Rippikoulutilastoista

5

126

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahdollinen virhe voi syntyä helposti siinä että tilastoidaan rippikoulun kävijöiden määrää suhteutettuna 15-vuotiaiden ikäluokkaan, mutta kaikki rippikoulun kävijät eivät ole 15-vuotiaita.

      • Toki, mutta miksi tämän virheen suuruus näin paljon muuttuisi vuodesta toiseen?


    • Blogin kommenttien perusteella käytössä on järjestelmä, johon viedään rippikoululaisten henkilötunnukset. Näin systeemin pitäisi automaattisesti laskea luvut oikein ja estää duplikaatit. En tosin tiedä miten merkitään esim. sairauden takia keskeytyneet rippikoulut, mutta sellaisten osuuden pitäisi olla pieni ja vakaa.

      Miksi sitten ikäjakaumaa ei ole koko porukasta, sitä en osaa sanoa.

      Tähän omituiseen poikkeamaan tuli va-liiton listan kautta pari selitystä, mutta en oikein usko kumpaakaan.

    • Lukuje.huom

      Ihan normaalli "kehitys" tuo ei liene, vaikka 15-vuotiasisa kirkkoon kuuluvuus onkin poikkeuksellisen suurta.

      • Absoluuttinen osuus on irrelevanttia, koska pohdin muutosta. Ei viime vuonna 15-vuotiaita kirkkoon kuulunut sen isompaa osaa kuin toissavuonnakaan.

        (Toki hyvä olisi välillä miettiä muutoksen sijaan absoluuttisia lukuja - miksi kasteissa kirkon suosio ylittää vihkimiset niin rajusti?)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      420
      2091
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      202
      1703
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1542
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1406
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1216
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      257
      1032
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      948
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      17
      864
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      858
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      715
    Aihe