YEV on huolissan kun ihmiset eroavat ja menevät naimisiin sen jälkeen vaikka se on Raamatun vastaista. YEV on jyrkästi tuominnut pelkän avioeronkin saatika uudelleen avioitumisen.
Kanala, luterilaisen kirkon pappi ja avioliiton markkinamies on itse eronnut kahdesi ja mennyt naimisiin kolmasti.
Mitä mieltä YEV ja muut olette tästä Kanalan esimerkistä?
Kanala kolmatta kertaa naimisissa, onko se synti?
29
460
Vastaukset
Juu, avioerot ovat äärilaidan uskovilla aika yleisiä.
Helluntailaisten suuresta avioerojen määrästä oli huolissaan heidän Ristin voitto-lehtensäkin.
http://www.ristinvoitto.fi/ristin_voitto/uutiset/_______seurakuntalaisten_avioerot_huolettavat_pastoreita/?numero=25/2016- kappaskappas
Jaaa, Kanala on siis ääriliberaalilaidan uskova;)
ps. unohdit peukuttaa itseäsi - kappaskappas
Sorry, peukutitkin juuri.....
- EtVastannut
Mikä on vastauksesi aloitukseen?
- hiljaistaon
Eipä tule vastausta...
No kaikkihan tuon tietävät, ettei eroaminen oikein käy, eikä etenkään uudelleen avioituminen mutta toisaalta ihmisethän ovat erehtyväisiä niin Kanala, Meller tai vaikkapa Rizzo :p
Mikä oli Mellerin ja Rizzon eron syy? Mehän tiedämme, että erolle on annettu Raamatussa perusteet jotka hyväksytään.
usko.vainen kirjoitti:
Mikä oli Mellerin ja Rizzon eron syy? Mehän tiedämme, että erolle on annettu Raamatussa perusteet jotka hyväksytään.
Mikä onkaan se peruste jolla nainen voi erota miehestään Raamatun mukaan?
Mikä on se peruste jolla mies voi erota vaimostaan Raamatun perusteella?
Onko tuo "peruste" muuten sellainen jonka tekemisen Jumala on kieltänyt?- siinäsinulle
YksinkertaistaEiköVain kirjoitti:
Mikä onkaan se peruste jolla nainen voi erota miehestään Raamatun mukaan?
Mikä on se peruste jolla mies voi erota vaimostaan Raamatun perusteella?
Onko tuo "peruste" muuten sellainen jonka tekemisen Jumala on kieltänyt?ainoa peruste on huorintekeminen ja senkin perusteella vain mies voi ottaa naisesta eron. jos nainen on osapuolena erossa ja ero on jumalan hyväksymästä syystä niin silloin nainen on tehnyt huorin.
siinäsinulle kirjoitti:
ainoa peruste on huorintekeminen ja senkin perusteella vain mies voi ottaa naisesta eron. jos nainen on osapuolena erossa ja ero on jumalan hyväksymästä syystä niin silloin nainen on tehnyt huorin.
Jos asia on tosiaankin noin niin mikä on ollut se Raamatun hyväksymä syy esim. Tanuksen avioerolle sitten? Vai onko Tanuksen avioero sellaisesta syystä jota Raamattu ei hyväksy eli siis Raamaun opetuksen vastainen?
Osaavatko palstan "uskovaiset" vastata? Vaikapa nimimerkki "usko.vainen" ?- kummallista_
Et siis tiedä syitä ja kumpi eron haki mutta tuomitset ne erehdyksiksi?
- terkut.setaan
kummallista_ kirjoitti:
Et siis tiedä syitä ja kumpi eron haki mutta tuomitset ne erehdyksiksi?
Semmosia noi homottajat on.
YksinkertaistaEiköVain kirjoitti:
Jos asia on tosiaankin noin niin mikä on ollut se Raamatun hyväksymä syy esim. Tanuksen avioerolle sitten? Vai onko Tanuksen avioero sellaisesta syystä jota Raamattu ei hyväksy eli siis Raamaun opetuksen vastainen?
Osaavatko palstan "uskovaiset" vastata? Vaikapa nimimerkki "usko.vainen" ?Niin siis asiaa nyt oikein tiukan konservatiivilinjan mukaan katsottaisiin niin silloinhan naiset olisivat ns. syyllisiä :o
nähty.on kirjoitti:
Niin siis asiaa nyt oikein tiukan konservatiivilinjan mukaan katsottaisiin niin silloinhan naiset olisivat ns. syyllisiä :o
Palstan "uskovaiset" kuten "usko.vainen" eivät taasen uskalla enää kommentoida mitään näemmä.
siinäsinulle kirjoitti:
ainoa peruste on huorintekeminen ja senkin perusteella vain mies voi ottaa naisesta eron. jos nainen on osapuolena erossa ja ero on jumalan hyväksymästä syystä niin silloin nainen on tehnyt huorin.
"ainoa peruste on huorintekeminen ja senkin perusteella vain mies voi ottaa naisesta eron. jos nainen on osapuolena erossa ja ero on jumalan hyväksymästä syystä niin silloin nainen on tehnyt huorin. "
No missäs palstan "oikeauskoiset" piileskelevät?
Onko totta tuo mitä tuossa on sanottu Raamatun hyväksymistä avioeron syistä?
"YEV on jyrkästi tuominnut pelkän avioeronkin saatika uudelleen avioitumisen."
Älä toki keksi omiasi.No olisiko se parempi jos Kanala olisi avoliitossa, eikä olisi mennyt naimisiin? Ihmettelen vaan.
- kysynpähän.vain
no mitä väliä sillä on, tekeekö syntiä aviolittossa vai avoliitossa?
luuletko oikeasti, että avioliitto pyhittää synnin?
- ex-hellari.ja.eronnut
– Uskovien erojen yleisyys osoittaa, miten kevyesti me suhtaudumme lopultakin selkeään Jumalan sanan ilmoitukseen siitä, että avioliitto on tarkoitettu alun perin elinikäiseksi liitoksi. Onko tunneperäisen ja kokemushakuisen kristillisyyden esiinmarssilla jotakin vaikutusta asiaan? Padasjoen helluntaiseurakunnan vanhimmiston puheenjohtaja Eino Santala pohtii.
Eikös juuri hellat ole noita tunneperäisiä, esitetään naurukohtauksia, tunnepohjaisia kaatumisia, näennäisparantumisia ja avioliittoonkin suhtautudaan kovasti tunteella, vaikka se on ihan järjen asia kahden aikuisen sopimasta taloudellista suhteesta. Avioliitolle ladataan ihan turhanpäiväisiä merkityksiä. Ei ihme, jos sitä ei jaksa. Todennäköisesti huorintekijä, joka ei tunne Jumalaa.
- fjdksaljoiet
onko tanuskin sitten huorintekijä? ainoa sallittu syyhän on se että nainen tekee huorin, silloin mies saa ottaa eron.
- fdjsiojioetio
fjdksaljoiet kirjoitti:
onko tanuskin sitten huorintekijä? ainoa sallittu syyhän on se että nainen tekee huorin, silloin mies saa ottaa eron.
mikko miksi et vastaa?
fdjsiojioetio kirjoitti:
mikko miksi et vastaa?
En tunne tapasuta mutta enpä ihmettelisi vaikka olisi huorintekijä, sillä se on tätä aikaa.
- KTS--
Äärifundislössi on kääntänyt kelkkansa tässä avioeroasiassa, koska heidän puolijumalansa Trump on myös kolmatta kertaa naimisissa ja ei se fanitusta haittaa.
- kui2
Eikö aloittaja tajua miksi juuri fundamentalisti kristityille osoitetaan tuota tiukkaa RAAMATUN opetusta myös avioeroista ja uudelleenvihkimisistä. Koska nimenomaan he väittävät itse elävänsä piiruntarkkaan Raamatun ohjein mukaan ja vaatimassa ovat semmoista muiltakin.
Muut ryhmät eivä ole toistenkaan tekemisiä niin mittaamassa, kuinka et tajua tätä
Pitääkö tämäkin selittää sekokielisesti?? - Että mistä syystä tuota aviojuttua nimenomaan fundiksilta penätään. Kun vaan ei osaa laskea 1 ynnä 1? Mä en ymmärrä tekeekö aloittaja ihan tahallaan itsentänsä noin yksinkertaisen vai mitä - ettei muka hoksaa jutun juonta?
Eli sehän sanotaan siellä RAAMATUSSA että erota ei hevillä saa ja uudelleen naida ja siihenhän aloittaja kai tiukasti pitäytyy ja uskoo tässäkin asiassa ja vaatii myös kaikilta muilta sitä? Eihän ero ole oikein eikä Pyhän Raamatun mukaista. Kuitenkin avioero on aina tragedia ja raskas asia asianosaisille ja läheisillekin. Jospa jättäisimme asian asianosaisten ja Jumalan väliseksi.
Jospa palstan "oikeauskoiset" jättäisivät avioliiton asianosaisten ja Jumalan väliseksi asiaksi eivätkä tyrkyttäisi niitä omia näkemyksiään Jumalan kannasta avioiitosta muille. Silloin varmasti heidän eroistaa ei täälläkään kirjoiteltaisi.
Eikös se olisi varsin reilua?- fdjkaljouioet
jos tosiaan itse saarnaa muille että pitää elää raamatun ohjeiden mukaan niin silloin täytyy olla itse valmis ottamaan vastaan samaa opetusta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678