Keskittyisivät muutkin omaan elämäänsä.

Lähes päivittäin saan kuulla, että minun pitäisi hakea opiskelemaan tai mennä töihin tai johonkin. En kuitenkaan halua tehdä mitään, haluan olla rauhassa. Haluan tehdä mitä haluan. En halua hakea mihinkään. Keskittyisivät muutkin omaan elämäänsä, eivätkä minun.

En ajatellut hakea töitä, enkä mennä töihin. Välillä voi olla tekemättä yhtään mitään.

Tällä hetkellä haluaisin vain olla tekemättä yhtään mitään. Tuntuu, että on pitänyt olla koko ajan menossa, opiskellen ja nyt tämä työkokeilu, johon oli pakko tulla. Toivon, että tämän jälkeen alkaa jakso, jolloin ei tarvitse tehdä mitään, eikä stressata työhöntulemisesta.


http://yle.fi/uutiset/3-9528608
7107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Noin tekisin itsekin, jos saisin palata ajassa taaksepäin. Tuossa iässä olin opiskelun ohessa viikonloput iltatöissä ja senkin jälkeen aina työ esti kaiken normaalin hauskanpidon. Sosiaalinen elämä kärsi eikä sukanvarteen ole mitään jäänyt.

Äänestä

Niin mikäs siinä kun joku maksaa toimeentulosi...joten todennäköisesti kirjoituksesi oli provo.

Äänestä
  • Katso: Linkissä koko juttu.

    1Äänestä

"Olen hyvä olemaan tekemättä mitään. Ja asioiden suunnittelussa. Ja skeittaamisessa"

Se on hienoa että tiedostaa omat vahvuutensa!

Äänestä

Koulutus ja tuet pitäisi saada vastikkeelliseksi siten, että
jos ei opiskele eikä eikä ole edes osa-aikatyössä, ei saisi edes tukia.

Ei voi vain hengailla ja ottaa ilmaisia palveluita.

Opiskelupaikat maksetaan verovaroista, eikä se raha tule taivaasta/ tyhjästä.

Jos juuso ei tahdo opiskella, tienatkoon omat rahansa.
sama meno pitäisi olla jo kotona.

Tätäkään ei voi laittaa yleispäteväksi, koska opiskelupaikkoja ei ole enää kaikille.
hallitus on säästänyt niin, että oppilaitokset ovat konkurssissa....
Opiskelkaa NYT - SUOMI ON ROMAHTAMASSA,
OPISKELUPAIKKA EI ENÄÄ KAUAA LANKEA ILMAISEKSI KUIN MANULLE ILLALLINEN.

MUISTAKAA ZIPILÄÄ, SANNIA, ZTUBBIA JA KOKO NYKYISTÄ HALLINTOA
KUN MUISTELETTE TÄTÄ ROMAHDUSTA

Äänestä

Aikunen äijä ja käyttäytyy kun pikkulapsi. Miten tämäkin on kasvatettu kun ei mitään tolkkua ole tuossa veltossa luonteessa. Nyt jumalauta itteä niskasta kiinni ja heti työnhakuun ja töihin.

Äänestä

Miten suojattua elämää ihminen on elänyt, jos
vielä 19 vuotiaana voi ja haluaa jättäytyä oikein vasiten kaiken ulkopuolelle?
Pelaako hän sitten nettipokeria lopun ikäänsä?

Jos ei tuossa iässä tartu mihinkään
on vaikeaa saada rattaasta kiinni enää myöhemmin.
Kuka tietää onko se hyvä vai huono ratkaisu juuri nyt?

Itsenne tähden/ vuoksi: suorittakaa edes jokin ammatillinen peruskoulutus.

Joo tiedän, näyttää siltä että maapallo täyttyy pikavauhtia ihmisillä ja
mahdollisuudet vähenevät kun väkeä on enemmän....
mutta valitettavasti nykyinen hallinto perustaa oman toimintansa
väenlisäykselle.
Joo, järjetöntä, mutta tämä on niillä malli tällä hetkellä.
Ei ne osaa muuta....eikä ne voi myöntää olevansa väärässä...koska ne ei ole koskaan
nähneet muuta, eikä ne halua luopua omasta palkastaan.
Ne toteuttaa mieluummin vanhaa kaava jos sillä saa pidettyä oman työnsä.

Mutta tosi on, että olisi ERITTÄIN SUOSITELTAVAA SUORITTAA EDES JOKIN
AMMATILLINEN TUTKINTO.

Ihmisellä on muutakin arvoa kuin olla työn orjana
Mutta miten tasa-arvon ja hyvinvoinnin takaava mekanismi säilytetään jos
tyypit eivät enää osallistu sen ylläpitoon?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeeeeeeeeeeeeeeeeeee kirjoitti:

Lähes päivittäin saan kuulla, että minun pitäisi hakea opiskelemaan tai mennä töihin tai johonkin. En kuitenkaan halua tehdä mitään, haluan olla rauhassa. Haluan tehdä mitä haluan. En halua hakea mihinkään. Keskittyisivät muutkin omaan elämäänsä, eivätkä minun.

En ajatellut hakea töitä, enkä mennä töihin. Välillä voi olla tekemättä yhtään mitään.

Tällä hetkellä haluaisin vain olla tekemättä yhtään mitään. Tuntuu, että on pitänyt olla koko ajan menossa, opiskellen ja nyt tämä työkokeilu, johon oli pakko tulla. Toivon, että tämän jälkeen alkaa jakso, jolloin ei tarvitse tehdä mitään, eikä stressata työhöntulemisesta.


http://yle.fi/uutiset/3-9528608

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu