Mikä on feminismi?

Mää en oo ikinä kuullut mikä feminismi? Missä näitä tyyppejä tapaa tai keitä ne on?

11

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WikiTietää

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Feminismi

      Kyseessä on ajattelutapa, joka pyrkii parantamaan naisen asemaa yhteiskunnassa. Lisäksi se kyseenalaistaa pelkästään maskuliinisia ajattelutapoja, joihin yhteiskunnat hyvin monesti perustuvat. Islmistisissa maissa tämä tosiasia näkyy enemmän kuin meillä. Ei voisi kuvitellakaan, että islamistisessa maassa olisi nainen johtajana. Kusipää riittää tilalle aivan hyvin.

      • Agenda2030

        Siinä tapauksessa Agenda 2030 perustuu feminismiin.


    • Häh eikö naisen paikka ole nyrkin ja hellan välissä?

      • vekkaritänneoitis

        No ei. Se on paistinpannun paikka.

        Mutta minkälainen on maskuliininen ajattelutapa? Ei se nyt sitä voi tarkoittaa että pohtii "onpas tyhmää polttaa ihan ehta pari tissiliivejä", koska se on viisasta niin tolkun miesten kuin naistenkin ajattelemana.

        Ajatelkaa, jos ajattelijoiden sijaan ihmisetkin ajattelisivat. Ilmiö johtaisi siihen, että kaikkien ismien tarve poistuisi.

        Hm... Nukkua nyt näppiksen ääreen ja nähdä unia.


      • Tiedoksi3

        On se ja siksi hääpukukin on valkoinen kun kaikki kodin koneetkin on valkoisia


    • avoinmielinen

      Feminismi on epäreilua oman edun tavoittelemista.

    • Eläketuomari

      Kyllä tasaarvo/ Feminismi on muuttanut asenne ilmastoa suomessa naista kohtaan, ei enää miehetkään luota naisiin siinä suhteessa kuin esm sodan jäkeisinä vuosina luotettiin. Eikä pidäkkään luottaa olen kohdannut liian usein miehiä joitten omaisuus tai talo on hävinnyt naisen perseeseen Se omaisuus hävikki käy siten, että mennään naimisiin ilman avioehtoa ja sitten kun tuo kainalossasi oleva sirkku tahtookin erota ja eroatte, niin omaisuutesi jakaantuu sirkun ja sinun kannssasi tasan ja jos teillä sattuu olemaan lapsia, niin voit jäädä vaikka puille paljaille taloinesi ja rahoinesi. Sinun Femakkosi on usein laskelmoiva ja hän tietää mahdollisuutensa, Älä anna naisen sekoittaa selkeätä ajatteluasi, hän jonka päähän on pillu kahahtanut, ei osaa ajatella selkeästi. Varaudu hyvä mies siihen, että tuo sinun sirkkusi on parin vuoden kuluttua hommaamassa avio eroa, jos et ole varautunut avioehdolla siihen tilanteeseen. Pidä talosi ja rahasi ominasi tekemällä niistä avioehdon.
      Tämä tasaarvo on nykyvuosina aiheuttanut paljon riitoja perheissä, kun ei tiedetä kuka perhettä johtaa. Naisella ei ole enää sitä tehtävää jonka luonto alkujansa naiselle tarkoitti, eli huolehtimaan lapsista ja ja rakastamaan miestään ja olemaan yleensä kotona.
      Elintason tavoittelu on aiheuttanut sen, että lapset jäävät vähemmälle vanhempiensa rakkautta ja kasvatusta, heidät kasvattaa jo pienestä pitäen hoitopaikat ja koulut ym laitokset, perheen jäsenet tavallaan jo aletaan kasvattaa toisistaan erilleen ihan silloin kun ensimmäinen lapsi syntyy.
      En tiedä onko minuunkin vaikuttanut tämä yleinen asenne naista kohtaan. Kun joskus näkee jo ikääntyvän nais tyypin joka kuvittelee olevansa parempi kuin onkaan ja kaakattaa ja heiluttelee kaula helttaansa, niin adrenaliini varmaan alkaa virrata ja jos luallista olisi niin kämmenellä turpiin! Voi olla, että itsekkin olen sairas ja dementoituva ukko, sillä ikää on jo 80 v.

      • tyhmävaiälykäs

        "Tämä tasaarvo on nykyvuosina aiheuttanut paljon riitoja perheissä, kun ei tiedetä kuka perhettä johtaa. Naisella ei ole enää sitä tehtävää jonka luonto alkujansa naiselle tarkoitti, eli huolehtimaan lapsista ja ja rakastamaan miestään ja olemaan yleensä kotona."

        Eli naisellako ei saa olla älyä ja saa hyödyntäö lahjojaansa? minähän tulisin ihan mökkihöperöksi, jos mun pitäisi lukea vain lastenhoitoon ja käsitöihin liittyvia kirjoja ja lehtiä. Haluan myös hankkia tietoakin. vai ettekait ihan vajaaälyistä naista halua?


    • Leila572

      Ajatustapa, jossa ajatellaan olevan kaikkien alojen asiantuntija, ja muulla tavalla ajattelevat väärässä.

    • Karmosiini

      Nimellisesti kaikkien naisten yhteisiä poliittisia etuja ajava yhteiskunnallinen liike. Käytännössä kommunismi/marxismi uudella brändinimellä.

      Katso myös: Vihreä liike (sanakirjan sivu s. 273). NL/Venäjälle oli aivan sama millä taloudellisesti ja sotilaallisesti ylivoimaisen lännen etumatkaa sai hidastettua ja yhteiskuntia rapautettua.

      Kaikki länsimaailman sorretut vähemmistöt nouskaa sortajianne vastaan!

    • Populaatiko

      Jotain on kyllä tapahtunut yhteiskunnissa Euroopassa liekö koskaan ollut näinpaljon sukupuolten välistä vihaa kuin tänäpäivänä on. Ajattelen sen johtuvan juuri tästä tasaarvo asiasta. On menossa eräänlainen murros kausi ihmiskunnan historiassa. Kaikille ajatteleville ihmisille lienee selvää, että ihmis lajin osa on se että nainen luotiin hoitamaan kotia ja lapsia, No mitenkä niin, joku saattaa kysyä? Siten niin, että alkujansa ei ollut eläinten maitoa saatavissa, niinpä siis naisen oli pakko ruokkia rinnoillaan jälki kasvunsa, muuten kakarat olis kuollu. On siis ihan turha väittää sitä, etteikö luonto olisi tarkoittanut naista olemaan kotona ja hoitamaan lapsia. Näinhän homma toimii suurimmassa osassa muistakin nisäkäs lajeista. Tosin muutamissa kulttuureissa mustien keskuudessa, näyttää muutkin hommat niin miehen kuin naisenkin hommat kasaantuneen naisen harteille. Miehet sen kun oleilevat ja pano homma lienee heidän pää toimensa. Lisäksi se oma muijja ei riitä, vaan se HIV/AIDS on käytävä hakemassa jostakin kyliltä. Miten näen naisten ja perheiden tulevaisuuden länsimaissa? Naiset vapautetaan hoito tehtävästään lapsiinsa. Ne lapset. jotka he synnyttävät on syntymästään saakka yhteiskunnan yheistä omaisuutta. Koteja ei enää ole, naimisissa ei ole kukaan, jokainen paneskelee kenen kanssa sattuu. Lapset asuvat niissä paikoissa jossa heitä hoidetaankin ja heidän isikseen ja äideikseen voi luokitella ne hoitajat jotka kussakin hoito paikassa ovat. Biologiset vanhemmat velvoitetaan tietenin maksamaan lapsistaan ja heidän hoidoistaan. Jokainen nainen velvoitetaan seuraamaan sitä onko hän tullut raskaaksi. Lapsi luku on kutakin naista kohden esm 2 lasta per nainen.
      Jos vähän aikaa ajattelet, niin tälläiseen aikaan olemme jo pitkälti matkalla. Johan nytkin on monessa perheessä lapset hoitopaikassa vaikka vanhemmilla on työstä vapaata,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe