Malmö: MaTa 20 % työllisyysaste

Malmö kerää taas kansainvälistä huomiota. Maahanmuuttotaustaisten työllisyysaste on noin 20 %. Siis: vain joka viides työikäinen maahanmuuttajataustainen tekee työtä.

Syy huonoon työllistymiseen löytyy heikosta koulutustasosta. Vika vaivaa myös toisen polven maahanmuuttajia, jotka eivät ole menestyneet opinnoissa.
11211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mikä on työllisyysaste, jos siivotaan uusyhteisön sisäisen ruotsalaisittain uuden tarpeen ja käytön vaatimat työt pois?
(eli erilaiset koordinaattorit ja tulkit)

Siis toisin sanoen, kun jätetään jäljelle vain samat ammatinimikkeet kuin millä valtaväestö tekee duunia (sairaanhoitaja, bussikuski, poliisi, leipuri, ..), mitä jää viivan alle?

Suomessa ainakin linja-autonkuljettaminen on yksi harvoja positiivisia rohkaisevia esimerkkejä. Se on paha, jos työllisyysaste on mainitun olematonta, kun röyhkeitä maksuvaatimuksia samanaikaisesti tuntuu satelevan kanssakansalaisille aika tiuhaan.

Äänestä
  • Entä jos siivotaan vielä pois normaalilla tavalla maahan muuttaneet, eli jätetään vain pakoloisina tulleet ja katsotaan heidän työllistymistään. Veikkaan tulevan aika synkät lukemat.

    Äänestä

  • Tilastollisesti selittävä tekijä ei ole kuitenkaan maahanmuutto sinänsä, vaan heikko koulutustaso. Ammattitaidottomia ei Ruotsissa enää tarvita juuri mihinkään.

    Ilmeisesti ovat ajaneet regressioanalyysillä ja koulutus on saanut suuremmat R2:n kuin maahanmuuttotausta. Oletettavasti perusruotsalaiset koulupudokkaat eivät myöskään työllisty.

    Ammattien siivoamista aineistosta ei kaiketi voi tehdä, koska jakoa ei ole perusaineistossa.

    On muutenkin vaikea pistää ammatit järjestykseen. Esimerkiksi herra Tiger Woods on uransa aikana tienannut noin 1,3 miljardia. Maailma ei kuitenkaan olisi erilainen, mikäli Woods ei olisi koskaan lyönyt golf-palloa. Kukaan ei olisi huomannut "puutetta". Tällä perusteella Woodsin työ on ollut tarpeettomamapaa kuin vaikkapa roskakuskin.

    Äänestä

Eipä ole vaikea arvata, miksi Ruotsi on ollut jo vuosia Pisatutkimuksissa hännänhuippuna.

Äänestä

Onko linkkiä tuohon?

Äänestä

Ei Malmössä ole mitään maahanmuuttajien työttömyyttä. Kaikki on ihan huvin eikä heidän edes ole tarkoituskaan työskennellä. Onhan elämässä tärkeämpiäkin asioita. Taas yritätte nolata Ruotsia epäoikeudenmukaisesti. Toivottavasti Trump ei sano samaa, koska hän valehtelee.

Äänestä

Miksi tehdä työtä, kun rahaa saa ilman työntekoakin...

Kaikki kulttuurit eivät ole työkulttuureja.

Äänestä

Kun keskustellaan kulttuurin merkityksestä työtekoon niin tämä kysymykseni on saanut kaikki himohyysärit aina täysin tolaltaan, heille on iskenyt välitön ripuli ja he alkavat paniikissa laukomaan toinen toistaan härskiintyneempiä aivopieruja. Kysymys kuuluu "MIKSI MAAMME METSISSÄ EI NÄE LOPPUKESÄSTÄ MARJANPOIMIJOINA MUITA KUIN KANTASUOMALAISIA JA AASIALAISIA, EI ENSIMMÄISTÄKÄÄN AFRIKASTA SEKÄ LÄHI-IDÄSTÄ TÄNNE TULLUTTA PAKOLAISTA TAI TURVAPAIKANHAKIJAA!". Olen myös kysynyt hyysäreiltä että onko marjanpoiminnassa käytettävävä tavallinen marjapoimuri liian tekninen laite afrikkalaisille ja Lähi-idästä tulleille eli siinä on liikaa liikkuvia osia ja siksi sen käyttö ei heiltä onnistu. Tähän jälkimmäiseen asialliseen kysymykseen olen saanut hyysäreiltä aina saman vastauksen ja se on RASISTIIIIIIIII.

Äänestä

se+20%+työllisyys+kun+tulkkailevat+toisiaan

Äänestä

Nyt rakentaja-grynderit aikovat tuoda rakentajia Kiinasta ja Afrikasta. Mitä hittiä ? Niitähän on jo tuoto kohta 50000 moniosaajaa vok-kasarmeihin pössyttelemään ja lihomaan. Onko koneinsinöörit ylikoulutettuja, ja vaatii liian suura palkkaa pimeästikin? Tämän pitäisi viimeisellekin suvakille paljastaa, ettei noista ole edes tarkoitus tulla työvoimaa, se on pelkkä valhe. Saksassakin miljoonasta työllistyi vain 4 oikeisiin töihin. Matut on tuotu oikeasti vain syrjäyttämään valkoinen rotu Suomesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Faktaapeliin-2 kirjoitti:

Malmö kerää taas kansainvälistä huomiota. Maahanmuuttotaustaisten työllisyysaste on noin 20 %. Siis: vain joka viides työikäinen maahanmuuttajataustainen tekee työtä.

Syy huonoon työllistymiseen löytyy heikosta koulutustasosta. Vika vaivaa myös toisen polven maahanmuuttajia, jotka eivät ole menestyneet opinnoissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu