Lääkkeet lihottaa?

Usein sanotaan, että jotkut ääkkeet lihottaa. Lihottaako ne oikeesti vai lisäävätkö vain ruokahalua?
113378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lisäävät ruokahalua.

Äänestä

Silloinhan ne juuri lihottaa kun lisäävät ruokahalua. Mutta eräät lääkkeet keräävät nestettä vartaloon jolloin paino nousee ja syntyy turvotusta (näyttää lihavammalta). Tuo ei ole varsinaista lihoamista ja kyseisen lääkkeen käytön päätyttyä yleensä ylimääräinen neste poistuu ja vartalo palautuu ennalleen.

Äänestä
  • Ei pilleri lihota, vaan liika syöminen.

    Äänestä

  • Ei ruokamäärä lihota vaan ruuasta saatava energia.

    Äänestä

  • Syömäri kirjoitti:

    Ei ruokamäärä lihota vaan ruuasta saatava energia.

    Energiapitoista ruokaa voi syödä, kun ei syö yli tarpeensa.

    Äänestä

  • Kyllä jotkut lääkkeet lihottaa. Minä sain mielialalääkettä. Alkoi lihominen ja hikoilu. Vähensin syömistä, eli en syönyt paljon mitään ja lihominen jatkui. Kävin lääkärissä ja hän sanoi, että tuo lääke lihottaa ja se ei tarkoita, että ruokahalu lisääntyy, tekee myös sitä, mutta kun minä en syönyt. Lääkkeen lopetin heti ja nyt paino ei nouse ja hikoilu loppui. Lääkäri sanoi, että hän aina sanoo potilaalle, että pitää varautua 5-10 kilon painonnousuin. Enpä koskaan ole tiennyt, että lääke lihottaa, mutta nyt uskon. Kannattaa lukea tarkkaan lääkkeen mukana tullut ohje ja varsinkin haittavaikutukset.

    Äänestä

  • syökevyemmin kirjoitti:

    Ei pilleri lihota, vaan liika syöminen.

    Väärin

    Äänestä

Itselleni Lyrica toi 30kg 3 kuukaudessa, ja tämä ei ole mikään vitsi!
Söin hieman enemmän mitä ennen, haluja tiettyihin ruokiin tuli välittömästi, mutta silti suurin osa oli nestettä, näytin kuin olisin viimeisilläni raskaana. XS koosta 3 kuukaudessa XXL kokoon oli aikamoinen järkytys.
No ne 30kg lähti siinä kun Lyricakin lähti. Vähän kauemmin meni mutta kyllä ne pois sain!

Ehkä joillekin sairas ajatus se että saa ahdistukseen ja masennukseen lääkettä muttei syö sitä ettei liho. Mutta en silti halunnut olla raskaana olevan näköinen :(

Nyt ollut jo pari kk Gabapentin (Lyrican esiaste) käytössä, alussa todellakin oli (ekat pari viikkoa) nälkä koko ajan ja kotona en pitänyt ruokaa ettei tullut naposteltua mitään. Itsekurilla pääsin pitkälle, ja vesi vei nälän tunteen.
Nyt edelleen Gabapentin käytössä ja laihdutan samaan aikaan, eli itsekuria tarvitaan! Mutta se ei auta jos elimistöön kertyy nestettä. Ne lääkkeet on vaan niin perseestä jotka lihottaa "itsestään".

Äänestä

Söin monta vuotta Citalopramia. Paino nousi 115 kiloon (pituus 160) vaikka yritin usein laihduttaa tuloksetta. 115 kohdalla minulla alkoi olla jo hengitysongelmia nukkumaan mennessä. Sattumalta sain selville että Citalopram on yksi niistä lääkkeistä, joilla on taipumusta lisätä painonnousua. Vaadin lääkityksen vaihtoa ja puolessa vuodessa laihduin 35 kiloa. Nyt paino on jämähtänyt ja pitää selvästi tehdä elämäntapamuutos, että saa vielä enemmän tippumaan, mutta pelkkä Citalopramin heittäminen pois tiputti 35 kiloa todella nopeasti.

Äänestä
  • Etkö lukenut lääkkeen mukana tullutta ohjetta. Kannattaa aina lukea siellä sanotaan ko.lääkkeesta, että painon nousu.

    Äänestä

Kyllä ne itsessään jo lihottavat ja hyvin moni on kärsinyt painonnoususta. Toisaalta se on yksilöllistä. Esim.itse en ole ssri-lääkkeiden käytön (esim.1/2 vuotta) aikana juurikaan ole varsinaisesti lihonut. Veriarvoissa ehkä muutosta ollut havaittavissa. (sokeri ja kolesteroli).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pullupullu kirjoitti:

Usein sanotaan, että jotkut ääkkeet lihottaa. Lihottaako ne oikeesti vai lisäävätkö vain ruokahalua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu