Sinnemäki sanoo tervetuloa

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/217747-anni-sinnemaki-rautatientorin-leireista-me-sanomme-tervetuloa
Helsingin kaupunkisuunnittelu- ja kiinteistötoimen apulaiskaupunginjohtaja, pormestariehdokas Anni Sinnemäki (vihr.) sanoo blogissaan, että mielenosoittaminen on monille kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille ja vastaanottokeskuksesta poistetuille ainoa jäljellä oleva vaihtoehto.
Helsingin kaupunki kunnioittaa kaikkien, myös turvapaikanhakijoiden oikeutta osoittaa mieltään. Apulaiskaupunginjohtaja Pekka Sauri on antanut Helsingin kaupunginhallitukselle tiedonannon, ettei kaupungilla tai poliisilla ole aikomusta puuttua rauhanomaisesti sujuneeseen mielenilmaukseen, Sinnemäki kommentoi.

Hän kehuu myös helsinkiläisten toimintaa.

–Kun Suomen hallitus käänsi selkänsä, helsinkiläiset eivät kääntäneet. Helsinkiläiset näyttivät, että he tukevat kotimaidensa sotaa ja vainoa paenneita ihmisiä. Helsinkiläiset toivat poliisilaitoksen pihalla rekisteröitymistä odottaville turvapaikanhakijoille ruokaa ja majoittivat ihmisiä koteihinsa. Helsinkiläiset keräsivät vastaanottokeskusten asukkaille lämpimiä vaatteita talveksi. Helsinkiläiset ovat tukeneet mielenosoittajia, kun tässä kaupungissa vähemmistössä olevien rasistien viha purkautuu väkivaltaisin sanoin ja teoin. Helsinkiläiset järjestivät Rautatientorin mielenosoitukselle talkoovoimin tukikonsertin ja ruokaa, kerhoja vastaanottokeskusten lapsille, jalkapallo-otteluita nuorille ja useita mielenosoituksia osoittaakseen, että me emme hyväksy rasismia. Me sanomme tervetuloa.
26453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Helsinkiläiset? Ei kai suinkaan kaikki. Miksi hän yleistää ja vetää vilpillisesti kaikki oman mielipiteensä taakse? Ei herätä luottamusta vaan käsityksen että on itsekin päässyt asemiinsa vähän suvaitsevaisen hellurei-ilmapiirin vallitessa. Jääkö se leiri sinne pysyväksi maamerkiksi? Vai pakotetaanko lakiin muutos että tervetuloa vaan ihan kaikki?

Äänestä
  • Siis ketkä helsinkiläiset. Käsittääkseni suurin osa suomalaisista kokee, että tuon leirin pitäminen on laitonta. Käynnissä on Hesarin ja Ylen valtava mielipiteenmuokkauksen ja sumutukset kampanja, äänestäkää ihmiset sitä mitä haluatte tapahtuvat, ääni vihervasemmistolle on ääni muslimimaahanmuutolle ja suurmoskeijalle.

    Äänestä

  • oooo888 kirjoitti:

    Siis ketkä helsinkiläiset. Käsittääkseni suurin osa suomalaisista kokee, että tuon leirin pitäminen on laitonta. Käynnissä on Hesarin ja Ylen valtava mielipiteenmuokkauksen ja sumutukset kampanja, äänestäkää ihmiset sitä mitä haluatte tapahtuvat, ääni vihervasemmistolle on ääni muslimimaahanmuutolle ja suurmoskeijalle.

    NO TIETYSTI NE 50 HELSINKILÄISTÄ . KAIKKI ALUNPERIN JOSTAIN MUUALTA TULLEITA.

    Äänestä

Miten kukaan voi äänestää vihreitä? Vihreät ei ole ekologinen puolue eikä se ole suomalaisten puolella.

Äänestä

Onko nyt niin että sinnemäki ei asu arabien ja afrikkalaisten keskellä ja käskee muitten tekemään niin?

Äänestä
  • Sinnemäen pitäisi hakea Mosulin tai Mogadishun pormestariksi, ei Helsingin.

    Äänestä

De Gröna on todellisuudessa DeRöda! Eli Vihreät ovat piilovasemmistolainen puolue.

Tutkimuksen mukaan viherehdokkaat olivat Vasemmistoliiton ehdokkaiden kanssa kaikki äärivasemmistossa aatteellisesti!

Ja nuoret kaupunkilaisnaiset menevät täysillä halpaan...

Äänestä

ohessa+nettiäänestyksen+tuloksia:-+Yle,+kuntavaalit+2017+,+Arvokone+++:+++75+%+haluaa+vähemmän+pakolaisia+suomeen-+Sisäministeriön+julkaisu+21.3.2017:+78+%:a+suomalaisista+karkottaisi+laittomasti+maassa+oleskelevat+ihmiset-+Turkulainen+lehdessä+kysely:+voiko+Suomi+sulkea+rajat+maahanmuutoltaTulosKyllä+94%+(5905+ääntä)Ei+6%+(386+ääntä)-+Helsingin+uutiset:+Pitäisikö+rautatieasemalla+oleva+teltta+leiri+purkaa+:+90+%+äänesti+kyllä

Äänestä

Helsinkiläiset eivät ole tämän takana vaan vihreät ja vasemmisto eli oppositio. Häpeä Anni Sinnemäki, taustasi ja ukkosi tunnetaan ja se saatetaan vielä julkisuuteen.

Äänestä

SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtajan Martti Hellströmin puhe herätti Espoon valtuustossa suurta hämmennystä. Hellström hehkutti espoolaisten naamanvärin vaihtumista hyvänä uudistuksena.


– Meillä vaihtuu kuulkaa Espoon naamaväri tässä seuraavan 30 vuoden kuluessa. Meidän valkonaamojen voisi olla viisasta ruveta valmistautumaan siihen niin, että se on rakentava, yhtä hyvä uudistus kuin aikoinaan vasarakirveskansan tuho, Hellström asetteli sanojaan.

Hellströmin puheesta silminnähden tyrmistynyt perussuomalaisten valtuutettu Simo Grönroos antoi demarin kuulla kunniansa. Suomen ja Pohjoismaiden historiasta maisterintutkinnon suorittanut Grönroos totesi, ettei historiasta vastaavaa puhetta löydy.

– Tämä on niin harvinaista, että porukka fanittaa sitä että väestö vaihtuu. Eihän tällaista ole historiassa missään ollut, että paukutellaan henkseleitä siitä että hienoa, jäädään vähemmistöksi kohta täällä Suomessa. Kuinka sekaisin täytyy olla, jos tuollaista fanittaa? Tuo loukkaa kaikkia. Tuo on aivan pimeätä.

Katso hurja sananvaihto Youtubesta (1 min 21 sek).

Äänestä

  • Teurt6 kirjoitti:

    tuollaiset mieleltään sairaat hellströmit saa täällä suomessa sanavaltaa ja äänensä kuuluviin.... kyllä on jumalauta jotain meillä todella pahasti vialla ja sairasta porukkaa MEIDÄN asioita päättämässä.

    Äänestä

  • Eihän vasarakirveskansa tuhoutunut, vaan sulautui yhteiseksi kansaksi kampakeraamikkojen kanssa jotka olivat samaa rotua ja olleet maassa kauemmin. Kieli kyllä vaihtui mutta uskonto eli ukko säilyi maan valtauskontona seuraavat 3000 vuotta.

    Äänestä

Tässä erinomainen vastine Sinnemäen hourailulle:

http://jaska.puheenvuoro.uusisuomi.fi/234852-sinnemaen-ohiargumentit-kootusti

"Sinnemäen ja hänen aatetovereidensa on lopetettava toisin ajattelevien eli maahanmuuttokriittisen enemmistön demonisoiminen ja mustamaalaaminen. Me ajattelemme suomalaisten parasta emmekä halua olla röyhkeiden väärinkäyttäjien höynäytettävissä oleva muun maailman elättäjä. Se tuhoaisi hyvinvointivaltiomme. "

Äänestä

MITÄ rasismia on siinä, että laittomasti maassa olijoiden tulee noudattaa lakia ja poistua maasta kielteisen päätöksen saatuaan?

Minä en enää tajua näiden sinnemäkien, saurien ja muiden kaltaistensa ajatuksenjuoksua. Fanaattisuudeksi jopa kutsuisin noin korkeisiin sfääreihin nousevaa itsensä ylentämistä.

Äänestä

Leiri on vassareiden ja vihreiden aikaansaama hirvistys keskelle stadia ja nyt tämä Sinnemäki väittää että kyse on helsinkiläisten tahdosta? Hävytön ihminen, tässä on vaadittava julkista anteeksipyyntöä helsinkiläisiltä.

Äänestä

sinnemäki teki sipilät....viesti on jo varmaan irakissa etusivuilla lehdissä

Äänestä

Vihreät alkavat varmasti suunnittelemaan Helsingistä ns turvakaupunkia jossa voi oleskella ilman oleskelulupaa. Onnea vaan stadilaisille. Uusi Malmö on syntymässä ja on vielä pääkaupunki. Kaikki silti äänestävät vihreitä stadissa.

Äänestä

ei olla opittu mitään naapumaista....selvääää on että kun tälläistä vapaakaupunkijulistusta annetaan kaupungin tulevan pormestarin susta niin sinne hakeutuu myös kaikki ääriaines ja rikolliset...euroopassa on satoja tuhansia paerittomia ja rutisissakin arviolta useita kymmeniä tuhansia..

Äänestä
  • Tuo henkilö ei voi olla Helsingin tuleva pormestari. Ei kai helsinkiläisten enemmistö nyt niin tyhmiä voi olla että äänestäisivät häntä ja vihreitä, eihän?

    Äänestä

  • kuulemma jonkin tutkimksen mukaan kaupugin enemmistökin haluaa moskeijaa helsinkiin....

    Äänestä

Onko sinnemäellä koskaan ollut mielessä suomalaisten etu missään asiassa?

Äänestä

Muistakaa nyt aina se, että mihin ne entiset stalinistit ja niiden jälkeläiset ovat menneet. Ne ovat perustaneet VIHREÄT!
Niille jotka eivät tiedä, mitä oli stalinistit, kerrottakoon että olivat 70-luvun kommunisteja. Siis Suomen tuhoajia. Jotka halusivat Suomen Neuvostoliiton syliin.
Päätelkää ihmiset sitten siitä, keitä kannattaa äänestää.

Äänestä

"Helsinkiläiset keräsivät vastaanottokeskusten asukkaille lämpimiä vaatteita talveksi."

Äläs nyt Sinnemäki kaikkea kunniaa helsinkiläisille yritä rohmuta.

Vaatteita kerättiin pitkin Suomea, vaan eivät tosin kelvanneet kaikille. Säkkikaupalla hyvää tavaraa kärrättiin kaatopaikoille.

Äänestä
  • Matu ei tarvitse suomalaisten käytettyjä ryysyjä, valtio maksaa uudet ,huippumuodikkaat releet joka jätkälle. LOL.

    Äänestä

Jos+tämä+olis+vaikka+eläkeläisten+leiri,+niin+se+olis+hävitetty+heti+ja+mummut+sen+mukana!Suomessa+nämä+tällaiset+asiat+tuntuu+nyt+karkaavan+käsistä+täysin.+Mamuja+suojellaan+ja+paapotaan,+vaikka+ihmiset+ei+tällaista+hyväksy+alkuunkaan.+Suurmoskeijan+hyväksymisestäkin+tehtiin+muka+joku+tutkimus+ja+tulokseksi+saatiin,+että+54%+hyväksyy+sen.+Täysin+typerä+ja+turha+tutkimus,+joka+ei+sano+mitään.+Jos+vastaajat+olis+tiennyt+asiasta+edes+jotain,+niin+tuskin+kukaan+suomalainen+olis+sitä+hyväksynyt!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jhhbnnhgvnk kirjoitti:

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/217747-anni-sinnemaki-rautatientorin-leireista-me-sanomme-tervetuloa
Helsingin kaupunkisuunnittelu- ja kiinteistötoimen apulaiskaupunginjohtaja, pormestariehdokas Anni Sinnemäki (vihr.) sanoo blogissaan, että mielenosoittaminen on monille kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille ja vastaanottokeskuksesta poistetuille ainoa jäljellä oleva vaihtoehto.
Helsingin kaupunki kunnioittaa kaikkien, myös turvapaikanhakijoiden oikeutta osoittaa mieltään. Apulaiskaupunginjohtaja Pekka Sauri on antanut Helsingin kaupunginhallitukselle tiedonannon, ettei kaupungilla tai poliisilla ole aikomusta puuttua rauhanomaisesti sujuneeseen mielenilmaukseen, Sinnemäki kommentoi.

Hän kehuu myös helsinkiläisten toimintaa.

–Kun Suomen hallitus käänsi selkänsä, helsinkiläiset eivät kääntäneet. Helsinkiläiset näyttivät, että he tukevat kotimaidensa sotaa ja vainoa paenneita ihmisiä. Helsinkiläiset toivat poliisilaitoksen pihalla rekisteröitymistä odottaville turvapaikanhakijoille ruokaa ja majoittivat ihmisiä koteihinsa. Helsinkiläiset keräsivät vastaanottokeskusten asukkaille lämpimiä vaatteita talveksi. Helsinkiläiset ovat tukeneet mielenosoittajia, kun tässä kaupungissa vähemmistössä olevien rasistien viha purkautuu väkivaltaisin sanoin ja teoin. Helsinkiläiset järjestivät Rautatientorin mielenosoitukselle talkoovoimin tukikonsertin ja ruokaa, kerhoja vastaanottokeskusten lapsille, jalkapallo-otteluita nuorille ja useita mielenosoituksia osoittaakseen, että me emme hyväksy rasismia. Me sanomme tervetuloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu