköön happamatonta leipää..." TÄMÄ happamattoman leivän syönti ja muut säädetyt juhlamenot ovat siis tämä merkki, joka käsketään pitämään kädellä ja otsalla!
JOS tätä "kirjaimellisen tulkinnan logikkaa" käytettäisiin näissä kohdissa, täytyisi esim. kädellä ja otsassa pitää seitsemän päivän happamattomat leivät (!) -liekö Jumala tarkoittanut kuitenkaan sitä?
5. Moos. 6:luku opettaa näin:
" Nämä sanat, jotka minä tänä päivänä sinulle annan, painukoot sydämeesi.
Ja teroita niitä lastesi mieleen ja puhu niistä kotona istuessasi ja tietä käydessäsi, maata pannessasi ja ylös noustessasi. Ja sido ne merkiksi käteesi, ja ne olkoot muistolauseena sinun otsallasi. "
=> Juutalaiset ovat ymmärtäneet tätä siten, että he ovat tehneet "Raamatunlausekotelot", jotka pidetään otsalla, mutta jos tämä olisi näin kirjaimellisesti noudatettava ja ymmärrettävä, -niin silloin meidän tulisi panna koko Raamattu roikkumaan otsalla ja vielä kädessäkin (!)
-Eiköhän Jumala liene tarkoittanut tämän asian ymmärrettäväksi hengellisesti! Jos joku sitä vastustaa, -noudattakoon lakia ja ripustakoon seitsemän päivän happamattomat leivät sekä Raamatun roikkumaan otsalleen!
" Ja savusta lähti heinäsirkkoja maan päälle, ja niille annettiin valta, niinkuin maan skorpioneilla on valta;
ja niille sanottiin, etteivät ne saa vahingoittaa maan ruohoa eikä mitään vihantaa eikä yhtään puuta, vaan ainoastaan niitä ihmisiä, joilla ei ole Jumalan sinettiä otsassaan. " (Ilm. 9:3)
Savu, heinäsirkat ja muut vitsaukset ovat tulleet maan päälle synnin tähden; sodat, metelit ja synti ovat Jumalan rangaistusta, jolla Hän armollisesti vetää ihmistä puoleensa, että tämä tulisi elämän puuttuvaisuuden kautta huomaamaan syntisairauteen kuolleen tilansa ja syntyisi oikeaa avuksihuutamista Hänen päällensä. Jumalan lapset ovat kuitenkin kaikessa turvattuina, niin ettei sota, eikä vaikea ja kallis aika voi heitä maahan kukistaa, vaan niillä, joilla on tämä Karitsan merkki "otsassa ja kädessä" eli sydämessään syvällä, -heillä on turva armollisessa Jumalassa, ettei mikään maailman onnettomuus voi heitä vahingoittaa, eikä eroittaa Armahtajastaan!
=> Sensijaan perkeleen lapsetkin ovat merkittyjä, eivätkä suinkaan ole ilman merkkiä, josta heidät tunnistetaan! Merkki otsassa tarkoittaa=> paholaisen omistajuus ja ilmoittaa heidän olevan ajatuksiltaan turmeltuneet ja he taistelevat Jumalaa ja Karitsaa vastaan. Merkki kädessä tarkoittaa, että he käyttävät nuoruuden ja kätensä voiman (lue: kaiken toimintansa) vastustaakseen Pyhää Henkeä ja kuluttaakseen terveytensä, sekä miehuutensa synnillisissä menoissa, pahuuden teillä juoksemisessa! Asia on siis ymmärrettävä HENGELLISESTI!
" Ja minä näin toisen pedon nousevan maasta, ja sillä oli kaksi sarvea niinkuin karitsan sarvet, ja se puhui niinkuin lohikäärme...
... Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
ettei kukaan muu voisi ostaa eikä myydä kuin se, jossa on merkki: pedon nimi tai sen nimen luku." (Ilm. 13. luku)
Merkin paneminen on suostumista paholaisen valtaan, tekemään hänen tekojaan ja ajattelemaan hänen ajatuksiaan! Se ei ole mikään konkreettinen, käsinkosketeltava merkki!
-Kun tässä puhutaan, ettei muut voisi "ostaa ja myydä", kuin joilla on pedon merkki, tarkoittaa se sitä kuin perkele sanoi Herrallemme:
"Taas perkele otti hänet kanssansa sangen korkealle vuorelle ja näytti hänelle kaikki maailman valtakunnat ja niiden loiston
ja sanoi hänelle: "Tämän kaiken minä annan sinulle, jos lankeat maahan ja kumarrat minua." (Matt. 4:8)
Tämä perkeleen kumartaminen ei ole muu, kuin suostuminen hänen tahtoonsa, että vääryydellä hankkia elantoa ja mammonaa! Vääryydellä kootaan maailmassa suurimmat omaisuudet ja vääryydellä ne säilytetään sielun turmioksi. Kovenevassa ja armottomammaksi käyvässä maailmassa on yhä vaikeampaa "ostaa ja myydä" -eli hankkia elantoa, toimia liike-elämässä (varsinkin) ja viettää kunniallista elämää, jos haluaa pysyä uskollisena Jumalan käskyille, joka kieltää vääryyden tekemisen, toisen oman himoitsemisen ja varastamisen! Jo pelkkä veroilmoitus on paulaksi monelle heikolle!
Usein nähdäänkin, kuinka ne jotka Jumalasta eivät mitään tiedä, kokoavat suurta rikkautta ja hekumaa, mutta joka rehellisenä pysyy ja vaeltaa jumalisesti, voi joutua kärsimään paljonkin puutetta maallisesti. Tämä tilanne on pahentunut koko sen ajan, kun maailma on seisonut ja pahenee joka sukupolven kautta edelleen. Lopulta käy niin, (ja on jo käynytkin), että Jumalan lapset tulevat olemaan kovin ahtaalla vaeltaessaan puhtaalla omallatunnolla.
Tämä ei tule koskaan toteutumaan siten, että se koskisi kaikkia uskovaisia yhtäaikaa kaikkialla maan päällä, vaan voimme verrata tätä asiaa Kristuksen ennustuksiin "sodista ja melskeistä", myös vainoista, jotka ovat jo maan päällä, mutta eivät koske joka maailman kolkkaa samalla tavalla ja samanaikaisesti. -Nämä asiat johdattaa Jumala!
" Tässä on viisaus. Jolla ymmärrys on, se laskekoon pedon luvun; sillä se on ihmisen luku. Ja sen luku on kuusisataa kuusikymmentä kuusi." (Ilm. 13:18)
Niin! -Tässä on todella viisaus! -Vaan viisaus ei ole "salattu", eikä "hämärä" mutta tulee ymmärtää HENGELLISESTI, että se tarkoittaa IHMISTÄ eli IHMISEN vaikutusta maan päällä! -"SE ON IHMISEN LUKU" !
Se tarkoittaa sitä että saatana toimii ihmisten kautta ja saattaa turmeluksen ja laittomuuden vaikuttaen IHMISISSÄ luopumusta Jumalasta. Luku 666 taas ei ole mikään "mystinen" tai "salaperäinen" jännittävä luku, jota pitäisi ryhtyä erikoisella salatiedolla aukomaan, mihin tai kehen HENKILÖÖN taikka esineeseen se viittaa, kun tässä selvästi sanotaan sen tarkoittavan "ihmistä"! Raamatussa on paljon numerosymboliikkaa, esim. seurakunnan yhteydessä mainitaan useasti luku 12. -Kukaan ei kuitenkaan ole TÄSTÄ luvusta yrittänyt keksiä sen "salamerkityksiä"-että' MIHIN porukkaan se luku liittyisi... (siinäpä vasta olisikin monelle "salamystikolle" mehukas aihe!)
Jumalan yhteydessä käytetään paljon lukua 7, ns, "täydellisyyden lukua" (Jumalan seitsemän Henkeä jne.)
Jos tuntisi hyvin kreikan kieltä (UT:n alkukieltä) ja hebreaa, voisi tällaista Raamatun numerosymboliikkaa tutkimalla aueta syventävästi syntisen vanhurskauttaminen, ihmisen turmeltuneisuus ja monet muut asiat, mutta SALATIEDETTÄ ne eivät ole! 666 tarkoittaa ilmeisesti siksi ihmistä, että se jää puuttumaan "täydellisyyden luvusta" 7, ja täten ilmoittaa että Jumalan kuva ihmisessä on turmeltunut. Nimittäin ihminen luotiin "Jumalan kuvaksi", joka on alkuvanhurskaus eli viattomuus Aadamilla syntyessään. Jos nyt yhä olisimme tässä alkuvanhurskauden tilassa ilman perisyntiä, ihmistä voitaisiin kutsua Jumalankuvaksi ja häntä voitaisiin kuvata symbolisestikin samalla tavalla, kuin Jumalaa. -Kuitenkin tehden erotuksen itse PERSOONIEN välillä, eroittaen luotu ja Luoja toisistaan! -Tätä lukua (666) on siksi yhtä vähän syytä kauhistua, kuin sanaa: "ihminen", sillä sen tarkoitus on vain osoittaa ihmisen langennutta asemaa Luojansa edessä!
Tämä luku on pedon "MERKKI", jonka Johannes sanoo otettavan itse pedon vaikutuksesta ja liitetään pedon, eli saatanan yhteydessä elämiseen. Uskovaiset eivät kanna enää pedon merkkiä, vaan ovat saaneet otsaansa "Jumalan sinetin"! -Pyhässä kasteessa jo on otsaamme ja rintaamme piirretty tämä "Jumalan lapsen merkki", kun meidät siinä uudestisynnytettiin ylhäältä, kun syntimme pestiin pois ja Kristus puettiin päällemme tämän "autuaan vaihtokaupan" vaikutuksesta. -Emme siis ole pedon omat, -emme ole hänelle velassa elääksemme himojemme jälkeen ja toteuttaaksemme hänen tahtoaan. Kristuksen lapsilla on suuri rauha, -sillä rauhanvaltakunnaksi se kutsutaan, että Jumalan ihmisrakkauden ja hyvyyden ilmestyessä meille Hänen Pojassaan me saamme synnit anteeksi uskon kautta Hänen nimeensä. Meillä on rauha Jumalan kanssa, -meillä on nyt pääsy revenneen esiripun kautta, se on Jeesuksen ruumis, joka reväistiin Golgatalla kaikkien maailman ihmisten autuudeksi suurena sovituspäivänä!
-Uskovaisella ei siis ole mitään hätää, vaikka hänen osoitteensa olisi esim. : "pedonkatu 666" ja puhelinnumeronsa olisi 09-666 666 ja hän olisi syntynyt 6. kuussa, vuonna 66. Ei myöskään vaikka hän saisi sähkölaitokselta laskun jonka summa olisi 666 euroa! Mikrosiruja ei myöskään tarvitse pelätä sillä pedon merkki ei tarkoita sellaista! Mikrosiru on itse asiassa hyvä ja hyödyllinen tieteen keksintö. Samoin kaikenlaiset pankkikortit siruineen, biotunnisteineen jne. Niissä ei ole mitään pelättävää. Mutta tässä nähdään että Raamattua tulee ymmärtää OIKEIN! ja että hurmahenget ja kiihkoilijat selittävät kaiken aina väärin päin!
...-hmm... ...-saas nähdä menikö tämäkin sioille, vai olisiko edes yksi raittiimpi kuulolla...
Vastaukset 17
Vanhimmat
"Sioille meni". Ts. aika vähän totuutta!
tuosta lienee totta. Siihen suuntaan minäkin olen sen Raamatusta ymmärtänyt. Raamattu ei puhu mitään mikrosiruista. Sen sijaan se sanoo, että käyttäytyminen evankeliumin arvon mukaisesti ja evankeliumin puolustaminen on se "pelastuksen" merkki ja evankeliumin vastustaminen on "kadotuksen" merkki. (Flp.1:27-30).
Kiitos Ekivaarille, jolla näkyy olevan melkoisen raits kanta asiaan!! :-)
Joo, osaksi oikein, osaksi väärin.
Ennen kuin voimme päätellä mikä on pedon merkki, meidän täytyy tietää mikä on peto.
Pedosta annetaan ympäri Raamatun monenlaisia tunnistusmerkkejä. Niiden kaikkien tulee toteutua ennenkuin voimme sanoa jonkun olevan peto. Jos joku merkki ei toteudu, hän/se ei ole Raamatun tarkoittama peto.
Myöskin pedon merkillä täytyy olla vastakohta, siis Jumalan merkki, jota vastaan tuo pedon merkki on.
Jo uskonpuhdistajat tutkivat asiaa ja löysivät kaikkien pedon merkkien sopivan paavikuntaan. Ei siis yksittäiseen paaviin - henkilöön, vaan koko järjestelmään.
He itse pitävät merkkinään lepopäivän siirtoa raamatulliselta sapatilta (lauantailta) sunnuntaille. Tämä on siis HEIDÄN ilmoittamansa valtansa merkki.
Onko tällä merkillä - väärän lepopäivän pitämisellä - vastamerkkiä, Jumalan merkkiä?
"Myöskin sapattini minä annoin heille, olemaan merkkinä minun ja heidän välillään, että he tulisivat tietämään, että minä olen Herra, joka pyhitän heidät."
"Pitäkää minun sapattini, sillä se on merkkinä meidän välillämme, minun ja teidän, sukupolvesta sukupolveen, tietääksenne, että minä olen Herra, joka pyhitän teidät."
Näin raamatullisen lepopäivän viettäminen on Jumalan merkki.
Näin tällä kertaa.
Jostakin, että jenkkilässä on supertietokone,jonka nimen lyhenne on PETO...Sieltähän noita mikrosiruvaatimuksia on esitetty EU-maillekin....Silloin luultavasti ykä bush on antikristus?????Mene ja tiedä sotahullu psykopaatti ja vaarallinen koko maailmanrauhalle...Tiedä noista..."Diagnooseja" on ollu niin monenlaisia...
Vointeja.terv.janos
!!!!!!
!!!!!!
hyvää. Pahaa ei ole lupa tehdä minkään nimisenä viikonpäivänä!
Samaa mieltä!
Hei Torfinn! Se tais saarnata hieman väärästä asiasta meidän pastori ei saarnaa tuollaisia! Jo kun mikrosiru keksittiin Usa:ssa v.1975 tajusivat amerikkalaiset että tuo pedon merkki on mikrosiru! Ja alkoi heti tulla kirjoja kuinka saatana pisti ihmiset tekemään kokeita mikrosiruilla ja käytettiin heti raamatun määrittelemiä paikkoja oikeaa kättä ja otsaa ja kokeita on laajennuttu tähän päivään asti ja kohta avaruudessa on tarvittava määrä satelliitteja joilla voi valvoa koko ihmiskuntaa!
Niin, mikä oli sanomasi tarkoitus.
On tieteellisesti todistettu, että mikrosirulle paras paikka olisi otsa tai käsivarsi, koska ne ovat ruumiin lämpimmät paikat. Ei niitä sen takia sinne laiteta, koska Raamatun mukaan merkki otsassa tai käsivarressa olisi pedon merkin paikka.
Ei kait niitä merkkejä otsaan tai käsivarteen monia tule, jota ilman ei voi ostaa eikä myydä. Mietippäs vähän sitä!
tulee Raamatun mukaan, sen jälkeen, kun Herra Jeesus on hakenut srk:nsa ylös. Dan. 8:23 ennustaa:
"Ja kun niiden valta on lopullaan, kun jumalattomuuden määrä on täysi,(vanha käännös: "Kun luopiot ovat täyttäneet syntiensä mitan") .... on nouseva häikäilemätön kuningas, juoniin perehtynyt.
Hänellä on valtava voima, hän tuottaa tavatonta tuhoa, menestyy kaikessa mitä tekee ja tuhoaa maan mahtavia ja pyhien kansaa (=Ahdistuksen ajan pyhät).
Viekkaan älynsä vuoksi hän menestyy petollisissa toimissaan ja kasvaa sydämeltään ylpeäksi ja tuhoaa monia rauhankin aikana. Myös ruhtinaiden ruhtinasta vastaan hän nousee, mutta käden koskematta hänet murskataan."
2. Tess. 3: 1-4, tässä jakeesta 3:
"Älkää antako kenenkään millään tavoin johtaa itseänne harhaan. Ennen tuota päivää näet tapahtuu uskosta luopuminen ja ilmaantuu itse laittomuus ihmishahmossa, k a d o t u k s e n
i h m i n e n.
Vastustaja, korottaa itsensä kaiken jumalana pidetyn yläpuolelle, asettuu itse istumaan Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala."
jae 8:
"...silloin ilmestyy tuo v ä ä r y y d e n
i h m i n e n, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemisensa kirkkaudella."
(Jeesus Kristus palaa 7 v:n jälkeen takaisin omiensa kanssa.)
Varokaa niitä lopun aikana!
Niitä on paljon liikkeellä! Minäkin voi olla yx heistä! Mutta Pyhä Henki ei oo yx niistä ! Turvaudutaan Häneen ja annetaan Häneen näyttä totuuden!!! Rakas Victoria 777 hyvä kun mainitsit tämä antikristus joka tulee käyttämään 666=mikrosirun vallanvälineenä saada kansat alistumaan hänen tahtonsa alle! Jos et ota mikrosirun niin et saa ilmaisia paukkuja ravintolassa,, tulee olemaan myyntikikka! Ja sen jälkeen kun se laajemmin on otettu käyttöön niin ei pysty ruoka edes ostamaan ilman sitä! Mutta alimaailma ja maffia tule kyll osa käyttämään tän tietokonen ohjattu sirun moneella tavoilla! Ja laiton tule nauttia siellä Jerusalemissa,, missä hän omassa valtakunnassa tule olemaan! Lisäx tulee hän tekemään paljon yliluonnollisia ihmetekoja copperfieldin tapaisia ja saada ihmiset villitsemään uskovia vastaan! Rukoillaan Herätystä että Suomi kestää vainon aika joka on tulossa! torfin rakas? Voi olla että osaat kreikka ja heprea,, niin osaa saaatanakin ja puhuu puolet totta ja loput valehtelee! mutt on jo silloin saanut puolet kanssa hujjattu? Ovela vai mitä? Pyhä Henki sulta kumminkin puuttuu! Tunnustatko Jeesus lihaksi tullut Jumalan Poika?
toi teksti... vai sanonko texti? antoi susta aika yksinkertaisen vaikutelman. Oletko yksinkertainen simppeli ihminen? Sellainen helposti johdateltava heikkomielinen ja kuolemaa pelkäävä "lammasluonne"...? Sellainen jonka pelkoa on lahkojohtajien helppo hyödyntää sanoessaan mikä on oikein ja mikä väärin (tietenkin raamatulla perustellen).
jeesus on minun herra. sain kielillä puhumisen lahjan kun sitä häneltä pyysin.olen samaa mieltä kanssasi.olen nähnyt enkelin ja kirkkaan valon.voi miten haluaisinkaan saada ihmiset tajuamaan että jumala ja jeesus ON.
2. Tess. 3: 1-4, tässä jakeesta 3:
"Älkää antako kenenkään millään tavoin johtaa itseänne harhaan. Ennen tuota päivää näet tapahtuu uskosta luopuminen ja ilmaantuu itse laittomuus ihmishahmossa, k a d o t u k s e n
i h m i n e n.
Eli ennenkuin peto ilmestyy pitää tapahtua "asia" mikä pidättelee petoa ja se asia ei ole seurakunta, vaan usko!!
Eli ensin pitää tapahtua luopumus, jotta peto voi ilmestyä, ei seurakunta häviä mihinkään ennen ahdistuksen aikaa.
Paavi on itse piru ja koko vatikaani!.Paavi kansojen harhauttaja! Nimitti itsensä "Jumalan pojan sijaiseksi" Se on latinaksi "VICARIVS FILII DEI" (5 1 100 1 5 1 50 1 1 500 1) eli täman lauseen luku arvo on 666! ja jolla on ymmärrystä ja on perehtynyt gematriaan Jonka jumala on luonut ja mitä ihmiset myös käyttävät eri tarkoituksiinsa ,niin tietää että mistä on kyse.