On lupa olla uskomatta.

Moni ei tätä tule ehkä ajatelleeksi, mutta on ihan OK olla uskomatta Jumalaan, raamattuun, ja/tai kirkkoon.

Se, että ei usko, ei tee ihmisestä yhtään sen huonompaa uskovaisiin verrattuna, vaikka jotkut tautiset tapaukset niin ehkä väittäisivätkin.

Mutta yhdestä älkää luopuko: Uskosta itseenne.
8244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

siitä evoluuttiolle joka kehitti meille siihenkin aivot ja antoi loogisen ajattelun.

Äänestä
  • "siitä evoluuttiolle joka kehitti meille siihenkin aivot ja antoi loogisen ajattelun."

    Kenelle antoi kenelle ei.

    Äänestä

  • maanpinalle kirjoitti:

    "siitä evoluuttiolle joka kehitti meille siihenkin aivot ja antoi loogisen ajattelun."

    Kenelle antoi kenelle ei.

    vai mihinkä?

    Äänestä

  • maanpinalle kirjoitti:

    "siitä evoluuttiolle joka kehitti meille siihenkin aivot ja antoi loogisen ajattelun."

    Kenelle antoi kenelle ei.

    se pulma on, sinulle antoi ilmeisesti geenivirheen?
    On myös tutkittua asiaa, että "tunnelohkoilla" eli ohimolohkoilla ajattelevat eivät "harrasta" loogista ajattelua, eli eivät kykene siihen samaan aikaan.
    Narsismikin joka sinua vaivaa on tunnetila, eli itserakkautta.
    Mutta toivottavasti ei sattunut kovasti kun putosit "maanpinnalle"?

    Äänestä

tuon ilosanoman ateismipalstalle toisin päin käännettynä, että on ihan OK uskoa jumalaan, niin varmaan saapi sheriffin lisäksi siellä monta kirjoittajaa kimppuunsa. Täällä on toisin. Täällä parveilee loppumaton joukko samaa viimeistä totuutta niin kuin sinä julistavia.

Jos luulet, että olet ensimmäinen tuon ilosanoman kertoja tällä palstalla, niin kerronpa sinulle, että olet erehtynyt. Noita tuontyyppisen ilosanoman kertojia täällä riittää pilvin pimein, niin että huolesi on ihan turha. Kyllä tiedämme, kuinka ihanaksi elämä muuttuisi jos luopuisimme uskosta.

Uskoa itseen meiltä ei puutu.

Äänestä
  • >>Uskoa itseen meiltä ei puutu.

    Äänestä

  • kertaa.. kirjoitti:

    >>Uskoa itseen meiltä ei puutu.

    vaikeaksi.

    "Uskoa itseen meiltä ei puutu. "

    "tuo on kyllä monta kertaa syy uskoa myös jumaliin, uskon puute itseensä."

    Taisi tulla hyvää-päivää-kirvesvartta -keskustelu. Jos kerran uskoa itseen ei puutu, niin sitä silloin on. Haluatko sitten sanoa, että jos uskoo itsensä, niin silloin uskoo myös jumalaan, vai mitä ajat takaa?

    Äänestä

Valintasi on vapaa ja olkoon vapaa, vaikka ei valintamyymälässä nyt ollakkaan. Mutta kuitenkin
on ehkä parenpi .., noh, jääköön sanomatta. ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilosanoma kirjoitti:

Moni ei tätä tule ehkä ajatelleeksi, mutta on ihan OK olla uskomatta Jumalaan, raamattuun, ja/tai kirkkoon.

Se, että ei usko, ei tee ihmisestä yhtään sen huonompaa uskovaisiin verrattuna, vaikka jotkut tautiset tapaukset niin ehkä väittäisivätkin.

Mutta yhdestä älkää luopuko: Uskosta itseenne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu