Avioliitto, avioero ja kirkkoon liittyminen

uteliaahko

Jos katoliseen kirkkoon haluaa liittyä henkilö, joka joskus aikaisemmin on ollut naimisissa, eronnut ja mennyt uuteen avioliittoon, seuraako tästä jotakin erityisiä toimia? Avioliitonhan pitäisi olla elinikäinen ja erottamaton. Onko sillä jotakin väliä, jos nuo avioliitot on solmittu siviiliviranomaisen edessä tai jossakin muussa kirkkokunnassa?

Entä jos kirkkoon haluaa liittyä henkilö, joka on kertaalleen avioitunut ja siitä liitosta eronnut/erotettu. Onko hänen joko pyrittävä sopimaan puolisonsa kanssa (jos puoliso ei ole avioitunut uudelleen) tai pysyteltävä selibaatissa?

Nämä kysyn ihan silkasta uteliaisuudesta ja siksi että toisaalla seurasin keskustelua eri kirkkokuntien avioliittokäytännöistä. Itse en ole kuvaamissani tilanteissa.

4

294

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taitaa-olla-näin

      Olen evlut, joten en tietysti passeli vastaamaan kysymykseen. Kuitenkin kun nyt jonkin verran seurasin heidän tätä keskusteluaan pitäisikö eronneet päästää ehtoolliselle, sain kyllä kuvan, että keskustelua käydään oikeastaan myös senkin vuoksi, että kehtokatolilainen eronnut ei pääse ehtoolliselle (ellei pidättäydy uuden kanssa sukupuoliyhteydestä), mutta sen sijaan toisesta kirkkokunnasta tullut on eri asia. Esim. luterilainen on saattanut hyvinkin erota ja mennä naimisiin jonkun kanssa, mutta käsittääkseni tuota avioliittoa ei lasketa miksikään, koska on eronnut aikoinaan luterilaisena tai siis jonkin muun kirkkokunnan jäsenenä. Aloitetaan ikään kuin puhtaalta pöydältä.

      Nythän siellä käydään suurta keskustelua, miten tuo kiertokirje pitäisi tulkita ja jotkut piispat ovat sitten vaatineet siihen selvennystäkin, koska se voidaan tulkita niinkin, ainakin joidenkin mielestä että se antaa eronneille kehtokatolilaisille, jotka eivät elä uuden avopuolisonsa (tai maistraatissa vihityn) kanssa sisarellisessa suhteessa pelkästään.

      Toinen juttu tietysti on, että pitäisikö ylipäätään syntiset päästää ehtoolliselle. Mutta en minä tähän puutu, kun en ole katolilainen. Katolilaiset päättäkööt asioistaan.

      • taitaa-olla-näin

        Siis antaa heille oikeuden käydä ehtoollisella, tuo voidaan tulkita siis niinkin.


    • minäkin.luterilainen

      Onkohan tuo ihan totta, vai lähinnä huhupuhetta, että katolilaiset päättäjät eivät noteeraisi luterilaista avioliittoa avioliitoksi mikäli ero on tullut?

      Koska yhdessä olevat ekakertaa vihityt luterilaiset parithan kyllä ovat katolilaisittain täysiä aviopareja siinä missä lapsena kastetut katolilaisetkin parit ovat.

      Vai liekö sitten niin, että katolinen kirkko on luopumassa asteittain avioliiton rikkomattattomuudesta ja tulevaisuudessa "syntymäkatolilaisetkin" saavat aikalailla automaattisesti mitätöinnin avioeron yhteydessä?

      Minä arvostan katolilaista uskoa jopa korkeammalle kuin luterilaista, mutta se minua katolilaisuudessa ärsyttää suuresti, että siellä toimii kirkon sisäinen oikeusjärjestelmä näköjään toimii (pahimmillaan) samoin kuin joskus siviiliyhteiskunnissa; lakeja kierrellään ja kaarrellaan, tulkintoja venytellään niin pitkälle, ettei lainkohdasta jää käytännössä paljoakaan vaikuttamaan käytännön tasolla.

      Enkä kannata mitään äkkijyrkkää farisealaista fundamentalismiakaan. Ymmärrän, että asiat eivät aina ole yksinkertaisia, mutta olisi kyllä silti erittäin mukavaa saada joku tolkku tuohon avioliittoasiaan.

    • muht5r4

      Eikös, luder/luhter kuollut katolilaisena ja oli kai naimisissakin...
      herrojen tiet ovat ihmeellisiä... vaan niin ne ovat uskovaistenkin tiet...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      1000
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe